Sizce Bir Diz Üstü Bilgisayarın Ömrü Kaç Yıldır.?

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.

Bir Diz Üstü Bilgisayarın Ömrü Kaç Yıldır.?

1.2 yıl
1
9%
2.4 yıl
1
9%
3.6 yıl
3
27%
4.8 yıl
2
18%
5.10 yıl
3
27%
6.12 yıl
0
Oy yok
7.14 yıl
0
Oy yok
8.16 yıl
0
Oy yok
9.18 yıl
0
Oy yok
10.20 yıl
0
Oy yok
11.Sonsuz Yıl (Allah ne verdiyse...!)
1
9%

Toplam oy: 11

Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 877 kez

Sizce Bir Diz Üstü Bilgisayarın Ömrü Kaç Yıldır.?

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Merhabalar

Bu anket katılım serbesttir.Seçim yaparken şuan kullandığınız sistemin şuan ki ömrünü esas alınız.

TRWE_2012
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
Düzce_Akçakoca_2018
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Re: Sizce Bir Diz Üstü Bilgisayarın Ömrü Kaç Yıldır.?

Mesaj gönderen loveme »

Bence iyi kullanılırsa bir ömür gider.
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

loveme yazdı: 27 Oca 2018, 17:59 Bence iyi kullanılırsa bir ömür gider.
teşekkürler
Dediğin bir yere kadar doğru bir yere kadar yanlış....

Doğru olan = Sistemi düzgün kullanıldığında teknik ömrünün artacağı
Yanlış olan: Entrolpi denen bir termodinamik kanunu var.Bu kanun derki;

Dünyada ve bilinen uzayda her şey kararlı halden kararsız hale geçme eğilimindedir.Örnek

İnsan oğlu doğar,büyür,olgunlaştır ,yaşlanır ve ölür.İnsanın Entrolpisi bu şekildedir.

TRWE_2012
YAZILIM EDİTÖRÜ (Alaydan Yetişme...!)
Düzce_Akçakoca_2018
loveme
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen loveme »

Bence ömür boyu gider.Çok güzel bir yazı yazmıştım.Tekrar giriş istedi :)

İnsan bir canlı varlık.Elektronik ise cansız bir varlık.O nedenle ömür boyu gidebileceği ve hatta dönüşüme uğrayabileceğini düşünüyorum.
Hatta ilerde tüm evreni elektronik makinelerin yürüteceği söyleniyor.
Elektronik cihazlar ve makineler doğadan maddeler ile karşılanıyor.
Bizler en küçük bir durumda ucuza üretim ve teknik sorunların çözülmemesi için ömürlerini bitiriyoruz.Para kazanmak uğruna ya çöpe gidiyorlar ya da çok azı kullanıma tekrar sunuluyor.
teşekkürler
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Benim yanıtım, "belirsiz" olacaktır.
Daha doğrusu soruya soruyla yanıt vermek istiyorum: Neye göre, kime göre?
Çalışma koşulları ve kullanıcısının bilinçli olup olmaması bu ömrü etkiler ama yine de sebepsiz yere de bozulabilir. Üretim hatası vardır, şimşek çakar, yıldırım düşer, içine böcük girer, yanlışlıkla düşürürsün....
Marka bilgisi de yok...
Şu an elimde SUNNY marka h54z model eski bir dizüstü var(pegatron h54z dandik anakart). Yılını hatırlamıyorum, kardeşim üniversiteye giderken mecburiyetten almıştık. Üniversite bitince bana verdi. Geldiğinde Wİ-Fİ ve Bluetooth tümleşik radyo aygıtı bozuktu. Windows tarafında kulaklık takarsan ses gelmiyordu(hala öyle, çözemedim). Radyo aygıtını değiştirdim, şu an iyi durumda.
Yani demek istediğim kaç yıl ömür derken, en ufak bir arıza çıkarana kadarki ömür mü, komple benden bu kadar deyip cartayı çektiği zamana kadarki ömür mü? Şayet ilk ufak arıza ise benimki ömrünü çoktan tamamlamış demektir. Komple gitti anlamında ise, 5.yılı devirdi hala gidiyor benimki...

