İyice B...unu Çıkardılar! Sahte Kargo Emaili

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

İyice B...unu Çıkardılar! Sahte Kargo Emaili

Mesaj gönderen shampuan » 22 May 2019, 22:11

Resim

Yukarıda gördüğünüz resim, ki görebiliyorsanız, beni aldatmak için atılmış. Herhangi bir yerden kargo-margo sipariş etmedim. Oraya sahte bir FEDEX logosu konmuş. Linux kullandığım için bir nebze olsun güvende hissederek (saçma evet), sağtıklatıp yan sekme olarak açtım logonun altındaki linki. Hiç alakası olmayani mortgage ile ilgili olduğunu iddia eden mıncırıgıççık bir site açıldı. Sol üstte güvenli değil diyor.

Linki atıyorum dikkatli olunuz:

Kod: Tümünü seç

http://insurance-loans-mortgage.com/
Gelen mailde de diyor ki: (fedex logosunun altındaki yazı)
"ay shampuan bey, size gönderilen kargo elinize geçemiyor çünkü adresiniz yannnnnış yazılmış. Lütfen linke tıklatın,..."

Eeee?

"... eesi şekerim, kargonu sana şeyttirelim."

Ben de yedim. Aslen linki açarak tuzağa düşmüş oldum ama asıl olay bu değil. Son zamanlarda dosya kriptolayan virüslerinde ilk zamanlar PTT virüsü olarak bilindiğini, PTT'den gelen "elimizde adınıza ait kargonuz var ama adres bilginiz yanlış olduğundan gönderemiyoz. Valla öyle..." şeklindeki mailler ile bulaştığını, maildeki eki indiren şahısların ayvayı yediğini burada hatırlatıyorum.

E tabi ki bu mail de bir örnek teşkil ettiği için sıcağıyla canlı canlı sizinle paylaşayım dedim.

Açtığım linke gelince bana amerikadan veya herhangi bir "mor-gıç" şirketinden birşey geleceği falan yok. Bakayım bu ipnetorlar beni nasıl kandırmaya çalışıyor diye bir kontrol edeyim dedim. Bana siteye kayıt yaptırıcak bunlar tamam mı? Ondan sonra da nasıl yapıcaklar bilmiyorum, beni bir şekilde katakulliye getiricekler.

Son bir iki gündür @veociraptor ile almanyaya gitme, yurtddışına çıkma olaylarını konuştuk. Bugün takıldığım bir siteye aynen şu ileti girilmiş:

Resim

resmi göremiyorsanız şöyle diyor:
"her türlü sahte pasaport sahte ehliyet sahte belge düzenliyoruz..... almanyaya gelecekseniz memnuniyetle size birebir aynısından sahte pasaport vize yaparız" diyor.

AHA LİNK SİLİNMEDEN KENDİNİZ GÖRÜN:
https://forum.donanimhaber.com/isildak- ... 6334857-15

OOOHAAA!

Gelmiş foruma yazıyor açık açık... Almancam yok, google ile çevirdim yanlışsam Tarkan abi çevirsin.

Yahu daha dün, Tarkan abiyle Yurtdışı olayını görüştük. Bugün hangi ülkeye vizeli-vizesiz gidiliyor onu konuştuk. Bir iki haftadır yurtdışında yaşamak istediğimi anlatıyorum. Lan ne ara haberiniz oldu? Sizce bu bir tesadüf mü? Sonra şu sahte fedex olayı.... Yine yurtdışı ve yurtışında ev sahibi olmayla ilgili sanırım (öyle anladım). Yani demek ki bir ülke dışına çıkmak isteyen insanlar genelde saf oluyorlar, bunları dolandırmak kolay oluyor, yazışmalardan çerezlerden takip edip maildir şudur budur ele mi geçiriyorlar nedir?

Ya da ben mi efhamlıyım?... Bunlar tesadüf mü? O forumda o kadar başlık altında, sadece benim çok sık mesaj yazdığım iletinin altında o mesajın ne alakası var. O konu başlığı altında 20-25 iletim var benim. Aaaaa! tesadüfe bak ki daha yakın zamanda Almanyaya gitmek istemiştim... Ne tesadüf yahu... Ve o ileti sadece o başlık altına yazılmış... Cidden büyük tesadüf. Nasıl bir skript eklediler nerden takip ediyolarsa....

Yani bilmiyorum arkadaşlar...

Aman dikkatli olun. Ortalık dolandırıcı it kopuk kaynıyo valla.

