Deep freeze hak

Windows 8 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
mehoaga
Byte2
Byte2

Deep freeze hak

Mesaj gönderen mehoaga »

Sayın yöneticim ve sayfadaki üye arkadaşlar;
Takıldığım bir konuda Deep freeze programı hakkında. Valla bana gülmeyin :-) ama geçen gün BD-ROM ile ilgili bir dosya bulduydum. İndirdim ama indirmez olsaydım. Virüs kaptım galiba Defender'in içine etti. Ne yaptıysam ne ettiysem bir türlü defenderı düzeltemedim. Mecbur çökertmek zorunda kaldım. Windows 8.1'i 3 kez yüklemek zorunda kaldım. :-) Defender için reg ayarlarımı diyeyim Grup ilkesimi diyeyim yok bir türlü olduramadım. Neyse aklıma Deep freeze geldi. Ben bu programı yüklemek istiyorum ama kafamda soru işaretleri var. Google da bayağı bir araştırma yaptım fakat kimi iyi kimi iyi değil diyor. Birde sizlerin fikrini alayım dedim. Hard diske zararı olurmu olmazmı. Sözün özü virüs falan yediğim zaman aç kapa yapınca bilgisayarı yeni yüklemiş gibi oluyormuş. Değerli fikirlerinizi bekliyorum. Saygılarımla.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4593 kez

Re: Deep freeze hak

Mesaj gönderen velociraptor »

Deep freeze yazılımı genellik internet Cafeciler kullanıyor diye biliyorum , ben denemek maksatlı kullanmıştım bir ara, sistemi yeniden başlatıca tüm sonradan oluşturduğum ve windowsun kurulu olduğu dizinde yeralan dosyalar silinmişti , dikatli kullanmak gerek. HDD ye zararının olacağını düşünmüyorum , ama denenebilir elbette.
Kullanıcı avatarı
mehoaga
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen mehoaga »

Eyvaallah hocam teşekkürler.
Diğer arkadaşlar ne diyecek birde onların fikrini alalım. Valla usandım 3 üncüye yükledim 8.1'i. Afedersiniz diyeceksinizki neden 8.1 le uğraşıyorsun Windows 10 geç rahatla. Şimdiden Win 8.1 le alıştırma yapıyorum. Sağını solunu bir öğreneyim baktım olmuyor son çare Win 10.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Deepfreeze genellikle internet kafelerde kullanılan bir programdır. Ancak normal kullanıcılar da kullanabilir. Amaç, sistem değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkabilecek sorunlarda tek bir yeniden başlatma ile herşeyi önceki haline almaktır. Sitemin mavi ekran vererek bir daha açılmayacağı durumlarda bile (donanım hatası olmayan, ama kullanıcı hatasına dayanan şeyler mesela windows dosyalarının silinmesi hasar görmesi vb) bir res çekerek olumsuz durumdan kurtulabiliyorsunuz.

Ayrıca tehlikeli virüs durumlarında (her zaman ve her virüs için geçerli değil) yine tek reset ile sistemi virüssüz haline geri döndürüyorsunuz.

Bu programı ya da muadillerini kullanmanın hiçbir sakıncası yoktur. Ancak bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Örneğin önemli bir dosya oluşturduğunuzda mutlaka masaüstünden alıp D: diskine ya da nasıl bir sistem kullanıyorsanız deepfreeze ile kontrol altına alınmamış bir partisyona atmalısınız. Önemli ve uzun sürecek çetrefilli bir sistem değişikliği, program kurulumu gibi eylermlerden ÖNCE! deepfreeze'in kilidini açıp yeniden başlatmalı, herşeyi tastamam yaptığınızdan emin olduktan sonra yeniden deepfreezi aktif edip yeniden başlatma yapmalısınız. Bütün bu çabalar üşenç verici olabilir ancak getirisi yukarıda anlattığım gibi çok iyidir.

Deepfreeze programını kurmadan önce, mutlaka herşeyin tastamam olduğundan emin olun ve kendi kendinize tekrar tekrar herşey tamam mı? diye sorun. Harddisk kullanıyorsanız hata taraması (scandisc) yaptırın. Disk birleştirme (defragmentation) işlemi yaptırarak dosyaların diskin hızlı çalışan çevresel bölgesinde ve bütün şekilde toplanmasını sağlayın. Ardından uygulayabilirsiniz.