Şimdi.

Şunun anlaşılması için o kadar gevezelik ediyorum: Tam veri bile sunulsa, net birşey söylemek güçtür. Bunu daha açık hale getirirsem, halk arasında "elektronik şans işi" derler, hah, ne zaman cortlayacağı belli olmaz. Aynı marka aynı model, A kullanıcısında 1ayda anakart yakar, B kişisi 10yıl kullanır bir de o var yani. Haa on yıl dedim de, bir TV almıştık, kitapçığında ortalama kullanım ömrü:10 yıl diye bir ibare yazılmış.

Kalın sağlıcakla.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3167 kez

Mesaj gönderen burak35 »

bana göre en fazla 4 ila 5 yıl kadardır ( o da iyi özenli temiz kullanılırsa ) benim gibi hor kullanan varsa daha az dayanacaktır. birde altına soğutucu koyup o şekilde kullanmak ve bunu alışkanlık etmek lazım. benim mesela hiç yapmadığım birşeydir. günümüzde teknoloji sürekli geliştiği için dizüstü bilgisayarların kullanım ömrü kısalabilir diye düşünüyorum çünkü yeni işlemciler ekran kartları daha hızlı bellekler ssd ler çıkıyor vs. kendimden örnek verecek olursam benim hurda bilgisayar 8 seneyi doldurdu 9'uncu senesine girecek hala daha ısrarla inatla çalışıyor :) umarım birgün çat diye anakartı yanmaz :( zira zaten ekran kartım yanmış ve çalışmaz durumda.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 22 Tem 2018, 16:55 bana göre en fazla 4 ila 5 yıl kadardır ( o da iyi özenli temiz kullanılırsa ) benim gibi hor kullanan varsa daha az dayanacaktır. birde altına soğutucu koyup o şekilde kullanmak ve bunu alışkanlık etmek lazım. benim mesela hiç yapmadığım birşeydir. günümüzde teknoloji sürekli geliştiği için dizüstü bilgisayarların kullanım ömrü kısalabilir diye düşünüyorum çünkü yeni işlemciler ekran kartları daha hızlı bellekler ssd ler çıkıyor vs. kendimden örnek verecek olursam benim hurda bilgisayar 8 seneyi doldurdu 9'uncu senesine girecek hala daha ısrarla inatla çalışıyor :) umarım birgün çat diye anakartı yanmaz :( zira zaten ekran kartım yanmış ve çalışmaz durumda.
Senin kisi 8.sene de benim kisi 10.yılına girdi bile (2008-2018) bakalım daha kaç sene gidecek......eğer bir 20 seneyi devirirse Gines Rekorlar Kitabına başvuru yapmayı düşünüyorum. :D 8) 8)
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

