4 Aralık Dünya Madenciler Günü Bildirgesi

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7912
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

4 Aralık Dünya Madenciler Günü Bildirgesi

Mesaj gönderen trwe »

Yüreğinde insan sevgisi, barış, kardeşlik, özgürlük, eşitlik, bağımsızlık tutkusu bulunan; güzel günlerin bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşcesine, omuz omuza kurulacağına inanan ve bu inançla bulunduğu her yerde; Soma`da, Ermenek`te, Kozlu`da, Karadon`da, Elbistan‘da, Kemalpaşa`da, Dursunbey`de, Gediz`de, işyerinde, sokağında, mahallesinde, köyünde kentinde mücadele eden; başka türlü bir dünyanın mümkün olduğuna ve çocuklarına daha onurlu bir geleceği sunabileceğine dair sarsılmaz bir kararlılığı olan herkesi madencinin öfkesi, umudu, direnişiyle selamlıyoruz.

İzmit`te, Roma İmparatorluğu`nun zulmünden kaçıp madencilere sığınan Santa Barbara, 4 Aralık`ı bütün dünya madencilerine armağan ederek, madencilerin onurlu mücadelesi ile yazılan tarih bir destan şeklinde kayda geçti. Çünkü biz yerdeydik; Seattle`da, Zonguldak`ta, Mentawai`de, Cape Town`da, And Dağları`nda, Delhi`de, dünyanın bütün yer altı zenginliklerinin emekçi nefesimize karıştığı dehlizlerde, şevlerde, galerilerde, aynalarda… Zulüm nerede katmerlendiyse, madenciye daha da katmerlisi bahşedildi. Nerede talan, peşkeş, sömürü olduysa, en çok madenciden çalındı. Çünkü en yoğun emek madencinindi; bunun sonucunda, en büyük öfke de madencinin oldu.

Dünyanın her yerinde 4 Aralıkları bir mücadele gününe çeviren, coşkuyla kutlayan madenciler; ülkemizde yaşadığımız iş cinayetlerden dolayı acılar içerisinde...

Hepinizin huzurunda başta Soma olmak üzere Ermenek`te, Şırnak`ta, Zonguldak`ta, Elbistan‘da, Yatağan`da ve adını sayamadığımız onlarca yerde canlarını kaybeden, aralarında meslektaşlarımızın da bulunduğu maden emekçilerini saygıyla anıyoruz.

Dünyanın değişik yerlerinde, yaşadığımız coğrafyada ve ülkemizde geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl içerisinde de yüzlerce insanın ölümü ile sonuçlanan katliamlar, devam eden savaşlar tüm insanlığın vicdanını yaralamış ve geleceğe dair endişelerin artmasına neden olmuştur.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak savaşa karşı barışı, ölüme karşı yaşamı savunmaya devam edeceğimizi, sevgiyi, barışı, dostluğu ve adaleti katleden her türlü terörü kınadığımızı belirtmek istiyorum.

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak bağımsızlığı, özgürlüğü, eşitliği, demokrasiyi, laikliği ve cumhuriyeti savunmaya devam edeceğiz.

TMMOB Maden Mühendisleri olarak, bilimden, emekten ve halktan yana olmaya devam edeceğiz

TMMOB ve odalarına karşı yürütülen sistemli baskılar da artarak devam etmektedir. TMMOB ve odaların idari ve mali denetim ile baskı altına alınmak istenmesi, çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle yetkilerimizin bir bir ortadan kaldırılması mücadelemizi geriye düşürmeyecektir. Çünkü TMMOB ve Odaları gücünü halkımızdan ve örgütlü üyelerinden almaktadır.

TMMOB ve Odaları olarak mücadeleye devam edeceğiz.

Her yerde, her zaman söyledik ve söylemeye devam edeceğiz çünkü bizler "…yüreğimizdeki insan sevgisi ve yurtseverliği baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde bilim ve tekniği emperyalizmin ve sömürgelerin değil emekçi halkımızın hizmetine sunmak için her çabayı güçlendirme ve sürdürme yolunda inançlıyız, kararlıyız…"

4 Aralık Dünya Madenciler Gününde meslek yaşamlarında 40., 50. ve 60. Onur Yılını dolduran meslektaşlarımızı kutlarken, aramıza yeni katılan "Genç Madencilere" hoş geldiniz diyoruz.

4 Aralık Dünya Madenciler Günümüz Kutlu Olsun

Saygılarımızla,

TMMOB Maden Mühendisleri Odası
Yönetim Kurulu
3 Aralık 2018


Maden Müh.TRWE_2012
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte3
Petabyte3
Mesajlar: 7912
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: 4 Aralık Dünya Madenciler Günü Bildirgesi

Mesaj gönderen trwe »

EK NOT:

4 Aralık Dünya Madenciler Günü Etkinliği çerçevesince Anıtkabir ziyareti gerçekleştirildi. Atatürk` ün mozolesine çelenk konuldu. Odamız adına Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Yüksel ziyaretçi defterine madencilerin duygularını not düştü.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk;

Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği Maden Mühendisleri Odası 46. Dönem Yönetim Kurulu olarak üyelerimizle birlikte 4 Aralık Dünya Madenciler Günün` nde huzurunda olmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

Biz Maden Mühendisleri; Cumhuriyetin 95. Yılında ekonomik bağımsızlıkla taçlandırılmayan ulusal bağımsızlığın yok olacağı ilkesinden yola çıkarak ülkemizin bağımsızlığı ve kalkınması için kamu yararı temelinde, bilimin ışığında canımız pahasına çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz.

Ancak en önemli çalışmamız ilkeleriniz doğrultusunda Bağımsız Cumhuriyetimizin yaşaması ve korunması mücadelemiz olacaktır.

Cumhuriyeti sizler kurdunuz, bizler yaşatacağız,

4 Aralık Dünya Madenciler Günü` nde huzurunuzda Kurtuluş Savaşı ve Bağımsızlık Mücadelesinde hayatını kaybeden silah arkadaşlarınız ile maden kazalarında hayatlarını kaybeden tüm meslektaşlarımızı ve maden emekçilerini saygıyla anıyoruz.
Saygılarımızla,

Ayhan YÜKSEL
TMMOB Maden Mühendisleri Odası
46. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı
4 Aralık 2018, Anıtkabir
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Cevapla