Aşısızlara test şartının kaldırılmasına Mehmet Ceyhan'dan çok sert tepki

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Has thanked: 111 time
Been thanked: 69 time

Aşısızlara test şartının kaldırılmasına Mehmet Ceyhan'dan çok sert tepki

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşısızlara yönelik test şartı kaldırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. "Bu resmen 'Kaç kişi ölürse ölsün, Omicron ne kadar yayılırsa yayılsın' demektir" sözlerini kullanan Ceyhan, "Bugün açıklanan bu karar, hiçbir şekilde bilimsel olarak kabul edilebilecek bir karar değil" diye konuştu. Sağlık Bakanlığı'nın aşısız ve aşı sürecini tamamlamayan kişilerin toplu alanlarda bulunması ve seyahat etmeleriyle ilgili genelgesi değişti. Koronavirüs Bilim Kurulu'nun yeni tavsiye kararı doğrultusunda genelge yürürlükten kaldırıldı. 81 il valiliğine kararla ilgili yazı gönderildi. Buna göre aşısızlara getirilen PCR testi zorunluluğu tamamen kaldırıldı. Böylece, seyahat, etkinlik, iş yeri ve okullara yönelik test zorunluluğu kalkmış oldu. Bundan böyle aşı yaptırmayan kişiler konser, sinema vb. etkinliklere test yaptırmadan girebilecek.

MEHMET CEYHAN'DAN ÇOK SERT TEPKİ

Kararın duyurulmasının ardından, Habertürk canlı yayınında soruları yanıtlayan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, söz konusu gelişmeyi eleştirdi. "Bunu bilimsel anlamda yorumlamak çok zor" diyen Ceyhan, "Sürü bağışıklığı denen şeye güvenilmeyeceğini herkes biliyor artık. Benim gördüğüm, bu kararlar bir hedef konarak alınmış kararlar değil" diye konuştu.

"HERHALDE PCR TESTİ KAPASİTESİNİN SONUNA GELİNDİ"

Ceyhan, kararı şu sözlerle eleştirdi:

"Anladığım kadarıyla PCR testi kapasitesinin sonuna gelindi, vaka sayıları da test yaptıkça artıyor. Artık bu noktaya geldik. Normalde, bunu bu şekilde uygulamayan ülkeler vardı. Ama aşı şartı koyuyorlardı. Dünyada, Omicron'un bu kada hızlı yayılmasına karşın tedbirleri gevşeten tek ülkeyiz."

"Şu an test yapsak kesinlikle vaka sayısı 200 binin üstüne çıkar ama biz belli ki bu şekilde 60-70 binde tutacağız."

"VAKA SAYILARINI TESPİT EDMEYECEĞİZ"

"Bunun sonucunda olacak şey açık. Vaka sayıları çok artacak ama biz bunu tespit edemeyeceğiz" diye konuşan Ceyhan, "Çünkü öyle kararlar alındı ki... Zaten siz salgının en başında açıklanan kararlarla bu işi götürürseniz olmaz" ifadelerini kullandı.

"BU RESMEN 'KAÇ KİŞİ ÖLÜRSE ÖLSÜN' DEMEK"

Ceyhan, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bu şu demek, 'Biz nadir nest yapacağız, vakaları tespit etmeyeceğiz.' Ama bugün açıklanan bu karar, hiçbir şekilde bilimsel olarak kabul edilebilecek bir karar değil. Bu resmen 'Kaç kişi ölürse ölsün, Omicron ne kadar yayılırsa yayılsın' demekten başka bir şey değil."

Kaynak:
https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/a ... il-1900283
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte1
Terabyte1
Has thanked: 14 time
Been thanked: 46 time

Re: Aşısızlara test şartının kaldırılmasına Mehmet Ceyhan'dan çok sert tepki

Mesaj gönderen feuer »

Ben de dün aşı oldum her tarafım ağrıyor bu sefer.
Biz bunca tedbiri bunca sıkıntıyı böyle salsınlar diye mi yaşadık bilmiyorum.
Zaten karantinalar devam ederken de geziyordu karantinası olanlar.
Dikkat etmeyen sadece kendi yaşasa sıkıntıyı sorun değil ama salgın bu bulaştırma durumu var.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Amaç nedir anlamakta güçlük çekiyorum
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 60 time
Been thanked: 73 time

Mesaj gönderen shampuan »

Ben de geçenlerde oldum üçüncüyü. İlk 5-10 dakikada elime kadar hafif, uyuşuk bir ağrı oldu. O gece yine üstüne zor yattım ama yattım ağrıya aldırmayarak. Ama geçen seferkinden fazla ağrıdı sanki. Bunun haricinde bir sıkıntı olmadı. Şükür var ki oldum. Ya onu da... neyse olduk işte.
basitelektronikprojeler.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Her ikinize de Geçmiş olsun
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte1
Terabyte1
Has thanked: 14 time
Been thanked: 46 time

Mesaj gönderen feuer »

Valla bende halsizlik var, kolum değil eklemlerim ağrıyor.
Babam da böyle olmuş 3. gün halsizlik olmuş. :(
İlk 2sinde böyle olmamıştı.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Halsizlik ve bahsettiğiniz belirtiler normal gibi duruyor , benzerlerini çevremde sıkça duymuştum
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Has thanked: 60 time
Been thanked: 73 time

Mesaj gönderen shampuan »

İmmün sistem atağa kalktı.
Yeterli dinçlikte değildiyse bayıltmıştır. Tam şu anda iyi beslenmek gerekiyor meyve falan.
basitelektronikprojeler.blogspot.com