Vista OS'da ReadyBoost Özelliğini Kullanma

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Vista OS'da ReadyBoost Özelliğini Kullanma

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

ReadyBoost, Microsoft’un Windows Vista’nın tüm sürümlerinde bulunan ve sistem performansını arttırıcı yeni özelliğine verdiği isim.ReadyBoost USB 2.0 bir Flash Belleği ön bellek olarak kullanması. Bilgisayar üzerinde bulunan fiziksel bellekler (RAM) yeterli gelmediği zaman sabit diskler (Harddisk) üzerinde ayrılmış bulunan page file (Sanal Bellek) kullanırlar.ReadyBoost özelliği de bu şekilde çalışır. ReadyBoost desteği olan bir USB memory takıldığı anda ayarlanan alanı sanal bellek olarak kullanıma açıyor. Aslında bu kısımda önemli nokta USB memory’lerin rastgele okuma hızının,sabit disklerdeki okuma kafasından daha hızlı olması.Kısacası ReadyBoost bilgisayara takılan USB memory sayesinde ek bir sanal belleğin oluşması.

USB memory’lerin 2.0 ve minumum 256 MB kapasiteleri olmaları gerekmekte. Bunun yanı sıra bazı SD kart ve Compact Flashlarında ReadyBoost desteği bulunmakta.

Resim

ReadyBoost özelliği olan bir USB memory takıldığı anda daha önce XP ve diğer sürümlerde de notification area’da yeni bir donanınım eklendiğini gösteren bir uyarı karşımıza gelmekte. İstenirse bu uyarıya tıklayarak ReadyBoost’a ulaşmak mümkün.

Resim

ReadyBoost’u aktif olarak kullanmak istiyorsak Resim de yer alan “Speed up my system” tıklamamız gerekmekte.

Resim

ReadyBoost’a ulaşmanın bir diğer yöntemi ise USB memory taktıktan bir süre sonra Resim-4’de yer alan görüntü karşımıza geldiğinde “Speed up my system” seçeneği ile ReadyBoost’u aktifleştirmemiz mümkün

Resim

ReadyBoost destekli memory’yi taktıktan sonra aşağıda yer alan uyarıları görmemiz mümkün. Bu uyarıda ReadyBoost özelliğini kullanmamız için disk üzerinde yeterli boş alanın olmadığı ve boş alan ayırmamız gerektiği söylenmekte.

Resim

USB memory taktıktan sonra alabileceğimiz bir başka uyarı ise Resim’de yer almakta bu kısımda ReadyBoost çalışmadığı görülmekte. Bu kısımda yapılabilecekler şunlar olmalıdır.

Test again butonuna basarak yeniden ReadyBoost test edilmeli.

Device Manager (Aygıt Yöneticisi) gelerek USB diskin Disk Drive kısmını seçip üzerinde farenin sağ tuşuyla Properties penceresi açılarak Policies tabında bulunan “Optimize for Performance” işaretlenmeli daha sonra tekrar “Test again”butonu seçilmelidir.

USB memory NTFS ile daha düşük "sector size" seçilerek formatlanmalı.

Ayrıca regedit çalıştıralarak

Kod: Tümünü seç

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\EMDMgmt
gelinmeli ve aşağıda yer alan DWORD değerlerine rakamlar decimal olarak girilmeli.

DeviceStatus=2
ReadSpeedKBs=1000
WriteSpeedKBs=1000
Bilgisayar yeniden başlatılmalıdır.

Yapmış olduğunuz bu ayarlamalara rağmen herhangi bir değişiklik yok ise ne yazık ki bazı üretici firmaların azizliğine uğramış bulunmaktasınız. Bazı ürünlerin ReadyBoost özelliği olmamasına rağmen üreticiler desteklediklerini yazmaktalar.

Resim

ReadyBoost aktif hale gelmiş durumda. Bu kısımda USB Memory üzerinde ne kadarlık alanın kullanılacağını belirleyerek. ReadyBoost işlemimizi tamamlayabiliriz.

Resim

Resim’de USB Memory’yi açtığımızda içerisinde bizim belirlediğimiz boyutta bir dosyanın oluştuğu görülmekte. Artık bilgisayarımız daha hızlı çalışabilecektir.

Resim

Windows Vista’nın performans için geliştirmiş olduğu ReadyBoost özelliği ile ayrı bir fiziksel sürücüye sanal bellek eklemek, bilgisayarımızda yapmakta olduğumuz işlerin hızlanmasına yardımcı olacaktır

Kaynak Site: https://www.cozumpark.com

Not:

Bu konu güncel işletim sistemi Windows 10 için , Velociraptor tarafından tekrar ele alınabilir.

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

Re: Vista OS'da ReadyBoots Özelliğini Kullanma

Mesaj gönderen esatiz »

Bugün Windows 7'de denedim. Pek bir hızlanma görmedim aksine en çok kullandığım program olan Chrome un açılış süresi yavaşladı. (W7 nin çıkış dönemine uygun flaş bellek kullanıldı)

USB 3.0 kullansanız bile faydasını göreceğinizi sanmam. RAM yeterli tüm işler için :arrow:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Vista OS'da ReadyBoost Özelliğini Kullanma

Mesaj gönderen shampuan »

Ram, anakarta doğrudan ve elektronik olarak bağlı.
Flaş bellek ise güney köprüsü çipi üzerinden USB arabirimi ile bağlı. Flaşın içinde de hafıza çipinin yanında bir de "interface controller" mi ne öyle bir çip var. Yani veri kaç tane aşamadan geçiyor. Hızı belli bu aygıtın. Hani eti ne budu ne derler ya, hah öyle. Ben de geçmişte denedim performans alamadım. Dolayısıyla o özellik çok eski bilgisayarlarda ramın yetmediği durumlarda alternatif bir yöntem idi. Gerçek bir çözüm değil. Hızlandırmaz.
En son shampuan tarafından 28 Mar 2021, 15:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

Re: Vista OS'da ReadyBoots Özelliğini Kullanma

Mesaj gönderen esatiz »

Teşekkürler

512 MB ramli PCler için geliştirilmiş olabilir

başlıkta "Boost" yanlış yazılmış
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hangi bi başlık doğru ki? Zamanında bunları dile getirdim ama fayda etmediği gibi bir de elalemin gözü önünde biz kötü olduk. Tarkan abiye de çok sıkıntı verdim hakkını helal etsin.
En son shampuan tarafından 28 Mar 2021, 15:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Sıkıntı yok , Başlık düzeltilmiştir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Ben de kendi yorumlarımdaki yanlış başlıkları güncelledim. Sanırım forumun böyle bir otomatik özelliği yok. Olsun sorun değil.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Maelsef yok , eklenti ile falan olurmu diye aklımdan geçirdim ama herhalde sadece ingilizce içindir
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Site haritası varsa hepsi bir dosyaya çekilip imla kontrolü yapılabilir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Olasıdır lakin bunun için birhayli zaman ayırmak gerekecektir , bu zamanı nasıl buluruz bu kısmı muamma
Temhem
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen Temhem »

Güzel.