Evde Kendiniz Hızlı ve Nefis Köpek Maması Hazırlayın

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
melekdgnn
Bit
Bit

Mesaj gönderen melekdgnn »

Resim
Köpeğiniz için evde mama hazırlayabilir, sağlıklı ve besleyici protein kaynakları oluşturabilirsiniz. Köpekler için faydalı ve zararlı sebzeleri öğrenerek köpeğinizi beslemelisiniz. Evde mama hazırlamak için aşağıdaki linkimizi inceleyebilirsiniz.

https://www.milligazete.com.tr/haber/19 ... asi-tarifi
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 882 kez

Re: Evde Kendiniz Hızlı ve Nefis Köpek Maması Hazırlayın

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Ben kendi köpeğime tencerede et yemeği veriyordum.Onu o kadar iyi besledim ki kendisi bir koyundan büyük, aslandan küçük bir devasa canavara dönüşmüştü.Çünkü anası Alman Kurdu, Babası Sivas Kangal'dı.Düşünün ortaya çıkan kırmanın boyutunu ve heybetini.....Sonra ne mi? oldu...Ben Sivas'da Üniveriste Maden 2.sınıfı okurken benden habersiz babam denen şahsiyetsiz,namussuz adam, köpeğimi (bu arada adı Lord) 3000 YTL karşılışında satmış.....Ben eve geldiğimde köpeğimin(candostumun) yerinde sadece boş bir külübe ve kalın araba zinciri vardı.Ve külübenin önünde oturur vaziyette elimde zincir, hüngür hüngür ağladığımı hatırlıyorum.Lanet olsun hayvanlara eziyet edenlere,onları parayla alıp,satanlara......Şerefsizler......!

TRWE_2012
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4593 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Üzücü bir durum , bendede muhabbet kuşları vardı birgün geldiğimde bulamadım kuşçunun birine verilmiş.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 06 Nis 2019, 00:59 Üzücü bir durum , bendede muhabbet kuşları vardı birgün geldiğimde bulamadım kuşçunun birine verilmiş.
Senin olayın bana benziyor ama bir farkla içinde para olgusu yok ama genede sinir bozucu ve üzücü bir durum bu......
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bendekinde alerjiye sebebiyet verdiği için ücretsiz vermişler , yapacak birşey yok
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Bizim guş da gaçtıydı :) insan gibi alışmıştı bize o yüzden salmaya başlamıştık. Evin içinde uçuyor üzerimize konup gagalıyordu bizi. Bir gün yine saldım kuşu. TV izlerken annem eve geldi kuşun salındığını görmemiş pencereyi bir açtı...
Üzülmedik ama. Ben üzülmedim. Doğrusu buydu. Hayvanları besliyorum ayağına bir yere kapatmamalısın. Niko idi adı. Çok sevmiştik lan... :D
@trwe,
3000YTL o dönem büyük paraydı. Bir alıcı bir köpeğe o kadar para vermişse emin ol o köpeğe iyi bakacak demektir. En azından seni böyle teselli edebilirim. Yani şerefsizin birine gitmemiştir köpeğin mutludur en azından. Köpeğin değerinden anlayan birisine gitmiş merak etme. Ha sana göre trilyon verseler vermezdin tamam onun farkındayım.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

shampuan yazdı: 06 Nis 2019, 21:22 Bizim guş da gaçtıydı :) insan gibi alışmıştı bize o yüzden salmaya başlamıştık. Evin içinde uçuyor üzerimize konup gagalıyordu bizi. Bir gün yine saldım kuşu. TV izlerken annem eve geldi kuşun salındığını görmemiş pencereyi bir açtı...
Üzülmedik ama. Ben üzülmedim. Doğrusu buydu. Hayvanları besliyorum ayağına bir yere kapatmamalısın. Niko idi adı. Çok sevmiştik lan... :D
Senin kisi daha sevimli imiş

Dikkat ettiği isen konu yavaş yavaş boyut değiştirmeye başladı.İnsanların besledikleri hayvanlarla yaşamış olduk anıları anlatan konuya dönüştü.Güzel bir dönüşüm bu.En azından bu forum üyeleri hayvan düşmanı değil hayvan sever bir niteliğinin ortaya çıkmasına sebep olmuş bir konu oldu bu.....
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hayvanlar evde beslenmemelidir.

Hayvanları evde besleyerek kötülük etmiş oluyorsun.

Hayvanları evde besleyerek doğal yeteneklerini köreltiyor, bağımlı hale getiriyor, tembelleştiriyorsun.

Hayvanları evde besleyerek, sen ölürsen ya da bakamaz duruma gelirsen zor durumda bırakmış oluyorsun.

Hayvanları evde besleyerek hayvanın sağlığını riske atıyorsun. İnsanda bununan çok çeşitli virüsler mutasyon geçirerek hayvanlar için ölümcül hale gelebilirler.

