[Çözüldü] Pegatron H54z - Ses Sorunu

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

[Çözüldü] Pegatron H54z - Ses Sorunu

Mesaj gönderen shampuan »

Bu konu çözülmüştür SUNNY H54z, ya da PegatronH54z anakart kullanılan laptoba sahip olup ses sorunu yaşayan arkadaşlar varsa,
Diğer başka marka laptop kullanan arkadaşlar varsa ve yine aynı sorunu yaşıyorlarsa,
Sonradan donanım değiştirip değiştirmediklerini dikkate alsınlar ve sorunun bundan çıkabileceğinden şüphelensinler.
Arızalandığı için bilgisayarımdan çıkardığım ve başka bir bilgisayardan söküp yenilediğim Wi-fi-Bluetooth aygıtının uyumsuz olduğu, ya da bir sebepten çakışma yaratarak tüm windows versiyonlarında "kulaklık jakının takıldığını görme (jack sense) fakat sesi kulaklığa verememe" sorununun baş sorumlusu olduğu kanısına varılmıştır. Sonradan taktığınız bu tip donanımların, marka-model olarak bilgisayarınızın üzerinde gelen donanımın aynısı olmasına dikkat edin veya emin değilseniz değişirmeyin.

Daha evvel bir başlıkta da bahsetmiştim:

"Şu an elimde SUNNY marka h54z model eski bir dizüstü var(pegatron h54z dandik anakart). Yılını hatırlamıyorum, kardeşim üniversiteye giderken mecburiyetten almıştık. Üniversite bitince bana verdi. Geldiğinde Wİ-Fİ ve Bluetooth tümleşik radyo aygıtı bozuktu. Windows tarafında kulaklık takarsan ses gelmiyordu(hala öyle, çözemedim). Radyo aygıtını değiştirdim, şu an Wi-fisi çalışıyor, Bluetooth sakat.

Geçenlerde Windows7 kullanamadığım için Windows XP kurdum.
Donanım sürücülerini yükledim, ses geldi.
Fakat birkaç kullanımdan sonra bugün, yine kulaklık sesi kesildi. Kulaklık jakını çıkarıyorum, hop'lardan ses geliyor. Kulaklığı takınca REALTEK geliyor, "kulaklık mı taktın adamım?" diye soruyor, TAMAM diyorum ses yine yok.

Windows 7 tarafında da aynı sorun var.

NOTLAR: (Lütfen dikkatli okuyunuz:)

-Windows 7 için ORJİNAL format sonrası donanım sürücüleri CDsi elimde. Ondan da kursam, internetten güncel de kursam sonuç aynı.

-WindowsXP sürücüleri donanım CDsinde yok, internetten indirdim kurdum sonuç 7 dekiyle aynı.

-Geçen defa, 7'deyken, ses sürücüsünü komple kaldırdım, aniden ses gelmeye başladı! fakat bir iki kullanımdan (reboot) sonra ses yine gitti. Sürücüyü yükleyince geldi, yine bir iki kullanım neticesinde kesildi.

-Bluetooth aygıtı bu bilgisayara ait değil. HP marka bir masaüstü bilgisayarın aygıtı ve kendi aygıtı bozuk olduğundan HPninkini ikinci el olarak takıp kullanıyorum. Linux tarafında iken ne ses ne de wifi-radyo aygıtında hiçbir sorun olmaksızın kullanıyorum. Kulaklık, hoplar, Wifi, ve bü..ğü tut aygıtı sıkıntısız çalışıyor. Sorun windows tarafında.

-Bluetooth aygıt yöneticisinde sıkıntılı gözüküyor. Ayrıca orjinal bluetooth aygıtı FN+F2 kombinasyonu kullanılırsa ışığı sönüyordu bunun sönmüyor. Donanım uyumsuzluğu? Hatırladığım kadarıyla bluetooth aygıtı değiştikten sonra bu ses sıkıntısı oluşmaya başladı.

-Donanım çakışması olabilir mi? Eskiden 98 yıllarında falan böyle birşey vardı...

Teşekkür ederim.
En son shampuan tarafından 10 Ara 2018, 18:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 5 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Re: Pegatron H54z - Ses Sorunu

Resim
görüldüğü gibi ses donanımı tamam gözüküyor ama bluetooth aygıtında bir sıkıntı var. Driverpack ile yüklüyorum bana mısın demiyor yine hatalı sonuç.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Aramıza hoş geldin shampuan....(WinXP görüntü var ses yok sorunu olanlar Klübüne.....!)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Sorun şimdilik çözüldü!

Windows hata çözümü programını falan da çalıştırdım yine olmadı. En son kızdım. Kalktım yerinden bilgisayarın fişlerini söküp kafecinin masasına yatırdım. İçini açıp "Büllüğü-tut" modülünü çıkardım.

Sistemi başlattım.

CAAART !!!

