SORDUM isimli OKUL

Windows 11 ile ilgili haber, bilgi ve ipucu Paylaşım alanıdır
Mustafa_
Byte2
Byte2

SORDUM isimli OKUL

Mesaj gönderen Mustafa_ »

Herkese kolay gelsin.Bu forum'u ilk keşfettiğimde!!,ne kadar sevindiğimi anlatamam.Çünkü bu forumda bilgisayar işinden pek anlamadığım halde burada paylaşılanları okudukça , sanki bilgisayar işinden biraz anlar gibi olmaya başladım.Ama son zamanlarda bu forumda bir şey dikkatimi çekti.Onu yazmak istiyorum.Artık forum'a ilgi mi azalıyor yoksa insanların başka sorunlarından kaynaklı mı artık millet pek yazmaz oldu.Halbuki bilgisayar ile ilgili bir sıkıntı olunca buraya yazdığımda anında uzman olan veya bu işten anlayan arkadaşlar hemen çözümü için cevap yazarlardı.Fakat son zamanlarda bu ilginin azaldığını görüyor ve çok üzülüyorum.Çünkü bu site bu forum sitesi gerçekten tam olarak bir OKUL gibi.Bilemediğim (bilgisayar ile ilgili) bir çok konuyu bu OKUL da ki hocalarım sayesinde öğreniyordum.Dedim ya sanki artık ilgi azalıyor gibi.Yazılanlara bakıyorum en son 4 ocak 2022 tarihinden sonra yeni mesaj yeni bir program paylaşımı yok.Sadece bazı arkadaşların Nostalji adını verdiği paylaşımlardan başka yeni bir şey yok gibi.
Mesela ben bir sorunu yazayım kalıplaşmış cevaplardan uzaklaşarak bana çözüm için ne gibi önerileriniz olacak!!!
Ben windows 11 tpm siz olarak kurdum.Daha önceleri Ayarlar kısmında ''hassas dokunmatik yüzey'' adında bir bölüm çıkıyordu ,şimdilerde bu yok.Bunun bana faydası ise labtopumdaki touchpad i bu ayar ile çalışır oluyordu.Aygıt yöneticisinde fare kısmını genişletince sadece harici taktığım mouse görünüyor.Gizli aygıtları göster kısmına tik atınca ''delltouchped'' sarı ünlem şeklinde görünüyor.Ne ettim ne yaptıysam Dell sitesinde ne kadar touchpad ile ilgili sürücü driver varsa indirdiysemde bir türlü çalıştıramadım.Yok mu bana yardımcı olabilecek ACAR bir BABAYİĞİT...
Sürçü lisan ettiysem affola...
Not:Uzaktan yardım ile bağlanarak sorunu çözmek isteyen olursada kabulumdür.
Saygılarımla
Mustafa_
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Re: SORDUM isimli OKUL

Mesaj gönderen shampuan »

Merhabalar, sorununuzun çözümünü bilmiyorum.

Forumda çok az kişiyiz. Her birimiz bir ya da birkaç bilişim konusunda iyi seviyedeyiz. Elimizden geldiği kadar da arada bilgi paylaşmaya çalışıyoruz. Ancak son zamanlarda kullanıcı ilgileri "windows sorunlarına" çok yoğunlaştığı için yaptığımız, yazdığımız bilgiler arada çok dikkat çekmiyor. Bu aralar ben de görsel editleme dersleri hazırlamak için plan yapıyorum. Evet, paylaşımlar azalmış olabilir. Ama eski yıllara baktığımda son yıllardaki kadar çok açıklayıcı makale de yazılmamış. Son 3-5 yılda neredeyse geçmiştekilerin toplamı kadar makale oluşturmuşuz diyebilirim. Yine de eskiden daha kalabalıkmış.

Günümüzde sosyal medyaların yaygınlaşması forum sitelerinin gerilemesine neden oldu. Ondan olabilir.

Sarı ünlemin iki nedeni olur:

1-Elektronik arıza ya da doğru monte edilmemiş donanım.
2-Yanlış kurulmuş donanım sürücüsü. (hiç kurulmazsa sarı soru işareti çıkar). Eğer bunu tüm çabalara rağmen çözemediyseniz, maalesef şahsen söz veremem. Geçmiş mesajlarınıza baktığım zaman bir türlü çözüme kavuşamamış bir başlık gördüm. Hatta iki başlığa yayılmış aynı konu. Ne yapabiliriz inanın bilmiyorum. :(

GÜNCEL: Driver Booster denemiş, denedikten sonra ilk mesajınızda ücret istediğini söylemişsiniz. İkinci mesajda ise bunu bir şekilde çözüp çalıştırabilmiş, ancak programın daha başka sorunlara da neden olduğunu yazmışsınız.

