Ehliyetli Nüfus cüzdanı nasıl alınır

Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 37645
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Has thanked: 443 time
Been thanked: 250 time

Ehliyetli Nüfus cüzdanı nasıl alınır

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Kimlik ve ehliyetinizi kolayca birleştirebilirsiniz.Nüfus cüzdanı ve ehliyeti tek karta entegre etmek isteyenler, kimlik ve ehliyet birleştirme randevusu nasıl ve nereden alınır araştırıyor. İşte tek kart randevu ekranı ve ücreti...

Kimlik yenileme işlemleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar devam edecek.
Ehliyetlerin değiştirilme süresi İçişleri Bakanlığımızca 31.12.2022’ye kadar uzatılmıştır.

Yeni uygulama ile birlikte kişilerin kimlik belgesi ile ehliyet belgesini ayrı ayrı taşıma zorunluluğu ortadan kalktı. Dünyada ilk ve tek uygulama olan 'Hayat Kimliğinle Kolay' uygulamasıyla yeni nesil sürücü belgelerindeki bilgiler, çipli kimlik kartlarına entegre ediliyor. Böylece vatandaşların, trafikte yanlarında ayrıca sürücü belgesi bulundurma zorunluluğu ortadan kalkıyor.

KİMLİK EHLİYET BİRLEŞTİRME RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Ehliyet ve kimlik kartını birleştirmek için randevular Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nün sitesinde yer alan randevu.nvi.gov.tr internet adresinden veya ALO 199 çağrı merkezinden alınabiliyor. İnternetten randevu alan vatandaşlar, randevu sayfasında 'SÜRÜCÜ BELGESİ RANDEVU AL' bağlantısını tıklayarak ardından kişisel bilgilerini girmeli. İl ve ilçe seçimi yaptıktan sonra size uygun bir saati seçebilirsiniz.

KİMLİK EHLİYET BİRLEŞTİRME ÜCRETLİ Mİ?

Yeni tip sürücü belgeleri, ilçe nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunarak yeni çipli kimlik kartlarına yüklenebiliyor. Bu işlem için vatandaşlardan herhangi bir ücret alınmıyor.

Fakat eski tip ehliyete sahipseniz bunun için 15 TL harç ücreti ödemeniz gerekiyor. Ayrıca sağlık raporu gibi bazı belgeler istenebilir. Bu belgeler için de ücret ödemeniz gerekebilir.

Resim

GEREKEN EVRAKLAR

Yeni kimlik kartı ve yeni ehliyeti olan vatandaşların birleştirme işlemi için herhangi bir belge ibraz etmeleri gerekmiyor. Sadece nüfus müdürlüğüne giderken yanlarında her iki kartı da götürmeleri gerekiyor.

Yeni kimlik kartı ve eski ehliyeti olan vatandaşlar ise birleştirme işlemi için nüfus müdürlüğüne; 4 adet biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve 15 TL'lik harç bedelinin ödendiğini gösteren makbuz götürmeleri gerekiyor.

https://randevu.nvi.gov.tr/default/index?type=55

Harcı aşağıdaki yerden ödeyebilirsiniz
https://intvrg.gib.gov.tr/

Kaynaklar
https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kim ... du-1858866
https://www.ensonhaber.com/yasam/kimlik ... -ve-ucreti
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Mesajlar: 8377
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11
Has thanked: 179 time
Been thanked: 229 time

Re: Ehliyetli Nüfus cüzdanı nasıl alınır

Mesaj gönderen shampuan »

Çok teşekkürler.
Benim kimlikle ehliyet de eski. Hala yeniletemedim dursun bakalım yaptırırız.
Cevapla