Gribimsi Bir Hastalık

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Gribimsi Bir Hastalık

Mesaj gönderen AgaBey123 »

Merhaba Sordum.net ailesi. Belki fark etmişsinizdir birkaç gündür forumda aktif olamıyorum(mesaj yazamıyorum).
Çünkü dört günden beridir hastayım. Biraz araştırınca bakın ne buldum. Bu yılın belalısı "gergedan virüsü". Adı komik, ilginç gelebilir ancak bu ismi vermişler. Sanırım çok ağır hasta etmesinden dolayı gergedan demiş olabilirler. Bu konuda çevrenizdekileri bilgilendirirseniz hem önlem alabilir, hem de daha kısa sürede kurtulabilirsiniz. Gerçi ben dört gündür hastayım. Neyse lafı uzatmadan alıntıladığım şu yazıyı sizinle paylaşayım.

UZMANLAR UYARDI
Gergedan virüsünün vücutta yaptığı etkiyi "Grip değil gribimsi" olarak tarif eden uzmanlar, virüsün havadaki tozdan da bulaştığının uyarısını yaptı. Seçilen 21 ilden alınan örneklerde, grip benzeri hastalık (GBH/ILI) tarama numunelerinde influenza pozitifliği yüzde 6,2 saptandı. Diğer solunum yolu virüslerinde toplam pozitiflik yüzdesi yüzde 62,1 olarak tespit edildi. Bunlar arasında en çok saptanan yüzde 45 ile gergedan virüsü oldu. Türkiye genelinde toplam 220 aile hekimi, her hafta kendilerine başvuran kişiler içerisinden 'grip benzeri hastalık' geçiren hasta sayılarını ve hastaların en az birinden aldıkları numuneleri değerlendirmek üzere ilgili laboratuvarlara gönderiyor ve bu laboratuvarlardan alınan sonuçlar haftalık olarak ulusal ve ulaslararası düzeyde yayımlanıyor.

GERGEDAN VİRÜSÜ NEDİR?
Gergedan virüsü soğuk algınlığı belirtileriyle kendini gösteriyor. Üst solunum yollarında enfekte oluyor. Alt solunum yollarını etkilemediği için kısa sürede iyileşiyor. Sıcaklığa duyarlı olan gergedan virüsü, enfekte tozlarla saatlerce ortamda kalabiliyor. En iyi normal vücut sıcaklığının birkaç derece altında çoğalıyor. Enfeksiyon en çok burunda gözükmesine rağmen, ağız ve gözlere de yerleşebiliyor.

İŞTE KORUNMANIN YOLLARI
Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınılmalıdır.
Grip benzeri bir hastalık geçirildiğinde evde istirahat etmelidir.
Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla temas sınırlandırılmalı.
Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kâğıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalı.
Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalı.
Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınılmalıdır.
Yüzeyler sık sık temizlenmelidir.
Risk grubu yer alan 65 yaş üzeri kişiler, gebeler, astım, kronik akciğer hastaları, kalp-damar hastaları, şeker hastaları, kronik böbrek, kan ve bağışıklık sistemi hastaları grip aşısı yaptırmalı

Bilgi kısmı alıntıdır. Kaynak: Sabah.com.tr
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 882 kez

Re: Gribimsi Bir Hastalık

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Geçmiş olsun bende bir ara düştüm ama başımın tacı annem sayesinde ayağa kalktık aman dikkat....
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

trwe yazdı: 19 Ara 2018, 16:32 Geçmiş olsun bende bir ara düştüm ama başımın tacı annem sayesinde ayağa kalktık aman dikkat....
Teşekkür ederim. Allah kimsenin başına böyle bir hastalık vermesin. Dört gündür sürekli yatmak istiyorum.
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

toplu taşıma kullanıyorsanda bulaşma riski çok fazladır ,2 sene önce Tr de iken 1,5 sene kadar motorla işe gidip geldim inan hastalık falan hiç kapmadım .((=
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

AmbaSSadoR yazdı: 19 Ara 2018, 18:10 toplu taşıma kullanıyorsanda bulaşma riski çok fazladır ,2 sene önce Tr de iken 1,5 sene kadar motorla işe gidip geldim inan hastalık falan hiç kapmadım .((=
Mantıklı. :) Toplu taşıma kullanıyorum. Sıkıntı olabiliyor. Şu kışı sağ salim atlatırsak iyi olurdu. Güzelim yaz mevsimini özledim.
Tugtegin
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 1 kez

Mesaj gönderen Tugtegin »

Bir bilimsel çalışma vardı;grib virüsü bulaşanların sağlıklı halden daha fazla sosyalleştiğiyle ilgili : )
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Tugtegin yazdı: 19 Ara 2018, 19:12 Bir bilimsel çalışma vardı;grib virüsü bulaşanların sağlıklı halden daha fazla sosyalleştiğiyle ilgili : )
Doğru olabilir. Çünkü hasta olunca mecburen yardıma muhtaç oluyoruz. Yardıma muhtaç olunca da sosyallik artabiliyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4593 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Geçmiş olsun , umarım tekrarlamaz
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2