İnternet Sitesi Kuracağım Ama...

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

İnternet Sitesi Kuracağım Ama...

Mesaj gönderen shampuan »

Aması var işte...
Hostingdir, domaindir bunlardan hiç anlamıyorum. Full deneyimsiz kara cahilim.

Konu şöyle ortaya çıktı; ne zamandır yerli bir program indirme sitesi kurasım vardı. Ama bu işte bana yardım edebilecek, bizzat yanımda durup bana işleri öğretebilecek birisi lazımdı. Üstelik düşük de olsa konunun parasal kısmından çekincelerim var. Ödenecek para ne kadardır, kime nasıl ne kadar ödenir, ödemezsem ne olur? Yasal sıkıntılar yaşar mıyım? Tüm bunlar, çekinip azıcık konudan geri durmama neden oluyordu.

Geçenlerde bir "var - ez" sitesinin sahibiyle muhabbet ettik. Kendi evimde sunucum var falan diye şaka yaptı. Var mı yoksa şaka mı bilmiyorum ama dediği şu: "sen yeter ki iste 100 tane site kuralım sana. sen domain seç güzel hostingden alalım" diye anlamadığım terimlerden bahsediyor :D Hosting, sitemi barındıracak sunucu hizmeti, depolama alanı demek bunu biliyorum az buçuk. Domain de sitemin adı gibi birşey. Yani isim bul, gerisi kolay diyor. Bu arkadaş samimi. Yani istersem bana bedava yardımcı olabilir. Ama teknik detay bilmiyorum ben.

Bu konuda biraz sizlerle sohbet etmek istiyorum, bana yardımcı olabilir misiniz? Kurayım mı? Bu işin sorumlulukları nelerdir falan... Kuracağım site aynen gezginler ve tamindir gibi yerli bir yazılım indirme sitesi. Yazılımları bizzat kendi sunucumun diskinde tutacağım. Ne diyorsunuz bu işlere? Gram kod bilgim ve adminlik deneyimim yok.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4801 kez

Re: İnternet Sitesi Kuracağım Ama...

Mesaj gönderen velociraptor »

Doğrudur , Hosting sitenin barındırılacağı alan ve domain de sitenin ismi , siten olursa birkaç ay sonra adsense ye başvurur reklam da alabilirsin , ama illegal içerik herzaman sorun olacaktır. Bir şikayette domain türkiyeden yasaklanabilir vs. Hele ki evinde server olacak ve illegal içerikler bunun HDD sinde yüklü olacak ... ya harbi cahil olması gerek bu arkadaşın yada henüz bu işlerin yasal prosedürlerinden herhangi bir yaptırıma uğramamış olması gerek , az buçuk avrupada yaşasa ne demek istediğimi anlar. Şimdi bu dediğimi ona söyle YOK yaa falan diyecektir. Ama Öyle 3 kuruşa 5 köfteyi bir süre yedirirler sonra 10 köfte olarak geri ödetirler war ez den uzak durun. Yeni açılacak sitelere tek tavsiyem asla bulaşmamaları yönünde olacaktır. yasal iş yapanın önü açıktır diğeri eninde sonunda Yokolacaktır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Abi durum şöyle. Ben bu arkadaşla uzun süredir devamlı diyalog halindeyim. Sık sık yasal sorunlar yaşadı ama nasıl olduysa büyümedi olaylar. Mesela bir firma sahibi bunlara mail atıyor, yazılımı kaldırın diyor. Sitenin bir köşesinde şöyle yazmakta: sitemiz barındırıcı olarak iş yapmaktadır üyelerimizin yüklediği şeylerden mesul değiliz. Demiş. Bir de şöyle devam etmiş: Sitemiz yasalara saygılıdır, şayet telif hakkı konusunda bir hatamız olduysa (yazılımınızı paylaştıysak demek istiyor) uyar-kaldır ilkesini benimsemişizdir şu adresten bize ulaşın kaldıralım.... gibisinden bir yazı.

