Plak çalar taş plak ve gramafon öneriniz nedir

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Re: Plak çalar taş plak ve gramafon öneriniz nedir

Mesaj gönderen loveme »

Hepsi uzmanlık istiyor. Hoperlör,kulaklık,plakla,orjinal plak çalar...Frekansları ayarlamak zor vallaha...
Uyguna getirmekte zor...
Anladığım kadarıyla orijinal plakta çözmüyor işi...çünkü için içinde plak çalar ve frekanslar giriyor.İyi bir kulaklık ya da hoparlör sistemi giriyor.Peki uzmandan alabileceğimiz bir ürünler hangileri sırasıyla ve ne kadar maliyetli. :)
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Uzmanlar ürün satmıyor; daha doğrusu eskisi kalitede ürün satan ileri firmalar günümüzde görünmez olmuşlar. Zaten böyle bir sistemin edinilmesi, kişi ihtiyacına göre Yüz Bin TL'ye kadar çıkabiliyor. Ciddi söylüyorum. Apartman parasına bile ürün var. Siz, orjinal bir müzik albümü alır, philips marka iyi bir kulaklıkla dinlersiniz. Tamamdır derseniz, ihtiyacınız tamamdır. Yok bu beni kesmedi derseniz, bu defa Technics marka pahalı ürünlerden almak zorunda kalırsınız.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 4595/detay

Sadece plakçalar bu :)

İş bu plakçalara bağlanacak amplifikatör ve hoparlör setlerine gelirse, rahat 30-40 bin liraya kadar çıkar.

Peki şunu ucuza yapmaya çalışalım bakalım oluyor mu?
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 3986/detay

Gayet uygun görünüyor.

Bir de amfi bakalım:
https://www.sahibinden.com/amfi-ev-muzik-sistemleri

Haydaaaa... yine çok pahalı. İşin ne kadar zor olduğunu ve benim size neden yardım edemeyeceğimi anladınız mı?

Peki amfisiz çalışmıyor mu bu? Çalışıyor. O zaman sadece hoparlör almak isteyelim:
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci- ... 2523/detay

Bu hoparlörler işinizi görüyor gibi duruyor. Bakın bu işten hiç anlamadığımı tekrar yazıyorum. Pikap çıkışları yeterince güçlü değilse ampliye bağlanması gerekiyor olabilir. Ama olmaya da bilir. Bu durumda sadece pikap ve hoparlör aldığınız zaman bile, orjinal CD albümü+kulaklığa nispeten daha pahalıya geldiğini görebiliyorsunuz.

Neyse...

Gördüğünüz gibi uygun fiyat bulmak, bulsak da işi prosedürüne göre çözmek çok zor. İşi anlayan firmalar da, avrupada amerikadalar ve ürünleri binlerce dolara satılıyor.

Haa unutmadan, olay frekansta bitmiyor; sesin band genişliği, anlık veri akış hızı (kbps), sesi size veren amplidir, hoparlördür bu sistemlerin, gelen sesteki tüm frekansları bozmadan pırıl pırıl yükseltip iletmesi; daha da önemlisi plağa kayıt yapan firmanın sesi doğru tekniklerle yüksek kalitede kaydetmesi gerekiyor. Günümüzde güncel müzik albümlerini plaklara kaydetmeye başlayıp satan firmalar olmuş. Bunun nedeni var: insanlar plağın daha kaliteli olduğunu kulaktan dolma olarak öğrendiler. Ama nasıl kaliteli oluyor neden kaliteli oluyor bilmiyorlar. Firmalar da bu durumu çakallığa getirip, orjinal plak kalitesinde değil, mp3 kalitesinde basarak, insanlara bakın size kalite plak satıyoruz diye kandırıyorlar. O yüzden günümüz plakları kalitesiz. Değilse 20 yıl önceki plak, yine iyi plak.

Ulan ne müzikmiş bee... İşte hayatımızda herşey ileri mühendislik işi ama bizim bunlardan haberimiz yok.

İşte böyle...
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

bir apartman parası veremem istanbulda çalan yerler kafeler,meyhanelere gideceğiz artık.Evde zorlayacak beni.Benim istediğim mp3 kalitesinden farklı plak çalar ile ojinal plak.teknik kısmını bilen bu kadar maliyetler olmadanda mutlaka sistemini kurar.

