Biri Patladığında Yedeğe Geçen Lamba

Elektrik ve elektronik konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Biri Patladığında Yedeğe Geçen Lamba

Mesaj gönderen shampuan »

İki tane lamba düşünün, biri sönük biri yanık. Eğer yanmakta olan bozulursa bu cihaz, sönük olanı otomatik çalıştırır. Aydınlatmanın çok önemli olduğu yerlerde kullanılır. Modifiye edilirse her duruma uyarlanabilir.

https://basitelektronikprojeler.blogspo ... lamba.html

Bu devreyi ben yaptım. İnternette veya elektronik kitaplarına eşine benzerine rastlamadım. Bir başlıkta ufaktan bahsedip sonra kaldırınca, sağolsun @krocix gaza getirdi, buraya başlık açıyorum. Olay çok basit, yapımı kolay, maliyeti idare eder. Açık havada, hava şartlarına dayanıklı olabilmesi için sugeçirmez proje kutuları içersinde muhafaza edilmeli.

Resim
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Re: Biri Patladığında Yedeğe Geçen Lamba

Mesaj gönderen krocix »

2-3 kez okudum ama sadece yapılmış şekli ve 1-2 ekleme gözümün önüne geliyor.Ama aklıma güzel bir yer geldi bununla ilgili.Elbetteki bir sürü önlemi vardır ama düşünün gece vakti piste uçak iniyor ve o anda kısadevreden dolayı 50 100 lamba puf oluyor.İşte bu noktada ikincil lambalar hemen devreye giriyor ve pistte uçağın inmesi için gereken alan tekrar aydınlanmış oluyor.Bence basit ama sıradışı bir şey bu.Çabuk koş patent hizmetlerine yarından tezi yok:-D! Böyle bir sistem yoksa veya benzeri bir ortama bu fikri entegre edersen faydalı olursun memlekete.Mesela bazı durumlarda bunu motorlu bir sistemle beraber sunmak hani patlayanla yananın yeri değişecek.Bu da bir fikir ...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Üniversite-1'de bize ilk derslerde "üretim imkanları eğrisi" diye birşeyden bahsetmişlerdi. Çok iyi hatırlıyorum. Bu eğri, bir ülkenin bir konuya yatırım yapmasıyla alternatif yatırımı nasıl kaçırdığını gösteriyordu, yani aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık gibi bir eğridir. Google'dan sorgulayın hamile kadın karnı gibi bir eğri. Bu eğri farklı şekillenebiliyor. Mesela düşey eksene meylederse o eksendeki imkan fazla, yatay eksene meylederse o eksendeki üretim imkanı fazla. Yatay eksen silah üretimi, dikey ise buğday üretimi olsun. Tüm üretim imkanlarını buğdaya yatırırsan savunmasız kalıyorsun; alternatif üretim olan silah zayıflıyor. Herşeyinle silaha yatırım yapayım dersen ülke aç kalıyor. Bu nedenle güçlü ülkelerdeki eğri daha dengeli ve düzgün bir hamile kadın karnı çizerken, zayıf ülkelerde üretim imkanları eğrisi hem orijine daha yakın hem de bir tarafa daha fazla meyletmiş olıyor.

Hatırlar mısınız, cem yılmaz "al be oğlum" diyerek "para-çokomel eğrisi" espirisi yapıyordu. İşte onun gönderme yaptığı eğri bu eğridir, o dairesel eğriyi eliyle yaparak "iktisat" okuyanlara gönderme yapıyor.

* * *

Hacı kurban, Allah razı olsun iyi niyetin için. Lakin bende üretim imkanları eğrisi tam orijin (sıfır) noktasında. Gidip de patent dairelerinde oraya buraya 3 bin 5bin 10 bin 20 bin yatırabilecek gücüm yok. Ancak proje dosyaları yapım tarihi itibariyle saklandığı için, çalınırsa bile ilk ben yaptım diyerekten moral bulabilirim.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

CemYılmaz'ın her esprisi aklımdadır.Üniversitede siyah beyaz televizyonda Star'da gece Bir tat bir doku'yu izlerdik.

Bilcümle diyelim.Faydalı gördüğüm şeyleri okumayı yorum yapmayı seviyorum.Ama bunun önce analizi yapılmalı tabi.Yazdıktan sonra yine düşündüm bu fikir ile ilgili...Sonra aklıma şu geldi diyelim ki bu kurtarma durumundan sonra kalan patlak lamba/lambaların olduğu duylarda hala enerji olacak mı? olacaksa mesela bu israfa olmaz mı? Devrelerden anlamıyorum sadece akıl yürütme yapıyorum.Benim icat ve fikir arşivimde buna benzer şeyler vardı kendi ilgi alanım ve bilgim doğrultusunda tabi.Ama bu sanki daha bir parlatılabilir gibi duruyor.Yok ki bir elektornik sever şurada iki yazışsanız da biz de okusak...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

krocix yazdı: 22 Eyl 2021, 23:33 duylarda hala enerji olacak mı? olacaksa mesela bu israfa olmaz mı?
Hayır enerji israfı yok aksine tasarruf var.
Devrede eski kağıt efekti vererek çidiğim devrede C1 var. O C1 akım sınırlaması yapıyor ve Lamba 1 yanarken zaten ful gaz yanamıyor (teorik). Lamba 2 ise doğrudan şebekeye bağlı olduğundan işi Allah'a kalmış. :-D Lamba bir patlayınca ona giden ceryan komple kesilmiş oluyor. Kendi ipini çekmiş oluyor garibim.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

:arrow: Benden bu kadar.Sen aklına gelen icadı yaz çiz okuyalım.Belki birisi sebeplenir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4599 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Güzel bir fikir :arrow: