Plak çalar taş plak ve gramafon öneriniz nedir

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Plak çalar taş plak ve gramafon öneriniz nedir

Mesaj gönderen loveme »

Hem istiklal caddesi hemde balatta gezdiğim plak satışlarından 400 450 tl civarı plakların normal youtube dan ve bilgisayardan dinlediğimiz müzikten ses kalitesi açısından nasıl bir farklılık vardır.
Önerebildiğiniz plak-taş plak ve gramafon açısından öneri ve tavsiyeleriniz ne nedir?
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Plak çalar taş plak ve gramafon öneriniz nedir

Mesaj gönderen shampuan »

Merhaba loveme,

Gerçek plakların kalitesi ile youtube asla birbirine benzemez.

Gerçek plaktan maksadım, 1970-80'li yıllara kadar çıkarılmış sonra artık üretilmeyen eski plaklardır. Bu tip plakları kalite bir plakçalara koyduğun zaman orkestrayı etrafında şarkıcıyı da yanında zannedersin. Ancak son zamanlarda yeniden plak basımı yapmaya soyunan bazı şirketler varmış ama bastıkları plakların kaliteleri maalesef mp3 gibiymiş :)

Eğer şu tarihte, yeni bir plak alacaksanız almayın derim, tamamiyle "kazık". Şu anda dargın olduğum için konuşmadığım bir kişi vardı trtden emekli birisiymiş bu ses teknikleridir plaklardır baya anlatıyordu bir aralar oradan biliyorum.

Bir müziğin içinde birçok frekansta titreşen sesler mevcuttur. Yani her enstrumanı ve hatta bir sanatçının nefesi içine çekerkeni hışşş sesini bile duyabileceğin kaynaklardır kayıtlar. Mp3 gibi dijital kaynaklar, insan kulağının zorlukla duyacağı birçok frekansı silerek küçültülmüş olarak sunmaktadırlar. İşte günümüzdeki ses teknikleriden derinlemesine anlamayan bazı tonmaisterler, eseri plağa kaydederken bu unsurlara dikkat etmedikleri için ortaya rezil ve gerçek plak kalitesinden yoksun kayıtlar ortaya koyuyorlar, firmalar da gerçek plak diye bunları size yüksek fiyattan satıyorlarmış.

Amma eski yıllardan 70lerden 80lerden plak bulabilirseniz ve hele ki yabancı bir eser ise kaçırmayın alın. O yıllarda bile yurtiçinde kaliteli eserler kaydedilemiyormuş. Yine de CD kalitesinden çok daha üstündürler.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

orjinal çalıcı cihaz satın almayı ve plak almayı çok istiyorum.Sanırım en kalitelisi taş plaklar oluyor.Sanatçı yanımdaymış gibi yüksek kalitede satın alabileceğim taş plak çalar ve plaklarından alabileceğim bir yer ya da bilginiz var mı?Kazıklanmakta istemiyorum.eski plaklardan satın almak istiyorum...
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Bakın bu konuda çok bilgi sahibi değilim ama şunu net söyleyebilirim iyisi çok zor bulunuyor. Ve işin acı tarafı bu işte alacağınız şeyin iyisi mi kötüsü mü olduğunu anca bu işlerden çok iyi anlayan süper kişiler anlıyor. Yani hani stüdyolarda bir camın arkasında sürekli düğmelerle oynayan kulaklık takan tipler vardır bilirsiniz tonmaister deniyor o kişilere. Bu tiplerin 1960-1990 yılları arasında o işi yapanları gerçekten bu işte uzmandırlar. Fakat kulağıma yine o şahıstan gelen bilgilere göre günümüzdeki tonmaisterler son derece acemi ve işi tam manasıyla bilmeyen kişiler. İşte bu işi o seviyede iyi bilen, işin elektroniğine falan hakim birisi olsaydı o zaman derdim ki gidin şu kişiyi bulun yardımcı olsun. Kalitelisine denk geldikten sonra ikinci el almak bile çok makul olabiliyor. Bu konuyla ilgili muhabbetlerde görüyorum, birisi abi şu alınır mı diye soruyorlar o da hayır çünkü şu özelliği yok, bu haliyle hiçbir işe yaramaz deniyor.

