Linux yanına windows 7 kurmak

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Linux yanına windows 7 kurmak

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Herkese Merhabalar
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

EK AÇIKLAMA:

Sistemi 2.kez Pardus 2013 Live DVD ile açıktan sonra;

sudo fdisk -l komutunun çıktısında sisteminizin bulunduğu alana göre işlem yapılır
Ekran görüntüsün de, bu alanın /dev/sda2'dir.Bölümü sisteme bağlanır.

Kod:

Kod: Tümünü seç

sudo mount /dev/sda2 /mnt
Diğer bölümlerde Live Sisteme Eklenir.
Kod:

sudo mount --bind /dev /mnt/dev
Sonra "Chroot" ile kök dizin değiştirilir.
Kod:

sudo chroot /mnt
Grub2 tekrar MBR üzerine yazılır.

grub-install /dev/sda
Yazılıp yazılmadığını kontrol ediilir.

sudo grub-install --recheck /dev/sda
[İmleç alt satıra geçip bekleme konumunu alıyorsa sorun yoktur yani hata vermemiş demektir.]
Control+D tuşu ile chroot uygulamasından çıkın. Sırasıyla aşağıdaki komutları vererek en son sistemi yeniden başlatınız.
Kod:

sudo update-grub
Kod:

sudo umount /mnt/dev
Kod:

sudo umount /mnt
Kod:

sudo reboot force
Sonra sistemi Ubuntuda açtıktan sonra yukarıdaki ilk komutu (update-grub) tekrar terminalden ikinci kez yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi uygulayın ve sistemi bir kez daha yeniden başlatın ve Ubuntu Grub2 Önyükleme Konsolu karşınızda.....Tebrikler bu yönetimde öğrendiniz.....!

SONUÇ:

Resim

Not: Bu anlatımın ve yeni yöntemin tüm hakları TRWE_2012 tarafından www.sordum.net/forum'a devredilmiştir.Alıntı yapacaklar buna dikkat etsinler.Yok dikkat etmezlerse kendileri ile mahkemede görüşebiliriz.....!

TRWE_MMXII
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
REASMCODERİNG
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: Linux yanına windows 7 kurmak

Mesaj gönderen velociraptor »

Eline sağlık , KIymetli bir analtım olmuş
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Çok teşekkürler.
Gerek pardus, gerekse diğer dağıtımlarda da ilgili komutlar ile MBR düzeltimi yapılabildiğini okuyan ziyaretçilere hatırlatalım.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 21 Ağu 2018, 18:29 Eline sağlık , KIymetli bir analtım olmuş
Asıl ben teşekkür ederim admin [bu arada başlığı gene kırpıştırmışsın ama ne güldüm, aha gene başlık biçilmiş anlaşılan uzun başlığı sevmiyorsun :lol: )
shampuan yazdı: 22 Ağu 2018, 14:08 Çok teşekkürler.
Gerek pardus, gerekse diğer dağıtımlarda da ilgili komutlar ile MBR düzeltimi yapılabildiğini okuyan ziyaretçilere hatırlatalım.
Aynen dediğin doğru ama biraz da uzmanlık ve tecrübe isteyen bir durum....İnternet aleminde sen de biliyorsun ki herkes birbirinde ÇALINTILIYOR (burada Admin TarkanDost hariç) Tutturmuşlar "Kurulu Windows 'un yanına Ubuntu Kurma" diye çeşitli forumlarda (ubuntu forum türkiye gibi 3.sınıf ve tek derdi para kazanmak web sitelerini kastediyorum) atıp tutuyorlar.Ha bunlar anlatıklarını asla kendi sistemlerinde uygulamamış bir takım kendini bilmezler.

Ben bunun tersinin olabileceğini gösterdim ve de güzel oldu.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Haydaaa.
Yoksa başka yerlerde(!) Ubuntu'nun yanına windows kurulamaz mı deniyor? :o
Ben de şahsen yaptım oldu? Oluyor yani. Olmuyor deniyorsa orada bir bilgi sıkıntısı var.
* * *
Bir de şöyle bir duruma denk geldim. Ubuntu kuracaklara tavsiye verirken "windowsu silip yerine ubuntu kurmanız tavsiye edilir" falan deniyor. Ulan sanane?! belki o kullanıcının windowsa da ihtiyacı var? Maksatları linux fanatikliği midir nedir anlayabilmiş değilim. Ben linux kullanıyorsam windowstan nefret ettiğim için kullanmıyorum. Kendimi aşmak için kullanıyorum. Bunu fanatizme dönüştürmeye gerek yok yani. "bizimki daha iyi windows kötü" mantığıyla gidersen kaybedersin. Şahsen windowsun da kendimce artılarını ve eksilerini biliyorum, linuxun da. Hiçbirisi birbirinden üstün değil...
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Valla ben Windows'dan vazgeçemiyorum bundan yazılımların çoğunun Windows için üretilmiş olması büyük bir etken diğeri de kolay kurulum ve kaldırma olanağının daha geniş bir gelişmişliğe sahip olması....Linux dağıtımı kullanmaktayım bunun da iki nedeni var.
1.İnternet Ağlarına Windows'dan daha iyi ve hızlı bağlanabilmesi
2.İşletim sistemini gerçek mana da bunda öğrenenilebilemesi

Bir de Nostaji olgusu (ilk kullandığım Linux dağıtımı Mandriva idi o salt ingilizce idi bir hata verdiği zaman "bu ne diyor diye" saatlerce elimde sarı cilt kaplı Türkçe-İngilizce Sözlük ile hata metnini Türkçeleştirmeye çalışırdım.Kullandığım İlk Windows OS ise Win98 idi....Onda durum aynı bu şekilde idi ama Allah'tan Windows 98 Second Edition TR çıktı da rahat ettik artık kurum otomatik yapılabiliyordu.....Bundan sonra kurulumlar otomatik bir hal aldı.Şimdi ki nesil Windows İşletim Sistemi kullanıyorum zannediyor.20 yıl önce Windows bu kadar rahat kurulup kullanılamıyordu.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Biliyorum hocam biliyorum :) Anlıyorum...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

trwe yazdı: 22 Ağu 2018, 14:29bu arada başlığı gene kırpıştırmışsın ama ne güldüm, aha gene başlık biçilmiş anlaşılan uzun başlığı sevmiyorsun
SEO uyumlu hale getiriyorum yoksa aramalarda çıkmıyor , Google başlığı belirli bir uzunluğa kadar kabul ediyor malesef