WD40

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
mahferer
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 264
Kayıt: 07 Ara 2016, 18:32
cinsiyet: Erkek
Konum: izmir

WD40

Mesaj gönderen mahferer »

Alıntı

Norm Larsen isimli bir Amerikalı, San Diago, Kaliforniya'da, taa 1953 yılında Rocket Chemical Company diye bir şirket kuruyor ve iki işçi ile paslanmayı önleyen ve havacılık ve uzay sanayii için bir yağ çözücü geliştirmeye koyuluyor. Kırk'ıncı denemeden sonra su ile yer değiştiren ( Water Displacement ) bir madde bulmayı beceriyorlar. WD-40 ismi buradan geliyor: Water Displacement - 40 ncı formül .

Endüstride kullanılmaya başlamasından bir kaç yıl sonra, 1958 yılında, işçilerin bu maddeyi evlerinde kullanmak üzere gizlice eve götürdükleri fark ediliyor ve bu yürütme hareketinden alınan ilham ile firma, maddeyi basınçlı kutular içinde ev kullanımı için de satmaya başlıyor.

1962 yılında, içerisinde astronot John Glenn ile dünyanın etrafını dönen Friendship VII uzay gemisi ve onu fırlatan Atlas füzesi WD-40 tabakası ile kaplanıyor. 1969 yılında ise şirket bu çok ünlü ürünü nedeni ile ismini değiştirip WD-40 yapıyor.

WD-40 bugün, dünyada 187 ülkede ve haftada 1 milyon kutudan fazla satılıyor. Tek başına çalışan bir üretim uzmanı gizli içeriği birbirine katıyor. 63,000 den fazla üyesi olan bir fan klubü var.

Atelyenizde bulunduracağınız hani nerdeyse olmazsa olmaz malzemelerden biridir. Dikkat edin en sıkıntılı tarafı kutunun yanında gelen ve ağzına takılan küçük kırmızı kamışın kolay kaybolmasıdır. Kamışı kaybetmemeğe dikkat etmelisiniz. Hatta alırken bile dikkat etmelisiniz ki kamış eksik, düşmüş falan olmasın.

- 20,000 den fazla kullanım alanı tespit edilmiş olan bu harika maddenin kaydedilmiş en entresan kullanımlarından biri Hong Kong'da bir otobüsün süspansiyonundaki piton yılanının çıkarılması için az miktarda kullanılmış olmasıdır.

- Bahçecileri, bahceli evde oturanları ilgilendirebilecek bazı kullanımlarını bende aşağıda sıralıyorum

- Deri malzemeye bakım yapın WD-40 deriyi yumuşattığı için rahat kullanım imkanı sağlar.Su almaması ve parlaklığını kaybetmemesi için düzenli aralıklarla WD-40 püskürtüp yumuşak bezle parlatın.

- Yeni köpeğiniz çok şeker ama her bulduğunu kemiriyor Köpekler WD-40 kokusundan nefret ediyorlar. Özellikle kablolara ve sataşmasını istemediğiniz her yere püskürtün. Makinelere, dönene hiçbir şeye yaklaşmamalılar.

- Sıkışıp kalan parmakları kurtarın Parmağınız şişenin ağzına veya alyansınız parmağınıza sıkıştı. Püskürtün, sızmasını bekleyin, kaydırıp çıkarın. Elinizi, şişeyi, alyansı iyice yıkayın.

- Fermuarları çalıştırın Ceket, pantalon, sırt çantası, uyku tulumu zor işleyen ne fermuar varsa, maddeyi önce kutunun kapağına sıkın, sonra suluboya fırçasıyla fermuara sürün. Kumaşa bulaşmasın. Üç- beş çalıştırın, dişler yağlansın.

- Hamamböcekleri Etrafta hamamböceği var ise sürekli olarak WD-40 bulundurun. Hamamböceklerini öldüren nadir maddelerden biridir. Adı üstünde: Su ile yer değiştiriyor yani hamamböceği kuruyor. Süper

- Böcekler kokusunu hiç sevmiyor. Eşiklere, pencere, kapı kenarlarına püskürtün. Etrafta küçük bebek varsa kullanmayın.

- Japon bulaştı Sorun değil. WD-40 püskürtün, yapışkanlık gidene kadar ovalayın.

- Ahşap saplı takımlar Saplardaki ahşap fazla kurur ise kıymıklaşır, gevrer, kötüleşir. Bolca püskürtün. Su itici olarak görev yapar, besler, canlı tutar.

- Gıcırdayan tekerlekler El arabası, çocuk arabası, mangalın tekeri hiç farketmez. Püskürtün sürtünme kesilsin.

- Ayakkabı lekeleri Seramik zeminde zor çıkan siyah topuk izlerini, katran lekesi, sürtünme lekelerini çok fazla ovalamadan temizleyecektir.

