Windows 95’in adındaki 95 Sayısı Aslında Ne Anlama Geliyor Biliyor musunuz?

Diğer bölümler ile alakasız konular buraya
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Windows 95’in adındaki 95 Sayısı Aslında Ne Anlama Geliyor Biliyor musunuz?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Resim

! Kabul edilebilir bir performans için gereken bellek;
! Kabul edilebilir bir performans için gereken saat frekansı;
! Dağıtım paketindeki disket sayısı;
! Diskte ayırmanız gerekecek yer;
! Yazılımı yükledikten sonra makinesinde kapasite arttırımına gitmek zorunda olacak kullanıcıların oranı;
! Yeni ortamda sorun çıkaracak yazılımların oranı;
! Yazılımı yüklemek için gereken süre (dakika olarak);
! Yazılımı yüklerken destek için yapılması gereken telefon görüşmelerinin sayısı;
! Çakılmadan önce geçecek süre (saniye olarak);
! “Çabuk Kurulum” kitabındaki sayfa sayısı.

TRWE_2012
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Re: Windows 95’in adındaki 95 Sayısı Aslında Ne Anlama Geliyor Biliyor musunuz?

Mesaj gönderen velociraptor »

Buna sürücü tanıtmak için 9 takla atardık zamanında :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Bir internet kafeci tanıdıktan nuh nebiden kalma kasa buldum. İçinde anakartı da vardı. Anakartın çalıştığını görünce çok sevindim. Bu olay geçen yıl oluyor. Neyse üzerinde P4 işlemci vardı. LGA775 değil, şu eski iğneli pinli olandan, ilk çıkan P4lerden. İki tane 256'lık hurda ram vardı elimde DDR. 6.5GB harddisk buldum. Fakat kurulumda sıkıntı çıkardı. Elimde bilgisayarın ihtiyacı olan ne varsa ekledim full kasa yaptım. Benim beyaz kasa beyaz klavye monitöre karşı bir hastalığım var. İlla o eski günleri özlüyorum. Klavye tamam ama monitör yok... Neyse fullprogramlarindirden indirdğim bir windows 98 isosu vardı elimde. CD'ye yazdırdım kurdum. Eski günlerdeki bazı programları kurdum. Oldu. Ara sıra nostalji krizim gelirse açar biraz kurcalarım. Ne günlerdi be... Yalnız bir sorunu var, 40MB'lık dosyayı bir yerden bir yere kopyalayacağım diye fıtık oluyorum. Kopyalama hızı muazam yavaş.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

shampuan yazdı: 24 Tem 2018, 14:24 Bir internet kafeci tanıdıktan nuh nebiden kalma kasa buldum. İçinde anakartı da vardı. Anakartın çalıştığını görünce çok sevindim. Bu olay geçen yıl oluyor. Neyse üzerinde P4 işlemci vardı. LGA775 değil, şu eski iğneli pinli olandan, ilk çıkan P4lerden. İki tane 256'lık hurda ram vardı elimde DDR. 6.5GB harddisk buldum. Fakat kurulumda sıkıntı çıkardı. Elimde bilgisayarın ihtiyacı olan ne varsa ekledim full kasa yaptım. Benim beyaz kasa beyaz klavye monitöre karşı bir hastalığım var. İlla o eski günleri özlüyorum. Klavye tamam ama monitör yok... Neyse fullprogramlarindirden indirdğim bir windows 98 isosu vardı elimde. CD'ye yazdırdım kurdum. Eski günlerdeki bazı programları kurdum. Oldu. Ara sıra nostalji krizim gelirse açar biraz kurcalarım. Ne günlerdi be... Yalnız bir sorunu var, 40MB'lık dosyayı bir yerden bir yere kopyalayacağım diye fıtık oluyorum. Kopyalama hızı muazam yavaş.
P4 işlemciler tarih olmamış mıydı? (İntel'in atası)......... :?

Win95'lik bir sisteme Win98 kurmuşsun...... :)
Yalnız bir sorunu var, 40MB'lık dosyayı bir yerden bir yere kopyalayacağım diye fıtık oluyorum
Aynı sorun bende vardı Windows XP tarafında ama onunda aştım TerraCopy Pro 2.xx ile.....
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

velociraptor yazdı: 24 Tem 2018, 13:22 Buna sürücü tanıtmak için 9 takla atardık zamanında :)
Ben Win95 zamanına erişemedim.O zamanlar 15 yaşında , kanı kaynayan zıpır bir delikanlıydım ve PC'leri gereksiz ve onu kullananları saçma bulurdum ama sonra ....WinMe ve GNU/Linux Mandiriva ile tanışınca bende saçma insanlardan biri oluverdim. :D :lol:
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

trwe yazdı: 25 Tem 2018, 03:23
P4 işlemciler tarih olmamış mıydı? (İntel'in atası)......... :?

Win95'lik bir sisteme Win98 kurmuşsun...... :)
Hayır, P4 işlemciler Windows 98'in son yıllarında XP'nin ilk yıllarında piyasaya sürüldüler. 478pinli (iğneli) P4'ler fazla yaygınlaşamadan yerlerini LGA775 P4'lere bıraktı. Her iki model de hiç beğenilmedi çünkü performans bakımından çok zayıf ve aşırı ısı üretiyorlardı. İntel bir iki çırpınarak Pentium D ilk çift çekirdekli işlemcileri yaptı ama daha kötü oldu; çünkü Pentium D işlemciler içine iki tane P4 gömülü işlemci modelleri idi ve elektrikli soba görevi görüyorlardı. Performansları ise daha düşük idi. Sonra intel dual core ve core2duo serilerini piyasaya sürdü. Bunlar devrim yarattı. Az ısı, az güç maksimum performans işlemcileri idi. Hele hele bunların 4 çekirdekli Quadro serileri muhteşemdi ve o zamanlar günümüzün i7lerine eşdeğerdi.

Bu ilk yüksek performanslı çift çekirdekliler piyasaya çıktığında Windows Vİsta piyasaya sürülmüştü. Hiçkimse beğenmedi ama aslında bilen kişiler bir iki müdahale ve ayar çekmeyle gayet kullanabiliyordu. Ben bu Vistayı çok istedim zamanında ama o zamanlar indirme olanakları sınırlı idi ve kime sorsam tavsiye etmiyorum dedikleri için bir türlü kullanıp tadını çıkaramadım. Şu anda evde Vista kurulu bir HDD var. Biraz inceleme olanağı buldum ve hiç sıkıntısını göremedim. Bilmiyorum, belki de ben bir normal kullanıcı olduğumdan farketmemişimdir. Güzel bir sistem. Kullanımdan ağzımda kalan tada göre açıklarsam, XPden de birşeyler var, 7 den de birşeyler var. Tam bir geçiş işletim sistemi olmuş. Kullanılıyo yani hiç de abartıldığı kadar kötü değil.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

"Windows Vİsta piyasaya sürülmüştü. Hiçkimse beğenmedi ama aslında bilen kişiler bir iki müdahale ve ayar çekmeyle gayet kullanabiliyordu."

O kullanıcılardan bir tanesi de benim.....Vistaya biraz ayar çekince Windows XP kıvamına gelebiliyor ve zevk veriyor insana kullanırken....
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hocam değerini bilmediler onun. Millet kulaktan duyma lafları forumlarda orda burda yayınca microsoftta baktı ki olmuyor Windows 7'yi çıkardı. Windows Vista satın alanlara da ücretsiz 7'ye yükseltme imkanı vermişti hatırlıyorum. Geçmişteki çoğu hatayı düzeltip bazı yenilikler de getirdiler.