Win XP de Türkçe Karakter ve Kullanıcı Hesapları Sorunu - Çözüldü

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
inciipek
Bit
Bit

Win XP de Türkçe Karakter ve Kullanıcı Hesapları Sorunu - Çözüldü

Mesaj gönderen inciipek »

Sorunumla tam anlamı ile örtüşen başlık olarak burayı bulabildim. Acemilik. Konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın.

Selamlar
Win.xp kullanıyorum. (grafiklerle uğraşıyorum, bazı grafik programları win.xp nin üst versiyonlarında çalışmıyor ve kimisi de mevcut olmadığından, win.xp tercihim)
Bir süre önce, kayıt defterinde oluşan hata nedeniyle win.xp çalışamaz oldu. Kendim düzeltmek için uğraştım fakat başarılı olamadım. Dolayısı ile onarıma yolladım. Onarımcı, win xp nin artık çalıştırılmasının mümkün olmadığını, yeniden yükleme yapacağını, ve hangi windows sürümünü tercih ettiğimi sordu. Yukarıda belirttiğim nedenden dolayı Win xp dedim. Ve pc tamirden geldi.
Onarımcı pc deki hard diski çıkartıp, yeni bir hard disk taktığını ve "D" sürücüsündeki verilerimin zarar görmediğini, bildirmişti. Gelen pc nin durumunu kısaca özetlersem, şöyle;

* İki tane sürücü var. Birisi onarımcının yüklediği sürücü "C" diye geçiyor. Diğeri benim eski pc deki d sürücüsünde mevcut verileri kapsayan sürücü "E" diye geçiyor. Bu birinci husus.

* Prüzle karşılaştığım diğer bir husus da, Kullanıcı hesapları ile ilgili. İki tane pc yöneticisi var. Biri "Administrator" (şifreli ama şifresini onarımcı belirtmemiş) Diğerinin adı ise, Xp (şifre yok) (sanırım bu kullanıcı ben oluyorum)
Çözüm aradığım sorunlara gelince;

1- Bazı grafik programlarını yeniden yüklediğimde, programların metin kısımlarındaki Türkçe karakterli harflerinin yerinde (sonradan tespit ettiğime göre) Kiril alfabesindeki harflerin yer aldığını gördüm. Kimi programlarda ise "işletim sisteminizde Türkçe karekterli harfler yer almadığından, progran yüklenemiyor" uyarısı çıkıyor.
Sorunu Google yazdığımda, beni çözüm öneren sitelere yönlendirdi.

Sitenizin "https://www.sordum.net/6472/notdefterin ... 8-yapalim/" linkindeki öneriyi uyguladım (Bu arada belirttiğiniz öneriyi size işaret edebilmek için sağ tuşla indireyim dedim, epeyce uğraştım ama olmadı )
Uygulamayı gerçekleştirdim ve reg kaydını yaptım ama maalesef yeni açılan bir txt metin belgesinde kodlama türü UTF-8 yerine hala "ANSI" olarak çıkıyor.
Bu işlemi yaparsam, indirip kurduğum programlarda farklı çıkan harflerle ilgili düzeltme otomatik olur diye düşünmüştüm.

2- Kullanıcı hesapları ile igili olarak ise, malum bazı programları çalıştırmak için "yönetici hesabı ile giriş yapmanız gerekiyor" şeklinde ibareler var. Ben, yani Xp kişisine ait hesabı kullandığımda şifresiz olmaz diyor. Kullanıcı hesaplarında Xp ye şifre atadığımda ise, programlar açılıyor ama bu seferde söz konusu şifre istemi, pc nin açılışında çıkıyor. (Bunu istemiyorum).

Acaba Administrator hesabını tümden kaldırabilir miyim?
Her iki sorun ile ilgili bana neler önerirsiniz?
Teşekkürlerimle
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Re: Win XP de Türkçe Karakter ve Kullanıcı Hesapları Sorunu

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Şimdi bir ms-dos penceresi açın

Komut satırına

Kod: Tümünü seç

net user
yazın .Sonra tekrar komut satırına

net user  Administrator password
(enter tuşuna basın) sonra tekrar

net user  Administrator 12345
(siz başka bir şifre belirleyin ben örnek olsun diye 12345 verdim) en sonra sistemi yeniden başlatın bu kadar kolay

Karakter sorununa gelince Denetim Masası>>Dil Ve Bölge Seçeneklerinden Sistemin Dili Windows -1254 Türkçe (ISO-859....başlayan ifadeyi seçin) sonra sistemi kalıcı yeniden başlatın

