Bir An İçin Dürüst Bir Kullanıcı Olmaya Çalışalım

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Bir An İçin Dürüst Bir Kullanıcı Olmaya Çalışalım

Mesaj gönderen shampuan »

Esasen bu konuyu daha uygun bir kategoriye, mesela Linux sistemler kategorisine açsaydım daha iyi olurdu. Ama amacım linux tavsiye etmek değil. Zaten ben de bir "linuxcu" olmadığımdan, "linux deneyin" demekten ziyade bazı sorunları ortaya koymak istiyorum. Bilgisayar kullanıcıları olarak farketmediğimiz ya da görmezden geldiğimiz bazı sorunlar var. Bunların bazılarımız farkındayız. Mesela sanırım "yıl kaç olmuş..." diye bir başlık vardı; yıl kaç olmuş hala adam gibi bir ücretsiz ekran kayıt yazılımı yok demiştim. Bildiğin ekran videosu programı. Bugsuz... Tam istediğim gibi... Yok abi, yok.

Bu kez size bir bigisayara sahip olmanın bedelini şaşırtıcı bir şekilde dile getirmeye çalışacağım. Bir an için dürüst bir kullanıcı olalım ve kendimize uygun bir PC almaya çalışalım. Farzedelim dolar uçmadı, atıyorum 5TL olsun. Veya hadi uçsun uçsun, günümüzdeki gibi olsun. Farketmiyor. "Dürüst" bir bilgisayar kullanıcısı olabilmek için ciddi ciddi servet gerekiyor.

Şimdi aslı konuya gelelim. Yeni bir bilgisayar alalım. Bu bilgisayar düzüstü olsun. Mümkünse güçlü olsun biraz, yani tam kuvvet gerektiren bir durum oldu mu, çakılmasın.

DONANIM.
İntelli olmak ve i7'li olmak şartıyla adam gibi adam bir bilgisayar şu yazıyı yazdığım tarihte 18 bin kusur TL. Ben şunu 20 bine çekeyim, siz isterseniz 17bin yapın orası önemli değil. Ama temiz bi 20 bini bayılıyorsunuz...

İŞLETİM SİSTEMİ:
Biz dürüst bir insanız yaramazlık yok. Normal yollarla edineceğiz. Şimdi fiyatlara baktım, kafam karıştı. 16TL'ye de var, 2.580 kusur liraya da. Hiçbirşey anlamadım. Şunu 1500TL yapalım mı? İnternetten ucuz key aldım çalışıyooo? Tamam olabilir. Bizim derdimiz bu değil. Tam olmalı, aklımızın bir köşesinde şüphe kalmamalı. Microsoft bu tip ucuz anahtarlar için olumsuz konuştu. Bunlar bizden değildir dedi. Yazın oraya, 1500TL bir windows.

ANTİFÜRÜZ:
Şimdi bu sistemi keklerler. İyi bir kullanıcının bile güvenlik yazılımına ihtiyacı olur. Dürüst bir insanız biz. Katakullü yapmayacağız. Mükrosoft amcanınkini beğenmedik, satın alalım dedik... Şimdi baktım, 115TL falan. Yazın.

OFİS:
Bu sistemi ekranına aval aval bakmak için almadık. Arkadaş ben antin kuntin işlere gelemem. Son derece elit bir insanım bir kere, illa mükrosoft amcanın ofisini kullanıcam... Peki kullan bakalım. Şimdi baktım yine kafam karıştı. Geçerli mi sahte mi ne olduğu belirsiz anahtarlar gördüm 15-20TL'ye falan. Belki geçerlidir, ben bilmiyorumdur. Ama bu işin asıl fiyatını önceki deneyimlerimden biliyorum tabii ki. 1500TL abicim ofis. 1100TL'ye de bulabilirsiniz. Yazın oraya 1300TL.

DİĞER:
Bilgisayarınızı tam konfor ve "dürüstlükte" kullanmak çok zor bunu anlamanız lazım. Her program herkese göre farklıdır. Ama yine de "en iyi" diye birşey vardır. Mesela güzel kardeşim, Winrar bu işte çok iyidir. Seveni vardır sevmeyeni vardır. Winrar ücretli... Photoshop kurmak istersin, grafik mırafik işleri için. Ücretli güzel kardeşim. 59TL yazan da var, 450 TL yazan da. Normalde 1000-1500TL idi yıllar önce. Bence 450TL olan doğrudur. Dürüstüz ya, aldık bir tane. Bunlar gibi onlarca yazılım, IDMAN falan... Kişisel ihtiyacınıza göre arttırın-azaltın. Adobe prömiyerini, aftır efektini saymadım. Korel kullanan var. Zart zurt neyse...

