XP Yükleme Sorunumu Nasıl Aştım? - Kısa Anlatım

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2

Re: XP Yükleme Sorunumu Nasıl Aştım? - Kısa Anlatım

Mesaj gönderen AgaBey123 »

@shampuan emeğine sağlık. Bizleri bilgilendirdiğin için çok teşekkür ederim. Ben de aynı sorunla karşılaşmıştım.
Aldığımda Windows 7 yüklü gelen laptopuma Windows XP kurmaya çalıştığımda boot edemiyordu. Demekki BIOS'ta anlattığınız ayarı compatible olarak ayarlamalıymışım. :)
Forumda geçenlerde bahsetmiştim. Benim bilgisayarıma Arch ve Arch tabanlı Linux dağıtımları kurulmuyordu. Belki de yine bu BIOS'taki ayardan kaynaklanıyordur.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Arch linux ve arch tabanlı linuxlar biraz garip. Kurulumları bilgili olmayı gerektiriyor. Aslında kurulabiliyor; ancak bazı önemli ayrıntıları ve aşamaları var. Ubuntu kurar gibi kurmuyorsun onları. Ubuntu'cular herşeyi ayarlamışlar, ileri ileri yaparak kuruyorsun. Ama arch linux gibi minimal linuxlarda kurulum sistemi yok. İşi bilen archer, bazı komutlar sıralayarak, denetleyerek, donanım sürücülerini derleyerek kuruyor. Kurulumun başlaması için gereken .tar paketleri indiriliyor önce. Sonra bu paketler çekirdeğe entegre ediliyor. Böylece BIOS, kurulum bilgisini tanıyor... gibi.

Dolayısıyla kurulmamasının nedeni senin donanımın değil.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

@trwe
çok özür diliyorum senden. Çok özür diliyorum.
İletilerini nasılsa görmemişim. Arada cevapsız kalmış sanki takmamış gibi bir anlam çıkmış ortaya şimdi bakınca gördüm.
Bilgisayara fazla birşey kurmayacağım bu defa. O bahsettiğin durumları ben yıllardır yapıyorum.
Sadece tercih ettiğim bazı yazılımlar farklı. Şu an XP sistem şahsi kullanımıma hazır. Teşekkür ederim yardımın için.
Vereceğin program ne işe yarıyor onu anlamadım bir tek.
Şurada detaylı format olayını anlatmıştım ben. Boş değilimdir yani :D
https://elektronikprojeler.com/index.ph ... 347.0.html
Bu yazıyı yazdıktan sonra kafam değişti, yani zamanla bu teknikte bazı değişiklikler, yanlışlarda düzeltmeler oldu. Şimdi kendi ideal format-kurulum tekniğimi kullanıyorum >>> kendin pişir kendin ye :D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 898 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

shampuan yazdı: 09 Ara 2018, 14:19 @trwe
çok özür diliyorum senden. Çok özür diliyorum.
İletilerini nasılsa görmemişim. Arada cevapsız kalmış sanki takmamış gibi bir anlam çıkmış ortaya şimdi bakınca gördüm.
Bilgisayara fazla birşey kurmayacağım bu defa. O bahsettiğin durumları ben yıllardır yapıyorum.
Sadece tercih ettiğim bazı yazılımlar farklı. Şu an XP sistem şahsi kullanımıma hazır. Teşekkür ederim yardımın için.
Vereceğin program ne işe yarıyor onu anlamadım bir tek.
Şurada detaylı format olayını anlatmıştım ben. Boş değilimdir yani :D
https://elektronikprojeler.com/index.ph ... 347.0.html
Bu yazıyı yazdıktan sonra kafam değişti, yani zamanla bu teknikte bazı değişiklikler, yanlışlarda düzeltmeler oldu. Şimdi kendi ideal format-kurulum tekniğimi kullanıyorum >>> kendin pişir kendin ye :D
Zaten o kadar kafayı takmadım.Sonuçta herkesin kendine göre bir pc kullanım seviyesi ve de tecrübesi var.Amaç bilgi paylaşımında bulunmak bu hariç başka bir amacım yoktur.

Evet o yazılımı vereceğim.Yönetimden gerekli izni aldım.Bu yazılımın üreticisi kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiş.....Eşi de ona saygı için geliştirdiği yazılımın uluslararası yasal lisansını www.vopt.com paylaşmıştı.(site kapalı ve satılık) Yönetim den izin aldım.Burada (free) bölümde ilk ve son kez lisasnlı bir defrag yazılımı paylaşağım.Ama biraz hastayım.(grip oldum) Bu yazılım hakkında çok güzel bir yazı hazırlayacağım.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Geçmiş olsun.
Yönetimden izin falan... Kasmasaydın o kadar. Defrag konusu çok önemli sayılmaz. Elimdekiler yetiyor bana.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 898 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

shampuan yazdı: 09 Ara 2018, 23:09 Geçmiş olsun.
Yönetimden izin falan... Kasmasaydın o kadar. Defrag konusu çok önemli sayılmaz. Elimdekiler yetiyor bana.
Yok kasmadım.Eğer izin verilmeseydi o zaman kabak bölümünde (senin deyimle) yayınlayacaktım ben istiyorum ki SDD disk dışında mekanik disk kullanan bütün üye ve ziyaretçiler bu güçlü yazılımdan haberdar olsun.Bu yazılım sayesinde benim kullandığım diskin ömrü en az 4 yıl uzamıştır.O kadar etkili bir yazılım bu....
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tamam müsait zamanda paylaş bir inceliyeyim.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

