Filmlerdeki Şu Tipik Amerikan Sarı Kalemleri - Alınık

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Filmlerdeki Şu Tipik Amerikan Sarı Kalemleri - Alınık

Mesaj gönderen shampuan »

Konuya yabancı değilsiniz aslında. Herkesin amerikan menşeili "heey dostum lanet olsun meeeen" türünden filmlerde gördüğü şu kalemlerden bahsediyorum. Hani rengi sarı olur, arkası silgili kurşun kalem...

Okullarda, evlerde, ofislerde, polis karakollarında CIA FBI bürolarında falan hemen her filmde gözümüze çarpan, amerikanın nerdeyse sembolü olmuş kurşun kalem. Yıllarca bu kalemden bulmaya çalıştım arkadaşlar. Elimdeki kalemleri bu kalemlere benzetmek için modifiye mi yapmadım, internet sitelerinden sipariş verip, yanlış renk çıkıp kazık mı yemedim...

Meğer yalnız değilmişim. Ülkemizde de bu kalemlere ilgi duyan, arayan, bulamayanlar varmış. Hatta kalemin bir tarihi ve renginin neden sarı olduğuna kadar bir sürü yorum ve yazı yazılmış.

Resim

Resmi görebiliyorsanız kalem bu. Markası DİXON modeli 14402. Bunun ticondera model olanı var onu sevmiyorum illa bu sade olanı istiyorum...

Yokmu arkadaşlar bu kaleme bir şekilde erişebilen? Yurtdışında olup gönderebilme imkanı olan... Yurtiçinde bundan satanlar var ama miktar sınırlı adres belli değil ve adet fiyatı tam belli değil ya da çok yüksek.

Hala kurşun kalem kullanan birisiyim sık sık not alıyorum. Bu kaleme hiçbir kalemi değişmem. İlla amerikaya mı gitmek gerekiyor bu kalemden edinmek için yani?!

Şunun güzelliğine baksanıza arkadaş...
Resim
Resim

Tasarımdaki kusursuzluğa, sarı rengin nasıl doğru tonda seçildiğine, silgiyi çevreleyen rengin, kalemin rengi ve silginin rengi ile nasıl uyum gösterdiğine bakın... Güzel değil mi sizce de?..

Kalemin çin yapımı kopyaları da mevcut
Resim

Ülkemizde bir ara çakmaları vardı bunun sonra ortadan kayboldular. Bu kadar meraklısı ve güzel tasarımı varken neden hiçbir kalem üreticisi ve kırtasiye bundan satmıyor, en kıytırık şeylerden satın alıyorlar bilmiyorum.

Ulaşılabilirlik ile ilgili yardımınız dokunursa sevinirim.

İyi çalışmalar...
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Re: Filmlerdeki Şu Tipik Amerikan Sarı Kalemleri - Alınık

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Bir zamanlar ben bunlardan kullandım ama galiba ÇAKMA idi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4673 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Çook uzun bir süredir bu tarz kalem kullanmadım (Belkide 20-25 senedir) tercihim hep 0,5 uçlu kalem oldu O sebeple varmıdır bakmak gerek
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Yurtiçinde yok abi. Özel sınırlı adet getirtip taneyle fahiş fiyata satanlar var. Ama kutuyla getirtilirse çok iyi olur. Belki üyeler arasında amerikada veya başka ülkelerde olup bu kaleme erişebilenler vardır diye bir umut açtım. Ama açıkçası umudum yok.