Disk Kilitli Sorunu - Yardım istiyorum

Windows 8 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Disk Kilitli Sorunu - Yardım istiyorum

Mesaj gönderen shampuan »

Arkadaşlar modern windowsların piyasaya çıkmasıyla birçok sorunla karşılaştık, birçoğunu çözdük biliyorsunuz. Fakat yeni windowslarda peyda olan şu disk kilitli sorununa şahsen bir çare bulamadım umarım yardımcı olacak birisi çıkar.

Sorun şu:
Harddiskimi bir bilgisayara bağlıyorum, bana şöyle diyor "bu disk kilitli, windowsun uyku modundayken kapalı olmadığından emin olun. sonra yeniden deneyin"
Bir linux sürümü ile açıyorum yine aynı. Linux "bu disk daha evvel bağlı bulunduğu işletim sistemi düzgün kapatılmadığı için ya da hibernate konumunda kaldığı için bağlanamıyor. Tekrar windows ile açın ve hibernatede kalmadığından windowsun tam kapatıldığından emin olun. Hata kodu şu bu cart curt..."
Windows ayarlarıma girerek hızlı başlatmayı devre dışı bırakıyorum. Hibernate midir ne [dıııııııt]sa kapatıyorum. Uyku modundayken diski çıkarmadığımdan da eminim. Ama zaman zaman, her zaman değil, bu sıkıntıyla karşılaşıyorum. Öyle bir zamanda denk geliyor ki zamanım kısıtlı içinden birşey lazım açamıyorum diski. De ki harddiski çıkardım istanbuldan ankaraya geldim, açamadığım için istanbula geri mi gidicem? Bu sistemi yapanların ben... diyecem şimdi yeri değil. Hayır XP zamanlarında hiç böyle sorunlarla karşılaşmıyorduk. Şimdi neden böyle anlamıyorum o da MBR disk bu da MBR disk yani.

Henüz başıma gelmedi ama yukarıdaki İstanbul-Ankara olayı başıma her an gelebilir.
Bilgisayarım çökebilir, sistemi açamadığım için diskimin içindekilere erişemeyebilirim ki aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bu olayın bir benzerini yaşadığım için onarım yapamadım ve LANET MİKROSOFT yüzünden yeniden format atmak zorunda kaldım:
Resim

Ne demek istediğimi anladınız değilmi? Yani bilgisayar çökse veya hddyi kilitleyen bilgisayar başka bir yerde olsa içine erişemeyeceğim.

Bana yardım ederken senaryoyu şöyle düşünün: HDDyi kilitleyen bilgisayar yok, öldü! yandı bitti kül oldu. O bilgisayar olmadan bu kilidi nasıl kaldırıcaz? Sizden program istiyorum. Ya da windowsta kalıcı bir ayar çekelim düzelsin.

Şimdiden teşekkürler.
NOT: Cümlelerimdeki yazım hataları tamamiyle mizah amaçlıdır; dilimizi iyi kullanıyorum yanlış anlaşılma olmasın.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Re: Disk Kilitli Sorunu - Yardım istiyorum

Güncel.
İnternette yaptığım araştırmalarda ele avuca gelir bir çözüm bulunmuyor. İşin zor tarafı, yukarıda anlattığım sorunu açıklayan bir başlık yok. Soruyu nasıl soracağız, nasıl arama yapacağız belli değil.
İlgili başlıklardaki AHCI moduna geçme önerisi dışında bilgisayarı güvenli modda başlatıp düzgün kapatın deniyor.

Ben sorunumu yineliyorum:
1- Sorun, sadece sistem diskinde ortaya çıkmıyor. İlave takılan ikincil disklerde ya da sistem partisyonunun yanındaki başka partisyonlarda da oluşabiliyor.
2-Göçmüş bir windowsu güvenli modda başlatamazsın. O zaman ne yapacağız?

Evet olay bu. Derhal çözülmesi gereken bir sorun bu. Hem benim için hem başkaları için...

ÖNEMLİ NOT: Söz konusu harddiskler ve donanımım sağlam durumdadır...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Bakıp dönücem hocam.
Edit: Şu linkteki yöntemlerin sorunu çözebilme potansiyeli var görünüyor
https://www.boyans.net/RepairWindows/Th ... ocked.html

hatayla karşılaşıldığında denemek lazım ancak o zaman geri bildirim yapılabilir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Micropsoftta biri şu şekilde çözmüş 160 kişi de onaylamış

1. Bilgisayarı kapatalım
2. Hdd i çıkartalım
3. Bilgisayarı yeniden başlatalım
4. HDD i yeniden takalım
5. Bilgisayarı yeniden başlatalım

https://answers.microsoft.com/en-us/win ... 202ec279c0
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 881 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Bence bu sorun Sistemin BIOS'undan kaynaklanmakta...Çözüm için:

1.Diskin disk yazılımını (sürücünü) güncelleyin
2.BİOS Yonga Yazılımını Güncelleyin.
3.Sonra sistemi yeniden kurun...

Sorun çözülmüştür.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Arkadaşlar yardım çabalarınız için çok teşekkür ederim. Lakin sizden rica ediyorum şöyle düşünün:
shampuan yazdı: 22 Eyl 2018, 16:20
Bana yardım ederken senaryoyu şöyle düşünün: HDDyi kilitleyen bilgisayar yok, öldü! yandı bitti kül oldu. O bilgisayar olmadan bu kilidi nasıl kaldırıcaz? Sizden program istiyorum. Ya da windowsta kalıcı bir ayar çekelim düzelsin.
Ben Ankaradayım. Bilgisayarım İstanbulda. Disk elimde ve açılmıyor. Bu bir arşiv diski de olabilir, içinde windows kurulu sistem diski de olabilir.
Önerileriniz bilgisayar sağlam ve yanımda iken işe yarayabilir, onları cebe attım.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Buyur :x Yine aynı terane! :x :x :x

Resim

Dün gece windowsu uyku moduna alıp unuttum. Bu HDD o bilgisayarda takılıydı ve laptopa geri taktım. Tabii uyku modundan çıkarmadan...
HEY ALLAHIM!!!
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Çözüm için şu adrese bakabilirsin: https://www.linuxquestions.org/question ... 175509345/
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Teşekkür ederim çocuklar. Verdiğiniz bilgiler sorunu çözmüyor.
Zamanınız varsa konuyu detaylı okursanız anlayacaksınız.
Sorun, modern windowsların, düzgün kapatılmadıklarında bağlı bıraktıkları disklerin bağını açabilmek ve kullanabilmek.