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
inciipek
Bit
Bit

İkinci maddedeki sorun, aynen belirttiğiniz gibi düzeldi.
Birinci maddedeki önerinizi de uyguladım. Bazı txt kayıtları hala eskisi gibi duruyorsa da, asıl şikayetçi olduğum kimi programların bozuk metin bölümleri düzeldi. Ama linki yukarıda yazan bilgileri o kadar uyguladıysam da bi türlü varsayılan kodlama türünü UTF-8 yapmayı başaramadım.
Kısaca sorunlarımın büyük bir kısmı sayenizde düzeldi.
Çok teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

inciipek yazdı: 13 Oca 2020, 16:58 İkinci maddedeki sorun, aynen belirttiğiniz gibi düzeldi.
Birinci maddedeki önerinizi de uyguladım. Bazı txt kayıtları hala eskisi gibi duruyorsa da, asıl şikayetçi olduğum kimi programların bozuk metin bölümleri düzeldi. Ama linki yukarıda yazan bilgileri o kadar uyguladıysam da bi türlü varsayılan kodlama türünü UTF-8 yapmayı başaramadım.
Kısaca sorunlarımın büyük bir kısmı sayenizde düzeldi.
Çok teşekkür ederim.
Sorunuzu kısmen hallettiğinize sevindim ancak bazı ufakçık,miniminaçık kodlama sorunlarından bahsetmişsiniz.Onun da kolayı var

1..txt dosyalarının da Dosya>>Farklı Kaydet Menüsünden, Kodlama bilgisini UTF-8 olarak kodlamayı değiştirin.Dilerseniz Notepad++ bu işlemi daha hızlı yaparsanızhem Notepad++ türkçe dil desteği var ve alışkanlık yapaan bir uzman not defteri yazılımı(500 fazla uzantıyı destekler)

2.Bazı programların dil bölümlerinin bozukluğundan bahsetmişsin.Yapman gereken yazılımı önce sistemden Revo Unistaller (gelişmiş bir yazılım kaldırma yazılımı) kaldırırsın . Sistemi yeniden başlatırsın sonra kaldırdığın yazılımı "Yönetici Hakları" ile yeniden kurun sisteminize bakın o zaman bu bozuk bölümler olacak mı?

TRWE_2012
inciipek
Bit
Bit

Notepad++ ile bu sorun nedeniyle tanıştım. Çok fazla detay var. İhtiyaç duydukça kullanacağım. Revo prg. evvelden beri kullanıyorum. Önerilerinizi uyguladım. (2 ayrı prg.a) Maalesef değişen bir şey olmadı. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Beni forumda bilen bilir, bir sorunun peşini asla bırakmam ve karşı tarafa'da (bu siz oluyorsunuz) bıraktırmam tavsiye de etmem.

1.Sorun:

Bazı txt dosyalarında sorun o zaman daha hafif bir text editörü olan NOTEPAD2 ile dosyayı açın ve farklı kaydet ile;

Dosya İsmi : Farklı bir isim yazın.txt
Dosya Türü: Tüm Dosyalar (AllFiles)
Kodlama : UTF-8 yapın

2.Sorun:

Kullandığınız yazılımın ayarlar bölümünde mutlaka dil seçenekleri vardır.Önce buradan yazılımı İngilizceye çevirin sonra sistemi yeniden başlatın sonra tekrar yazılımın dil seçeneklerinde Türkçe (eğer varsa) yapın , sistemi ikinci kez restart yapın

Bakın bu makale sizin sorunuza göre oluşturuldu (bu web sitesini de sıkı takibe alın)

Kullandığınız Hesap Bir Yönetici Hesabı Mı?
https://www.sordum.net/55369/kullandigi ... -hesabimi/

TRWE_2012
inciipek
Bit
Bit

Ne güzel. İyi ki bu siteye üye olmuşum.
Dedim içimden onları da bıktırmayayım.
Belki düzeltebilirim diye hala sorunun içinde dolanıp duruyordum. Bir yukarıdaki vazgeçiş yazısını yazmadan önce Bölge ve Dil Seçeneklerinde tercih edilen ayarları içeren resimleri buraya asmak için oluşturmuştum fakat konuya ait yapıştırma butonunu bulamadım. Acemilik işte.
Yazınızı görünce hemen cevaplama gereğini duydum.
Belirttiğiniz çalışmayı yapıp sonucu yazacağım.
Bu arada şunu da yazayım. PC nin yardım menüsünün tüm metin kısımları o saçma harflerle dolu.
inciipek
Bit
Bit

Cevap niteliğinde olan jpg resimler(şablonlar) var. 5 adet. Onları nasıl ekleyebilirim?
inciipek
Bit
Bit

Merhaba, Biraz geciktim. Umarım hoş görülür.
Konuya ait asacağımı belirttiğim şablonları aşağıda sunuyorum.

