XP Yükleme Sorunumu Nasıl Aştım? - Kısa Anlatım

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

XP Yükleme Sorunumu Nasıl Aştım? - Kısa Anlatım

Mesaj gönderen shampuan »

Resim

Windows XP son derece eski bir sistemdir. Fakat birçok bilinçli kullanıcı, kullanacağı sistemin adını veya çıkış tarihini sorgulamaz. Nedeni, kendisini amacına ulaştıracak yöntemi bilmesindendir. Maksat bir makineden öyle ya da böyle faydalanmak ise, ileridüzey kullanıcıların çoğu hangi sistem üzerinde çalıştıklarını umursamazlar.

Uzun süredir bilişim konularıyla ilgilenip bilgi toplamaya çalışıyorum. Topladığım bilgilerden istifade etmeye çalışıyorum. Bu bilgilerin hepsinin güvenilir olduğunu düşünmüyorum zira biliyorsunuz internet ortamında bilen de bilmeyen de birşeyler yazabiliyor.

Uzun süredir Pegatron H54z model anakarta sahip bilgisayarıma windows XP kurmak istiyor ama başaramıyordum. Kurulum CDsi ile başlattığımda sürücülerin alınması işleminin sonunda sistem aniden mavi ekran veriyordu. İllegal olsun, legal olsun hiçbir iso sorunuma çare olmadı. Ama sonuçta hatanın benim bilgisizliğimde daha doğrusu dikkatsizliğimde olduğunu farkederek sonunda sorunumu çözdüm.

Bir bilgisayara Windows XP kuramıyorsanız;

-Donanımınız o kadar yenidir ki, belli bir tarihten evvel çıkarılmış sistemleri kuramayabilirsiniz. Bu durum üreticinin desteği ile ilgili bir konudur.

-Donanımınız Windows'u destekliyordur ama, Bazı ayarları yapmayı unutmuşsunuzdur, ya da bilmiyorsunuzdur.

-Teknik bilginiz eksiktir. Bu madde yukarıdaki iki madde ile bağıntılı.

Eski model anakartların çoğunda BIOS kısmında Harddiskleri kullanmak ile ilgili olarak şu ibareyi görürsünüz:

-Compatible Mode
-Enhanced Mode.

Bu iki mod, sisteminizi eski işletim sistemini uyumlu/uyumlu değil yapar. Enhanced mode, windows7'den itibaren tüm modern windowslar için geçerli harddisk uyumluluk modudur. Bu modda harddiskten veri okuma hızı yükselir. Windows kullanıcı deneyimi puanı yüksek çıkar. Bu moda alınmış bir anakartta, sadece SATA aygıtları kullanabilirsiniz; IDE aygıtlar donanımda gözükmez.

Compatible mode (uyumluluk modu) ise, Daha eski donanımlara uyumlu olmakla beraber, Windows 98, windows 2000 ve windows XP gibi İşletim sistemlerini destekleyen bir moddur. Windows XP esasen SATA modda kurulamaz. Fakat sata sürücüleri eklenmiş modifiyeli versiyonları varsa da, bu, anakart ayarları doğru yapılmadıysa kurulamayacağı, hata vereceği anlamına gelir.

Benim sorunum da bu idi. Bu ayarları aslında biliyordum ama bir sistem kurulumuna bu denli etkiyeceğini anlayamamışım demek ki... BIOS içersinde girdiğimde bu Compatible-Enhanced ayarının üzerindeyken sağ tarafta bir açıklama yazıyormuş, farketmemişim: "Windows 2000, WindowsXP gibi bilmemneysel kurulumu desteklemeyen sistemleri kurarken hata almamanız için, compatible modu seçiniz" ...

Resim

Körmüşüm ben yahu :D Koca koca harflerle yazıyor orada halbuki...

Neyse denemek amacıyla ayrı değiştirdim ve CAAART! XP kurulum ekranı bu defa başarıyla geçti. Kurulum sorunsuzca tamamlandı. Az evvel driverpack kullanarak sürücülerimi kurdum. Henüz ses sürücüsünü kurmasam da önemli değil kurarım.

