Önyüklenebilir Antivirüsler Nisan 2019

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Megabyte4
Megabyte4

Önyüklenebilir Antivirüsler Nisan 2019

Mesaj gönderen shampuan » 24 Nis 2019, 16:39

Merhaba arkadaşlar.

Hiç sormayın yoruldum. Başkasının emeğinin üzerinden de olsa bir yazı hazırladım, resimleri yükle linkleri yapıştır derken zaman geçti. ANA! o da nesi? bir de baktım @velociraptor zaten geçmişte buna benzer bir başlık açmış. Neyse ki biraz eskide kalmış da o vesileyle güncelemiş olacağım.... Diyerek kendimi avuturken,...

Buyrun:

ÖNYÜKLENEBİLİR ÜCRETSİZ ANTİVİRÜSLER – NİSAN 2019

Güvenlik konusu hayatımızda her zaman önemini korumuştur. Bilişimde de artık daha fazla çevrimiçi olduğumuzdan, daha fazla risk altında olabiliriz. Sistemimize kurduğumuz antivirüsler kim ne derse desin sistemimizi yavaşlatıyor. Bir de yetmez gibi ücretleri çok yüksek ve eğer ücretsiz sürüm kullanıyorsak birçok özelliğinden de mahrum kalabiliyoruz. Tabii ki ek özellikleri bazen çok önemli olmayabiliyor ama bazı virüsler bilgisayarımız açıkken yapılan taramada tesbit edilemeyebiliyor. Güvenli modda yapılan taramalar bile bir yere kadar güvenlik sağlamakta.

İşte bu nedenle sistemimizi çalıştırmadan yapılacak bir güvenlik taramasına ihtiyaç duyabiliriz. Sistemin çalıştırılmaması durumunda, eğer bir zararlı varsa, windows altyapısını kullanarak etkileşime geçemiyor. Bu da bizim için çok önemli. Özellikle kripto virüslerinin, dosya şifreleyen fidye virüslerinin daha harekete geçemeden engellenip temizlenmeleri için bilgisayarınızın çalıştırılmadan, güçlü bir antivirüs ile önyüklemeli olarak taranması gerekiyor.

Şahsen antivirüslerden son zamanlarda iyice soğudum. Bunun nedeni, zaman içinde nelerden korunup nelere güvenmeliyim, tecrübe kazandım. On yıla yakındır araç çubuğu, anasayfa değiştiren virüslerle falan da karşılaşmıyorum. Geriye sadece çok tehlikeli virüsler kalıyor ama sistemimi korumak için son derece ağırlaştıran, benden izin almadan verilerimi toplayan, hatta ve hatta programlarımı bana sormadan gizlice güncel sürümlere geçiren bu canavarlara artık tahammülüm kalmadı. Ben de çareyi bootable antivirüslerde buldum.

Bu yazımda sizlere önyüklenebilir antivirüslerden bahsedeceğim. Bu antivirüsler bir DVD medyasına ya da flaşbelleğe önyüklenebilir olarak kuruluyor. Sisteminizi bu antivirüs ile başlattığınızda, bir tür linux üzerine inşa edilmiş antivirüs yazılımı ile karşılaşıyorsunuz. Antivirüsün etkin çalışabilmesi için internet bağlantınız olması gerekiyor; zira virüs tanımlamalarını güncellemesi gerekiyor. Aldığı tanımlamalarla daha kapsamlı ve güçlü hale gelen antivirüs, sistem diskiniz ve arşiv disklerinizi tarayarak temizlemeniz için size seçenekler sunuyor. Virüslerin değiştirdiği kayıt defteri sorunlarını da onarabiliyor. Antivirüs sabit diskinize kurulmuyor; kendisini RAM’ınıza kopyalayıp oradan çalışıyor ve fazladan disk alanına ihtiyaç duymuyor.

Sizler de bu antivirüsleri DVD’ye yakarak, ya da USB flaş belleğinizde tutarak lazım oldukça kullanabilirsiniz.

Evet, hazırsanız başlayalım!

Anvi Rescue Disk
Resim

Hafif bir masaüstü ortamına sahip linuxlu sisteme entegre edilmiştir.