Tabi ki olumsuz özelliği bu kadar değil (uğraşı ve pürdikkat gerekliliğini olumsuzluk olarak gösteriyorum). Bir de internet geçmişi çerezler vb gibi programlarınızın son ayarlarının da her tekrar başlatmada gitme durumu var. Şayet bunlar benim için çok önemli değil diyen bir kullanıcı iseniz sorun değil; ancak maalesef birçok kullanıcı için kolaylaştırıcı işlevler olduğundan sıkıntı verici olabilir.

İyi çalışmalar dilerim.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Flood yaptığım için özür dilerim, zira;

Ben yazarken ileti atmışsınız, ghost veya benzer imaj alma yazılımlarını deneyebilirsiniz. Uğraşılarınız boşa gitmeyecek, yarım saatten az sürede tertemiz bir sistem elde edeceksiniz.
Kullanıcı avatarı
mehoaga
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen mehoaga »

shampuan yazdı: 28 Eyl 2020, 18:24 Flood yaptığım için özür dilerim, zira;

Ben yazarken ileti atmışsınız, ghost veya benzer imaj alma yazılımlarını deneyebilirsiniz. Uğraşılarınız boşa gitmeyecek, yarım saatten az sürede tertemiz bir sistem elde edeceksiniz.
Shampuan Kardeşim değerli yanıtın için çok teşekkürler. Google da arama yaparken sordum net'le tanıştım. Ardından vakit geçmeden buraya üye oldum. İnanırmısın sizler gibi değerli insanların arasına girmek nasip oldu. Kafamda bazı sorunlar vardı bazılarını kendim çözebilsemde veya çözemezsemde arayış içinde olurdum. İşte aradığım yer diyebilirim. Sağolsun Tarkan bey. Böyle bir platform üzerinden insanları bir araya getiriyor.

Sözün özü shampuan kardeşim mesajında dediğin ghost veya benzer imaj alma derken bunları biraz daha açarmısınız.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Teşekkür ederim.
Norton Ghost, Acronis Disk İmage tarzı yazılımlar...

Bu tip yazılımlar diskinizin ya da SSD'nizin olduğu gibi bir kopyasını alır, özel uzantılı (aynen bahsettiğiniz UDF gibi) bir uzantıda imaj dosyası olarak, gösterdiğiniz yere kaydeder.

Vakti geldiğinde, bir sorun yaşadığınızda, sistem çöktüğünde veya birçok nedenden ötürü yeniden format gerektiğinde, bu imajı alır, programa göstertir, hiç format atmadan, attıktan sonraki kurulum sonrası ayarlamaları, program kurma vb gibi şeylerle uğraşmadan sıfır cillop gibi bir sisteme kavuşursunuz.

Yani sisteminizin olduğu gibi fotosunu çekiyorsunuz, vakti geldiğinde eskiyen fotoyu duvardan indirip yenisini asıyorsunuz...

Yukarıdaki deepfreeze örneğindeki gibi önce bir temiz kurulum yapmanız gerekiyor. Kurulum bittikten sonra gerekli sistem ayarlamalarını tamamlamalısınız birazdan linkini atıp mesajımı güncellicem şu anda yazıyorum. Format sonrası ayarları dediğimiz bu windowsu istediğimiz hale getirme olayından sonra, eğer windows bir HDD'ye kurulu ise bir kez defragmentasyon işlemi yaptırıyoruz. Bitince programlarımızı kurup tekrar defragmentasyon yapıyoruz. Bu arada unuttum, tabi ki windows kurulumu yapar yapmaz önce driverleri sağlamca bir kuruyoruz sonra windows sonrası işlemleri... Bütün programları kurduk. Üşenmiyoruz, her programın kendi isteğimize göre ayarlamaları varsa tek tek onları da yapıyoruz...

. . .

Tüm işlemler bittikten sonra son bir kez defrag daha yapılır (sadece HDD kullanıyorsanız yapılır SSD'de gerek yok).

Daha sonra İsteğinize göre Norton Ghost programı ile veya Acronis Disk image de çok öneriliyor biriyle güzelce imaj alma yapıyoruz. İmajın alınıp dosya olarak kaydedileceği yerde yeteri kadar boş alan olması gereklidir...