Şöyle bir bakalım:
20.000 bilgiseyyar.
1500 işledim sistemi.
115 antifürüz.
1300 ofis.
450 fotoşap.
100 TL winrar.
100TL de zart zurt het höt olsun.
--------------------------------------------
23.565kusur Tee-Lee

Programlara vereceğiniz para artıp azalabiliyor, duruma göre. Bir program var mesela. Fiyatı 70 bin kusur lira. Bir başka program 20bin lira. Orasına karışmam. Ama Net 3500TL'yi programa gömeriz en az; eğer dürüst olursak.

Netice mi Hatice mi derseniz, olay basit aslında. Dolar sıkıntısı olmayan bir ülke olsaydık bile, tonla para ödüyor olacaktık. Profesyonel-ücretli programlar işlerini iyi yaparlar ama karşılığını öderseniz.

Abi gözünüzü seveyim bu ne ya? Delilik bu!!! Ortada bir mal yok. Yiyecek içecek yok. Satılabilir birşeyden bahsetmiyoruz. Sadece elindeki o bilgisayar için satılmış bir kopya. Bu, bir tür hizmet. Hizmeti CD'lere, DVD'lere kaydediyorsun ya da internetten indiriyorsun, kuruyorsun. Bu hizmet değerlendirilemiyor. Bu hizmet bankaya yatırılamıyor. Bu hizmet zamanı geçtikçe değerlenmiyor, aynen hurdaya dönen bilgisayarın gibi zamanla ölüyor. İnsanların haklarına saygı duyuyorum. Bir programı yapmak kolay değil elbet. Ama ben çok yönlü bir insansam, ve hem yazıyla, hem grafikle, hem video ile, hem ses edit ile, hem zart ile hem zurt ile uğraşıyorsam harbiden kaspersky'i tuttum demektir? Size de mantıksız gelmiyor mu? Bu fiyatlar yine şimdi iyi. Ofis geçen birkaç sene önce 1500TL idi. PS 1500TL yine. Bunun premieri var şusu var busu var. Dev bir rakam ediyordu (5000'i geçiyordu program fiyatları).

Yani çocuklar, linux deneyin dememdeki maksat biraz da burada. Kendinizi "ben bununla da yapabilir miyim?" diye yoklayın bence. Yazılımlara bakarsanız "normal bir kullanıcıyı" tatmin edecek düzeydeler. Eskiden çöp durumda olan, bol buglı olan, işe yaramayan birçok programı geliştirmiş cillop etmişler. Kullanmayın. Sadece test edin. Bir ay kadar kendinizi bunu kullanmaya zorlayın. Sevmeyin. Kaldırın gitsin. Eliniz alışsın.

Dürüst olmamıza imkan yok. Ama unutmayın, böyle de hırsız oluyoruz. Bunun eeesi meesi olmaz. Nasıl olsa hazır istiyorsunuz. Orada koskoca hazır bir sistem ve yığınla program var. Ben mi? Ortalık yerde çok fazla çığırtkanı var linux'un. Mantıksız savunucular falan. Ben onlardan değilim. Faydalı olanı cebe atar yürürüm sadece. O yüzden sizleri geçiş yapmaya heveslendirdiğimi düşünmeyin.

İyi çalışmalar.

Ulan ne yazdım yine :-D
basitelektronikprojeler.blogspot.com
wonder
Byte2
Byte2

Re: Bir An İçin Dürüst Bir Kullanıcı Olmaya Çalışalım

Mesaj gönderen wonder »

Dürüst bir kullanıcı olabileceğimi sanmıyorum :-D

Her derdin bir devası var.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Bugün internette sayısız program ve oyun var.
Bir insanın şu cümleyi sarfetmesini yadırgayamam.
Ama yeni bir dünyayı keşfettiğinde ne kadar da gereksiz yere aynı şeylere bağımlı kaldığını anlıyorsun.
wonder
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen wonder »

Alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyorum, vazgeçemiyoruz da bence.
Onun için bu lisans ücretleri normal. Ne de olsa satabiliyorsun.
Ama ücretsiz programlar, linuxdan örnek vereyim. Windows gibi bir konumda olsaydı ki ilerde olacak gibi görünüyor, linuxda tıpkı windows gibi ücretli olacaktır diye düşünüyorum böyle bir durumun olmaması dileğiyle.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Bunca dağıtımın ortaya çıkmasındandır ki ben de ilerde linux sistemlerin ücretliye geçebileceğinden kuşkuluyum.
Mesele sadece linux değil aslında. Nasıl bir saçmalığın içinde bulunduğumuz. Hala çok çarpık ve mantıksız şey var bilişimde. Şu windowsun giderek köreltilmesi ve sorun yumağı haline gelmesini bir kenara koyalım beş dakika. Bir video yaptığını düşün. Benim ilgi alanım gereği hep aklıma böyle örnekler geliyor. Video bitince aşağıdan yukarı akan jenerik yapan program hala yok. Yıllarca TV'de, filmlerde nasıl yapıyorlarsa bugün bilgisayarda on katı daha iyisi yapılabilmeli. Bunu yapan program sayısı 1 bilemedin 2. Onu geçtim, çok fazla alternatif program var. Ama hiçbirisi tam değil. Hepsini birleştirmen gerekiyor ki ortaya düzgün birşey çıksın denilecek durumlarla karşılaşıyorsun. Ne bileyim işte böyle tonla şey var. Halbuki kaçıncı çağda yaşıyoruz bak, bunların olmaması/aşılmış olması lazım.
wonder
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen wonder »

Bu kadar sorun yaşama sebebimiz senin yaptığın videonun kimsenin umurunda olmaması.
Program üreticileri cebine giren paraya bakıyor kullanıcı istekleri ya da şikayetlerine değil.
Bu durum böyle gittiği sürece her şey daha da bozulacak gibi duruyor. Teknoloji geliştikçe geri gidiyoruz ama kimse farkında değil.
Geçen windows fotoğraf görüntüleyicisine alternatif bir yazılım aradım ama bulamadım mesela. En azından ben beğenmedim zaten pek de bir alternatif yok.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Ben aşağıdakini kullanıyorum
https://www.sordum.net/21575/windowsta- ... -kullanin/

Bu arada ben okadar dürüst bir kullanıcı hiç olmadım diyebilrim.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
wonder
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen wonder »

velociraptor yazdı: 14 Oca 2022, 20:30 Ben aşağıdakini kullanıyorum
https://www.sordum.net/21575/windowsta- ... -kullanin/
Evet ben de bunu kullanıyorum şu an da hatta bu konuyu görünce aktif ettim :-)
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen feuer »

Ben de aktif ediyordum artık yapmıyorum. Honeyview hoşuma gitti, onu kullanıyorum.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

:arrow:
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Foto görüntüleyicisi olarak şahsi olarak Honeyview'i beğendim. Ancak internete ilk bağlandığım zaman (modemi açtığım anı düşünün) eğer bir fotoya tıklarsam bekleterek açıyor. Kullanıcı verisi çalıyor olabilir kısaca ama emin değilim.

Linux sistemler bundan 2-3 yıl kadar önce, seviye olarak heni XP kadar bile değillerdi. Bugün DDR2'li sağlam bir PC'niz olsaydı, XP ile her işinizi görebilirdiniz. PS'nin eski sürümü, diğer Adobe yazılımların eski sürümüyle hala normal-profesyonel işler yapılabiliyor. Ofis çalışıyor bilmem şu çalışıyor. Eski linux'larda gerek sistemin kendisi, gerekse yazılımlarda eksiklikler abukluklar vardı. O yüzden forumlarda orda burda pek dillendirmezdim. İlk defa linuxla tanıştığımda heyecan yarattığı için başka bir forumda birkaç tanıtım başlığı açmıştım. Ama zaman içinde sorunlar yaşayınca bırakmıştım. En son kullandığım sistem Lubuntu'ydu. Sorunları var, eski laptobumda yatıyor şu anda.

Bugün işler gerçekten değişmiş. Yazılımlar daha mükemmel ve güncel olmuş. Youtube'da abonesi olduğum kanallar var. Bu açıkkaynak programlarla bir işler yapıyorlar aklınız hayaliniz durur. Tavsiye ettiğim youtube kanallarında bazılarını görebilirsiniz. Örnek birisi gimp anlatıyor. Birisi inkscape. Bir diğeri video yapımı anlatıyor. Çok güzel işler var. Artık eskisi gibi değil. Şu anda microsoft window11'deyse, linuxlar windows7 seviyesine erişebilmiş durumdalar. E o da yeterli zaten bizim için. İşte bunca gevezeliğimin özeti bu.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen feuer »

İnternet ile bağlantısı olmasını istemediğin yazılımlar için benim paylaştığım bir script vardı hatırlarsan, onu kullanabilirsin.
Gönlünü rahat tutar.

Yazılımlarını 2 ye ayır.
1-İnternet bağlantısı gerektirenler
2-İnternet bağlantısı gerektirmeyenler.

Scripti uygula.
Pek çok yazılım internet bağlantısı gerektirmez ancak kurnazlık yapanlar olabiliyor. Honeyview ile ilgili olumsuz birşey okumadım.
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.