Hoparlör neden o kadar büyük(çok yüksek sesle müzik dinlemiyorum) ve pikabın iğnesi yok.Amfinin ne olduğunu bilmiyorum
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

loveme yazdı: 02 May 2019, 21:28 bir apartman parası veremem istanbulda çalan yerler kafeler,meyhanelere gideceğiz artık.Evde zorlayacak beni.Benim istediğim mp3 kalitesinden farklı plak çalar ile ojinal plak.teknik kısmını bilen bu kadar maliyetler olmadanda mutlaka sistemini kurar.

Hoparlör neden o kadar büyük(çok yüksek sesle müzik dinlemiyorum) ve pikabın iğnesi yok.Amfinin ne olduğunu bilmiyorum
teşekkürler
Pikabın iğnesine dikkat etmedim ama muhtemelen pikap tamiri yapan yerlerde bulunuyordur.

Hoparlörün giderek büyümesi, sesin şiddetini değil, kalitesini etkiliyor. Size çin yapımı pikapları önermememin nedeni de buydu. Küçücük adi mp3 hoparlörü takmışlar içine, pikap diye satıyorlar. Ayrıca sistem de uygun değil.

Amplifikatör ya da halk arasındaki adıyla amfi, bir cihazdaki sesi alır, yükseltir, hoparlörlere verir. Yükseltici demektir. Pikabın kendi ses çıkışı yeterliyse gerek yoktur.

"teknik kısmını bilen bu kadar maliyetler olmadanda mutlaka sistemini kurar."

Hayır, işin teknik kısmını bilen, cidden pahada en ucuz olandan kaçınır. En pahalısını da almaz, ama orta ayarda fiyatlardan kendi bildiği markaları test ederek alır.

Meyhane işletmecisi varsa ona da sorabilrisiniz. Onlar esnaf oldukları için pikap tamircilerini, satış yerlerini bilen esnafları biliyorlardır.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Gönderdiğin şarkı çok hoşuma gitti. Orjinal plak bulunsa dinlenir.Araştıracağım...Bulduğumda alacağım.ilk işim sağlam plak çalar olacak.İstiklal caddesi antikacılar çarşısında vardı.Taş plak 45lik 78 lik ne varsa çalabilen bir cihaz 500 tl kadar araştıracağım...Sonrada orjinal yabancı plak araştıracağım.Yerli taş plaklar çok pahallıdır. Onların orjinallerini günümüzde bulmak neredeyse imkansız.
ses kalitesi açısından teknik bilgileri bilen biri olursa şansıma daha kaliteli bir ses dinlemiş olacağım.

Birde plakçılar satma derdinde.Bir kaç tanesine denk geldim.Bir kaç plak dinledim çok net bir ses olmasa bile güzeldi.
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

loveme yazdı: 03 May 2019, 15:42 Gönderdiğin şarkı çok hoşuma gitti. Orjinal plak bulunsa dinlenir.Araştıracağım...Bulduğumda alacağım.
Yalnız hocam o grup biraz eş-cinseldir benden söylemesi :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=wZkTh_T ... mma0815007
Sağda solda anlayanın yanında dinlemeyin onu yanlış anlarlar.

* * *
70lerde batıda eşcinsel rakçılar baya revaçtaydı. Hatta bu gençler arasında bir moda haline gelmişti. O dönemin müzisyenlerinin birçoğuna bakarsak hep eşcinsel olduklarını görürüz.

https://www.youtube.com/watch?v=PGNiXGX ... rAliveVEVO

daha niceleri var şimdi aramaya üşendim.

Sevdiyseniz ben yakında güzel bir liste yapıp paylaşıcam size de link atarım buraya.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

yabancı şarkıları ve sanatçıları pek bilmem...Bilsem müziğini arayıpta bulamadığım çok şarkı var.Eş cinsel tek bildiğim tatu vardı. :) Plak çalar keyfi ve ses kalitesini 90 lı yıllarda daha farklıydı ve bilgisayarlardan çok farklı bir atmosfer.Hiç yabancı şarkı dinlemeyen bir arkadaşım bile çok beğenmişti hepsi uçtu gitti.Ev değiştirirken çalındı...
Güzel plaklar varsa böyle dinlerim.
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tamam.
Yarın sizin için işleri biraz hızlandırıp liste yapmaya çalışayım. Youtube kaynağı olsa da ses kaliteleri yüksek olanlardan seçeceğim.

MESAJ DÜZENLENDİRİLDED: :)
viewtopic.php?f=133&t=207615

Müziklerin sıralaması kötü. Ama en müsait zamanda dokunacağım.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

istanbulda keşke dinlenen kafeler olsa...