İşlem tamamlandığında yallah bilgisayarı kullanıma geçiyoruz. Bununla ilgili youtube'da anlatımlar mevcut. Acronis ya da norton diye aratıp bulabilirsin abi.

GÜNCEL:
Bahsettiğim kurulum sonrası ayarları şurada:
viewtopic.php?f=149&t=210094&hilit=tn82
Kullanıcı avatarı
mehoaga
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen mehoaga »

Eyvaallah değerli kardeşim o yazan ellerine o söyleyen dillerine kurban olurum. Sağolasın varolasın.
Şimdi gelelim sadede;
Ben nerden buldum bilmiyorum o dediğin Acronis true image diye bişey buldum. Hemde tam teşekküllü diyeyim. Neyse ben 8.1 'i kurarken HDD nin boyuna bakarken yanlışlıkla Win 7 yüklü olan diski silmişim. İçinde neler vardı neler. Neyse Bu Acronis true image programını çalıştırdım. Ne çıkarsa evet dedim Bana sürücü olarak D diyor bende enter'e basmış bulundum. Basmaz olsaymışım ne oldu biliyormusun Canım 1 tb lik yedek harddiskimin canına okudu. Zaten 2 ye bölmüştüm yedek harddisk G ve H olarak gözükürken sadece F olarak görünüyor. Ay :?: içeriye girip bakayım dedim Birde ne göreyim :evil: Harddiskin yarısı yok gerisi raw olmuş. Giden dosyalarımamı yanayım diskimin raw oluşunamı yanayım yoksa giden win 7 yemi yanayım. :evil: İşte böyle Shampuan kardeşim. Büyük bir hevesle başladım hüsranla bitti. :evil: Sonra biyerden Minitool diye bişey buldum. valla bazıları gitmiş ama dosyalarımın bazıları geri geldi. Şimdi bakmadan incelemeden bişey yapmak istemiyorum. Sana o yüzden açılım yaparmısın demek istemiştim. Herşey için canı yürekten teşekkürler . :arrow:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Abi sağol o senin güzelliğin.
Şimdi şöyle açıklamak istiyorum. Bir veriyi sildiğin zaman aslında silinmez.
Hayalinde bir harddisk düşün. Şimdi bu harddisk filmlerdeki gibi bulanıklaşsın ve bir deftere dönüşsün. Harddisk ile defter arasında "teknik açıdan" hiçbir fark yoktur.
Bu defterin bir etiketi var. Bu etikette Ben bir Bootable HDD/SSD'yim. Eeeey BIOS! Sen kimsin yaaa! Pardon :-D Eeeey BIOS! İlk açılırken benimle başla yazıyor. BIOS bu bilgiyi okuduğunda sistemi bu diskten başlatır. İçindeki windows dosyalarını okuyup RAM belleğe açar. Windows Ramdan çalışarakdan açılıp masaüstüne gelir.

Başka bir defter yani HDD/SSD düşün, bunun etiketinde sadece şu yazıyor: Ben bootable (önyüklenebilir) disk değilim. Benimle başlatmıcaksın kullanıcı benim içime sadece verilerini atıyor yazıyor.

Defterdeki bu etikete MBR ( Master Boot Record - Ana Önyükleme Kaydı ) denir. Harddiskin ilk sektörlerinde oluşturulan küçük bir dosyamsı bir programdır.

Şimdi defterimizin kapağını açtık. İlk sayfa. Alt alta bir liste var bu liste defterin içindekiler (indeks) sayfası. Defterin hangi sayfasında hangi film/müzik/foto/ofis belgesi vb var hepsi teeeek tek burada yazılı.

Buna MFT denir. (Master File Table - Ana Dosya Tablosu/listesi)

Şimdi defter yine bulanıklaşsın ekran beyazlaşıp netleşsin, yine HDD/SSD ye dönüşsün.

Sen masaüstündesin veya D: diskini tıklattın pencere açıldı. Bir klasör/dosyayı seçtin, SİL>EVET dedin. Windows, bu dosya bilgisini gider defterin... ay aman pardon :-D Diskin MFT-İçindekiler sayfasından siler. Buradan silinince o dosya/klasör, pencere içinde görünmez olur. Ancaaaaak aslında o dosya, o sayfada hala kalır. Oradan kazınıp silinmez.

