Python

Programlama ve Script dilleri konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Python

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Resim

Python, Guido Van Rossum tarafından geliştirilmiştir.Python’un tanımı ise işlerimizi hızlı bir şekilde yapmamızı sağlayıp zaman kaybından arındıran yüksek seviyeli ve nesne yönelimli bir programlama dilidir.Günümüzde Google,Yahho ! gibi şirketler bu programlama dilini kullanan yazılımcılara ayrı bir ilgi gösterir. Linux işletim sistemini kullananlar
büyük ihtimal şunu görmüştür x.py (x program adı) sondaki “.py” programın Python ile yazıldığını gösterir.

Python’un Tarihi
1990 yılında geliştirmeye başlamış olan Guido Van Rossum tarafından Hollanda’nın Amsterdam şehrinde ilk adımları atılmıştır.Python adını aslında bir yılan türü olan “piton”dan değil Guido Van Rossum’un en sevdiği İngiliz komedi grubu olan Monty Python’s Flying Circusadlı gösterisinden almıştır.

Resim
Python programlama dilinin kurucusu Guido Van Rossum

Python’u Farklı Kılan Özellikler Nelerdir ?
Python’u diğer programlarla kıyaslarsak:

Sadedir yani daha kolay öğrenilir.
Diğerlerine göre çok daha hızlı olduğu için zaman kaybı yaratmaz
Ayrı bir derleyici ihtiyacı duymaz.
Daha düzenli bir kod dizilimine sahiptir.
İnsanlar okuyabilir ve anlayabilir.
Unix, Linux, Mac, Windows,Amiga,Symbian gibi birçok işletim sistemine uyumludur. Bu platformlarda ağ ve ara birim programlama, uygulama ve veritabanı yazılımı gibi birçok farklı alanda kullanılabilir. Çok büyük yazılımların seri bir şekilde programlanması gerektiğinde C veya C++ gibi dillere göre daha kullanışlıdır.

Python Nerelerde Kullanılır ?

Genellikle kullanım alanları şunlardır:

Hacking Network Sistemleri
Bilim ve teknoloji sanayisi
Uluslararası alanda
Askeri savunma
Birimsel hesaplamalar
Gibi yerlerde sıkça tercih edilir.

Neden Python Kullanılmalıdır ?

Açık kaynaklıdır ve bu durum Pythonu ücretsiz yapar.Sade olması yüzünden diğer programlara göre çok basittir bu sayede zaman kaybı yapmadan hızlı öğrenilebilir.Karmaşık dilleri basitleştirilebilir ve bana göre en güzel özelliği aklınıza gelecek herhangi bir fikri çabucak oluşturabilirsiniz.

Resim

Python’la Yazılmış Başlıca Uygulamalar

Ubuntu yazılım merkezi
Portage
Reddit
Sage
Battlefield 2
Civilization IV
Planet
Calibre

Python’u Kullanan Bazı Önemli Şirketler

Dijango
Zope
YouTube
BitTorrent
NASA
CERN
Google

Sonuç
Python Guido Van Rossum tarafından geliştirilip amacı işlerimizi hızlı bir şekilde yapmamızı sağlayıp zaman kaybından arındırarak yüksek seviyeli ve nesne yönelimli bir programlama dilidir. Kolay ve basit olup diğer programlara göre çok hızlı bir program olmasıyla zaman kaybına neden olmaz.Belkide en güzel özelliklerinden bir tanesi de ücretsiz oluşudur ve bu durumdan faydalanarak aklımıza gelen herhangi bir fikri bu programlama dili ile yazabiliriz.

Resmi Wb Sayfası : https://www.python.org

Kaynak Web Sayfası : https://muhendistan.com

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: Python

Mesaj gönderen velociraptor »

Bunda birkaç deneme yapmıştım nedense exe leri büyük boyutlu oluyor diye ısınamamıştım belkide ben düzgün exe yapmayı becerememişimdir. Lakin cidden programlama öğrenmek istiyorum ne öğreneyim diyenlere tavsiye edilir