Hayvanları evde besleyerek, kendi sağlığını riske atıyorsun. Hayvanların vücutlarındaki bakteri ve virüsler mutasyon geçirirler, ya da direkt olarak senin vücuduna geçerlerse tehlikeli hastalıklara sebebiyet verebilirler.

Sürüngen hayvanların sindirim sistemlerinde "salmonella" adı verilen bir virüs bulunur. Yapılan araştırmalar, sürüngen türlerde bu salmonella virüsünün yüzlerce serotipini tesbit edilmesiyle sonuçlanmıştır.

Bu virüs konak hayvana zarar vermez. fakat hayvanın sindirim sistemi, vucudu ve ağzı arasında sürekli dönüşüm halindedir.

Bu virüs, hayvanla direkt temas, toprak vb temasıyla insan vücuduna girdiğinde, sonradan kansere dönüşen iç organ kistlerine neden olmaktadır.

Evinde su tosbağası, kertenkele türleri, hatta ev yılanı(kafeste beslenen süs yılan) besleyen insanlar var. Bu hayvanlar büyük risk oluşturmakta.

Kediler, kertenkele ve yılan avlamaktadır. Bu virüs, bu hayvanın vücuduna geçer. Oradan da insana geçerek risk teşkil eder. Sürekli doğal hayat ve toprak ile temas halinde olan tüm ev hayvanları, insan için, insanlar da hayvanlar için -bakteri ve virüs alış verişi yaptıkları için- sağlık riski teşkil ederler.

Aynı şekilde fare avlayan kediler de insan için tehdit oluşturabilmekte. Sadece farelerin vücutlarında insan hayatını son derece tehdit edebilecek virüs ve basil türleri bulunmaktadır. Bu canlılar, memenjit(ölümcül beyin iltihabı), kanser ve daha birçok tehlikeli ve bulaşıcı hastalığa neden olur.

Peki bahçede hayvan beslesek olmaz mı?

Kedi ve köpek gibi canlıların bahçede beslenmeleri mümkündür. Şayet şart değilse, yani kedi için konuşursak, fare popülasyonunu yüksek olduğu bir yerde ikamet ediliyorsa kedi beslenmelidir.

Güvenlik kaygılarının bulunduğu bir yerde köpek beslenmesinin sakıncası yoktur.

Eğer yukarıdaki şartlar yoksa bahçede de beslenmemelidir. Bahçede beslenmesinin de şartları var. Mesela köpek besleniyorsa hijyen son derece önemlidir. Hayvanın pisliklerinin düzenli aralıklarla toplanıp temiz suya karışmayacak şekilde toprak altına gömülmesi şarttır. Hayvanın yaşadığı yere toz kireç atılmalıdır. Bit, pire, kene gibi hastalık yayan vektörlere karşı mücadele verilmelidir. Kedilerin eve girmeyecek şekilde şımartılmaması büyük önem taşımaktadır.

Kümes hayvanı ve ahır hayvanı besleniyorsa aynı şekilde pislik temizliği, süpürme, ve kireçleme çalışması yapılmalı, hayvanlar bite, pireye karşı denetlenmeli gerekiyorsa ilaçlanmalıdır.

Budur abicim. Hayvan da insan gibi bir canlı. Sorumluluğunu aldıysan ya tam yapıcaksın ya hiç yapmıcaksın. Hem hayvana hem kendine zarar vermiş olursun aksi takdirde.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Ben sadece birkez köpek besledim o da evin dışında kendi külübesi vardı.Zaten İslam Dinide Evde Köpek beslemek caiz değil...!
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Onu bilmiyorum ben bir canlıya bakaken sadece din açısından bakmam. Av hayvanı olarak beslenmesinde bir beis görülmediğini biliyorum ama. Kur'anda bir ayette rastlamıştım av yaparken önce besmele çekmemizi, sonra varsa av hayvanımızı üzerine salmamızı anlatıyor. Hayvan kurban keser gibi Allah adıyla vurulmalıymış. Av hayvanı kullanılmasında bir sakınca görülmüyor.

Anlatılara göre, Hz Peygamber, evvelden köpekleri lanetlemiş ve bunlarla ilgilenmemesini söylemiş. Anlatılara göre ama. Daha sonra birşey olmuş, bu hayvanlara da merhamet edilmesini söylemiş. Ne olduğu nasıl olduğunu bilmiyorum. Ama bir din temsilcisinin insanları hayvanlara karşı nefrete davet edeceğini sanmıyorum. Muhtemelen yanlış anlaşımış ya da yorumlanmıştır.