AKLINIZDA OLSUN:

1-Windows XP'ler bir makineye kurulduğunda, ondan alınmış imaj başka makinede çalışmaz. Çalışırsa da şans. İsterse sürücüleri kurmamış olun farketmiyor. Yine de binde bir ihtimal bazen çalıştığı oluyor ama genel uzman görüşü bu yönde: çalışmaz deniyor.

Aynı durum windows 7, 8, 8.1, 10 için geçerli olmayabilir. Zira, bu tip sistemlerde "sistem genelleştirme" olayı var. Bunu yapan bir kullanıcı, sistemini genelleştirdikten sonra bırak imaj almayı aynı harddiski başka bir makinede dahi açabilir. İlk açılırken kurulum ekranına benzer bir ekran gelir ve "sisteminizi ayarlıyoruz" gibisinden ilk oturum ekranı ile açılır. kullanıcı da isterse sürücüleri de kurarak bu windowsu başka makinede kullanabilir. Bu olay maalesef windowsXP de yapılamıyor.

2-Şayet çok yeni bir bilgisayara sahipseniz, mesela i5'li , i7'li falan nesillerden, XP kuramazsınız. Kursanızda verim alamazsınız. Alsanız da iflah olmazsınız. Driverler bulunamaz zaten.

3-Bir bilgisayara sistem kurarken mutlaka BIOS ayarlarına dikkat edin. Temiz sistem kuracaksanız sıfırlayın ve herşeyi yeniden dikkatle ayarlayın.

4-BIOS ayarlarınızdaki "Other OS" ve "Windows 10 OS" gibi terimlere dikkat edin. Birinde başlamıyorsa diğerinde başlıyor.

5-Şayet bir donanıma winndows Vista'dan daha eski windows kuracaksanız, BIOS ayarlarından HDD operating options ayarını COMPATIBLE yapın. değilse sıkıntı yaşarsınız.

6-Bir sistemi Multiboot olarak başlatmanın amacı ayrıdır, imaj almanın amacı ayrıdır. Multiboot flaş hazırlamak daha çok pratik, çok başlangıçlı veya birden fazla kurulumlu sistem flaşı hazırlamak için yapılır. Mesela ben flaşıma 5 tane live sistem kurar, bunları yanımda taşır istediğimi kullanırım. Sistem imajı almanın amacı ise şudur: Yeni bir işletim sistemi kurdun. Herşeyini ayarladın. Eğer ilerde bozulursa, çökerse yeniden kurulum yapmıyayım, yedeğinden hddye yapıştırırım diyerek bir yerde yedek görüntü tutmaktır. Kurulum ve kurulum sonrası zahmetlerinden kurtulunmuş olunur.

Ortada herhangi bir kurulu sistem yokken, sistem kuramadığınız bir bilgisayara çare ararken, konunun klonlama ile hiç ilgisi yoktur. XPnin başka bir makinede açılamayacağını da biliyorken, çalışan bir makineden klon alıp, bu makineye kopyalamak da mantıklı değil. Muhtemelen çalışmayacaktır da ondan. Denemesem söylemem. Kaldı ki, bir makineden klon almak için Multiboot flaş ayarlamaya ya da WinPE kullanmaya gerek yoktur. Anlamadım dememin asıl nedeni bu. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşların anlatımında, sadece multiboot nasıl hazırlanır ve sistem yedeği neden nasıl alınır bundan bahsediliyordu. Üzerinde windows Xp olmayıp, kurulum yapılamayan makineye nasıl kurulacağı anlatılmıyordu.

Şayet bir sisteme eski Windows kuramıyorsanız bu anlattıklarıma dikkat ederek başarılı olabilirsiniz. İşin püf noktası BIOS'da...

viewtopic.php?f=142&t=206994
En son shampuan tarafından 05 Ara 2018, 20:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 877 kez

Re: XP Yükleme Sorunumu Nasıl Aştım? - Kısa Anlatım

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Güzel pratik yazı olmuş.Bazen birilerini zorlamak işe yarıyor bazen de ters tepiyor.Örneğin

shampuan : İyi örnej
Seheryeli: Ters tepen örnek

Biri arkadan itekleyerek(o ben oluyorum) sonucu kendisinin çözümleyerek bulmasını sağlar diğeri ise en ufak ayrıntı da yok kalsın deyip insanın şevkini kıran örnektir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Sen olmasan uğraşmıcaktım yeminle. Sen biosa bak biosa bak deyince kafam direkt oraya gitti. Eski win7 sıkıntılıydı kapatıyordum hdd hala dönüyordu anakart gücü kesmiyor sistemin neresi arızalandıysa. Şimdi sıkıntı yok. Bir yazılım herşeyi borumbok yapabiliyor görüyorsun...
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Aynen dediğin doğru..... Yanlış yazılım bir sistemi kullanılmaz hale getirebiliyor.Evet Bios Bios dedim ben bunu 10 sene önce ilk aldığım yılın ilk haftasında bu ayarları değiştirmiştim

