Linux Kullanıcıları Listesi

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Linux Kullanıcıları Listesi

Mesaj gönderen shampuan »

Aşağıdaki link, hangi ülkelerin; ayrıca kişi ya da kurumların hangi alanlarda linux kullandıklarını detaylı anlatan bir viki sayfasına açılmaktadır. Bilgiler sizi hayli şaşırtabilir.

Buyrun:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Linux_kul ... %C5%9Filer

Keyifle okuyun.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: Linux Kullanıcıları Listesi

Mesaj gönderen velociraptor »

Microsofta Para vermektense benim bir kuruluşum olsa bende Linux kullanır hatta en şiddetli savunucusu olurdum , haa evde Windows kullanırdım orası ayrı , kısacası kimin işine ne geliyorsa onu savunur (İnsan Psikolojisi) :-D
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Aynen.
Windows kullanıcısı-linux kullanıcısı yoktur aslında. Hepimiz bilgisayar kullanıcısıyız temelde. Kullandığımız sistem sadece bir araç.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

:arrow:
Kullanıcı avatarı
GOG
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 9 kez
İletişim:

Mesaj gönderen GOG »

ofislerde iş merkezlerinin çogunda aslında linux yerli hatta daha stabil olucaktır, asıl problem arz-talep iyi anlayamam o yüzden IT deki arkadalar ve talep edenler çok sığ bakıyorlar olaylara.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Linux'un hatırlanmayan en büyük problemi şu: son kullanıcı için birçok konuda tam bir kabus. Eğer linux kullanmak istiyorsan ya server falan yönetebilecek kadar nerd olacaksın ya da hiç kullanmayacaksın. "Dummy kullanıcı" dediğimiz windowsa ve hazıra alışmış yeni kullanıcıların çoğu beğenmeyip geri kaçıyor. Bu biraz da tasarımcılarının başarısızlığı. Çağ değişti artık, herkes herşeyi görsel arayüzden butonlara basa basa yapmak istiyor. Sen kullanıcıyı gerekli ayarlar yaptırmak için komut girmeye zorlarsan... bazı sorunlarda sisteme ayar çekmek için bilmem nerdeki text dosyasının bilmem kaçıncı satırındaki betiğin nasıl editleneceğini tarif edersen, linux kullanma işi yaş.

Yine de yazılım sayısı bakımından baya ilerledi linux tarafı. Bakalım gelecekte ne olacak ben de merak ediyorum.
Kullanıcı avatarı
GOG
Gigabyte3
Gigabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen GOG »

çoğu işyerlerinde kullanılan ana bir kaç yazılım var aslında bunuda çok rahat bir şekilde linux entegre edebilirler, iş iş pc gelince zaten işten başka bişey yapamıyorsun geri kalan herşey yasaklanmıştır veya engellenmiştir.
Kullanıcı avatarı
GOG
Gigabyte3
Gigabyte3
İletişim:

Mesaj gönderen GOG »

nerd dediğimiz kişi son kullanıca 1 saatlik bir eğitim verse ömür boyu kullanır emin olabılırsınız.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

shampuan yazdı: 07 May 2021, 12:46Çağ değişti artık, herkes herşeyi görsel arayüzden butonlara basa basa yapmak istiyor. Sen kullanıcıyı gerekli ayarlar yaptırmak için komut girmeye zorlarsan... bazı sorunlarda sisteme ayar çekmek için bilmem nerdeki text dosyasının bilmem kaçıncı satırındaki betiğin nasıl editleneceğini tarif edersen, linux kullanma işi yaş.
Android , Linuxunçuların göremediği bu gerçeğin Google tarafından farkedilip hayata geçirilmiş türevidir. Haa demekki yapınca oluyormuş. Topluma inemeyen hiçbir sistem popüler olamaz , popüler olamayan sistemlerde zamanla ya evrimleşir veya yokolor , Kısacası Çoğunluğun dediği eninde sonunda gerçekleşir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

GOG yazdı: 07 May 2021, 13:42 çoğu işyerlerinde kullanılan ana bir kaç yazılım var aslında bunuda çok rahat bir şekilde linux entegre edebilirler, iş iş pc gelince zaten işten başka bişey yapamıyorsun geri kalan herşey yasaklanmıştır veya engellenmiştir.
Az evvel debianlı bir bilgisayarın başından kalktım. İşyerlerinde kullanılmıcak birşeyi yok. Son derece basit. Çoğu işyerinde ofis ve özellikle excell çok ihtiyaç duyuluyor. Bunlar cepte. Özel ne yazılım olabilir? Şirkete özel yazılımlar olabilir. Bunları bir yazılımcıya yaptırtmak zorundasın. Piyasadaki yazılımcıların yüzde 70-80'i windows uyumlu C++ mı nedir siz daha iyi bilirsiniz o yazılım dili ile ve de windows program yükleyici formatında yazılım yapabiliyor. Linux için yazılım yapmak demek, phyton bilmek demek. Sonra şirket hangi dağıtımı kullanıyorsa ona göre paketlemek demek. Tar mı, deb mi, diğer mi... Piyasayı çok bilmiyorum ama bunu yapabilen adam sayısı ülkemizde iki elin parmaklarını geçmez. Bu da şirketi çok zor durumda bırakır. Programı yazan kodır ölse, hadi en iyi ihtimalle yurtdışına yerleşmeye karar verse, hadiiiii... bitti! Şirket bir konuda desteğe ihtiyaç duysa nerden bulucak? Ama windows tarafında öyle değil. Adam babasının hayrına o kadar para istemiyor o kadar güvenlik sıkıntısı olan sisteme. Biliyor ki destek daha fazla, bilen fazla, yazan fazla, öyle olunca lisans ücretini şişirdikçe şişiriyor. Haşırt geçmiş olsun.

---
Evet Tarkan abi aynen. Emeklerine ayıp etmeyelim, deli gibi çalışıp birşeyler üretiyorlar yazıktır. Ama "yeteri kadar" başarılı değiller. Ortada bir şirket, bir organizasyon, bir denetleyici olmayınca serbest çalışan adamlardan çıkan şey maalesef profesyonel olmuyor. Android ise Google gibi bir dev şirket bünyesinde, müdürün amirin denetiminde geliştirildi. Arada tabii ki fark olacak.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Çalışmalarını takdir ediyorum lakin sorun Linux geliştiricilerinin bakış açılarında sebebini bir önceki mesajımda yazmıştım.