Bunun üç nedeni vardır:
-Kullanıcının yanlışlıkla sildiği veriyi geri getirebilme imkanı sağlamak.
-Silme işlemi, dosyanın atıyorum 40GB olduğunu düşün baştan sona uygulanana kadar çok uzun sürmesine neden olması, bunu engellemek.
-Bu işlemi yapa yapa diskin daha hızlı yaşlanmasının önüne geçmek.

Şimdi yukardakileri bir sindir...

Sen, yanlışlıkla veri silersen yapacağın şey şu: HİÇ BİR ŞEY YAPMA! Önce bir dur düşün. Veri C'den silindiyse asla bir program vb kurma. Çünlü o diske yazdırdığın/kurduğun herşey o eski sayfanın üzerine yazılabilir ve eski veri yani sildiğin veri yok olabilir. Teyp kasetlerindeki olayın aynısı.

Senin olayında biraz farklılık var. Bir yanlışlık başlamış ve domino taşı gibi büyüyerek zaiyatı büyütmüş. Acronis, eski verinin üzerine imaj yazdırarak altta kalan verinin canını okumuş, ancak tüm diski kaplamadığı için, geri kalan kısmı RAW (ham disk kalıbı) yapmış. Buradaki eski veriye dokunmamış.

Veri kurtarma programı kullanırken de çok dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Kurtarılacak veriyi yine aynı yere yazdırmamak gibi mesela. Program sana silinen dosyaları buldum der, ama sen aynı yere kurtar dersen kurtulacak dosyanın üzerine yazdırarak hazır olanı da kalıcı siler. Bu olaya biliişimde güvenli silme diyoruz.

Büyük geçmiş olsun. Ben fırsat buldukça sana faydalı metinlerimden veririm. Olay burada yazdığımdan daha geniş ve detaylı. Ama daha önce yazdığım bir sürü veri vardı bulursam onları paylaşayım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

mehoaga yazdı: 28 Eyl 2020, 18:43 Sağolsun Tarkan bey. Böyle bir platform üzerinden insanları bir araya getiriyor.
Nazik yorumunuz için canı gönülden teşekkürler
Kullanıcı avatarı
mehoaga
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen mehoaga »

Sayın shampuan kardeşim eiine ve yüreğine sağlık teşekkürler.
Aklıma birşey takıldı sorayım dedim sizlerde elinizden geldiğince bana yardımcı oldunuz. :-) Aslında başka soracak sorularım var ama hepsini sırayla yapayım dedim. Neyse yarınola hayrola Görüşmek üzere sağlıcakla kalasın. :arrow:
Kullanıcı avatarı
mehoaga
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen mehoaga »

Sayın Yöneticim Tarkan bey;
Sayfanızdan ve sizlerden çok memnunum. İçimden geldiği gibi yazdım. Asıl teşekkürler bize ait. Allah yar ve yardımcınız olsun. :arrow:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Cümlemizin inşallah :arrow:
Kullanıcı avatarı
feuer
Terabyte2
Terabyte2
Teşekkür etti: 127 kez

Mesaj gönderen feuer »

sanırım sorununuzu çözmüşsünüz ancak windows 8.1 ile uğraşacağınıza windows 10 kullanmanızı öneririm, işletim sistemleri güncelleştirmeler ile devamlı gelişen programlar. windows 10 dan 8 e göre daha memnun olacağınızı düşünüyorum.

2 yılı aşkın süredir bu laptopum ile gelen windows 10 home single language kullanıyorum
torrent, download konuları da olmasına ve sadece windows defender kullanmama rağmen herhangi bir sıkıntı yaşamadım
tabiki virüslü trojanlı dosyalar çıktı ancak temizledim
ek olarak ayda bir Kaspersky Virus Removal Tool güncel sürümünü indirip genel bir tarama yapıyorum

bilgisayarda en önemli konunun verilerimiz yedeklemek olduğunu düşünüyorum
sistem enfekte olsa format atıp düzeltebiliriz ancak, kişisel verilerimiz (foto video dökümanlar) arşivlerimiz (müzik,film,kitap,oyun) zaman ve emek harcadımız sayısal materyaller, Bu sebeple kendinize yedekleme rutinleri belirlemenizi tavsiye edebilirim. günlük, haftalık, aylık şeklinde
Kullanıcı avatarı
mehoaga
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen mehoaga »

Eyvaallah feuer kardeşim:
Değerli yanıtınız için teşekkürler. İnş en kısa zamanda Windows 10'a geçerim.