- Kuruyan tutkal Hemen hemen her türlü yüzeye yapışıp kalmış, kurumuş tutkalı kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Üzerine püskürtün, en az 30 saniye bekleyin nemli bezle silin.

- Buzdolabının içine yapışıp kalmış yiyecekleri sabunlu su çıkarmaz ise WD-40 deneyin.Dolabı boşalttıktan sonra kirli yerlere WD-40 püskürtün. Bez veya süngerle silin.

- Çay lekeleri Tezgahların üzerindeki çay lekelerini çıkarmak için püskürtün, nemli bezle silin.

- Üzerinizdeki domates lekesi Bahçe işi yapıp üzerinizi kirletmeden olmaz. Domates, soslar, kan, ruj, kir, yağ, mürekkep gibi inatçı lekelere doğrudan WD -40 püskürtüp her zamanki gibi yıkayınız.

- Tuvaletler içinde biriken kir ve kireç tırtularını temizlemek için elli çeşit ayrı kimyasala gerek yok. WD-40 püskürtün, bir kaç saniye bekleyin. Fırçalayıp sifonu çekin. İçerdiği çözücüler kieci ve kirleri eritecektir.

- Ellerinizdeki yağlar Arabayı, çim makinesini veya çoklu dilmeyi tamir ettiniz ama eller simsiyah. Yağ içinde. Az miktarda püskürtün, birkaç saniye ovalayın. Kağıt havlu ile silip sabunlu suyla yıkayın. Kir ve yağlar akıp gider. Havluyu sobayı tutuşturmada kullanın.

- Gıcık etiketler Bazıları insanı delirtir. Sabunlu su fayda etmez, tırnak kazıması fayda etmez, jilet, bıçak nafile. Üstelik çıkarayım derken etrafıda çizersiniz. Az miktarda WD-40 püskürtün, birkaç dakika bekleyin. Tutkal eriyecektir. Silin veya plastik bir parça ile kazıyın.

- Karın küreğe yapışmasını önleyin Yoksa külçe gibi oluyor.Küreğe ince bir tabaka WD-40 püskürtün. Benzer şekilde kaygan olmasını istediğiniz her yere az miktarda püskürtün. Makine tablalarına, araba tekerlerine, sıkışınca rulmanlara.

- Su geçirmez ayakkabılar Kışlık ayakkabı ve çizmeleri bir tabaka WD-40 ile su geçirmez yapın. Tuz lekelerini çıkarmak için de üzerlerine püskürtün ve temiz bir bezle silin.

- Sıkışmış cıvatalar, bujiler Sanki bu iş için yaratılmış. Az püskürtün, bekleyin çevirin.

- Kışa girmeden Bütün kilitlerinizi, paslanması muhtemel aletlerinizi bir güzel ince bir tabaka ile kaplayın. İnce kamış, kilit deliklerinden içeri yeterince WD-40 püskürtmenize imkan verecektir.

- Paslanması muhtemel aletler Keser, balta, arabanızın plakası, mengene, işkence, aklınıza neresi geliyorsa. Mükemmel bir pas çözücüdür.

- Damlamış yağ lekeleri Bolca püskürtün. Bol suyla yıkayın. Mükemmel bir yağ çözücüdür.

- Mangalın ızgarasını yenileyin Eski ve yıpranmış mangal ızgarasını yepyeni yapmak için önce soğuk olduğundan emin olun, sonra, bol WD-40 püskürtün, birkaç saniye bekleyin ve tel fırçayla fırçalayın.

- Kediniz terastaki mobilyaların, mangalın önündeki masanın, arabanızın üzerinde fazla gezip kirli ayak izleri pek göze batıyorsa, ayak izlerinin üzerine püskürtüp temiz bezle silin.

- Kediniz ve köpeğinizi çiçeklerden uzak tutmak onları ezmelerini engellemek, belli alanlara çiş-kaka yapmalarına mani olmak için mevsim boyunca bir - iki kez WD-40 püskürtün. Kedive köpekler kökusundan nefret ederler.

- Keza güvercinler, sincaplar, arılar, sinekler ve daha bir çok hayvan WD-40 kokusundan nefret ederler. Gelmelerini istemediğiniz alanlara püskürtün yeter.

- Rengi solmuş sentetik kumaşlar Üzerine püskürtün, temiz kuru bezle silin. Alacağınız sonuca hayret edeceksiniz. Ama önce gömrünmeyen bir tarafta deneyin. Her kumaş ayrı netice verecektir.

- Ayakkabı ve çizmeleri su geçirmez yapın. Tuz lekelerini çıkartmak içinde ayakkabınıza püskürtüp temiz bir bezle silin.