Olumlu özellikleri:
Kullanım kolaylığı.
Sürücünüzün tamamını ya da gösterdiğiniz herhangi bir klasörü taratabilirsiniz.
Hızlı tarama ve Tam tarma özelliklerini kullanabilirsiniz (tam taramayı öneririm)
Virüslerin kayıt defterinizde yaptığı değişiklikleri düzeltir.
Oldukça ideal indirme boyutu.

Olumsuz özellikleri:
Bazı dosyaları taramıyormuş.

AVG Rescue Disk:
Resim

Bu antivirüsün diğer önyüklenebilir antivirüslerden farklı olarak bazı artı özellikleri var. Bunların içinde en iyi özelliği taraması yapılacak diskin önyükleme sektörünü taramasıdır. Diğer özellikleri altta inceleyelim:

Olumlu Özellikleri:
Çoğu önyüklenebilir antivirüsün tarayamadığı birçok dosyayı tarıyor.
Ekstradan haricen bağladığınız sabit disk, flaş bellek gibi medyalarınızı da virüslere karşı tarıyor.
Sabit diskinizi hakkında sağlık kontrolü özelliği içeriyormuş.

Olumsuz özellikleri:

Grafik arayüz (GUI) e sahip olmadığı için bazı kullanıcılara itici gelebilir.
Virüs tanımı güncellemeleri vermiyormuş, ya da güncelleme sunmuyormuş (çeviriden böyle anladım).

Avira Rescue Disk

Resim

Avira rescue diski geçmişte bir kez kullandım, bir sıkıntı göremedim. Fakat yakın zamanda sorun yaşayan bir arkadaşa güncel sürümünün linkini atmıştım. Lakin arkadaş ciddi sorunlarla karşılaştı. Tarama belli bir yüzdede kalıp sistem yanıt vermez hale geliyormuş. İkinci kez indirip tekrar denemesini istediğimde yine aynı sorunla karşılaştığını söyledi.

Fakat yine de aynı sorunu siz de yaşayacaksınız diye bir kural yok. Deneyebilirsiniz. Avira, gayet başarılı antivirüs firmalarından birisiydi bir ara. Ancak son sürümler için aynı şeyi söyleyemem. Çünkü uzun süredir denemedim ve antivirüs kullanmayı bıraktım.

Avira’nın bu önyükleme sürümü, Unity diye adlandırdığımız ubuntu masaüstü stili ile açılmaktadır. Biraz ağır çalışan bu sistem yine de, virüs tanımlamalarının zenginliği ve başarılı tarama motoru sayesinde birçok zararlıya karşı son derece duyarlı ve agresiftir. Bilgi aldığım sitede arşiv dosyalarını tarama özelliğinin bulunduğu ve bunun bir artı özellik olduğundan bahsedilmiş. Ancak maalesef tek tek dosya seçme ve tarama özelliği olmayıp, bir seferde tüm diski taradığını, bunun olumsuz bir şey olduğundan bahsetmiş.

Olumlu yanları:

Antivirüsü başlattığınızda, taramadan evvel tanım güncellemelerini otomatik olarak arkaplanda alarak işinizi kolaylaştırıyor.
Başarılı ve hoş bir grafik arayüzü bulunmakta (Ubuntu işletim sistemnin eski Unity arayüzü)
Kolay boot olabilme özelliği, yani diğer önyüklenebilir antivirüslerden daha kolay başlatma aşamaları var deniyor(ki evet, bizzat denedim)
Diğer bazı araçları da var. Mesela internet tarayıcısı içeriyor, kayıt defteri onarıcısı da mevcut.

Olumsuz yönleri
Tüm diski tarıyor, taranacak dosyaları elle seçemiyorsunuz. (Olsun, maksat da bu zaten)
İndirme boyutu biraz büyük. Ama değer mi? Onu kullandıktan sonra anlayabiliriz.

Comodo Rescue Disk

Resim

Comodo antivirüse şahsen hiç ısınamadım. Geçmişte bir defa bilgisayarıma kurarak denemiştim. Fakat detaylı seçeneklerinin bulunmayışı nedeniyle kaldırmak istedim. Kaldırmada sorunlarla karşılaştım. Beraber kurduğu internet tarayıcısını durdurmak ve kaldırmak da hiç kolay olmadı. Yanılmıyorsam CEO’su bir Türk. Tabii ki seçimlerinize saygım sonsuz. Beğeniyorsanız indirip kullanın.

