Format Devam Etmiyor. Yardım

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Re: Format Devam Etmiyor. Yardım

Mesaj gönderen cankusa »

Aşadaki baglantı yardımcı olabilir ben format sorunumu bununla çözmüştüm kolay gelsin

https://www.sordum.net/14461/uefi-biosl ... 7-kuralim/
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3386 kez

Mesaj gönderen burak35 »

Mu®aT yazdı: 17 Tem 2018, 21:06 Secure Boot Açık şekilde format attım zaten DELL laptopu aldığımda yanında verilen 8.1 Orjinaldi. neden attıysam işte herşey bundan sonra oldu klavye çalışmadı, bilgisayar sapıttı. dedim yeniden atayım format bu kezde hiçbir işlem olmuyordu.
Hem 8.1 ile yeniden deniyorum hemde forumda paylaşılan Windows 7 Sp1 Home Premium Türkçe 1.1.2018 tarihli sürümünü deniyorum.
Üstelik bu kez Secure Boot özelliğini kapattım.
@trwe; sevgili dostum olmazsa dediğinizi yapacağım.
ama ben her zaman bu lanet laptopa format atarım sorunsuz. ne oldu şimdi anlamadım.
hocam cihazınızın model numarasını dell'in sitesinde aratın cihazınız windows 7 destekliyormu kontrol edin mesela şöyle örnek vereyim bir süre önce babamın yanındaydım kendisi celeron işlemcili 4 gb rami olan onboard bi asus kullanıyo format attırıcam dedi neyse cihazın seri numarasından arattıgımda asusun sayfasında önerilen işletim sistemi yanlış hatırlamıyorsam windows 8.1 yazıyordu ama babam gidip windows 10 kurdurmustu ben sayfayı acıp bilgisayarın üretici sitesinde önerilen windows 8.1 yazıyor dedim o da bişey olmaz falan dedi ben böyle bir şey yaşamıştım o yüzden sorayım dedim linklerdeki çözümleride denemeyi unutmayın
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Belli bir işletim sistemiyle gelip, bir önceki işletim sistemi kurulmaya çalışılan dizüstü bilgisayarlarda çok sık sorunlarla karşılaşılabiliyor. Dell, HP gibi birçok firma ise özelleştirilmiş İSO kullanıyor. Kendi dokunmatiğinin, klavye sürücülerinin, kamera sürücülerinin bulunduğu özelleştirilmiş bir iso oluyor bu ve eğer bilgisayarın yanında verilmemişse sadece servisinde oluyor. Yapılabiliyorsa bir windows isosu ilgili program yardımıyla editlenip içine o bilgisayarın gereksinim duyduğu dokunmatik fare, klavye, sata sürücüleri gömülerek tekrar iso haline getirmek denenebilir.

İşe bak!

Yüksek mebla ödeyerek bir adet PC + bir adet işletim sistemi satın alıyorsun.
Yanında İşletim sistemi DVDsi vermiyorlar.
Yanında donanım sürücülerini vermiyorlar.
Kendin format atamıyorsun; birçok özelliği kilitli veya hazır ayarlı gelmiş. İçine ürün anahtarı gömülmüş.
Kardeşim kime sordun? Belki ben özgür yazılım kuracam?!
İstiyorlarki hem para ödesinler, hem servislere, üreticilere bağımlı kalınsın. Bir durum olduğunda götürüyorsun, bu modele desteğimiz kalktı diyorlar. Haydaaa e ne olacak? Yeni bir bilgisayar satın alın.... Şimdi ağzımı bozardım ama ortam müsait değil. Bu arkadaşın sorunu basit bir ayar değişikliği ile düzeltilebilir ama mesele şu ki istediği işletim sistemini kendisi kurması engellenmiş/zorlaştırılmış durumda dikkatinizi çekerim...
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

