iki isletim sistemi kurma hk.

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
asimen71
Byte1
Byte1

iki isletim sistemi kurma hk.

Mesaj gönderen asimen71 »

merhaba arkadaslar.
bilgisayarimda kurulu xp pro ve tüm uygulamalar(oyunlar,temalar v.s)
nedeniyle haliyle internetteki sörfümde performans düsüklügü yasiyorum.
c sürücüsünün yedegi var f sürücüsünde. c sürücüsünü formatlayip (40gb) ikiye bölüp ilk xp home u sonrada yedekten xp proyu kurmayi
düsünüyorum.
SORUM SU
1- bu sekilde bilgisayar hangi programla baslarü
2- acilirken secenek sunacakmi
yada bu konu hakkinda makale varsa iletebilirmisinizü

NOT.XP HOME u extra hicbir program kurmadan sadece internet amacli kullanmayi düsünüyorum.
bu konu hakkindaki fikirlerinize ihtyacim var.
simdiden tesekkürler.
Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen mavigece »

dostum her zaman bilgisayar C diznini öncelik olarak alir. yani C'ye hangi isletim sistemi kurarsan o 1. olarak gözükecektir. C'ye xp pro kur D'ye yada hangi sürücüye kurmak istiosan orayada home edition'u kur.sana mutlaka acilista soracaktir.tabi kafanda hangisini önce kurmak istiosan onu kur C'ye. bi problem cikacagini tahmin etmiyorum......

Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir »

arkadasim anlatmak isrtedigini mavi_gece adli arkadasim sanirim yanlis anlamis sen yedegini ghost ile akdin sanirim hic bisi frketmez istersen 98 kur arkasindan ghost u kur yedek al dediginde xp ye döner.önemli olan ghost programini calistirmaktir. yada yedegini hangi program ile aldiysan o programi calistirman önemli
Kullanıcı avatarı
samatya
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen samatya »

1-Eger pc ye 2 isletim sistemi kurulursa pc acilista (siyah ekran) hangi isletim sisteminin secilecegine dair bir secenek menüsü gelir.
Secenek menüsünde secili isletim sistemi daima sonradan kurulan isletim sistemine aittir. Secilmislik sirasi. (yazi üzerine gri zemin)Ancak bu siralama degistirilebilir.

2-Eger sisteme önceden bir isletim sistemi kurulmus ise (ne olursa olsun) sonradan kurulan isletim sistemi(sonradan hdd bölümlense bile) pc acilisinda ilk sirada secenek olarak sunulur. Hangi isletim sisteminin ilk önce acilacagi. Ancak bu sonradan degistirilebilir.

3-İkinci isletim sistemini pc ye kurdugunuzda, acilistaki secenekleri degistirmek icin asagidaki yolu takip edin.

Resim

4-Yukaridaki resme Bilgisayarim(sag tus)/özellikler/Sistem özellikleri/Gelismis sekmesinden/Baslangic ve Kurtarma/Ayarlar menüsünden ulasabilirsiniz.
5- 1nolu tiki kullanarak pc acilisinda öncelikle hangi isletim sisteminin secili olmasini ayarlayabilirsiniz. (secebilirsiniz)
6-2nolu Düzenle tusunu secerek acilis boot dosyasini acabilir ve burada düzenleme yapabilirsiniz. (Asagidaki resimde)
7-3nolu tik ile pc acilisindaki isletim sistemi secme menüsünün görünme süresini ayarlayabilirsiniz. Bu süre otomatik olarak 30 saniyeye ayarlidir.Eger bu süre zarfinda herhangi bir isletim sistemi secmezseniz ilk ayarli sistem otomatik olara süre sonunda acilir.
8-4nolu bölümde kurdugunuz isletim sisteminin adi görünmektedir. İsterseniz bu adi degistirebilirsiniz. (Asagidaki resim)

Resim

9-Düzenle tusunu actiginizda acilis boot dosyasi not defteri ile acilir. Burada kurdugunuz isletim sistemlerinin adi ‘` xxx ‘` tirnaklar icinde görünmektedir. İsterseniz tirnak icindeki yazilari istediginiz gibi degistirebilirsiniz. Bu durumda acilista secim menüsünde bu degistirdiginiz yazi görünecektir
Kullanıcı avatarı
samatya
Byte2
Byte2

Re: iki isletim sistemi kurma hk.