Lütfen önce şunu indirip çalıştırın ancak acele etmeyin:
https://driverpack.io/tr/info/driverpack-online

Programdan donanımlarınızı tanılamasını ve adlarını bulmasını sağlamak için tarama yaptırın. Tekrar hatırlatıyorum; size bunun driveri var bunun driveri var indireyim mi? Kurayım mı? diyecek, kurmayın. Bulduğu o touchpad driver'ının marka modelini yani ful donanım profilini not alın. Microsoftun güncelleme ile yükleyip arızaya neden olduğu donanım windowsta ne olarak görünüyor? Driverpack solutionla windowsunki TAM OLARAK uyuşuyor mu?

Yanıt önemli olmaksızın driverpack solutionun ana ekranında kurucuklar var bu kutucukların tamamını boşaltın. AMAN DİKKAT! Antivirüs, winrar, zart zurt tonlarca yazılım kurmaya çalışabilir, yazılımın tüm detaylarını inceleyip kutucukları boşaltın uzaktan ancak bu kadar uyarabiliyorum dikkat gösterin.

Ardından sadece sorunlu dokunmatik pad donanımının kutucuğunu doldurarak indirip kurmasını isteyin.

Programı kapatım sistemi yeniden başlatın.

Tekrar buraya dönüş yapın.
basitelektronikprojeler.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen esatiz »

Hocam ben meşgul olduğum için foruma bakamıyorum, ayrıca Windows 11 konusunda tecrübem sıfır desem yeridir. Sadece kurup biraz incelemiştim. Güncelleme yaptıysanız Microsoft o ayarı kaldırmış olabilir ancak bilmiyorum tahmin yürütüyorum şu an. Windows 10 kullanınca sorununuz çözülüyor mu?
Tesadüflere inanan biriyseniz bilirsiniz ki çok fazla tesadüf, tesadüf değildir.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen feuer »

Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Mesaj gönderen shampuan »

Farkındayım :-)
Konu çözüme kavuşursa birleştirir ya da düzenleme yaparız.
basitelektronikprojeler.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen feuer »

Bu sorunu ben de yaşıyorum, hatta çözüldü sandım tamamını okumadan önce.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Windows 11 hala sorunlu bir sistem malesef umarım üstteki videoda anlatılanlar işe yarar
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen feuer »

touchpad'in çalışmaması değil sorun,
touchpad çalışıyor ancak aygıt yöneticisinde ünlem var.
Windows 10da da yaşanıyordu bu sorun.
Mustafa_
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen Mustafa_ »

İyi akşamlarShampuan kardeş söylediğin programı kurdum çalıştırdığımda bana sunduğu şıkların içerisinde benim arıza ile ilgili bir kutucuk bulamadım.Dolayısı ile driverpack ten bir sonuç alamadım.Daha doğrusu nasıl çalıştığını bile anlamadım,kusura bakma lütfen.Benim sorunumu Feuer
viewtopic.php?t=212548 te belirtmiştim tam olarak sorunum orada görünüyor.Tek fark windows 10 değil windows 11 kurulu bilgisayarımda.Gerçi windows 10 da da aynı sorun vardı.Sadece bir defa ''gizli simgeleri göster'' kısmında synaptics işaretleme aracının ikonu çıkıyordu ve oradan ayar yapabiliyordum.Zamanla yapılan güncellemeler ile o ikon da kayboldu.Artık hiç çalışmamaya başladı.Her neyse arkadaşlar daha fazla kafanızı şişirmiyeceğim ve bu sorunu bende bir daha açmayacağım .Çok çok teşekkür ederim verdiğiniz yanıtlar için.Sağlıklı kalın ,işleriniz başarılı,zihniniz hep açık olsun...,saygılarımla
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen feuer »

Dediğim gibi sorunu çözerseniz, paylaşırsanız sevinirim.
Bazı sorunların çözümü tesadüfen de bulunabiliyor.