https://drive.google.com/open?id=1b4SN0 ... WwT36B4Qc0

https://drive.google.com/open?id=18nn4s ... HHrkBZ3GYp

https://drive.google.com/open?id=1TjjtE ... s-kZR7i83P

https://drive.google.com/open?id=1wHipL ... uCv_3-jqIm

https://drive.google.com/open?id=1Hahh9 ... Ln2n-PsU6j

https://drive.google.com/open?id=1xebY2 ... Qsq0r4YKM4

Siz, "Kullandığınız yazılımın ayarlar bölümünde mutlaka dil seçenekleri vardır.Önce buradan yazılımı İngilizceye çevirin sonra sistemi yeniden başlatın sonra tekrar yazılımın dil seçeneklerinde Türkçe (eğer varsa) yapın , sistemi ikinci kez restart yapın" demiştiniz.
Sonunda öyle bi program buldum. Program adı "Cc Cleaner"
Dil seçeneği tamamen İngilizce olan yeni versiyonunu kullanıyordum. Onu sildim. Her türlü "dil"in bulunduğu eski bi versiyonunu yükledim. Ve yukarıdaki paragrafta belirttiğiniz işlemi bu programa uyguladım.
Sonuç ; İngilizce'ye çevirmeden önceki harf karakterleri, bozuk(bizce tabii) idi. Belirttiğiniz gibi, İngilizce'ye çevirip sistemi yeniden başlattım. Sonra programın "dil seçenekleri"nden "Türkçe" şıkkını işaretleyip, sistemi tekrar yeniden başlattığımda,"Cc Cleaner" tüm metinlerin harf karakterlerinin Türkçeye uygun olduğunu gördüm.

Tesadüfen bir çözüme ulaştım.
Karakter sorunu olan metni, google drive e yükleyip, üzerine sağ tuş ile > birlikte aç > google dökümanlar a ulaşıyoruz.Sağolsun google düzeltiyor.
ve metni farklı kaydet ile indiriyoruz.

Durum böyle.
Yardımlarınızı bekliyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Çözüm paylaşımınız için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Re: Win XP de Türkçe Karakter ve Kullanıcı Hesapları Sorunu - Çözüldü

Uzun bir zamandır ,(15 ocak'ta kayboldum forumdan şimdi çıktım geldim sonunda, disk sorunları/donanım sorunları/işletim sistemi sorunları derken bir baktım tarihler 02 Şubat 2020 olmuş) sorununuzu hallettiğinize sevindim.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Şöyle de bir ipucu vermişiz anasayfada
https://www.sordum.net/2000/bilgisayari ... -halledin/
inciipek
Bit
Bit

"https://www.sordum.net/2000/bilgisayari ... -halledin/" Bu linkteki kayıt defteri içerikli çözümü en başta uygulamıştım fakat sonuç alamamıştım. Yenibirim E sürücüsünün durup durup kaybolması, bi türlü tam anlamıyla çözemediğim Türkçe karakter sorunu v.s... nedenleriyle tam faal hale gelemeyen xp yi onarım için, (olmazsa şayet win7 yükle diyerek) yeniden bilgisayarcıya gönderdim. Bakalım nasıl gelecek?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Umarım , düzelir , çünkü kablolamada hata vardı diye düşünüyorum.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

inciipek yazdı: 03 Şub 2020, 21:50 "https://www.sordum.net/2000/bilgisayari ... -halledin/" Bu linkteki kayıt defteri içerikli çözümü en başta uygulamıştım fakat sonuç alamamıştım. Yenibirim E sürücüsünün durup durup kaybolması, bi türlü tam anlamıyla çözemediğim Türkçe karakter sorunu v.s... nedenleriyle tam faal hale gelemeyen xp yi onarım için, (olmazsa şayet win7 yükle diyerek) yeniden bilgisayarcıya gönderdim. Bakalım nasıl gelecek?
Harddiskteki bad sectorlar bazı sistemsel hatalara neden olabilir. Anlatmış olduğunuz vakada harddiskin zaten gidici olabileceğini tahmin ediyoruz. Heryeri bad sectorlu ise doğaldır. HDTune benchmark ve scandisc testi yapın gelince. Harddiskiniz IDE mi SATA mı? Anlıyorsanız yanıtınıza göre bir harddisk de almanızı sağlarız. IDE ise zor, SATA ise heryerde var. Özel yazılım kullandığınız için XP kullanıyormuşsunuz. Buradan donanımınızın çok eski olabileceğini tahmin ediyorum. Bu nedenle IDE mi diye sordum. SATA girişi yoksa anakartta, ikinci el IDE 'li HDD bulmak çooook zor... :(