Yani anlayacağınız, günümüzdeki cihazları eski kalitede üretmiyorlar. İkinci el olanları ise arızalı kusurlu olmayacak şekilde ve uygun fiyata bulmanız çok zor. ikinci el pikap diye bir aratın bakalım. Ola ki ben bunu beğendim diye buraya link atın, müsait olursam bir bakar fikir vermeye çalışırım. Anladığımdan da değil ama en azından elektronik konusunda biraz bilgi birikimim var birşeyler yapmaya çalışırım.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Anlayan birini bulmam çok zor...İnternette uygun fiyata taş plakları çalan cihazlar var 300 tl ye kadar.Hakiki taş plak çok zor.Balat-istiklal caddesi ve kadıköy gezmek gerekir.
https://www.ciceksepeti.com/gdl-retro-d ... KMQAvD_BwE

ikinci olarak
https://urun.n11.com/pikap/gdl-retro-no ... lsrc=aw.ds

Açıkçası plak çalarlar günümüzde seri halde üretilmediği için fiyatları pahallı 20-30 tl bile mp3 lerde günümüzde her türlü müziği dinleyebiliyoruz.Sizin dediğiniz kalitede ve anlayn birini bulursam elbette satın alıp dinlerim...Çok güzel kafa dinliyorsun.ses sanatçısı evin içindeymiş gibi...

https://urun.n11.com/pikap/musitrend-t3 ... P244499774
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Birinci link nostaljik pikap denmiş, ama aslında günümüz üretimi. Kalitesi hakkında pek bilgim yok. Ürün özellikleri verilmemiş, ayrıca 300TL gibi komik bir rakam verilmiş. Demek ki dandik.

İkinci link de aynı. Günümüz üretimi. Bununla bahsettiğimiz sanatçı yanımızda söylüyor keyfini yaşayamazsınız. Yorumlar olumlu olsa da genellikle bu işten anlamayan insanlar tarafından atılmış. Bir defa koca koca hoparlörleri olur plakçaların :) resimdeki plakçalar ucuz mp3 çalar mantığıyla üretilmiş. Bunlardan fazla ses kalitesi beklemeyin bence.

Anlaşıldı bu iş olmayacak. Almayın demiyorum ala da bilirsiniz ama ben size bahsettiğim şahsa yönlendireyim özelden. (özel mesaj atıyorum, bakınız.)
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

çok teşekkür ederim. Sizi dinleyeceğim...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Görülüyor ki size bahsettiğim şahıs konuyla ilgilenmek istemiyor. Bunun için özür dilerim. Arıza tipler olur olmaz karşımıza çıkmakta böyle hoş görün artık.

Para durumunuz nedir?
https://www.sahibinden.com/pikap-ev-muzik-sistemleri

(gördüğünüz gibi kaliteli sonuç isteniyorsa parası da yüksek oluyor maalesef. Bir de onun hoparlör setini ayrıca satın alacağınızı düşünün...)
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Estafurla.yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim.Ses kalitesinde cihazın büyük önemi var mı
Daha önemlisi orjinal plaklar değil mi.
Pahallı ürün alacağım olmadı.biraz daha vakti var demek.
Anlayan birimle yerinde görüp almak en doğrusu
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hocam anlayan birisi derken satıcılardan bahsediyorsanız, satıcılar elindekini satmak için elinden geleni yapar size sıkıntılı aleti satabilirler. Benim tanıdığım sadece bir kişi vardı, onun da kıllığı tuttu işte. Size link attığım ürünler, idealdir. Hoparlör setleriyle beraber daha pahalıya gelebilir. Yüksek kalitede müzik dinlemek istiyorsanız, bu işi meslek edinmiş kurumlardan çıkma ürünleri almak zorunda kalıyorsunuz doğal olarak. Bu da biraz kaliteye abanmış firmaların ürünlerine bakmak gerektiği anlamına geliyor.

Bir de şöyle bir durum var: Bu işi daha da ucuza getirebilirsiniz. Mesela wav uzantılı müzikler de plaklar kadar kaliteli olmasa da yüksek kalitelidir. Bunları ancak orjinal CDlerde bulabilirsiniz. Böylece bir nebze olsun ucuza gelmiş olur. Kaliteli kulaklık şart ama. Kulaklık dandikasyon bir ürünse bir anlamı kalmaz.

Size bahsettiğim şahıs, kaliteli eserleri orjinal CDlerden okutup, pahalı creative marka ses kartı vasıtasıyle yine biraz pahalı kulaklık ile yüksek kalitede dinleyebiliyordu, o zaman bahsetmişti. Hatta elindeki plakları bilgisayara en az kayıp ile aktarmayı başarmış ve CDlere kaydetmişti. Bazılarını bana dinletti, mükemmeldi ses.