@shampuan benim içimden geçen ve söylemek istediklerimi siz söylemişsiniz hocam aynen katılıyorum düşüncelerinize lakin anlamadığım hatta çözemediğim siz biz yani kullanıcıların sürekli köle gibi görülmesi ve sürekli baskıcı dayatmacı ve kendi fikrini empoze eden bir şekilde yönetilmesi bir firma neden bioas ayar koyup farklı bir işletim sistemi kurulmasını engeller yada bunun zor olması için farklı bir ayar koyar cidden anlamıyorum format işlerinde farklı sorunlar sıkıntılar yaşamış biri olarak murat arkadaşın yaşadığı sorundan ötürü şahsen üzüldüm doğrusu zira kullanıcı istediği işletim sistemini rahat bir şekilde kurup kullanabilmeli üretici firmalar bilgisayar üretiyorlar ama ürünlerinin arkasında ne kadar duruyorlar ? misal ben hayatımın hatasını yaptım 10 sene öncesinin teknolojisiyle üretilmiş bir casper aldım aldıgım ilk ay ekran kartı bozuldu ekranda acayip karelenmeler çizgiler defalarca servise gitti adamlara diyorumki bunun çiği arızalı sattınız bana onlarda diyorki yok işte kullanıcı hatası yok sıfırdan temiz kurulum yapıldı hayır yani herşeyi anlarım ama teknik destek ve yazılımsal (driver) desteğide olmalı ve kullanıcı mağdur edilmemeli bioslar mesela basit ve anlaşılabilir olmalı cihazın driverları üretici sitesinde sunulmalı ücretsiz olarak ayrıca olası bir tehlike çökme gibi yada format gibi durumda bios ayarları nasıl olmalı bunu anlatan makaleler bilgiler videolar falan olmalı söylediklerinize katılıyorum birkaç sene önce bir yakınım yardımıyla bilgisayar alma durumum oldu hani şu 6700hq işlemcili 950m ekran kartlı msi lar var ya hah ondan yahuy cihazı alıcam belki fiyatı o zaman için 3 bin gerçi çok oldugunu düşünoyrum ama adam zahmet edip lütfedip için bi işletim sistemi koymamışlar ? e be güzel kardeşim herkes format atmayı işletim sistemi kurmayı bilmek zorundamı ? bu nasıl bir kafa bu nasıl bir zihniyet anlamıyorum şu freedos saçmalığını en basitinden cihazın yanında bir adet 4 yada 8 orta seviye bir usb 3.0 cihazı veririn işletim sistemini içine yazar nasıl kurulacağını anlatan küçük bir kitapçık koyarsın yada ne bileyim işletim sistemini içine kurarsın satarsın bu dayatmacı zihniyeti cidden anlamıyorum tam bir microsoft ve onun bilgisiz ceosu nadella zihniyeti sen 3 bin 4 bin hatta 5 -6 bin para verip bilgisayar alıyorsun ama biosu karman çorman işletim sistemi kurana kadar çatlıyosun zira bu engellemeleri kaldırılması gerektiğin hatta insanların örgütlenip avrupa insan hakları mahkemesine falan gidip dava açmalarını düşünüyorum çünkü bir şekilde insanlar mağdur ediliyor bilgisayar alıyor içinde işletim sistemi yok format atıcak bios başka işeltim sistemini kabul etmiyor engelliyor bunlar çok sığ çok çağ dışı geri kafalı yaklaşımlar :(((
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Üzerinde işletim sistemi olmayan FREEDOS bilgisayarlar zaten kullanıcıların yasal itirazları sonucu ortaya çıktı onda bir sorun yok. Yani eskiden insanlara zorla windowslu bilgisayar satıyorlardı; içinde windows olmayan sistem alacağım dediğinde öyle yok deniyordu. Bazı linuxcular bu durumu dava edip kazanınca üreticiler FREEDOS bilgisayar satmaya yanaştı. Yani o aslında bir sorun değil ama şu konuda haklısın. BIOSların geliştirilmesi ve UEFI sistemlere geçilmesi ile beraber gelişeceği yerde insanların sorunları iyice arttı. Neymiş? daha güvenli ve hızlı başlatma. Neyin güvenliği? UEFI'nin güvenli başlatmasının ardından başlayan windows herşeyini takip ediyor. hakkında detaylı rapor oluşturuyor. Hangi güvenlik? Kullanmakta olduğun yazılımların yüzde 80-90'ı seni takip ediyor antivirüsler de dahil! Neyin güvenliği? UEFI'li başlatma daha hızlı oluyormuş. Tamam hızlı ve güveli başlatıyor ama, windows10 ile microsoft hayatının saçmalığı rekorunu kırdı. Gitmiyor sistem gitmiyor. El fireni çekik kalmış araba gibi. Kurar kurmaz DWS aracıyla mağaza uygulamalarını kaldır yok casus yazılımları engelle yapana kadar bir sürü zahmete giriyorsun. İnternet tarayıcıları bile ağır çalışıyor bir youtube açılana kadar sıkıntıdan çişin geliyor. Neyin teknolojisi neyin hızı neyin güvenliği arkadaşım bu? millete donanım sattırıcaz diye iyice saçmaladılar. bırak ya...
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