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Re: İyice B...unu Çıkardılar! Sahte Kargo Emaili

Mesaj gönderen shampuan » 22 May 2019, 22:33

EDİT:
Yanlış alarm...
İçim rahatladı. Ben bu içeriği oluşturana kadar vakit geçmişti. İletiyi gönderdikten sonra ne olur ne olmaz diye derhal tarayıcımın çerezlerini full temizleyip tertemiz ettim. Yeniden girdiğimde o foruma tekrar girince gördüm ki, diğer başlıklara da aynı mesaj girilmiş. Gelin size pasaport ayarlıyalım diyorlar :)

Bu arada çerezleri ve full chrome içeriğini temizledikten sonra bazı ayarların mesela sitelerin kredi ile alışveriş yapıp yapmadığınızı görüntülemelerine izin ver gibisinden bir ayar ile bir iki ayarın sıfırlandığını, yani geri alındığını farkettim. Tabi ki kapatım hemen. Çerezlerle alakası var mıydı, yoksa yok muydu orasını bilemicem. Şu an linux kullanıyorum ama bu demek değil ki chrome üzerinden heklenmek mümkün değil... Mümkün. Bu nedenle her internet kullancısının dikkatli olmasında yarar var.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor » 23 May 2019, 00:20

O da birşeymi Birisiyle chat yaptığım zaman hakkında konuştuğumuz reklamlar geliyor , bir oldu iki oldu YUH dedim herifler çerez ile izleme olayını aşmış direkt konuşmaları dinliyor :)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 23 May 2019, 16:41

Watsap falan kullanma :)

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 25 May 2019, 04:12

shampuan yazdı:
23 May 2019, 16:41
Watsap falan kullanma :)
Hayırdır shampuan beni yönetime mi şikayet ettin halbuki sen benim bir mesajımın altına rahmetli Kemal SUNAL'ın(Namı değer Şaban) resmini koyup bana ve Şahsıma "Sen Salaksın" subminimal (bilinç altına mesaj gönderme olayı) demiştin ama ben seni Yönetime şikayet bile etmedim.Hal bu iken sen beni şikayet ederek mesajlarımı kaldırtırıyorsun.Demeki ki sende medeni cesaret yok yazık vallahi sana yazık......Ama ben gene yazmaya devam edeceğim sende beni yönetime ispiyonlayabilirsin....! ₪
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!

Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Mesaj gönderen shampuan » 25 May 2019, 17:04

Evet yönetime şikayet edip mesajlarının kaldırılmasını rica ettim. Velociraptor durumu yanlış anlayabileceğini ve arada kalmaktan çekindiğini söyleyince ben bu konuda yanıt vereceğimi söyledim.

Kemal sunal resmi senin salak olduğunu ima etmek için değildi. Sen "senle niye kavga edeyim" deyip yine kavga edince, kemal sunal'ın suratı sana "hani ne oldu?" diyordu orada. Sonradan yanlış anlayacağını düşünerek kaldırmıştım zaten. Dİkkat edersen mesajın düzenleniş tarihi aynı tarihe denk geliyor. Kalp ameliyatı geçirmişsin ben de seni üzmek istemedim, kemal sunalı kaldırdım. Geriye sadece ne ayak bu? diyen adamın suratı kaldı. E onu da hakettiğin için kaldırmadım.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen trwe » 26 May 2019, 05:23

shampuan yazdı:
25 May 2019, 17:04
Evet yönetime şikayet edip mesajlarının kaldırılmasını rica ettim. Velociraptor durumu yanlış anlayabileceğini ve arada kalmaktan çekindiğini söyleyince ben bu konuda yanıt vereceğimi söyledim.

Kemal sunal resmi senin salak olduğunu ima etmek için değildi. Sen "senle niye kavga edeyim" deyip yine kavga edince, kemal sunal'ın suratı sana "hani ne oldu?" diyordu orada. Sonradan yanlış anlayacağını düşünerek kaldırmıştım zaten. Dİkkat edersen mesajın düzenleniş tarihi aynı tarihe denk geliyor. Kalp ameliyatı geçirmişsin ben de seni üzmek istemedim, kemal sunalı kaldırdım. Geriye sadece ne ayak bu? diyen adamın suratı kaldı. E onu da hakettiğin için kaldırmadım.
Tüm sözlerimi geri alıyor senden özür diliyorum.Ve diyorum ki;

İNSANIZ,BEŞERİZ,ŞAŞARIZ AMA YERİ GELDİĞİNDE DE GERİ ADIM ATIP, KIRDIĞIMIZ GÖNÜLLERİ ONARMASINI DA BİLİRİZ.EĞER BİR İNSAN ÖZÜR'Ü ERDEM SAYMAKTAN ÇEKİNİYORSA O İNSAN;

1.KÖTÜ NİYETLİDİR.
2.KİBİRLİDİR.
3.KALBİ ÖLMÜŞ (KATILAŞMIŞ) YAŞAYAN BİR MEFTADIR.

TRWE_2012
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
BATTALGAZİ 2023
Heaven to My Friend, Hell to My Enemy ....!