Paranormal Deneyimler

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8592
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Paranormal Deneyimler

Mesaj gönderen trwe »

Resim

Eğer paranormal olduğuna inanırsanız, ölen insanların gece boyunca ortaya çıkan hikayelerini dinlerseniz şaşırmayabilirsiniz, büyük patlamalar, biri açık bir neden olmadan sürüklendiğinde ve diğer tuhaf olaylarda duyulursa duyulur. Ama ya yapmazsan?

Paranormal ilgim, paranormal deneyimlerin raporlarını araştıran bir meslektaşı Chris French ile yapılan hazırlıksız bir kahve ile başladı. Bana bu tür olayları anlatmış olan sayısız insanın hikayelerini anlattı. Bu deneyimler yatakta yatarken yatma eğilimindeydi. O zaman sıradışı bir şey olacaktı - belki bir iblis ortaya çıkacak ya da çevre garip görünecek ya da hissedilmiş bir varlık olacaktır. Bu deneyime sahip olan kişi, yatağına oturtulmuş yatağına yapıştırılmış, tamamen hareket edemediğini de bildirebilir.

Böyle şeyleri yaşayan insanların, onları paranormal olarak yorumlamaları şaşırtıcı değildir. Ancak uyku felci gibi bazı olaylar, bu tür olaylar için paranormal açıklamalara bir alternatif sunar. Dolayısıyla konuya olan ilgim, bir uyku araştırmacısı olarak.

Uyku felci

Uyuduğumuzda farklı aşamalardan geçiyoruz. Geceye hızlı olmayan göz hareketi (NREM) uykusuyla başlıyoruz - bu durum giderek daha derinleşiyor. Daha sonra hızlı göz hareketi (REM) uyku moduna geçene kadar geri dönüyoruz. REM uykusu sırasında büyük olasılıkla canlı rüyalar görüyoruz. Bu aşamada, belki de hayallerimizi gerçekleştirmemizi engelleyen ve böylece uçmayı denememek için bir güvenlik mekanizması olarak felç ediliyoruz.

Ancak uyku felci sırasında, REM uykusunun özellikleri uyanma hayatına devam eder. Bunu yaşayanlar kendilerini uyanık hissedecekler ancak rüya gibi halüsinasyonlar ve hareket etme mücadelesi yaşayabilirler. Bu deneyim, insanların yaklaşık% 8'inde meydana gelen oldukça yaygındır (tahminler kime sorduğumuza bağlı olarak çarpıcı bir şekilde değişse de). Bazı insanlarda, uykularını belirli şekillerde durdurarak uyku felci oluşturmak bile mümkündür.

Aralarında Fransızca olan bazı araştırmacılar, bunun çok sayıda paranormal hesabı açıkladığına inanıyor. Uyku felsefesi hakkında bilgi sonunda halkın bilinçlendirilmesine yol açıyor, ancak şimdi bu ortak şikayet hakkında daha fazla şey anlamamız gerekiyor.

Yeni kitabımda anlattığım ön çalışmamız Nodding Off: Beşikten mezara kadar uyku bilimi, bazılarının neden uyku felci geçirme ihtimalinden daha fazla olduğu konusunda genetik ve çevresel açıklamalara işaret ediyor. Bunun şimdi daha büyük numuneler kullanılarak çoğaltılması gerekiyor. Literatür incelendiğinde, stres, travma, psikiyatrik zorluklar ve fiziksel hastalıklar da dahil olmak üzere, bu ortak deneyime ilişkin bir dizi başka değişkene dikkat çekilmiştir.

Patlayan kafa sendromu

Uyku felci bir yana, uyku araştırmacıları paranormal deneyimleri açıklamaya nasıl yardımcı oluyor? İnsanlar bazen gece açıklanamayan dev patlamaların yaşandığını anlatırlar. Bir rafın düştüğü veya bir aracın geri teptiğine dair bir işaret yoktur. Başlarının yanında elektro gitar çalan kimse yok.

Yine, bu uykumuzla bağlantılı olabilir - bu sefer, nispeten yakın zamanda nörolog JMS Pearce tarafından yazılmış bir terim olan "patlayan kafa sendromu" ile açıklanmaktadır. Uykuya daldığımızda, beyin sapının retiküler formasyonu (beynimizin bir parçası olan bilinç) tipik olarak hareket etme, görme ve duyma yeteneğimizi engellemeye başlar. Uykumuzda bir "patlama" yaşadığımızda, bu işlemdeki gecikmeden dolayı olabilir. İşitsel nöronları kapatmaya çalışan retiküler oluşum yerine, aynı anda ateş açabilirler.

Uyku felsefesinde olduğu gibi, bu fenomen de yeterince araştırılmamıştır. Bu nedenle, 2017 yılında meslektaşlarım ve ben bu fenomen konusunda önde gelen bir uzman olan BBC Focus ve Brian Sharpless ile güçlerini birleştirdik.

Imps ve ghouls

Son olarak, bilim adamları önyargılı düşlerden ne yapabilir? Yıllardır görmediğimiz bir arkadaşımızı sadece bizi ertesi gün aramaları için hayal edebiliriz. Fransız, bilimin bunun için de bir açıklama sağlayabileceğini düşünüyor. Olasılıklara odaklanan John Allen Paulos tarafından yapılan atıfta bulunulan çalışmanın, böyle bir olayın herhangi bir günde, ancak zaman içinde, meydana gelme ihtimalinin ne kadar şaşırtıcı olduğunu açıklıyor.

Kitabımı araştırırken, 70 yaşında ve yalnız yaşayan Bayan Sinclair ile konuştum. Bana, onun evinde yaşayan bir hayalet, gece boyunca onu boğduğunu ve taşlaşmış bıraktığı diğer şeylerin ne olduğunu düşündüğünü söyledi. Bilimsel açıklamalara sahip olmak ona büyük bir rahatlık sağladı ve artık yaşadığı şeyler için paranormal açıklamalara inanmıyor.

Umudumuz paranormal deneyimlerin bilimsel açıklamalarının kaygıyı azaltarak başkalarına yardımcı olabileceğidir. Azatanın azalması, uyku felcinin azaltılması için potansiyel bir yöntem olarak da varsayılmıştır. Bu nedenle, belki de bu olağandışı deneyimler hakkında daha fazla bilgi vermek, işlerin geceleri çarpma ihtimalinin daha düşük olduğu anlamına gelebilir.

Not:

Bu yazının aslı ingilizce olarak buradan bakılabilir.

https://www.livescience.com/topics/ghosts

TRWE_2012
En son trwe tarafından 21 Nis 2019, 01:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
TRWE_2012-GET LINUXMASTER # >_
Alaydan Yetişme PC KullanıcısıKullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8592
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Paranormal Deneyimler

Mesaj gönderen trwe »

Ve bir video....TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER # >_
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Cevapla