çok iyi durmuş üstelik katılımcıladan destek de var dur bir de ben destek yazayım :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

elbette yorumu fazla olan başlıklar googlede öne çıkıyor zaten :)
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 325 kez

Mesaj gönderen esatiz »

Benim BIOSta compatible mod yok. XPyi enhanced modda kurabiliyorum. BIOSumdaki enhanced mod açıklaması :
Enable both SATA and PATA. Max. of 6 IDE drives are supported
Yani Her BIOSta compatible mod olmayabilir. Buna göre önemli olan PATA desteği sunan seçenek diyebilir miyiz?
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Eski anakartlarda olan bir özellikti o.
SATA bağlantı yolu geliştirilince anakartlara compatible mode - enhanced mode eklediler.
Bu tip anakartlara bakıldığında en azından bir tane IDE yuvası vardır. IDE yuvası olmayan modern anakartlarda compatible modunun olmaması çok doğal. Soket yok ki olsun?
Bu geçiş anakartlarına bakıldığı aman DDR-2 Ramların ve LGA 775 pin işlemcilerin kullanıldığı yıllara tekabül eder. (Pentium D serisi ile Pentium dual core ve core2 duo ile quadro serisi o meşhur işlemciler).

Pentium D serisi işlemciler, intell'in çok çekirdekli işlemci ailesinin ilkiydi. iki adet p4 işlemcinin aynı işlemci kılıfında gömülmesinden elde ediliyordu. Ütüden bir farkı yoktu muazzam güç harcıyor ve ısınıyordu. Piyasada çok eleştiriye maruz kaldı intel bu işlemciler yüzünden. O esnada AMD çoktan başarılı athlon ve sempron işlemciler ile çok çekirdekli işlemcileri piyasaya sürmüştü. O kadar başarılı olmuştu ki o zamanı yaşayanlar bilirler, gerek fiyat avantajıyla gerek işlemci gücüyle bir zamanların oyun makinelerini bunlarla toplardı işi bilenler. İntel, zarar etmemek için derhal birşeyler yapmak zorundaydı ve bu külüstür Pentium D işlemcisini alelacele geliştirip, eski soketi de LGA 775 pin, pinsiz işlemci soketine dönüştürdü. LGA'nın bir öncekinden farkı, artık işlemcinin üzerinde pin olmaması, pinlerin anakartta olmasıdır.

Bu başarısızlıktan sonra intel boş durmadı ve dual core, core2 duo ve quadro serilerini geliştirip arka arkaya piyasaya çıkardı. Zaman geçtikçe soket yapısı yine gelişti, bu defa DDR-3 ramlar yaygınlaştı. İntel, i serisi işlemcilerle piyasaya çıktı bu kez. Ancak eskiden yaptığı hatayı bir daha tekrarlamadı. AMD'de ise işler tersine döndü. Eski başarılı AMD işlemcileri geliştiren çok önemlibir çalışan işten çıkmıştı (anlaşması bittiği için). Sıradaki AMD FX serisi işlemciler önceki nesiller kadar başarılı olamadı. Şu an yazdığım makine AMD FX 6300 model işlemcili ve DDR-3'lü bir makine. Aslına bakarsanız memnunum. Ancak eşdeğeri olan i5li işlemcileri kullanmadığım için aradaki farkı hiçbir zaman öğrenemedim. Ha bir de yazları cayır cayır yanıyor işlemci. Anakartımı soğutabilmek için harici güç kaynağı ile fanlar kullanıyorum.

O zamanlar ortalama bir bilgisayarı 1000-1250TL'ye toplayabiliyordun ve dizüstüler de genellikle Windows Vista ile gelip, fiyatları ortalama bunun iki katı civarındaydı. Şimdi 8000TL'ye adam gibi kullanılacak bilgisayarı zor alıyorsun. Düşün. Nerdeeeeeen nereyee....
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

shampuan yazdı: 22 May 2021, 18:10 IDE yuvası olmayan modern anakartlarda compatible modunun olmaması çok doğal. Soket yok ki olsun?
IDE yuvası benim anakartta var. Compatible mod ise yok :?:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hem IDE yuvası hem de SATA yuvası olan bir anakartta mutlaka compatible mod olmalıdır. Sana güveniyorum aramış bulamamışsındır. Belki update istiyordur bilemicem... :?: (sakın yapma)
Kullanıcı avatarı
esatiz
Gigabyte3
Gigabyte3

Mesaj gönderen esatiz »

Combined var onun yerine. Açıklamalarda XP 2000 vs yazılar yok ama... Sorun değil enhanced modda xp kurulabiliyor