Dizüstü PC'lerde Sabit Disk Değiştirme Adımları

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Dizüstü PC'lerde Sabit Disk Değiştirme Adımları

Mesaj gönderen shampuan »

Tammmamiyle şehir efsanesi :D
Aha da 2012de mi ne alındı bilgisayar 2019dayız sen hesap et. Şimdi bilgisayarda çaışıyorum test yapıp paylaşmak isterdim ama çalışırken düzgün çıkmaz. HD Tune testleri gösteriyor ki disk yüzeyi kaymak gibi. Manyetiklenebilirlik mükemmel ve hala böyle devam edecek gibi duruyor. Şeytan kulağına kurşun. Bir de ben çok hırpalıyorum bu diski düşün. Hergün internetten film indirirken bir yandan oraya buraya yorum yaz sörf yap, sonra eve gidince diski yerinden çıkarıp ana bilgisayarıma takıyorum. İndirdiğim Dosyaları ana depolama disklerime aktarıyorum onlar bunun kadar sağlıklı değil.

WD firmasının bazı modellerinde sıkıntı çıkıyor denirse kabul ederim. Ama WD bana göre harddiskte kral. En sorunsuz ve uzun ömürlü disk bu adamlardan çıkıyor. Gerisi fasa fiso. Param olsa yine gider WD alırım.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 877 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Desene sen diskin baya hırpalıyorsun ve de ağlatıyorsun ben senin kadar diski zorlamadığım halde (10 yıllık disk) yavaş yavaş yaşlanmaya başladı.37000 saati geçti çalışma ömrü

İşte benim kullandığım diskin ömrünün sonuna yaklaştığını gösteren analiz sonuçları (ara ara disk üzerinde analizler yaparım son durumunu görmek için,size tavsiye ederim ara ara diskin durumunu test edin ki disk size süpriz yapmasın ansızın)

SMART Bilgileri:

Resim

Ömrünün sonuna gelmekte olan diskin okuma ve yazma değerleri birbirine yakınlaşır.Alın size birebir örnek....

Resim

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3167 kez

Mesaj gönderen burak35 »

ayrıca disk değişiminde ya ssd ye geçilmeli (tabi bu ssdler bilindik marka ve kaliteli olmalı örneğin samsung evo serisi gibi) yada illaki mekanik harddisk alacaksak veya bütçemiz ona yetiyorsa asla 5400 rpm hdd alınmamalı onun yerine 7200 rpm hdd alınmalı. şahsi fikrim eskisine göre bilgisayarınız daha hızlı tepki verecek ve daha hızlı açılıp kapanacaktır.