Bu şekilde üç beş uyaran firma olmuş, derhal kaldırmışlar. Konu hiçbir zaman mahkemeye taşınmadı. Hapis mapis para cezası olmadı. Hani böyle gamsız tipler olur ya çocuk öyle birisi. Son derece iyi niyetli rahat... :) Hem var - ez işi yapıyor(hırsızlık) hem de son derece düzgün bir insan çok dindar mesela :) :) :) Daha evvel ben bununla bu konuyu çok konuştum. Yasal site kurmak istiyorum diye söyledim sen isim bul tamam her türlü destek olurum dedi. Yani anlayacağın yok yeaa diyecek bir insan değil ama bir yerlerden bir şekilde işleri sağlama almış görünüyor. Bir zaman önce bir olay oldu. Bir başka site, bir program paylaşmış. Firma siteyi mahkemeye vermiş kapattırmış. Google ye da başvurarak siteyi bir şekilde mahvetmiş. Bu bahsettiğim iyi niyetli kişi bir baktım bir gün morali bozuk ne oldu dedim, böyle böyle dedi. Meğer o sitenin paylaştığı programın bulut linkini bu da kendi sitesinde paylaşmış. Sitem kapanacak diye üzülüyor, mahkeme falan umrunda değil :D Ben olsam beni hapse atarlar diye donuma işerim bunun tek derdi site google da arka planlara inecek ondan korkuyor. Neyse birşey olmadı sonra. Ama sitesi eskiden google'da en üstlerde çıkıyordu artık çıkmıyor.

İşte işler böyle. Birşekilde işleri çok iyi götürüyor ama nasıl götürüyor bilmiyorum. Bir yerlerde adamı mı vaaaar... ??? bilemedim.

Şimdi ben yasal site kurmak istiyorum tamamiyle ücretsiz ve demo programları aynen gezginler gibi yasal çerçeveler dahilinde paylaşıcam. Bu kişinin yardımıyla yapsam sorun olur mu diyorsun.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Hayır sorun olmaz yasal site kim tarafından kurulursa kurulsun sorun teşkil etmez , ama o arkadaşına ve sitesine hiç şans vermiyorum 3 yıl ayakta kalırsa şaşırtıcı olacaktır benim için.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Yav velociraptor,
Bu bahsettiğim site baya neredeyse 7-8 yıldır ayakta. Tamam zaman vermene birşey demiyorum da, bunun gibi buyu rindir, bizde nindir gibi siteler çok ve hala ayaktalar. Bunun da adı fullprogramla rindir. İçlerinde en fazla takibi olan site bu. Kaç defadır bizim fişimizi çekicekler galiba korkuyorum dedi, ama hala birşey olmadı. Sıkıntı şurada: Sen yurtdışında olduğundan yasalar orda farklı çalışıyor mesela şimdi git VPN ile bile olsa torrentten bir film indir gemen CİA alman polisi falan nokta atışıyla evine baskın yapar. Ne zamandır yurtdışındasın bilmiyorum. Ama burda millet ful açık açık paylaşım yapıyor. Yerli paylaşım yapmamak şartıyla kimseye birşey olmuyor. Çünkü adam yurtdışında ve bizim bürokrasimizden dolayı şikayet bile etse sistem işlemiyor ki işin ucu sana gelsin. Bura Türkiye :) Ama sen gider mesela Akınsoftun internet kafe programını kırar ya da kullanırsan adamlar bir hafta içinde polisle beraber kapına dayanıyor ya programımızı satın alıcaksın cezasıyla beraber ya da aha da polis şahit hapse girersin senden şikayetçi oluruz diyor.