Şu anda müzik dinliyorum. Hem kulaklık, hem hoparlör sorunsuz çalışıying. Sıkıntı "büllüğü-tut" modülünden olabilir.

Şayet sorunun kesin bir şekilde çözüldüğünden emin olursam, başlığı güncelleyeceğim, acele etmeyin.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Hadi gene dört bacağının üzerine düşmüşsün.Şanslı shampuan seni.......!
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Valla @trwe bu site bana uğurlu geldi. Eskiden iki elimle bir yakamı düzeltemezken, bugün "kendin pişir kendin ye" misali, başlığı yardım almak için açıyorum, sonra kendim çözüyorum :D Ama iyi de oluyor bak bu çözümler birçok kişiye yardımcı olabilir...
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

shampuan yazdı: 09 Ara 2018, 12:29 Valla @trwe bu site bana uğurlu geldi. Eskiden iki elimle bir yakamı düzeltemezken, bugün "kendin pişir kendin ye" misali, başlığı yardım almak için açıyorum, sonra kendim çözüyorum :D Ama iyi de oluyor bak bu çözümler birçok kişiye yardımcı olabilir...
Valla benim buraya ilk üyelik zamanlarımı admin sana bir anlatsın.Herkesle hırlaşan_kavga eden bir üye idim.En şiddetli ağız dalaşını neybey ile Velociraptor ile yapmıştım.Biri beni forumdan atmıştı (neybey) diğeri geri almıştı (velociraptor)

En son Velociraptor'a kafa tutuyordum.Tam kavga esnasında TarkanDost 'dan şöyle bir ifade geldi.

Bunca yıllık bilişim sektörünün içinde olan bir bilgisayar mühendisi olarak ben bunu bilmiyorum sen mi? biliyorsun. Bu cümleyi duyunca içimden şöyle kendimle konuştum.

"Oğlum M. geri bas geri bas, senin karşındaki bir bilgisayar mühendisi.Sen onla boy ölçüşemezsin.Hemen özür dile, o yazılan diyalogların silinmesini rica et.......Kendinden utanmalısın cahil herif......

Ondan sonra kendi ile forum içi bir seviyeli arkadaşlık gelişti. (en azından ben öyle düşünüyorum onun ne düşündüğünü bilmem imkansız)

Yani shampuan , benim buraya intibak(uyum) sürecim baya bir sancılı olmuştur.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

@velociraptor u yakından tanımıyorum ama uyumlu birine benziyor. Sıkıntılı biri olduğunu sanmıyorum. Bir ara bir konuda baktım ki kızmaya başlıyor, senin hesap vitesi değiştirdim baktım normalleşti. :D İyi burası iyi iyi bak kaçıncı sorunumu çözdüm.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

shampuan yazdı: 09 Ara 2018, 23:23 @velociraptor u yakından tanımıyorum ama uyumlu birine benziyor. Sıkıntılı biri olduğunu sanmıyorum. Bir ara bir konuda baktım ki kızmaya başlıyor, senin hesap vitesi değiştirdim baktım normalleşti. :D İyi burası iyi iyi bak kaçıncı sorunumu çözdüm.
Admini kızdırırsan en fazla senin üyelik seviyeni aşığa çeker, ve forum içinde bazı bölümlere girmeni kısıtlar nerden mi? biliyorum @accept üyesi ile arasında geçen forum arkası siyasi tartışmadan biliyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Forum sizler sayesinde var arkadaşlar size kızarsam , tepkiye göre bende çark ederim :D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 10 Ara 2018, 01:15 Forum sizler sayesinde var arkadaşlar size kızarsam , tepkiye göre bende çark ederim :D
Niye çark edesin ki tekrar baştan bir forum tasarlar yoluna devam edersin.Kavga eden ettiği ile kalır. 8) 8)
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Web sitesi ve forumlar çok emek isteyen işler popülerite 2-3 yıl sonra belli eder , benim hiçbir sayfam bugüne kadar popüler olmadı nedense , popülerite de günlük 10.000 üstü ziyaretçi demekmiş (Googlenin yalancısıyım), Türkçe sitelerde hiç para kazanılmıyor , lakin bu bir hobby ne yaparsın.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 10 Ara 2018, 01:19 Web sitesi ve forumlar çok emek isteyen işler popülerite 2-3 yıl sonra belli eder , benim hiçbir sayfam bugüne kadar popüler olmadı nedense , popülerite de günlük 10.000 üstü ziyaretçi demekmiş (Googlenin yalancısıyım), Türkçe sitelerde hiç para kazanılmıyor , lakin bu bir hobby ne yaparsın.
Evet ,doğru söylüyorsun ama ben, sana genel birazcık muhalefetlik yapayım.. :lol:

Bundan 10-15 yıl önce bir web sayfası tasarlamak o zaman çok büyük bir olaydı.Zira HTML bilgisi (kod bilgisi) bilmeyen biri ya kendisi öğrenecekti yada belli bir ücret karşılığı bir başka birisine yaptıracaktı.

