Anakart 4 GB ram destekliyor ama?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
AngeL_
Bit
Bit

Anakart 4 GB ram destekliyor ama?

Mesaj gönderen AngeL_ »

bilgisayarımda 2 ram slotu var ve 1 gb ddr2 667 mhz ram takılı iki slottada.. ve bende ram yükseltmek istedim iki adet 2 gb ddr2 667 mhz ram aldım. takınca eski performansından daha da düştü ve 3 gb ram görünüyor sadece.. anakartım 4 gb rami destekliyor görünüyor halbuki

bunun sebebi ne olabilir? yeni ramleri arızalı mı diye tek tek denedim ikisindede sorun yok. tek başlarına 2 gb görünüyor. ama birlikte takınca 4 gb görünecekken 3 gb görünüyor. nerede hata yapıyorum?

birde çıkardığım ram ler üzerinde 2Rx16 ibaresi var benim yeni aldığım ramlerde 2Rx8 yazıyor. bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum ama bundan olabilirmi?

aida64 yazılımıyla baktım birde ram slotları 2 gb görünüyor yani 2+2 fakat win 10 üzerinden bilgisayarım sağ tık özellikler deyince 3 gb görünüyor..zaten hızında da aman aman bi değişim olmadı hangisi doğru 3 gb mı yoksa 2+2 gb mı?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Re: Anakart 4 GB ram destekliyor ama?

Mesaj gönderen velociraptor »

BİOS a giriş yapın... Advanced Bölümününden ''Allocte IRQ to PCI VGA Enabled '' olan değeri .'' Disable '' yapın

Resim
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

Mesaj gönderen esatiz »

AngeL_ yazdı: 22 Oca 2021, 15:15 fakat win 10 üzerinden bilgisayarım sağ tık özellikler deyince 3 gb görünüyor..
Eğer işletim sisteminiz 32 bitse maks 3,25GB görür diye biliyorum. (Yani 4GB görmeli sınırı 4tür ama bazı anakartların hatasından öyle olabiliyor) Önce üstte mesajda anlatılanı uygulayın. BIOSunuzda öyle bir ayar yoksa;

Windowsunuz 64 bitse ve halen 4 olarak gözükmüyorsaşunu yapın:

Klavyenizdeki Windows simgesine basılı tutarken R'ye basın. Çıkan küçük pencereye msconfig yazın ve çalıştırın
Orada üstteki ÖNYÜKLEME seçenğini seçin
İşletim sisteminizi seçip Gelişmiş Seçenekler'e basın
Şimdi bellek üst sınırı seçeneğini görmüşsünüzdür. Oradaki değeri (önce tiki seçin) 4096 yapın veya o seçenek açıksa kapatın. Tamam deyin ve diğer pencerede de Tamam ı seçip çıkın
Yeniden başlattığınızda durum düzelmiş olmalıdır
Kullanıcı avatarı
AngeL_
Bit
Bit

Mesaj gönderen AngeL_ »

çok teşekkürler tek tek deneyeceğim.. sanırım win10 32 bit olduğu için olabilir. onu düşünemedim...