1.Ayar: Dvd-Rom'u önyüklemede ilk sırayı getirmek
2.Ayar: Yazılım kısıtlamasını aşmak
3.Ayar:Rom yonga yazılımını güncellemek ve bios şifre koymak

Sonuçta halletin önemli olan bu.....
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Ayrıca bu konu SABİTLENMELİDİR.Çünkü genel bir soruna hitap ediyor.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

@trwe bu makine uçuyor uçuyor! :)
Şu anda firefox 34.0.5 ile bağlanıyorum
yanına chrome 45.0 kusur otomatik kurulum katılımsız kurdum o da açık. (senin buyurindirden indirmiştim)
Resmen uçuyor uçuyor barut gibi sistem sevinçten ben de uçucam! <<<<bu yeni sistemler ve güncel programlar ömrümü yemiş benim, verem etmişler!!!>>>>>
Tek sorunum var şu anda... o da firefoxa reklam eklentisi kuramadım. sürümünüz eski diyor mağazasına bağlanmıyor. Peeeh çok da umrumdaydı! Gider eklentilerimin eski sürümlerini indirir kurarım. Önemli olan...

"Önemli olan aşkımız, onun da içine s..tınız." 1960-1970'ler kuşağından anonim bir şaka.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Nasıl kurulmaz eklenti ben daha bir ay önce eski firefox a Adblocker Ultimate kurdum.Yalnız tavsiye ederim Opera 36 kur ve bu eklentide sorunsuz kuruluyor.Opera 36 windows xp ve vista için son destek sürümü idi.İnan bana Opera 36 Firefox ve Chorome den daha hızlı ve stabil.....Operanın 50 sürümü de Xp desteği veriyor diye bir yabancı sitede okumuştum ama inanmadım ama bir dene istersen Operayı....
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Sağol bir bakarım.
Eveeet sıra geldi programları kurmaya :D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

O zaman sana ben Windowslar için paha biçilmez disk birleştirme yazılımı Vopt 9.21 Türkçe yazılımı vermeyi düşünüyorum 10 senelik yazılım ilaçı sadece txt dosyası.....(ilginç değilmi?) ne dersin.....?

Yazılım Win98'den Windows 10 kadar tüm sistemlerde gayet stabil çalışıyor ve diski %60 oranında hızlandırıyor.Mühtiş bir yazılım ne diyorsun
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

shampuan yazdı: 04 Ara 2018, 22:11 Sağol bir bakarım.
Eveeet sıra geldi programları kurmaya :D
Yok öyle hemen yazılım kurmak bakalım sana bir Quiz (sınav) yapalım

viewtopic.php?f=9&t=206257 burada anlatılanları harfiyen yaptın mı?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4563 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık , aklıma gelmezdi , konuyu dizenleyip sordum anasayfasında paylaşmak şart oldu :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tabiki. yalnız resim olayı tam açıklamamış ben sana daha iyi resim vericem beklemede kal.
şimdi çıkış yapıyorum Windows Xp androidden foto almayı desteklemiyor...
Hah tamam geldim..
şu bağlantıyı al:
https://drive.google.com/open?id=1Q_BKM ... r9_QlUv3Yh

yalnız zipi masaüstüne muhakkak alıp yeniden kendi hesabına yükle çünkü ben ilerde silersem senin hesaptan da uçar.
En son shampuan tarafından 05 Ara 2018, 20:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

OLur daha iyisini bulursan onu kullnırız
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Bulmadım o anda direk foto çektim resimleri bir önceki mesajda ekledim enhanced compatible olayının hemen sağ üst köşeye dikkat et sen farklı işaretlersin diye resimle oynamadım.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Tamamdır sağolasın indirdim