Ama şimdi günümüzde mesela WebX5 gibi hazır şablonlara sahip 3.parti yazılımlar türetildi.Ve web sayfası yapmak kolay hale geldi.Ama hala ben WebX5 yazılımını kullanmaya çalışıyorum.Çünkü halen kafam buna basmıyor.Düşünün hazır şablon ve bilgi var ama hala anlamıyorum.Birgün anladığım zaman adminden ücretli teknik bilgi/destek almayı bile düşünmekteyim.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Ben biraz işin kolayına kaçıyorum wordpress üstüne ücretsiz tema oldu sana site :D
crazytamer1
Bit
Bit

Re: [Çözüldü]Pegatron H54z - Ses Sorunu

Mesaj gönderen crazytamer1 »

shampuan yazdı: 07 Ara 2018, 22:15 Bu konu çözülmüştür SUNNY H54z, ya da PegatronH54z anakart kullanılan laptoba sahip olup ses sorunu yaşayan arkadaşlar varsa,
Diğer başka marka laptop kullanan arkadaşlar varsa ve yine aynı sorunu yaşıyorlarsa,
Sonradan donanım değiştirip değiştirmediklerini dikkate alsınlar ve sorunun bundan çıkabileceğinden şüphelensinler.
Arızalandığı için bilgisayarımdan çıkardığım ve başka bir bilgisayardan söküp yenilediğim Wi-fi-Bluetooth aygıtının uyumsuz olduğu, ya da bir sebepten çakışma yaratarak tüm windows versiyonlarında "kulaklık jakının takıldığını görme (jack sense) fakat sesi kulaklığa verememe" sorununun baş sorumlusu olduğu kanısına varılmıştır. Sonradan taktığınız bu tip donanımların, marka-model olarak bilgisayarınızın üzerinde gelen donanımın aynısı olmasına dikkat edin veya emin değilseniz değişirmeyin.

Daha evvel bir başlıkta da bahsetmiştim:

"Şu an elimde SUNNY marka h54z model eski bir dizüstü var(pegatron h54z dandik anakart). Yılını hatırlamıyorum, kardeşim üniversiteye giderken mecburiyetten almıştık. Üniversite bitince bana verdi. Geldiğinde Wİ-Fİ ve Bluetooth tümleşik radyo aygıtı bozuktu. Windows tarafında kulaklık takarsan ses gelmiyordu(hala öyle, çözemedim). Radyo aygıtını değiştirdim, şu an Wi-fisi çalışıyor, Bluetooth sakat.

Geçenlerde Windows7 kullanamadığım için Windows XP kurdum.
Donanım sürücülerini yükledim, ses geldi.
Fakat birkaç kullanımdan sonra bugün, yine kulaklık sesi kesildi. Kulaklık jakını çıkarıyorum, hop'lardan ses geliyor. Kulaklığı takınca REALTEK geliyor, "kulaklık mı taktın adamım?" diye soruyor, TAMAM diyorum ses yine yok.

Windows 7 tarafında da aynı sorun var.

NOTLAR: (Lütfen dikkatli okuyunuz:)

-Windows 7 için ORJİNAL format sonrası donanım sürücüleri CDsi elimde. Ondan da kursam, internetten güncel de kursam sonuç aynı.

-WindowsXP sürücüleri donanım CDsinde yok, internetten indirdim kurdum sonuç 7 dekiyle aynı.

-Geçen defa, 7'deyken, ses sürücüsünü komple kaldırdım, aniden ses gelmeye başladı! fakat bir iki kullanımdan (reboot) sonra ses yine gitti. Sürücüyü yükleyince geldi, yine bir iki kullanım neticesinde kesildi.

-Bluetooth aygıtı bu bilgisayara ait değil. HP marka bir masaüstü bilgisayarın aygıtı ve kendi aygıtı bozuk olduğundan HPninkini ikinci el olarak takıp kullanıyorum. Linux tarafında iken ne ses ne de wifi-radyo aygıtında hiçbir sorun olmaksızın kullanıyorum. Kulaklık, hoplar, Wifi, ve bü..ğü tut aygıtı sıkıntısız çalışıyor. Sorun windows tarafında.

-Bluetooth aygıt yöneticisinde sıkıntılı gözüküyor. Ayrıca orjinal bluetooth aygıtı FN+F2 kombinasyonu kullanılırsa ışığı sönüyordu bunun sönmüyor. Donanım uyumsuzluğu? Hatırladığım kadarıyla bluetooth aygıtı değiştikten sonra bu ses sıkıntısı oluşmaya başladı.

-Donanım çakışması olabilir mi? Eskiden 98 yıllarında falan böyle birşey vardı...

Teşekkür ederim.
Merhaba, hocam bende de sunny h54 serisi var. Ama bende driver cd si yok malesef. Bana CD yi upload etme şansın var mı ?
Yardım edersen çok sevinirim.