Olumlu özellikleri:
Belirli bir dosyayı, klasörü ya da diskin tamamını taratma seçeneği sunuyor.
Bir dosyayı tararken o dosyayı taramayı atlayabiliyormuşsunuz, böyle bir özelliği var.
Ne taramak istediğinize bağlı olarak çoklu tarama türlerini destekliyor deniliyor.
Grafik arabilirimi mevcut. Gayet de hoş ve anlaşılır duruyor.
Otomatik tanım güncelleme kontrolü mevcutmuş.
Bunca özelliğin yanında indirme dosyası boyutu ideal.

Özet kısmında ayrıca bahsedilmiş:
Akıllı tarama-tam tarama-özel tarama özelliği
Akıllı tarama özelliğini kullanarak, virüsler, kök kitleri, diskteki ön yükleme kesimleri, otomatik çalıştırma kayıtları, kayıt defteri ve sistem dosyalarını zararlılara karşı tarayabiliyormuşuz.
Özel tarama seçeneğini kullanırsak, tüm diskin taranmasını beklemek yerine, sadece belirlediğimiz dosya ya da klasörleri tarayabiliyormuşuz.

Olumsuz özellikleri:
Dosya veya klasör düzeyinde tarama yapmanın zor olduğunu söylemiş, orijinal incelemeyi yapan kişi.

Bitdefender Rescue Disk

Resim

Bitdefender son zamanlarda gayet saygın bir antivirüs olarak adını duyurdu ve hala karsperski ile beraber en iyi antivirüsler sınıfında. Agresif ve titiz yapısı nedeniyle de en çok kasan antivirüs olarak biliniyor. Ne ilaç bırakıyor ne de yem. İşine gelmiyorsa kullanma diyor.

Olumlu özellikleri:
Masaüstü ortamını kullanmak kolaydır. Göze gayet aşina gelen masaüstü öğeleri ve anlaşılır arayüz.
Virüs tanımlamalarını kontrol ve indirmek çok kolay.
Birden fazla tarama seçeneği barındırıyormuş.
Sürücüler haricinde belli başlı klasörlerin taranasını destekliyor.

Olumsuz yönleri:
Virüs tanımlamaları 800MB’yi aşıyor deniyor.
Başlatma süresi çok uzun.

Dr.Web Live Disk
Resim

Dr.Web hakkında pek hoş düşüncelerim yok aslında. Geçmişte bazı sahtekarlıklarına denk gelmiştim. Mesela internette bir haber çıkmıştı “bir virüs çıktı, bulaştığı bilgisayarlardan ekran görüntüsü toplıyor, webcamlardan foto çekiyor. Korunmak için tıkla…” Makaleyi yazanın ya da yazdıranın kim olduğu belli tabii. Bir tıklıyordun, şaak bunların sitesi açılıyordu. E burada bizim amacımız kimsenin haysiyetiyle oynamak değil. O nedenle isteyen denesin diyerek bu seçeneği de ekliyorum.

Olumlu özellikleri:
Diğer önyüklenebilir antivirüslerde olmayan bazı özellikleri var deniyor.(belirtilmemiş)
Taranacak dosya türlerini seçmeye imkan veriyormuş.
Virüs tanımlama güncellemelerini yazılımın arayüzünden kolayca kontrol ediyorsunuz.

Olumsuz özellikleri:
İndirme boyutu biraz büyük deniyor.

F-Secure Rescue Disk

Resim

Belki de en fazla olumsuz yorum yapılmış bir antivirüs. Fakat, tercihlere bir şey denemez.

Olumlu yanlarından bahsedilmiş:
Virüs tanımlamalarını kendiliğinden güncelliyor.
Pek fazla seçeneği olmadan kullanıldığından kafanızı karıştıracak bir durum yok deniyor. (sadece enter tuşuna basmak gerekiyormuş)
Küçük indirme boyutu.

Olumsuz özellikleri:
Gelişmiş tarama seçenekler bulunmamakta.
Görsel arayüzü (GUI) yok. Bu nedenle çoğu kullanıcı için kullanımı zor olabilir.

