Canlı Çalıştırılan Dağıtımlarda Kullanıcı Adı ve Parola Sorunu

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Canlı Çalıştırılan Dağıtımlarda Kullanıcı Adı ve Parola Sorunu

Mesaj gönderen shampuan »

Arkadaşlar linux kullanan varsa sorunun çözümü çok basit aslında. Çoğunuz deneyimlemiştir.
Hani daha kurmadan denenen bazı dağıtımlar kullanıcı adı-parola soruyor ya, hah, ben onu bir zamanlar biliyordum, unuttum. Bir zahmet söyler misiniz interneti alt-üst ettim yok.

Kullanıcı adı: Admin
Parola: Root gibi birşeydi... Yazıyorum kabul etmiyor. Neydi neydi... Elimde eskilerden kalma XBMCbuntu ve bunun gibi bir iki dağıtım var. Deneyeceğim, parola istiyor. Belki kurarken sıkıntı yapmaz diyerekten Vboxa kuramaya çalışıyorum yine aynı. Dağıtımların anasayfasında da bilgi verilmemiş.

Nedir bunların kullanıcı adı-parolası?

NOT: yaptığım araştırmalarda kullanıcı adına dağıtımın adını yazınız, şifreyi boş geçiniz deniyor. Bu uygulama işe yaramıyor. Bir yol daha var şifreyi değiştirmeye gerek kalmadan kullanıc adı ve şifre girme yöntemi var onu soruyorum.
NOT-2: Sorun yaşadığım aciliyeti olan dağıtım Pure OS :
https://www.pureos.net/
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Re: Canlı Çalıştırılan Dağıtımlarda Kullanıcı Adı ve Parola Sorunu

Mesaj gönderen trasmus »

Genelde root ve parola açılş sırasında bilgi amaçlı yazılır. Boot sırasında yazıları takip et belki bulursun. Girişi şöyle de deneyebilirsin root:toor. Pureos'u virtualbox'a kurup deneyeceğim, çözümü varsa konuya yazarım.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Sağol hocam da benim yüzümden o kadar indirme yapacaksın.
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

"live" ve "liveuser"ı dene. Olmazsa mecburen sıfırlama yapacaksın şifreye. Toplulukta da çok sormuşlar ama dökümanlara filan eklemeye tenezzül etmemişler.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Anlaşıldı hocam. Tenezzül edilmemişse zaten kullanmaya değmez bir sürü sorunu vardır bunun. Youtube'da birisi bunu hiç o şifre ekranı ile karşılaşmadan masaüstüne geçip deniyor video çekiyor. Bendekinde böyle. Pardus'un bir sürümünde de karşılaştım böyle bir durumla.
Neyse sağol.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

PureOS için:
Kullanıcı adı:
pureos
Parola:
live

Bu arada sürümü denedim. Ben ömrümde böyle kasıntı görmedim.
Masaüstü ortamı GNOME. 64bit.
VBox üzerinde denendi kasılması normaldir diyeceğim ama, ayarlardan ayırdığım kaynak hiç de yabana atılır cinsten değil:
iki çekirdek 3.5Ghz ayırdım.
2GB Ram
128MB ekran belleği.
Yeteri kadar disk alanı.

Bilgisayarımın özellikleri:
AMD FX-6300 6çekirdekli 3.5Ghz (4.1Ghzye kadar otomatik hız aşımı) ve 16MB önbellek.
12GB DDR3 ram.
AMD 7790 2GB orta seviye oyuncu ekran kartı.
SSD üzerinden sanal VBox disk alanı üzeriden çalışıyordu.
Sonuç: Notum olumsuz. Hala geliştiriyorlar gelişen değişen birşey yok. Wİndowsa devam abi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 898 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

