Hes Kodu nedir Nasıl alınır

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4682 kez

Hes Kodu nedir Nasıl alınır

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

HES Kodu ne demektir

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilecektir.

1. SMS ile HES kodu nasıl alınır

Resim

2. E-Devlet üzerinden Hes kodu nasıl alınır

E-Devlete giriş yaptıktan sonra aşağıdaki Linke tıklayıp HES kodunuzu alabilirsiniz

https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakan ... -listeleme

Resim

Resim

Resim

3. Mobil Uygulama ile HES kodu nasıl alınır

1. HES ugulamasında anasayfa açılır, HES uygulaması üzerinde HES KODU OLUŞTURMA ekranına geçiş yapılır.
2. "HES KODU OLUŞTUR" bölümünün altında "Yeni Kod Ekle" butonuna basılarak kod oluşturulmaya başlanılır.

Resim

3. "Yeni Kod Ekle" butonuna basıldıktan sonra açılan ekranda HES kodu için süre seçilir ve istenirse isim verilebilir.
4. Oluşturulan HES kodu ilgili firma, kurum ya da kişiye iletilir ve kişinin hastalık riski taşıyıp taşımadığı bu kod ile sorgulanabilir.

Resim

Kaynak:
https://hayatevesigar.saglik.gov.tr/hes.html
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Re: Hes Kodu nedir Nasıl alınır

Mesaj gönderen lord_leo »

Uçaktan indik, havaalanı pahalı hele yeni istanbul hava alanı tam enayilik,
neyse aktarmaya çok var dedim çıkalım dışarıda takılalım sonra gelelim.
(Bak bu bilgili başka yere bulamazsınız. yurtdışı uçuşlarda harç ödendikten sonra bir daha gir çık yarasan harç yanar. Ama gümrük görevlisinin 1 günlük izin belgesi verme hakkı var, genelde gemi adamı işlemlerinin olduğu yere yapılır. oraya gidip uçağa çok var biz dışarıda yemek yiyip geleceğiz burası çok pahalı vs. derseniz size yardımcı olurlar)
çıktık içeri gireceğiz hes kodu lazım dediler, şu numaraya sms atın . bekle bekle kimseye gelmiyor, sistem yeni çıkmış yoğunmuş,
hemen yabancı numarısı yaptım , pasaportu gösterdim de atlattık. ilk ozaman duymuştum.

Şidi düzelmiştir sistem sanırım.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 326 kez

Mesaj gönderen esatiz »

Bilgilendirmeler için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

lord_leo yazdı: 22 Oca 2021, 15:05 yurtdışı uçuşlarda harç ödendikten sonra bir daha gir çık yarasan harç yanar. Ama gümrük görevlisinin 1 günlük izin belgesi verme hakkı var, genelde gemi adamı işlemlerinin olduğu yere yapılır. oraya gidip uçağa çok var biz dışarıda yemek yiyip geleceğiz burası çok pahalı vs. derseniz size yardımcı olurlar)
Bak bunu öğrendiğim iyi oldu :arrow:
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

Ben e-devletten oluşturuyorum. Karekod resmini kaydediyorum sorulduğu zaman onu okutuyorum. Hastanelerde sormuyorlar. Pazarda ve avmlerde soruyorlar. Yazın şehirlerarası yolculuklarda soruyorlardı. Yaz onunda sormamaya başlamışlardı. Şuanda bir taksici ile anlaştım ticari taksi ile yapıyorum yolculukları bilmiyorum soruyorlarmıdır. Yazın otobüslerde denetim çoktu ancak durduran polis yada jandarma sadece kimlik kontrolü yapıyordu.
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen lord_leo »

Yurtdışına gideceklere ufak bir liste ama bence önemli.

https://www.webkenti.net/2020/02/yurtds ... annza.html
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Teşekkür ederim Tarkan abi.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 326 kez

Mesaj gönderen esatiz »

lord_leo yazdı: 23 Oca 2021, 03:56 Yurtdışına gideceklere ufak bir liste ama bence önemli.