Mesaj gönderen samatya »

asimen71 yazdı: NOT.XP HOME u extra hicbir program kurmadan sadece internet amacli kullanmayi düsünüyorum.
bu konu hakkindaki fikirlerinize ihtyacim var.
simdiden tesekkürler.
1-İnternet amacli kullanim icin hdd nin 10-20 Gb lik bir bölümü ayirmaniz pek mantikli degil.
2-Tek bir isletim sistemi kurarak ve sistemin tüm programlar kurulmus temiz bir yedeginin Norton Ghost 2003 ile hdd nin baska bir bölümüne yedeklenmesi (bu DVD ye de olabilir tahminen 1,5-2,5 Gb arasi) daha mantikli.
3-Eger illede ikinci bir isletim sistemi olsun diyorsaniz (5 Gb yi gecirmeyin) o zaman bu sistemi hem internet hem de program denemeleri icin kullanabilirsiniz. Ya da ikinci bir kisiye ait isletim sistemi olarak kullanabilirsiniz. (Ben kücük oglum icin böyle yaptim kerata fazla kurcaliyor:-) )
4-İkinci bir isletim sistemi yapmaniz halinde acilisa (kendi kullandiginiz sisteme ) sifre koymanizi öneririm.
5-Bu uygulamardan tecrübe kazandiktan sonra VMWare yazilimini kullanarak ayni bölümde ikinci bir isletim sistemi de kullanabilirsiniz.
6-Yine de akliniza takilan olursa tüm arkadaslar yardimci olacaktir.
asimen71
Byte1
Byte1

samatya arkadasim,bende ayni problem nedeniyle zaten ikinci isletim sistemini kullanmak istiyorum.kizim var 10 yasinda.dünyanin oyununu kurmus pc ye.birde buna ilave messenger, voipbuster,skype,yaho mes,
ares,vb kurunca haliyle islemci agirlasiyor.verdiginiz aydinlatici bilgiler icin cok sagolun.
o zaman sizinde dediginiz gibi kendime ayiracagim alani 5 gb gibi
belirleyeyim.yanliz benim diskimin tamami ntfs ile formatli,98 i kurabilirmiyim yada problem cikarirmiüben o nedenle hom demistim.
eger ntfs ye 98 kuruluyorsa ve problemsiz calisirsa 98 kurarim.
Kullanıcı avatarı
samatya
Byte2
Byte2

Mesaj gönderen samatya »

1-C=Xp Professionel D=Xp home kurun
2-C=10Gb (sizin kullanacaginiz) D=5Gb (cocugunuzun kullnacagi)
3-C=Xp Pro (sizin adiniz, yukaridaki 2nci resim düzenle den boot dosyasi notpedle acilan yerden kirmizi yerdeki yaziyi adinizi yazin)
4-D=Xp Home (cocugunuzun adi, yukaridaki ikinci resim düzenleden boot dosyasi notpad le acilan yerden kirmizi yerdeki yaziyi cocugunuzun adini yazin.)
5-Pc acilista herkez kendi yerini secer.
asimen71
Byte1
Byte1

ilk olarak iki ayri partisyon acip bicimlendirdim.ilk bölüme (c ye )
windos 2000 pro yu kurdum,ve imajini aldim.ikinci bölüme ise xp pro yu
kurdum ve onunda imajini aldim.problemsiz birsekilde bilgisayar aciliyor
hangi sistemle acilacagini soruyordu.yanliz ben bu islemi yedekleri yükleyerek yapabilirmiyim diye merak ettim ve bu iki partisyonu
tekrar bicimlendirdim.sonra imajini aldigim win 2000 i cye yükledim
(3 dak).calisiyormu diye baktim gayet güzel problemsiz yüklenmisti.
ikinci olarak xp pro yu diger sürücüye ( dye )yedekten yükledim.
vee merakla bilgisayari actim ama umdugum olmadi.bilgisayar win 2000
den basliyor,xp yi sormuyordu.bilgisayarimdan kontrol ettim,dosyalari yüklemis fakat olmamis...sonra d yi tekrar bicimlendirip xp pro yu
normal kurdum ve oldu.
YANİİİ
iki isletim sistemi kurarken ikisinide imajdan yükleyeyim dedim ama olmadi.