geç oldu ancak herkese selamlar :)

Eski / Yeni üyelerimizin kendilerini tanıtabilecekleri bir sohbet alanı.
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
Teşekkür etti: 275 kez
İletişim:

geç oldu ancak herkese selamlar :)

Mesaj gönderen H4NOK »

herkese selamlar dostlar.
adım savaş ve 42 yaşındayım, aslında elektronik mühendisliği mezunuyum, ancak yazılıma olan ilgim sebebiyle (pascal / basic) ile yazılımcılığa başladım, tabi bizim dönemlerimizde internet pek imkan dahilinde olmadığı için yüzlerce kitap ve okumakla geçen uzun yıllar sonucunda kendimi her yeniliğe uyum sağlayarak ve geliştirerek şuan ki zamana kadar geldim denebilir, burdan selamımızı alan tüm dostlara selamlar olsun.
bir yazılımcı olarak amacım iyi ve yararlı ürünler geliştirebilmektir, genelde freeware programlar yazmama rağmen, firmalara ve özel kullanıcılara proje işleride yapmaktayım ancak önceliğim para kazanmaktan öte insanlara yararlı şeyler sunabilmektir.
iyi forumlar.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4605 kez

Re: geç oldu ancak herkese selamlar :)

Mesaj gönderen velociraptor »

Aramıza hoşgeldiniz , Başarılarınızın devamını dilerm
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

velociraptor yazdı: 20 Nis 2022, 22:47 Aramıza hoşgeldiniz , Başarılarınızın devamını dilerm
teşekkür ederim
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Hoş geldiniz.
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

feuer yazdı: 21 Nis 2022, 01:43Hoş geldiniz.
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Geç oldu ama hoşgeldiniz.
Dün internetim bitmişti, gün boyu giremedim inanın sigara krizi gibi geldi çatladım çatladım.
Umarım güzel bir dostluk alışverişi kurarız.

EDİT:

Hoca yaa, elektronik mühendisliği mezunuyum diyorsun, şuna ne diyorsun bir türlü çözemedim ben:

Resim

Ben elektronikçi değilim, eğitimini almadım. Raspberry pi'yi bir buck besleme modülü vasıtasıyla 12V aküden besliyorum. Akü zayıfladığında bu devreyin raspi'ye kapan sinyali vermesini istiyorum. 27 nolu pinini GND'ye çektirmek istiyorum. Devre bir-iki saniyeliğine transistörü çalıştırıp susturmak üzerine kurulu. İş yapar mı dersin?
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

aslında 2 ledli akü şarj devresi mantığı söylediğin, bir led tam şarjı gösterirken, diğer led aku şarjının azaldığını gösterir, bu mantık ile yola çıkman durumunda, zaten internette çok küçük devreler de mevcut, akü sürekli şarjı kontrol edilir, akü azaldığında sinyal veren ledin ayağına bir taransistör ile tetiklenme devresi kurulur npn pnp ne ile tetiklenecek ise akü uyarı sinyali yandığında, transistör tetiklenir ve + yada - olarak seçili olan pin tetiklenebilir düşüncesindeyim, tabi şuan denediğim bir şey değil, teori olarak konuşmaktayım, yukarıdaki devre iş görebilir gibi ama tam emin olamıyorum dediğim gibi denenmesi gerekir bazı şeylerin pratikte
En son H4NOK tarafından 22 Nis 2022, 11:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Teşekkürler.
Devre temelde iki pini kısadevre edip bırakmalıdır. Devamlı LED yaktırma mantığını kullanırsam, raspi'yi derhal kapatır benim istediğim bu değil. Raspi sistemi içinde eğer kapan sinyali gelirse çalışan herşeyi sağlıklı durdur, sonra da kapan dedirtmek için bir betik çalışması gerekiyor. Bu betiğin çalışması için de atanmış bir pinin şaseyle 1 saniye kısadevre edilip bırakılması gerekli. Yukarıdaki devre monostable multivibratör devresi mantığına sahip... Mi acaba...
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

monostable multivibratör değil, genelde 2 transistör veya 1 entegre kullanılır monostable için, bu daha çok gelen voltajın değeri belli sınıra düşünce tetikleme vazifesi görüyor ancak dediğim gibi tam özellikleri belli değil, çünkü ne kadar teoride bir devre iyi görünse bile pratikte gerçek bir deneyim olmadıkça gerekli işlevi yerine getirip getirmediğini anlamak zor oluyor

sistem genel olarak tun transistör kullanıyor tetiklenme amacıyla, bc serisi tahmini olarak iş görecektir, zener belli voltaj seviyesine ulaşınca, transistörün base ucu 22mf transistör ile tetikleniyor, buda anlık bir voltaj ile çıkış transistörünü uyarıyor, 22mf tansistör doluma ulaştığı için, tekrar tetikleme yapmıyor anlık olarak bir pulse yada voltaj diyelim üretilip bırakmasını yanı kesilmesi sağlanıyor voltajın, ancak dediğim gibi denenmeden netlik sağlanamayacak bir devre, çıkışa bir röle eklenerek iki pinin kısadevre edilerek tek seferlik bir tetikleme oluşturulabilir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hay Allah razı olsun senden :-D Olayı çözmüşsün. Bu devre monoflop devresi değil, ancak monoflop devresine çok benziyor(çalışma mantığı bakımından). Ve aynen dediğin gibi çizime bakılacak olursa nasıl çalıştığı belli ama denemeden birşey denemez. Zaten ben öneri olarak blogumda sunacağım. İsteyen denesin, yapsın.

Benzer bir konu (tam tersi): https://basitelektronikprojeler.blogspo ... ilsin.html
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

shampuan yazdı: 22 Nis 2022, 11:52 Hay Allah razı olsun senden :-D Olayı çözmüşsün. Bu devre monoflop devresi değil, ancak monoflop devresine çok benziyor(çalışma mantığı bakımından). Ve aynen dediğin gibi çizime bakılacak olursa nasıl çalıştığı belli ama denemeden birşey denemez. Zaten ben öneri olarak blogumda sunacağım. İsteyen denesin, yapsın.

Benzer bir konu (tam tersi): https://basitelektronikprojeler.blogspo ... ilsin.html
denemeden iş görebilirmi tam emin olmasamda çalışır tahmini olarak :arrow:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Uygun olursam breadboard üzerinde denerim.
Hacı sen takıl ya buralarda, burası iyidir yani :-D
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

shampuan yazdı: 22 Nis 2022, 11:57 Uygun olursam breadboard üzerinde denerim.
Hacı sen takıl ya buralarda, burası iyidir yani :-D
kısmetse buralardayız artık, her foruma üye olan biri değilimdir genelde, ortam sakin ve güzel, yöneticilerde iyi kendini bilen kişiler, dediğim gibi buralardayız artık :-)
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

Hoşgeldiniz formumuz kalite ve güvenilige önem verir
Kullanıcı avatarı
H4NOK
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen H4NOK »

cankusa yazdı: 22 Nis 2022, 12:11 Hoşgeldiniz formumuz kalite ve güvenilige önem verir
teşekkür ederim, hoşbulduk :-)