Kaspersky Rescue Disk:

Resim

Babaların babası kaspersky’e geldik. Elbette bu antivirüsü hiç kullanmadım fakat, son derece agresif ve yüksek koruma özellikleri nedeniyle (yoksa reklam mı?) dünyada birçok kişiden olumlu puan alan ve tercih bulan antivirüsümüz, yıllardır canlı disk imajı paylaşıyor.

Hemen olumlu özelliklerine geçelim:
İster tek tek klasör, ister tüm diski tek seferde, isterseniz diğer aygıtlarınızı tarayın.
Tesbit edip temizleyebildiği zararlı türü sayısı oldukça fazla.
İster görsel arayüz(GUI) ile kullanın, ister metin tabanlı(dos ortamı gibi) kullanın.
Ekstradan faydalı ilave araçlar içeriyor, mesela mozilla firefox gibi. Taramanızı yürütürken bir yandan sörf yapabilirsiniz. Sörf terimi de çok eskide kaldı arkadaş… Kendimi iyice dede gibi hissettim!..

Olumsuz özellikler:
Kaspersky gibi baba bir antivirüsün olumsuz kaç özelliği olabilir diye düşündüm, yanılmamışım. Sadece bir olumsuz özelliği var, o da yüksek indirme boyutu… Eee, aslan besliyorsan yemini vereceksin!

Panda Cloud Scanner Rescue Disk
Resim

Açıkçası bu antivirüs bazı olumsuz yönleri nedeniyle kafamı karıştırdı. Zira antivirüs, çalışmak için windows işletim sistemi istyor. Gerek önyüklenebilir medya oluşturmak için, gerekse linux gibi windowstan bağımsız bir platformda çalışmadığı için. Yani önyükleme işlemi yine windows ile yapılıyor ve windows üzerinden sürdürülüyor. Dolayısıyla ciddi bir virüs, antivirüsün çalışmasını engelleyecekse ya da internete erişimi engellerse, işe yaramıyor. Yani, windowsun önyükleme kısmında devreye giriyor, taramayı bu aşamada gerçekleştiriyor. Peki ama ya windows hiç açılamıyorsa?

Olumlu özellikleri:
Windows 10 ve daha eski sistemlere uyumluluk.
Kendiliğinden güncelleme alıyor.
Dosya, klasör ve disk tarama seçenekleri içeriyor.
Son derece küçük indirme boyutu (200MB’in altında denmiş)

Olumsuz özellikleri:
Gerçek bir önyüklenebilir antivirüs olarak çalışmıyor(yukarıda açıkladım)
Eğer bilgisayarınız bir zararlı tarafından açılamaz hale geldiyse işe yaramıyor.
Muadilleri kadar kullanımı kolay değil denmiş.

Sophos bootable antivirus:

Resim

Bilgiyi edindiğim orijinal sayfada yazar, bu antivirüsü indirmenin biraz sıkıntılı olduğunu, sitenin linki direkt vermeyip sorular sorduğu ve kullanıcıyı zahmete soktuğunu söylüyor.

Olumlu özellikler:
Çoklu tarama türünü destekler.
Belirli dosyaların silinmesi için seçenek içeriyormuş.

Olumsuz özellikleri:
Yalnızca metin modunda (ms dos gibi) kullanılıyor.
Özel tarama seçenekleri bulunmuyor.
İndirme sayfasındaki gerçek indirme bağlantısına ulaşamayalım diye ellerinden geleni yapmışlar.

Trend Micro Rescue Disk:
Resim

Olumlu özellikleri:
İki tür tarama seçeneği mevcut.(hızlı tarama- tam tarama)
Gelişmiş seçenekleri az olmasına rağmen kullanımı rahat ve kolay.

Olumsuz özellikleri:
Grafiksel arayüze (GUI) sahip değil. Yön tuşları ve enter gibi hareketlerle yönetiyorsunuz.

VBA32 rescue disk

Resim

Adı az duyulmuş, görsel arayüzü bulunmayan bir zararlı tarayıcı daha.

Olumlu özellikleri:
Çok sayıda tarama seçeneği ve ince ayar barındırması. (hangi sürücüyü tarayacaksınız, taranacak dosya türlerini tanımlayabilmek, zararlı tesbit edilmesi durumunda eyleme sizin karar verebilmeniz, sezgisel tarama ayarlarını yapabilmeniz, USB ya da CD üzerinden virüs tanımlamalarının güncellenebilmesi gibi.)