Şunu eklemem gerekli çokk önemli:
Tüm hayvanlar vahşi ve güvenilmezdir.
Geçenlerde donanım haberde bir başlık açılmış konu hayvanlarla ilgiliydi. Konu sonradan köpekler mi daha iyidir şunlar mı ya dönmüş . Birisi gerçek haber kaynağı linki atmış birkaç tane. Dünya üzerindeki kendi sahibini öldüren köpek sayısı hiç de az değil haberlere göre. Hatta bir iki tane kendi sahibini parçalayarak yiyen köpek haberine de rastladım şok oldum. Haberde alman bir genç kadın yıllardır beslediği iki köpeğini ormana gezmeye çıkarıyor. Sonra kayboluyor. Bölgenin polis şefi bölgeyi araştırırken cesedini buluyorlar. Adam şöyle diyor kadını bulduğumuzda parçalanmış haldeydi ve köpeklerden birisi kadının kaburgasını kemiriyordu. Yapılan adli tıp bulgularına göre köpeğin birisi kadını ensesinden ısırıp bir şekilde öldürüyor yere düşer düşmez ikincisi gelip yüzünü parçalıyor sonra ikisi bir olup kadını tanınmayacak hale gelene kadar parçalayıp yiyorlar. Okuyunca şok oldum. Yapılan araştırma ve yorumlarda ev hayvanı da olsa vahşi olduğu unutulmamalı ve dünya üzerinde beslediği hayvan tarafından öldürülen insanların yzde olarak çok yüksek orana sahip olduğu unutulmamalıdır deniyordu.
Bu bilgiler çok önemli.

Köpeğine üzüldüm. fakat üzülürken ayarı fazla kaçırma. Bir ayette hayvanların da insanlar gibi aynen diriltileceği yazıyor. O tarafa gittiğimizde görürsün köpeğini. (şaka yapmıyorum)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Tamam da ben Lordu daha 2 aylık iken sahip edindim.Böyle bir canlıyı daha yavru olarak büyütürsen sana zarar vermeyecektir.Tabii büyük kediler hariç.....Onlara bebek olsa da yaklaşmam çünkü onlarda öldürme içgüdüsü daha doğuştan geliyor.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Benim çok korktuğum ve görsem yolumu değiştirdiğim onun olduğu ortamdan hızlıca uzaklaşmaya çalıştığım katil köpek türü PİTBUL.....Bunlardan acayip tırsıyorum.Aynı şekilde kendimi yanında rahat hissettiğim diğer köpek ırkı Sivas Kangal.....Sanki birisi - kutup, diğeri + kutup gibi.......
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Sivas kangan ben askerdeyken karakolumuzda besliyorduk. Yapısı aslanı andırır eşşek gibi büyük olur üstüne bin götürsün. Son derece asabi, asaletli bir psikolojik yapısı vardır. Ciddi bir köpektir. Ama bizi tanıdıkları için bir şey yapmıyorlardı. Bir gün birisi yavruladı. Yavrularından birisini komutan istedi, gizlice gittim aldım komutan tamam geri götür dedi. Bir baktım yuvaya dönmüş bizimki. Beni gördü ayağa kaltı. Yavrularını bırakıp tin tin bana doğru gelmeye başladı. Allah dedim gittik. Ben mahvoldum, bittim öldüm. Bu beni şimdi çiğ çiğ yer. Benden hızlı koşacağını bildiğimden kaçmadım ama birkaç adım uzağına gittim sonumu bekliyorum altıma işeyecek korkudan. Geldi, eğildi, yavrusunu ensesinden ağzına kıstırdı götürdü yuvasına koydu. Sonra da hiçbirşey yok gibi oturdu emzirmeye başladı :D

Askerler komutanlar olayı birbirlerine anlatmışlar ama yanlış anlamışlar "valla bizim çavuş çok cesur adam köpeklerin yavrusunu alıyo köpekler birşey yapmıyo, da...aklı adam valla" falan demişler arkamdan. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim :D :D :D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

shampuan yazdı: 06 Nis 2019, 22:24 Sivas kangan ben askerdeyken karakolumuzda besliyorduk. Yapısı aslanı andırır eşşek gibi büyük olur üstüne bin götürsün. Son derece asabi, asaletli bir psikolojik yapısı vardır. Ciddi bir köpektir. Ama bizi tanıdıkları için bir şey yapmıyorlardı. Bir gün birisi yavruladı. Yavrularından birisini komutan istedi, gizlice gittim aldım komutan tamam geri götür dedi. Bir baktım yuvaya dönmüş bizimki. Beni gördü ayağa kaltı. Yavrularını bırakıp tin tin bana doğru gelmeye başladı. Allah dedim gittik. Ben mahvoldum, bittim öldüm. Bu beni şimdi çiğ çiğ yer. Benden hızlı koşacağını bildiğimden kaçmadım ama birkaç adım uzağına gittim sonumu bekliyorum altıma işeyecek korkudan. Geldi, eğildi, yavrusunu ensesinden ağzına kıstırdı götürdü yuvasına koydu. Sonra da hiçbirşey yok gibi oturdu emzirmeye başladı :D

Askerler komutanlar olayı birbirlerine anlatmışlar ama yanlış anlamışlar "valla bizim çavuş çok cesur adam köpeklerin yavrusunu alıyo köpekler birşey yapmıyo, da...aklı adam valla" falan demişler arkamdan. Gülsem mi ağlasam mı bilemedim :D :D :D
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

İyi yırtmışsın , :D