Pikapların da kolu arıza yapmamış olanı, iğnesi ve okuma kafası arıza yapmamış olanı, gizli bir arızası olmayanına denk gelmek şarttır. Temelli çaresiz kalırsanız, kendi başınıza gidip ikinci elcilerden bizzat dinler, beğenir öyle alırsınız. Ama hoparlör seti olmadan dinlerseniz, gerçek kaliteyi duyamazsınız. Bir de plakların günümüzde çıkmış olanları vardır, yani günümüz sanatçılarının eserleri. Onun yerine daha eski, antikacılarda satılan, bahsettiğiniz gibi taş plak denilen plaklardan bulursanız daha iyidir. Yeni basım plaklar daha evvel de bahsettiğim gibi tüketici bilgisiz olduğu için kazık fiyatlarla satılmakta. Halbuki o plağın içindeki ses mp3 kalitesinde :D .
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

cihaz uygun bir tane araştırıyorum.Artık ortasını bulup karar vereceğim.Anlayan birini bulduğumda içim daha rahat olup alacağım...
teşekkürler
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

O cd ler sende ekli ise gönderme şansın var mı?
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hayır hocam maalesef. Zaten bir CD ortalama 600MDden fazla olunca yükleme olanağım hiç yok upload hızımız çok kısıtlı.
Ama bir DNR gibi bir markete gittiğinizde 5-10TLye de eser var, 70TLye de. Çok pahalı değil hani. Beğendiğiniz bir albüm olursa sıkıntısız alabiliyorsunuz bugün.

Ek bilgiler.
Wav dosyalarından oluşan bir müzik CDsine topu topu 10 bilemedin 15 parça sığar.
mp3ler wava dönüştürülebilse de kaliteleri wava dönüşmez; kalitesi kırpılmış bir medya dosyası geri alınamaz.

Bunların nedeni hep stream (veri akışı) kavramları ile alakalı olmalarındandır.
Şurada paylaşılan yazıları okuyup anlamaya çalışınız:
https://elektronikprojeler.com/index.ph ... 99.30.html
size uzman olmadığımdan anlatamadığım işin bütün hülasası burada işte.
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

benim anladığım iş taş plak çalar ve plak alarak çözülmüyor.
Aynısını bilgisayar veriyorsa ne gerek var.
Ben farklı ve kaliteli ses aradığım için ayrı bir teknik gerekiyor.cd ya da dvd doldur şeklinde programlarla olacak iş değil.

Kod: Tümünü seç

https://www.youtube.com/watch?v=jgi2f295Knk&list=RDMMjgi2f295Knk&start_radio=1
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hah, çok önemli bir noktayı anlamış bulunuyorsunuz.
Plak, günümüzde hiçbir aygıttan dinleyemeyeceğiniz kadar kaliteli ses vermektedir. (verdiğiniz linkteki kötü bir sestir; sebebi kayıt tekniğinin çok eski olması)Fakat bu sisteme sahip olmak ciddi bütçe ayırmayı gerektiriyor.

Ben kaliteli müzik dinlemek istiyorum derken dinlediğiniz müzik değil kayıt kalitesini anlıyoruz. Verdiğiniz örnekten sonraki yıllarda da plak tekniği kullanıldı. Fakat örnekteki gibi "mono" değil "stereo" kayıt özelliğine sahiptiler. Kulaklık ile dinleyiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=-noFy_x7Yhg

Dinlediğiniz ses, yakınında dinleyeceğiniz sesin kalite babında onda biri kadar. Yine de internetteki mp3lerden nasıl daha kaliteli olduğunu görün ve şaşırın.

Fakat siz, ya evet bu ses çok kaliteliymiş, lakin ben o kadar masrafı lüzumsuz görüyorum, daha ucuzu da olamaz mı? diye sorarsanız, bu defa daha uygun kalite olarak size orjinal müzik CDlerini rahatlıkla gösterebilirim. Paylaştığım linkteki bilgilere bakarsanız, wav dosyalarının hünerini anlatmış şahıs. Bu müzik türleri sesi kaliteli sunabilmek için daha fazla frekans ve ses depolamaya çalışır. Dolayısıyla 150-200 müzik parçasını mp3 olarak sığdırabildiğiniz CD disklerine topu topu 10-15 tane parça sığar. Alabileceğiniz kaliteyi siz düşünün...

Tabii ki Bilgisayara iyi kalite bir ses kartı, iyi bir hoparlör seti kullanırsanız, o CDden azami miktarda fazla faydalanıyorsunuz. Şayet hoparlör seti pahalıya geliyorsa, ki geliyor, Kaliteli bir kulaklık seti ile sorunu çözebiliyorsunuz.

BEnim size tavsiyem,

-Orjinal müzik CDleri,
-Bilgisayarınız masaüstü ise kaliteli Creative ses kartı, olmasa da olur.
-Ama olmazsa olmaz, mümkünse biraz pahalı, kalite kulaklık. (O da uzman gerektiriyor, o şahıs biliyor :D )