Gene Maden Kazası:Nasıl Olsa Bizde İnsan Bol Bozuk Para Gibi Harca

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Gene Maden Kazası:Nasıl Olsa Bizde İnsan Bol Bozuk Para Gibi Harca

Mesaj gönderen trwe »

MADEN KANUNU DEĞİŞTİ AMA İŞ KAZALARI VE ÖLÜMLER DEĞİŞMEDİ


18.02.2019 Pazartesi günü saat 09.30 sularında Muğla Milas‘ ta ruhsatı özel sektöre ait feldspat ocağında rödevans sözleşmesi ile işletilen sahada meydana gelen iş kazasında 3 maden emekçisi hayatını kaybetmiştir. An itibariyle bir işçiye ulaşılmış olup kurtarma çalışmaları devam etmektedir.

Hayatını kaybeden maden emekçilerini saygıyla anıyor ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

Kazanın akabinde İzmir Şubemiz ve Muğla İl Temsilciliğimiz tarafından olay yerinde yapılan incelemeler sonucunda aşağıda belirtilen hususlar tespit edilmiştir.

-Olayın meydana geldiği ocak açık işletme yöntemiyle üretim yapılan bir feldspat ocağıdır.

-Olayın meydana geldiği ocakta tek kademe mevcut olup yüksekliği yaklaşık olarak 40 metredir.

-Olay yaklaşık 40 metre yüksekliğinde olan ocak aynasından kopan kavlakların çalışma alanına düşmesi şeklinde meydana gelmiştir.

-Düşen kavlakların en büyüğünün ebatları yaklaşık 8-10 metre olup 50-60 kadar kavlak iş makinalarının üzerine düşerek ölümlere neden olmuştur.

-Ocağın adına alınmış bir patlayıcı madde ruhsatı bulunmamaktadır.

-Olay yerinde yapılan incelemelerde ters ıskarpa yöntemiyle çalışıldığı kanaatine varılmıştır.

-Olay günü havanın kararmasına müteakip kurtarma çalışmalarına ara verilmiş olup heyetimiz olay yerinden ayrılmıştır.

Soma Faciasından önce ve sonrası yaptığımız tüm açıklamalarda olduğu gibi, madencilik kamu yararı doğrultusunda, bilim ve tekniğe uygun yapılmadığı sürece bu kazalar ne yazık ki devam edecektir.

Son Maden Kanunu değişikliğinde olduğu gibi madencilik mevzuatı; sektörün, üniversitelerin, meslek odalarının ve sendikaların görüşleri alınmadan "ben yaptım oldu" anlayışı ile düzenlenmeye devam edildiği sürece bu kazalar ne yazık ki sürecek ve ölümler devam edecektir.

Madencilik faaliyetlerinde en önemli sorun yaşanan ölümler nedeniyle işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunudur. Madencilik politikalarını ve mevzuatını belirleme yetkisine sahip olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı (ETKB) ve Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) taşıdığı sorumluluk gereği bu sorunun çözümünde gerekli koordinasyonu sağlayarak ülkemizde kamu yararı doğrultusunda bilimsel madenciliğin yaşama geçirilmesini sağlamak zorundadır.

Bu nedenle ETKB ve MAPEG, öncelikli olarak kendileri tarafından da sürekli olarak dile getirilen bir madencilik politikasının temel ilkelerinin belirlenerek bu ilkelere uygun bir maden kanunu ve gerekli mevzuat düzenlemeleri derhal yaşama geçirilmelidir.

Kamu kuruluşu niteliğinde bir meslek örgütü olan Maden Mühendisleri Odası 65 yıllık birikimiyle bu konuda sorumluluk almaya hazırdır.

Başta ETKB ve MAPEG olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, görevlerini anımsatıyor bu konuda sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
19 Şubat 2019, Ankara
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Gene Maden Kazası:Nasıl Olsa Bizde İnsan Bol Bozuk Para Gibi Harca

Mesaj gönderen trwe »

Mühendis Notu:

Kademe Yüksekliği : Bir basamağın üst veya alt basamak kenarına olan kuşbakışı doğrultusal uzaklığı olup bu değer azami 30-35 m. olup 35.metre sınır - hat değeridir.Buna bağlı şev açısı 20-25 dereceyi geçemez.Eğer kademe yüksekliğini 40 metre yaparsanız basamağiı yatay yaptığı açı (şev açısı) 25x3.5 = 70 / 2 = 35 derece olurki bu değer Kaya Mekaniği açısından kesme-kayma kuvvetlerini hareket duyarlı hale getirir.Bir de ortamda Drenaj Sorunu (Ortam daki kayaçta su bulunma durumu) varsa o zaman bu kütle (basamak) aynı bir sel gibi hareket eder.Doğa kendini dengeler (sisteme dışarıdan bir kuvvet etki ettiğinde sistem bu etkiyi tolerans edecek şekilde kendini kararlı hale getirmeye çalışır.)

25x3.5 = 70 / 2 = 35 hesap ifadesinde;

25 : Azami sınır şev açısı
3.5: Ortalama Kayaç Dayanım Global Katsayısı
1/2: Herhangi bir basamağın yatay paralel hattında orta kısmına (ağırlık merkezine olan ) uzaklık.....

Gördüğünüz gibi iki dakika da förmül türetip buradan sonuç çıkarttan bir mühendisim.Son sözüm İyi MÜHENDİSLER İŞSİZ GEZER, KAYPAK VE İŞE YARAMAZ MÜHENDİSLERİ İŞ YERİNDE ADAM ÖLDÜRÜR, PARA KAZANIR.

TRWE_2012
Maden Müh.Dünyasının Gelmiş-Gelmiş En İyi Dahi Mühendisi......
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Cevapla