https://www.webkenti.net/2020/02/yurtds ... annza.html
Çok teşekkürler
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Hazır konu yurt dışıdan açılmışken sene 2012 civarıydı yanılmıyorsam Türkiyeye tatile gelmişim eve bir zarf geldi benim devlete 1500 TL borcum varmış sebep Genel Sağlık Sigortası Prim Borcu , dedim ben 11 yıldır Türkiyede yaşamıyorum. Memur kontrol etti ; ama İkametgahınızı oraya aldırmamışsınız devlet bu parayı faiziyle alır dedi, (Sanki Pasaporttan benim türkiyede yaşamadığım görünmüyormuş gibi) . Sanki Almanyada İkamtgah olmadan oturulabiliyormuş gibi ve sanki berlin konsolosluğunda Almanyadaki ikametgah adresim yokmuş gibi ... Yurt dışında süresiz oturumu olanlar veya çifte vatandaş olanlar ; Mutlaka Genel Sağlık Sigortası Prim Borcunuz varmı. Kontrol edin . Yoksa adınıza salak saçma borç çıkartırlar , sanırım 1-2 yıl sonra bu konuda düzenleme getirmişler. Diyeceğim odurki memlekette işler Akıl yürütmeden yoksun şekilde yapılıyor. Birde karadenzli bir arkadaşın 10 yıl önce kapatılan dükkanına yeni çıkan bir kanunun geriye dönük işletilmesi ile vakti zamanında 8 bin Tl ceza kesilmesi olayı varki evlere şenlik şu zamanın parası 50 bin tl falandır. Parayı ödemeseler icra gelecekti.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Başlık ile ilgisiz bir önceki mesaja atıfla ; Bizim 1996 yılında sattığımız ev için bize 2018 yılında borç çıkartıp yolladılar.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

PES diyorum , Bu Haraç düzeni eninde sonunda sonlanacak ama ülke birdaha toparlanabilirmi bilemiyorum
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

velociraptor yazdı: 23 Oca 2021, 12:44 PES diyorum , Bu Haraç düzeni eninde sonunda sonlanacak ama ülke birdaha toparlanabilirmi bilemiyorum
Bence (pandemi yakın gelecekte sonlanırsa) seçimle iktidar olacak yeni ittifak bilimsel politikalar izlerse ekonomi, sağlık, eğitim gibi temel konuları düzeltir ancak sosyolojik ve psikolojik olarak insanımızdaki bozulmayı düzeltmek bir yüzyıl alır diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bir Hocamız şöyle derdi ; Ekonomik krizler gelip geçicidir ama en ağır zararı toplum Ahlakı görür ve Ahlak çöküntüsü kalıcıdır, Ekonomk kriz sırasında macburiyetten Hırsızlık yapan , fuhuş yapan , suç işleyen insanlar kriz sona erse bile bu ahlaksızlıktan kurtulamazlar, zaten amaç , eğer Toplum ahlakını çökertmek ise Bilinçli olarak Ekonomik kriz çıkartılır , çıkartması ise son derece basittir , ülke kaynaklarını yağmalar peşkeş çektirtirsin herşeyi satıp savarsın (Neden tanıdık geldi acaba) , Türkiye 2000 yılında kendi kendine yeten dünyadaki 7 ülkeden biriydi (Neredeen nereye) böylece toplumu 3 kuruşa herşeyini satar hale getirirsin , İktidara akıl veren ağa babalarının ülkede yapılan herşeyi planladığı bilinen bir gerçek ; Malesef ülke binmiş bir Alamete gidiyor Kıyamete Osmanlı döneminde Cumhuriyet Rejimi ile suratlarına inen yumruğun acısının intikamını almaya çalışıyorlar hatta Keşke yunan galip gelseydi diyen tescilli ingiliz ajanlarına bile alenen sahip çıkıldı , bu bile yapılmak isteneni açıkça ortaya seriyor (Araştırırsanız ölmeden önce itiraf niteliğin de bunu diyen şahısın ingiltere vatandaşı olduğunu görürsünüz Bakınız )- YUH (Olanların din ile iman ile zerre yakından uzaktan alkası yok) 15 Temmuz cumhuriyeti yıkmak için bir bahane olarak kullanıldı.
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2

Mesaj gönderen feuer »

Türk Devleti Atatürk'ü takip ederse güçlenir, onları ancak siyasal islam ile kontrol edebiliriz diyorlar aleni olarak.

Dün o sallamalardan biri daha öldü nerdeyse devlet töreni düzenleyeceklerdi sallama için. Ateşi bol olsun.

Tabiki din ile alakaları yok cahil cüheylayı sadece din ile sürükleyebilirsiniz peşinizden. Bir insanı kendi milletine düşman etmek zordur, ancak din uğruna kendi askerini bile keser, kendi bayrağını yakar bu yobazlar. Ki yaptılarda zaten.

27 Mayıs hariç tutarak söylüyorum, Türkiye de gerçekleşen tüm darbeler Cumhuriyete indirlen darbelerdir. 12 Mart; 27 Mayısın rövanşıdır. 12 Eylül darbesi Atatürkçülük ardına gizlenerek, irticanın önünü açma darbesidir. 15 Temmuz'un kazananı yine FETÖdür. İsteyen istediği kahramanlık destanını yazsın FETÖ amacına ulaştı. Zaten biz asıl darbeleri 2007 yılından itibaren aleni olarak yemeye başlamıştık.

Ve bazı şeylerin tanımları var sadace öyle bir çöküntü yaşıyoruz ki ahlaki olarak çok üzülüyorum gerekten, insanlığımdan insanlıktan utanıyorum bazen.

En acı olanı elimizden birşey gelmiyor.