shampuan yazdı: 13 Şub 2019, 20:37 Sonuç: Notum olumsuz. Hala geliştiriyorlar gelişen değişen birşey yok. Wİndowsa devam abi.
@shampuan aynı sen , kararsız U-235 atomuna benziyorsun.Fazla kararsızlık, kaos'u beraberinde getirir.Hani sen Ubuntu kullanıyordun.? Ondan da mı? vazgeçtin.....?
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Dual boot Lubuntu duruyor silmedim. Ama bir yerden sonra bazı işlerim aksamaya başladı. Libreoffice ve WPS office bazı önemli belgelerimi uçurdu. Microsoft office sayesinde kurtardım(uzun hikaye). Buna benzer bazı olumsuzluklar öteden beridir sürüyordu. Bu ofis muhabbetinden sonra oturup kendi kendime bir muhakeme yaptım. Birim zamanda aldığım iş miktarı ve verimi düşününce vakit kaybettiğimi, günümüzün güncel linuxlarının daha XP seviyesine bile gelemedikleri gerçeğini kabul ettim(zaten biliyordum). Böyle idare edip edemeyeceğim konusunda uzun uzun kendi kendime tartıştım. Windows 7starteri kurduktan beridir çok rahat ettiğimi farkettim. E ben linuxcu ya da linux fanatiği de değildim: sadece bir bilgisayar kullanıcısıydım. Ofis olayından evvel 100bölümden oluşan bir dizi, linux tarafında diskimde görünüyor, windows tarafında okunamuyordu. Chekdisk, dosyayı silebilirdi. Halbuki windows, her dosyayı, her harfi, her metin biçemini tüm standartlara uygun şekilde oluşturuyor, böyle sıkıntılara sebebiyet vermiyordu. Kesin kararımı verdim. Bir süre ara vereceğim. Çünkü rahat yürütemiyorum.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 898 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

shampuan yazdı: 14 Şub 2019, 18:01 Dual boot Lubuntu duruyor silmedim. Ama bir yerden sonra bazı işlerim aksamaya başladı. Libreoffice ve WPS office bazı önemli belgelerimi uçurdu. Microsoft office sayesinde kurtardım(uzun hikaye). Buna benzer bazı olumsuzluklar öteden beridir sürüyordu. Bu ofis muhabbetinden sonra oturup kendi kendime bir muhakeme yaptım. Birim zamanda aldığım iş miktarı ve verimi düşününce vakit kaybettiğimi, günümüzün güncel linuxlarının daha XP seviyesine bile gelemedikleri gerçeğini kabul ettim(zaten biliyordum). Böyle idare edip edemeyeceğim konusunda uzun uzun kendi kendime tartıştım. Windows 7starteri kurduktan beridir çok rahat ettiğimi farkettim. E ben linuxcu ya da linux fanatiği de değildim: sadece bir bilgisayar kullanıcısıydım. Ofis olayından evvel 100bölümden oluşan bir dizi, linux tarafında diskimde görünüyor, windows tarafında okunamuyordu. Chekdisk, dosyayı silebilirdi. Halbuki windows, her dosyayı, her harfi, her metin biçemini tüm standartlara uygun şekilde oluşturuyor, böyle sıkıntılara sebebiyet vermiyordu. Kesin kararımı verdim. Bir süre ara vereceğim. Çünkü rahat yürütemiyorum.
Sende haklısın ne diyebilirim ki.....
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Örnek:
Bir masaüstü foto çekiyorum fotonun adına bak ==> 15:02:2019:19:29
Bu isim standartlara uygun mu sence? Bu adddaki bir dosya, IBM bilgisayarlarda, MAC bilgisayarlarda ve Windows bilgisayarlarda geçerli değildir. Klasör içerisinde bu dosyayı görürsün ama müdahale edemezsin hata verir. Adını değiştiremezsin; tekrardan linuxlu bir bilgisayar bulmak ve elle değiştirmek zorundasın. İşin hayatiyse acelen varsa yandın.

Afedersin sığıroğlu sığırlar daha ":" "/" "\" yıldız soru işareti vb noktalamaların klasör ve dosya isimlerine atanamayacağını bilmiyorlar, geçmişler windowstan daha iyiyiz muhabbeti yapıyorlar. Windowstan daha mı kötü asla. Ama geliştiricilerinin bu cinsikleri akıl alır gibi değil. Onlar yüzünden kullanamıyorum işte, sorun bende değil. Foto çeken yazılımı yapan sığır, çekilen foto dosyasının adında : içerecek şekilde yapmış bundan 10 sene önce. Aradan yıllar geçti, yeni sürümleri kontrol ediyorum hala aynı. Neyi geliştiriyorlarsa ???!...