MFT Dosyası Sistemi Birleştirmek veya Bellek Artırmak

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

MFT Dosyası Sistemi Birleştirmek veya Bellek Artırmak

Mesaj gönderen krocix »

Başlıktan da anlaşılacağı gibi disk birleştirme işlemi yaparken bu konu kafama takıldı.Kimi kaynaklarda birleştirmenin fayda /zarar dengesini içeren makaleler,kimi kaynaklarda ise bellek artırımının tavsiye edildiğini gördüm.Ben de elimdeki bilgisayarın işe yarar değerlerini verip hangisinin daha mantıklı ve güvenli olacağını sormak istedim.

İşletim sistemi : windows 7 ultimate (8gb DDR3 RAM)
HDD: 3.5 inç 500 gb
Tahmini dosya sayısı: 2,5 milyon
Bölümleme: Standart 2 bölüm C (225 gb) ve D (275 gb)

Bu bilgiler ışığında hangi tür disk birleştirmenin daha yararlı olacağını veya "MFT işine hiç girme.Direkt next next de geç" şeklinde standart birleştirme mi yapacağımı,ayrıca bu gibi birleştirmeler için en güvenli olan yazılımı veya sizin seçip kullandıklarınızı öğrenmek istiyorum.

Bunu unutmuştum.Hemen ekleyeyim.
https://www.sordum.net/6616/master-file ... -ayiralim/

ekleme: HDD Sağlık durumu hakkında resimler.Resim olarak atmadım foruma göz bozmasın diye

https://www.hizliresim.com/h4jrfdx
https://www.hizliresim.com/483hrcf
En son krocix tarafından 25 Eyl 2021, 00:31 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: MFT Dosyası Sistemi Birleştirmek veya Bellek Artırmak

Mesaj gönderen shampuan »

Evet sordumun o makalesini ben de okudum hatta favorilerde. Karşılaşana kadar böyle birşey yapılabildiğini bilmiyordum. Hiç denemedim. Faydalı olur-olmaz bilemiyorum.

Lakin bazı disk birleştirme yazılımlarında MFT eniyileme ya da MFT birleştirme gibi disk performansına yönelik işlemler var. Bunları kullandım. Ancak sonuca faydalı olup olmadığını bilemiyorum.

Resim
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Ekleme yaptım HDD hakkında.Bakalım işte profesyonellerin önerileri ne yönde olacak.Ben de senin gibiyim o konuda.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4927 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Microsoft aynen şöyle diyor ; Ortamınız için en iyi ayarın hangisi olduğunu bilmek için farklı değerlerle denemeler yapmanız gerekebilir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Bir de şöyle birşey var:
HDD'ye işletim sistemi yapacaksanız ayırma birimini de küçük tutmamalısınız. 2048 uygun. Benim XP'li eski bilgisayar çok bayılıyordu. Minitool ile ayırma birimini büyüt dedim, "bak sistemi uçurabilirsin ama karışmam" diye uyardı, yav he he dedim, yeniden başlattığımda olanlara inanamadım. Başlangıç ekranındaki boncukları biliyorsunuz onlar 11 ila 13 kez geçiyordu, 3,5 kez'e düştüğü gibi genel masaüstü performansı şaşırtacak şekilde yükseldi. Bunu yazın kenara.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Abi bak şimdi olmadı :-) Oku atıp yayı saklıyorsun.Zırt pırt reset mi atalım ideal değeri bulmak için şimdi.Konuya güvendim ben de ona göre girişecektim.Beni iyice ortada bıraktın bu cümleyle :-)
Bu arada shampuan aynı programı kullanıyoruz.Gerçi çokta fark etmiyormuş bazı özel yetenekleri olan programlar dışında.(Puran software in yazılımı boottan itibaren birletirme yapabiliyormuş.Ya da ona benzer birşey)

2634237.Düzeltme : Ya arkadaş neden ben sürekli aynı zamanda mesaj yazma buguna düşüyorum :-)

O olayı ben bilmiyorum işte.Ayırma arabirimi nedir ne işe yarar ,hırlı mıdır, hırsız mıdır birisinin bana bu terimleri anlatması lazım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4927 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Konu 10 yıllık olduğu için gidip Microsoftun sitesinden baktım , çünkü bende denemeler yapılması gerektiği şeklinde hatırlıyordum , aslında diskim SSD olmasa kendi bilgisayarımda denerdimde , formatlık bir Pc daha var elimde Onda denerim olmadı , konuyu güncellerim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hacı MFT ile fazla oynama bence. Çünkü MFT yazdırdığın verileri tutan bir index dosyası, bir tür bellek. Hele ki iş işten geçtikten sonra büyültmeye çalışmamalısın (linkte de anlatıyor sonlarda). MFT dolup da sistem ek MFT oluşturduğunda "MFT parçalanması" dediğimiz bir durum oluşuyor. Sonradan genişletsen de daraltsan da bir hayra dokunmaz. En başından cillop bir biçimleme yaptığında daha sistemi kurmadan MFT'ni orta düzeyde accık geliştir. Daha sonra şu ayırma birimi mevzusunu da ayarla. Sonra da paşa paşa kullan. MFT'yi birleştirmek hissedilir bir sonuç vermeyebilir. Ama genel disk birleştirmesi verir. En azından diskin fazla haldır huldur etmesini azaltırsın.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

velociraptor yazdı: 25 Eyl 2021, 01:01 Konu 10 yıllık olduğu için gidip Microsoftun sitesinden baktım , çünkü bende denemeler yapılması gerektiği şeklinde hatırlıyordum , aslında diskim SSD olmasa kendi bilgisayarımda denerdimde , formatlık bir Pc daha var elimde Onda denerim olmadı , konuyu güncellerim
Zahmet olacaksa öyle şeylere girme abi istersen.Ben sadece soru olarak muallakta kaldım ondan şeettiirdim.
shampuan yani diyorsun ki aga "f*** the menu... everything little little, into the middle" direk next next de geç.

Bir de kafama şu takıldı.Daha önce windowsun kendi birleştiricisiyle denemiştim.Birleştirme işi önceden çok daha çabuk biterdi (o zamanlar da çok dosya vardı).Ama şimdi mesela bu işi yaparken bakıyorum 5.döngü 6.döngü %bilmem kaç diye mesajlar gösteriyor.Bu da ekstra bir soru olsun.Acaba diyorum uzun zamandır birleştirme yapmadım da bu kadar çok mu döngüye girdi...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

krocix yazdı: 25 Eyl 2021, 01:12 shampuan yani diyorsun ki aga "f*** the menu... everything little little, into the middle" direk next next de geç.
Yok öyle demek istemedim aslında da, kontrolü tamamen ele alabileceğin bir durum değil onu demek istedim. Diskini programa muayene ettir, aşırı dağılma varsa birleştir de, sadece bu yeter. Bir de ben ultradefrag'da hep hızlı birleştir diyorum. Detaylarına indirmeye kalkarsam ooohooooo... :o Tam eniyileme yaptırdım diyelim. Bir saat sonra bir durum oluyor, bir program kaldırıyorum ya da bir dosya siliyorum, yine boşluk oluşuyor, ne anladım bu işten?

Son olarak HDD sağlığınıza dikkat edin çocuklar. Mesela yer yer bad sectorlar var diyelim. Bu diskte birleştirme yaptırmayın.