- Paslanması muhtemel her türlü malzemeyi koruyun. Kışa girerken üzerlerine bir tabak WD-40 püskürterek korumaya alın

- Arının soktuğu yerin acısını almak için üzerine püskürtün. Acısı hemen geçer.

- Daha neler neler

Alıntıdır
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31455
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: WD40

Mesaj gönderen velociraptor »

benim Logitech marka Hoparlörün ayar düğmesindeki pası almıştı 5-6 senedir artık ses yükseltip kısarken parazit yapmıyor :)
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 2114
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: WD40

Mesaj gönderen shampuan »

velociraptor yazdı: 07 Ara 2018, 02:49 benim Logitech marka Hoparlörün ayar düğmesindeki pası almıştı 5-6 senedir artık ses yükseltip kısarken parazit yapmıyor :)
WD-40 içerisinde çözücü maddeler de içeriyor. Hoparlörün ses ayar potunun içerisinde karbon film var. Bu filmi çözündürerek bozulmasına neden olabilir. Onu yerinde dikiş makinesi yağı da sızdırabilirdin.

Teşekkürler @mahferer
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31455
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: WD40

Mesaj gönderen velociraptor »

yok ben kendim uğraşmadım zaten yağ akıtmam olanaksızdı masamın üstüne akardı ayrıca elimde WD-40 ta yoktu, direkt Tv tamircisine götürdüm adam gözümün önünde 2 dk da halleti , para bile almadı.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 2114
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: WD40

Mesaj gönderen shampuan »

velociraptor yazdı: 07 Ara 2018, 18:24 yok ben kendim uğraşmadım zaten yağ akıtmam olanaksızdı masamın üstüne akardı ayrıca elimde WD-40 ta yoktu, direkt Tv tamircisine götürdüm adam gözümün önünde 2 dk da halleti , para bile almadı.
WD-40 mıydı, emin misin?
Elektronikle uğraşıyor musun bilmiyorum. Ben elektronikçilerin takıldığı bir sitede takılıyorum arada. "Kontakt sprey" dedikleri ağzına yukarıdaki gibi kamış takılan bir yağlı sıvı var. Aslında inceltilmiş basınçlı yağ. püskürürken hem yüzeyi temizliyor hem de yağlıyor. Bazı elektronik bileşenleri yağlamanın faydasını gördüm. vakti geldiğinde bahsederim. Elektriksel iletimi kolaylaştırıyor.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31455
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: WD40

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

Tam olarak buydu , dediğim gibi o günden beridir sorunsuz çalışıyor , öncesinde ses düğmesini hareket ettirdiğimde inanılmaz parazit yapıyordu. Birde bunların iki türü var biri sadece temizliyor diğeri temizleyip yağlıyor adam aynı zamanda yağladığını da söylemişti.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 2114
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: WD40

Mesaj gönderen shampuan »

Tamam anlaşıldı :)
Demek ki zarar vermiyor.
O ses potansiyometresinin içinde kömürden iki tane şerit olur. Elle çevirdiğin düğme tarafında da metal elektrotlar vardır sen çevirdikçe bu kömür yollara sürtünür. zaman içinde kömür yollar tahrip oluyor dengesizliklere neden oluyor. Yağ, mikro gözeneklere dolarak mükemmel temas sağlıyor. İşlemcilere sürdüğümüz macunda da buna benzer bir durum var.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31455
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: WD40

Mesaj gönderen velociraptor »

Hımm demekki o sebeple yağlı wd-40 kullanmış
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
sevilaycali
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 355
Kayıt: 23 Şub 2011, 16:04

Re: WD40

Mesaj gönderen sevilaycali »

WD40 zamanında bende merak etmiştim. Bir ara araştırmıştırm.


wd40 nasa geliştirmiş ve bir ekibin ürünü olduğundan kimse patent almamış.
Norman Larsen konu ile alakası olmayan bir adam ama mucidi Iver Norman Lawson'dı. Norm Larsen ile aynı zamanda Chicago'da doğmuş bir mühendis olan Iver Norman Lawson bu forfülü soğuk savaş yıllarında ticari sır olarak saklamış sonrada air, teflon gibi tüm dünyaya açık hale gelmiştir.

wiki bile yanlış bilgi içeriyor ama ingilizce viki de doğrusu mevcut.

http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aH ... X0xhcnNlbg
Kullanıcı avatarı
AgaBey123
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 350
Kayıt: 20 Tem 2017, 21:47

Re: WD40

Mesaj gönderen AgaBey123 »

WD40'ın motorlara sıkıldığını gördüm. Acaba neden öyle yapıyor olabilirler? Pas giderici özelliğinden dolayı olabilir mi?
Boş zaman yoktur boşa geçen zaman vardır.
Cevapla