Sordum.net Anasayfasındaki CentBrowser Hakkında

Kurulum gerektirmeyen (portable) programların paylaşım alanıdır..
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Sordum.net Anasayfasındaki CentBrowser Hakkında

Mesaj gönderen AgaBey123 »

Merhaba Sordum.net ailesi. Bugünki Sordum.net makalesinde anlatılan CentBrowser'ı inceledim. Beğendim ama bu tür pek bilinmeyen Chromium tabanlı tarayıcılarda bir sorun buluyorum hep.

Geçtiğimiz aylarda ortalığı kasıp kavuran Spectre isimli güvenlik açığına karşı tarayıcılar için güvenlik yamaları eklenmişti.
Ama ne hikmetse Chromium tabanlı bu tür tarayıcılarda bu yamalar eklenmemiş. Bunu nereden mi biliyorum? Test sonucunda "Vulnerable" yazıyor. Yani savunmasız demektir.

Güvenlik açığını test ettiğim site:
https://xlab.tencent.com/special/spectr ... check.html

@velociraptor
En son AgaBey123 tarafından 21 Ara 2018, 20:37 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Re: Sordum.net Anasayfasındaki CentBrowser Hakkında

Mesaj gönderen shampuan »

Chromium, Chrome'un bir anlamda test sürümüdür. Bu sürümde tüm yamalar ve gereksinimler olmayabilir.

Google, Chromium'u alır, gerekli yamalama ve ayarları çeker, daha sonra Chrome adı altında yayınlar. Bahsi geçen diğer tarayıcı da, Chrom'un eski sürümünü kullandığı için, birçok güncellemeden mahrum bir tarayıcı olabilir. Yine de güncelleme istemeyen, hız ve stabillik isteyen kullanıcılar için idealdir. Bu tip tarayıcılar yapımcısının uygun gördüğü eklentiler ve ince ayarlarla birlikte gelir. Yapımcısı kötü niyetli ise tehlikeli olabilirler.

Dolayısıyla sorun yok, karşılaştığın durum normal.
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

@shampuan katılıyorum size.

Eğer Cent Browser'ın forumu varsa İngilizcesi iyi olan birisi orada bu durumu izah etse iyi olur. Hem bu şekilde belki de güvenlik yaması getirebilirler.
Cent Browser'ı şu an için beğendim diyebilirim. Zaten beğenmesem bu kadar uğraşmazdım bu sorunu anlatmazdım belki de. :)
Ero35
Byte3
Byte3
Teşekkür etti: 3 kez

Mesaj gönderen Ero35 »

o siteye bakarsan chrome içinde aynı sonucu veriyor bence site daha tehlikeli :)
centbrowser formu Türkçe bölümüde var ama İngilizce olursa daha çabuk geri dönüyorlar ...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

AgaBey123 yazdı: 21 Ara 2018, 18:39 @shampuan katılıyorum size.

Eğer Cent Browser'ın forumu varsa İngilizcesi iyi olan birisi orada bu durumu izah etse iyi olur. Hem bu şekilde belki de güvenlik yaması getirebilirler.
Cent Browser'ı şu an için beğendim diyebilirim. Zaten beğenmesem bu kadar uğraşmazdım bu sorunu anlatmazdım belki de. :)
Böyle bir zahmete girmeye değmez. Neden?

Bir önceki iletimde de dediğim gibi o tarayıcının özelliği o; yani hafif ve hızlı kılabilmek için güncellemiyorlar. Sana daha evvel demiştim, güncel programlar kasıyor. Buna windows 10 ve güncelleme almış windows 7 de dahil.

İkincisi, sen o yamayı getirmesini rica edersin, getirmiş gibi yapar, ama o işlemci açığından faydalanmayan başka bir zararlıyı eklemeye devam ederler. Sen de güncel, ama güvenli olmayan bir tarayıcı kullanmaya devam edersin. Yani spectrenin çözülmesi sana güvenlik sağlamıyor, o yüzlerce güvenlik sorunsalından sadece bir tanesi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4599 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Bendekiğ En güncel Chrome tarayıcısında da aynı uyarıyı verdi açık var dedi

$ Your browser is VULNERABLE to Spectre

Sonra Firefox ile aynı testi yaptım firefox testi geçti

$ Your browser is NOT VULNERABLE to Spectre
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

velociraptor yazdı: 21 Ara 2018, 19:34 Bendekiğ En güncel Chrome tarayıcısında da aynı uyarıyı verdi açık var dedi

$ Your browser is VULNERABLE to Spectre

Sonra Firefox ile aynı testi yaptım firefox testi geçti

$ Your browser is NOT VULNERABLE to Spectre
Siz söyleyince baktım. Chrome 70 sürümünde bende de "Vulnerable" diyor. Neyse. Demekki bu tür şeyleri fazla önemsememek lazımmış. :)

Bu arada Cent Browser'ı beğendim. Ayarlarda kendine has özellikleri var.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ben bu tarayıcıyı yedekte şu şekilde bulundurmaya başladım , tüm favorilerimi aktardım ayarlamaları yaptım sonrada bunu zipledim , eğer kullanırken falan bozulursa klasörünü silip ziptekini buraya çıkart yapacağım :)

Bu arada bir Anasayfa takipçimizin yorumunu değerli bulduğum için aynen aktarıyorum
* Firedox'a ve hele hele Internet Explorer'a göre daha kıvrak, açık kaynaklı, bağımsız bir tarayıcı olan Chromium'u -birkaç meraklısı dışında- bilen, kullanan yoktur; dahası, Google'un ünlü Chrome tarayıcısının, Chromium'un süslenmiş ve ama bir o kadar da güvensizleştirilmiş bir kopyası olduğunu da bilen pek yoktur.