trwe yazdı: 23 Tem 2018, 14:36
burak35 yazdı: 22 Tem 2018, 16:55 bana göre en fazla 4 ila 5 yıl kadardır ( o da iyi özenli temiz kullanılırsa ) benim gibi hor kullanan varsa daha az dayanacaktır. birde altına soğutucu koyup o şekilde kullanmak ve bunu alışkanlık etmek lazım. benim mesela hiç yapmadığım birşeydir. günümüzde teknoloji sürekli geliştiği için dizüstü bilgisayarların kullanım ömrü kısalabilir diye düşünüyorum çünkü yeni işlemciler ekran kartları daha hızlı bellekler ssd ler çıkıyor vs. kendimden örnek verecek olursam benim hurda bilgisayar 8 seneyi doldurdu 9'uncu senesine girecek hala daha ısrarla inatla çalışıyor :) umarım birgün çat diye anakartı yanmaz :( zira zaten ekran kartım yanmış ve çalışmaz durumda.
Senin kisi 8.sene de benim kisi 10.yılına girdi bile (2008-2018) bakalım daha kaç sene gidecek......eğer bir 20 seneyi devirirse Gines Rekorlar Kitabına başvuru yapmayı düşünüyorum. :D 8) 8)
valla benim ki gayet iyi durumda tek sıkıntısı ekran kartı yandı anakartı değiştirmek hem masraflı hemde uğraşmak istemiyorum onun haricinde benim makina çalışyıor ama pili öldü yenisi lazım dvd sürücü boot etmiyor dvd okumuyor onu iptal etti aygıt yöneticisinden birde tus takımı komple gitii benim özellikle w e a s d tuşlarının üstündekş harfler çok az görünüyor edit : ne oyun oynamışım be ! :) ha birde fanından bazen çok ses geliyo neyse yarışırız benimki daha ölmedi bu gidişle dayanır :)
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 24 Tem 2018, 00:54
trwe yazdı: 23 Tem 2018, 14:36
valla benim ki gayet iyi durumda tek sıkıntısı ekran kartı yandı anakartı değiştirmek hem masraflı hemde uğraşmak istemiyorum onun haricinde benim makina çalışyıor ama pili öldü yenisi lazım dvd sürücü boot etmiyor dvd okumuyor onu iptal etti aygıt yöneticisinden birde tus takımı komple gitii benim özellikle w e a s d tuşlarının üstündekş harfler çok az görünüyor edit : ne oyun oynamışım be ! :) ha birde fanından bazen çok ses geliyo neyse yarışırız benimki daha ölmedi bu gidişle dayanır :)
Bende bunların hiçbiri yok sadece fan temizliği + termal macun yenilemesi yapılması gerekmekte bunları sonbaharda yaptıracağım son kez
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

benim elimde takım-taklavat bile yok birde elim ağırdır biraz tutar bir parçayı falan kırarım o yüzden girişmek istemiyorum yoksa benim makine alındı alınalı içi bile açılmadı :) fan ne haldedir hayal bile edemiyorum :) arada traktör gibi ses çıkarıyor :D
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

Fan yüzeyin altında ise kendin bile yaparsın eğer benim makine gibi (HP) fan ve işlemci anakartın altıda ise sistemi komple sökmen gerecektir.
O kadar donanım bilgisine sahip değilim

Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

benimkini sökmek için komple arka kapağı kaldırmak lazım ama dediğim gibi hem elimde ona uygun malzeme yok hemde daha önce bir laptop üzerinde bu tarz şeyler hiç yapmadım elimde kalır diye çekiniyorum biraz malum marka benim bilgisayar ne yazık ki ..
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1

burak35 yazdı: 24 Tem 2018, 01:26 benimkini sökmek için komple arka kapağı kaldırmak lazım ama dediğim gibi hem elimde ona uygun malzeme yok hemde daha önce bir laptop üzerinde bu tarz şeyler hiç yapmadım elimde kalır diye çekiniyorum biraz malum marka benim bilgisayar ne yazık ki ..
Aynen, ama biraz notebook donanım bilgim (tecrübem) olsaydı kendi işimi kendim yapardım.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

trwe yazdı: 24 Tem 2018, 01:32
burak35 yazdı: 24 Tem 2018, 01:26 benimkini sökmek için komple arka kapağı kaldırmak lazım ama dediğim gibi hem elimde ona uygun malzeme yok hemde daha önce bir laptop üzerinde bu tarz şeyler hiç yapmadım elimde kalır diye çekiniyorum biraz malum marka benim bilgisayar ne yazık ki ..
Aynen, ama biraz notebook donanım bilgim (tecrübem) olsaydı kendi işimi kendim yapardım.
tabi insanın kendi yapması kadar güvenilir olmaz başkasına verip yaptırsan ne kadar güvenebilirsin ki ? adam kargolcuların yaptıgı gibi ya bilgisayarı tutup bi köşeye iterse .. sonuçta harddiskler çok hassas ve en kolay bozulabilen donanımlar ne yazıkki. umarım birgün ssd ler daha fazl artar şu harddisk devirinide kapatırız zira ömrünü doldurduğunu ve geride kalması gerektiğini düşünüyorum bu teknolojinin..
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Parça çalıyorlar kendiniz yapın.