Bense hiç riske girmeyi sevmem. Türkiyenin yeni indirme sitesi olmak istiyorum. Ama bilmediğim şeyler var işte. Mesela bir program var. Programın sahibi sana mail gönderiyor: programımı izin almadan paylaşmışsınız ya ücret ödersiniz ya da kaldırırsınız değilse mahkemeye veririm diyor. ücretsiz program bu. Dikkat edersen programların EULAlarında dağıtım izni yasaklanıyor. İşte gezginler bunu nasıl aşıyor? Ben sıkıntı yaşamadan nasıl dağıtım yapıcam orası muallak...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Aslında muallak değil ben birgün kızdım Dns Jumperi gezginlerden kaldırın dedim , kaldırmıştı şu an yine sitelerinde , benimde kızgınlığım geçti birşey demiyorum. o tarz şikayetler alırsan kaldırırsın olur biter , neticede yasal yazılım hiçbir sıkıntı çıkmaz, yabancıların hiçbirisi bize sormadıki ama bütün yazılımlarımız onların indirme sitelerinde.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

O da doğru. Neticede onların sitelerinde barındırılıyor. Neyse ben bu konuya biraz ağırlık vermeye çalışayım teknik destek lazım olursa yardım edersin artıkın :D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 955 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

shampuan yazdı: 22 Nis 2019, 12:31 Aması var işte...
Hostingdir, domaindir bunlardan hiç anlamıyorum. Full deneyimsiz kara cahilim.

Konu şöyle ortaya çıktı; ne zamandır yerli bir program indirme sitesi kurasım vardı. Ama bu işte bana yardım edebilecek, bizzat yanımda durup bana işleri öğretebilecek birisi lazımdı. Üstelik düşük de olsa konunun parasal kısmından çekincelerim var. Ödenecek para ne kadardır, kime nasıl ne kadar ödenir, ödemezsem ne olur? Yasal sıkıntılar yaşar mıyım? Tüm bunlar, çekinip azıcık konudan geri durmama neden oluyordu.

Geçenlerde bir "var - ez" sitesinin sahibiyle muhabbet ettik. Kendi evimde sunucum var falan diye şaka yaptı. Var mı yoksa şaka mı bilmiyorum ama dediği şu: "sen yeter ki iste 100 tane site kuralım sana. sen domain seç güzel hostingden alalım" diye anlamadığım terimlerden bahsediyor :D Hosting, sitemi barındıracak sunucu hizmeti, depolama alanı demek bunu biliyorum az buçuk. Domain de sitemin adı gibi birşey. Yani isim bul, gerisi kolay diyor. Bu arkadaş samimi. Yani istersem bana bedava yardımcı olabilir. Ama teknik detay bilmiyorum ben.

Bu konuda biraz sizlerle sohbet etmek istiyorum, bana yardımcı olabilir misiniz? Kurayım mı? Bu işin sorumlulukları nelerdir falan... Kuracağım site aynen gezginler ve tamindir gibi yerli bir yazılım indirme sitesi. Yazılımları bizzat kendi sunucumun diskinde tutacağım. Ne diyorsunuz bu işlere? Gram kod bilgim ve adminlik deneyimim yok.
Valla bir ara bende heveslenmiştim ama , işte ama'sı var......Bence hiç bulaşma derim, çünkü bir yerden sonra, olay tamamen maddiyata dayanmaya başlıyor.Parasız da bir şey olmuyor....
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Yapabileceğim birşey olursa elbetteki yardımcı olurum :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 23 Nis 2019, 00:14 Yapabileceğim birşey olursa elbetteki yardımcı olurum :)
Eğer bir site kursaydım.Bu sitenin türü "How To?" olurdu.Çünkü içerik üretmeye bayılıyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ben herkesin web aleminde şansını denemesi taraftarıyım.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3386 kez

Mesaj gönderen burak35 »

bildiğim kadarıyla ücretsiz blog açılabiliyor bence blog açabilirsin. mesela ben böyle birşey yapacak olsaydım kesinlikle windows 7 ile ilgili bir blog açardım
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Blog un avantajları , hosting ve domain ücreti vermiyorsun , herşey bedava ve Google serverlarında , yeni başlayanlar için denenmesi gereken birşey mesela ;
http://sorsof.blogspot.com/
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3386 kez

Mesaj gönderen burak35 »

ücretsiz olması çok büyük avantajdır şahsi fikrim.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 23 Nis 2019, 15:20 ücretsiz olması çok büyük avantajdır şahsi fikrim.
Ucuz malın, kusuru gizli ve dağ gibi olur yada bana ait olmayan ev , benim sayılmaz.....! Umarım ne demek istediğimi anlamışsındır.