* Google arama motorunun, eskiden beri en çok kullanılan motor olmasından kaynaklanan büyük ünü, Google Chrome'un piyasaya sürüldükten sonra kısa sürede en çok kullanılan tarayıcı olmasını sağlamıştır; öyle ki, şu an üç bilgisayardan ikisinde Google Chrome kullanılmaktadır. Durum böyle olunca, Chromium tabanlı birçok yeni tarayıcı üretilmiştir; Cent de bunlardan biridir ve şu an en iyisidir, şöyle ki:

- Eskiden beri Firefox'ı kurunca, kendinize uygun kişiselleştirme ve yapılandırma işlemlerini gerçekleştirir ve arkasından bunların kaydedildiği "profile" dizinini yedeklersiniz ve böylelikle, gerçekleştirdiğiniz bu işlemleri yeni sürümlere ya da başka bilgisayarlara kolayca aktarabilirsiniz;

- Aynı aktarma işlemi, birkaç yıl öncesine dek "User Data" dizini yedeklenerek, Chromium tabanlı tarayıcılarda da yapılabiliyordu; ama, Google'ın paralı kuklalarına dönüşen -sözüm ona- bağımsız Chromium geliştiricileri artık, bunu önlediler; aktardığınız ayarlar anında sıfırlanıyor. Ha, ille de yedekleme-aktarma yapacaksan, bunu bir Google hesabıyla çevrimiçiyken yapacaksın ki, Google senin özel-genel tüm bilgilerini daha kolay elde edebilsin...

- İşte, onlarca Chromium tabanlı tarayıcı arasında bu sahtekarlığa baştan beri tek başına karşı çıkan tek bir tarayıcı var: CENT...

* Chromium tabanlı tarayıcıların kendini güncellemesini önleseniz bile, üstüne kurduğunuz uzantıların güncellenmesini önleyemezsiniz (onları "paketlenmemiş öğe"ye dönüştürerek kurmadıkça);
Oysa, Cent tarayıcının "Ayarlar" penceresini açıp "Other settings > Startup command line"ı seçer ve hemen altıdaki satıra " --cb-disable-extensions-auto-update " komutunu (tırnaklar olmadan) eklerseniz, artık, Uzantılar yalnızca penceresindeki "Güncelle" düğmesine basınca güncellenirler.

Güle güle kullanmanız dileğiyle,
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

velociraptor yazdı: 21 Ara 2018, 20:57 Ben bu tarayıcıyı yedekte şu şekilde bulundurmaya başladım , tüm favorilerimi aktardım ayarlamaları yaptım sonrada bunu zipledim , eğer kullanırken falan bozulursa klasörünü silip ziptekini buraya çıkart yapacağım :)
Aynı fikirdeyiz. :) Ben de Chrome'un profile klasörünün içerisindekileri Cent Browser'ın profile klasörüne kopyaladım.
Bu şekilde Chrome'daki yer imleri ve ayarları Cent Browser'da da kullanabiliyorum. Yedeklemek için de zip haline getirmek oldukça mantıklı. Bir zamanlar Opera Portable'ı bu şekilde yedekleyerek kullanıyordum. Bu da iyi bir tarayıcı oldu benim için. :)
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Ben sistemde en az iki tarayıcı bulundurulmasından yanayım. Bazen birinde yaşadığım sorunu diğerinde yaşamıyorum.
Bu da görev çubuğundan bir görüntü. Dört farklı internet tarayıcısını kullanıyorum. :)

Resim
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bende de genelde iki kurulumlu bir portable bulunur , şu an portable sayısı 2 ye çıktı :)
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

velociraptor yazdı: 22 Ara 2018, 03:03 Bende de genelde iki kurulumlu bir portable bulunur , şu an portable sayısı 2 ye çıktı :)
Evet ben de öyle yapıyorum.
Üstte resmini attığım görev çubuğundaki dört tarayıcıdan Firefox kurulumlu diğerleri ise portable olarak kullanılmakta. :)

EDIT: Chromium'u silip yerine artık Cent Browser'ı kullanmaya karar verdim. Makale için teşekkür ederim. @velociraptor
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

cent çok daha güvenli diyorlar , rca ederim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Evet bende Velociraptor'un özel incelemesine göre dün gece 4:00 'de indirdim ama kullanıma sokmadım ama kullanmaya başlayacağım bakalım adminin anlattığı kadar randımanlı mı? yoksa berbat mı?
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Bir haftadır Cent Browser'ı kullanıyorum. Şu an için memnunum. Özellikle diğer bir Chromium tabanlı tarayıcının "profiles" klasörü içeriğini eklentilerle birlikte yüklenmesini kabul etmesi çok güzel. Mesela Chrome'da "profiles" klasörünü başka bir Chrome'a aktarınca eklentiler ve ayarlar düzgün bir şekilde aktarılmıyor ve hatta yüklenen yedek profiles klasöründen tarayıcı eklentileri kurulmuyor. Ama Cent Browser'da böyle bir sorun yok.

Bence Cent Browser, daha iyisi keşfedilene kadar en iyi tarayıcı olmaya aday. :)