Olumsuz özellikleri:
Grafik arayüzünün olmaması bazı kullanıcılar için zor olabilir. Metin tabanlı kullanım.

Windows Defender Offline

Resim

Windows defender sevenler buraya! Microsoft tarafıdan programlanmış bu antivirüs, önyüklenebilir olarak kullanılabiliyor. Bu yazılım bir iso formatında değil aslında, exe. Ayrıca iso yazdırma yazılımına da gerek duymuyor; indirdiğiniz dosyayı flaşa yazdırma özelliği mevcut.

Olumlu yönleri:
Taramayı istediğiniz gibi özelleştirmek için seçenekler içeriyor. Yani bazı dosya, klasör ve uzantı türlerini taramadan dışlayabiliyorsunuz.
Virüs tanımı dosyalarını internetten indirmeye gerek yok; herşey pakette.
Görsel kullanıcı arayüzü (GUI) sayesinde kullanımı anlaşılır ve kolay.

Olumsuz yönleri:
İSO olarak değil EXE olarak geliyor denmiş. Şayet sağlam bir bilgisayarda hazırlanırsa bu bir sorun değil bence. Etkili tarama yapıyor mu, önemli olan bu bence.

Zillya LiveCD

Resim

Adını ilk defa duyduğum bu antivirüs de linux tabanlı önyüklenebilir bir zararlı tarayıcısı olarak sunulmuş. Arayüzünün windows’a benzediğine bakmayın, linux tema arşivlerinden windows teması dolu! Ama bizim için teması değil işlevi diyoruz ve özelliklerine bakıyoruz…

Olumlu özellikleri:
Tanıdık bir masaüstü ortamı ve görsel arayüz sayesinde kullanım kolaylığı sağlıyor.
Tüm sürücü ya da gösterdiğiniz klasörleri tarama seçenekleri mevcut.
Bozuk MBR sorunlarını çözmeye yönelik bir araç ile geliyormuş.
Önyüklenebilir diğer birçok antivirüslere göre daha kolay kullanım.

Olumsuz özellikleri:
Diğer antivirüslerde bulunan, gerekli gelişmiş tarama ayarlarını içermiyor denmiş.
Yalnızca belirli dosyaları türlerini tara seçeneği yokmuş.

İncelemeyi yapan kişi bu antivirüs için çok güzel yorumlar yazmış. “tüm özelliklerini seviyorum!” demiş. Denemek isterseniz tabii ki buyrun.

PC Tools Anti-Virus Scanner

Resim

Yine adını ilk defa duyduğum bu yazılım, aslında bir programlar paketinin parçasıymış. Sadece bir antivirüs değil, sistem kabuğu, dosya yöneticisi, güvenli veri silici ve veri kurtarma programı olarak işlev görebiliyormuş. Hemen özelliklerine bakalım o halde:

Olumlu özellikleri:
Kullanımı son derece kolay
Birkaç saniye içinde tarama yapmaya başlayabilirsiniz denmiş.
İşletim sistemi dışında çalıştırıldığında (sanırım bootable demek istiyor) en iyi sonucu verme potansiyeline sahip diğer araçlar aktif oluyormuş.

Olumsuz özellikleri:
Özel tarama ayarların yetersiz denmiş.
İndirme boyutunun 350MB’den büyük olduğu sebep gösterilmiş.

* * *

Evet arkadaşlar. Alın size bir sürü önyükleme özelliğine sahip antivirüs. İstediğinizi denemekte ya da tercih edip kullanmamakta serbestsiniz. Kullanmak isteyen arkaşlara iyi kullanımlar, kullanmak istemeyenlere de iyi çalışmalar dilerim.

Not: Konu (ç)alıntıdır :) Orijinal inceleme yazısı için bakınız:
https://www.lifewire.com/free-bootable- ... ls-2625785

Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Re: Önyüklenebilir Antivirüsler Nisan 2019

Mesaj gönderen cankusa » 24 Nis 2019, 18:56

Bilgilendirme için Sagolasın

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Önyüklenebilir Antivirüsler Nisan 2019

Mesaj gönderen velociraptor » 25 Nis 2019, 00:46

Eline sağlık , konunun alıntı olup olmaması önemli değil
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free