freedos saçmalığına katılmıyorum sonucta herkes işletim sistemi kurmayı bilmek öğrenmek zorunda değildir. belki bilgisayarı alan kişi çalışıyor belki şartları çok ağır belki sürekli mesaiye yada vardiyaya kalıyor ve bununla uğraşmak için vakti yok? sonuçta günlük kullanımda oyun oynarken yada film izlerken en pratik sistem windows e günümzdede herkes linux kullanmıyor yada bilmiyor. bioaslara gelince katılıyorum kullanıcının işi zorlaştırılmamalı tam aksine kolaylaştırılmalı herhangi bir özel sistem imajıyla format yada sürekli aynı sistemi kur diye bir engelleme olmamalı adam belki windows 10 kullanmak istemiyor yani mecbur değilki bu microsoftun dayatmaları can sıkıcı ceo'sunu sokakta görsem pataklardım herhalde ayrıca wannacry yada birçok virüslere maruz kalıp sorun yaşayan ve zarara uğrayan insanlar neden windows 10 kullanıcısydı ? bu sadece kaderin cilvesimiydi ? yada tesadüfmüydü ? windows 10'a sadece 3-5 gün katlanabildim en sonunda babamın asusunu fırlattım koltuga attm dedim yeter bu nedir arkadaş cihaz boşta 60 70 tane servis çalıştıryor bu neyin kafasıdır yav kapat kapat bitmiyor tükenmiyor bak benim işletim sistemime 75 tane windows servisi kapalı en son 5-6 ay önce bazı zorunlu güvenlik güncelleştirmelerimi yaptım antivirüsüm eset internet securtiy 9 dan 10 a yükselttim kullandığım yazlımları hepsini portable yapıp kendi sitesinden indirip c sürücüsünden kesip d sürücüme programlar diye bir dizin yapıp attm eskiden 40 saniye civarı açılan cihaz şimdi 30 ları zorluyor o kdar eski olmasına ragmen ayrıca windows 8 den windows 10 a kadar süregelen kullanıcıyı izleme ve casusluk sevdası var microsoftun ve bu servisler ibr türlü kapanmıyor bunları yazdk microsofta ama adam çokta fifi kafasında bıraksınlar arkadaşım bu işleri yeter ya param olsa bilgisayar alsam yine rezil olacağım sorun sıkıntı ugras boğuş dur insanlar mağdur edilmemeli ayıptır kul hakkı var ayrıca kimsenin girip çıktıgı siteler falan takip edilmemeli ki anayasaya göre suctur özel hayatın mahremiyeti diye de birşey var sordum nete foruma yotubue kanalına girerken bile babamın cihazı 2 -2.5 gb ram kullanıyordu onca servis kapatmama ragmen varın gerisini siz düşünün iş istasyonu falan nedir allasen ya adam sanki büyük firmada şirkette çalışyıo sanki biglisayarı workstation olarak kullanıyor çok yanlış berbat çürümüş bir zihniyet dayatmacı baskıcı vs neyse ...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4806 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Çevremdeki insalara ok mecbur kalmazssam UEFI kullandırtmam , Kendi Ana sistemim Windows 7 dir , Windows 10 sadece VHD lerde test sistemi olarak durur , windows 10 Un BETA lıktan çıkmamasının tek sebebi her 6 ayda bir yeni sürüm çıkartmasıdır , bunu herkim planlamışssa hayatında hiç yazılımlşa alakası olmamış demektir , nitekim yeni CEO nun bilgisayar ile pek te alakası yok , adam elektrik mühendisi ve birkaç yıl işletmecilik eğitimi almış , Tüm dünya bu herifin yaptığı planın mağduru , Oysa bir işletim sisteminin gelişmesi en az birkaç sene sürer , önceden süreç böyle işliyordu , SP yamaları ile bu sürecin sonunda sisteme güvenlik ve hız kazandırılmaya çalışılıyordu şimdi sistem olgunlaşamadan yenisi geliyor. Bu şuna benzer
Eriği henüz yeşilken koparıp bu neden ekşi acaba diye oturup düşünüyorlar , sonraki hasat yine yeşilken koparılıyor diyecek laf yok.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

velociraptor yazdı: 19 Tem 2018, 17:41 Çevremdeki insalara ok mecbur kalmazssam UEFI kullandırtmam , Kendi Ana sistemim Windows 7 dir , Windows 10 sadece VHD lerde test sistemi olarak durur , windows 10 Un BETA lıktan çıkmamasının tek sebebi her 6 ayda bir yeni sürüm çıkartmasıdır , bunu herkim planlamışssa hayatında hiç yazılımlşa alakası olmamış demektir , nitekim yeni CEO nun bilgisayar ile pek te alakası yok , adam elektrik mühendisi ve birkaç yıl işletmecilik eğitimi almış , Tüm dünya bu herifin yaptığı planın mağduru , Oysa bir işletim sisteminin gelişmesi en az birkaç sene sürer , önceden süreç böyle işliyordu , SP yamaları ile bu sürecin sonunda sisteme güvenlik ve hız kazandırılmaya çalışılıyordu şimdi sistem olgunlaşamadan yenisi geliyor. Bu şuna benzer
Eriği henüz yeşilken koparıp bu neden ekşi acaba diye oturup düşünüyorlar , sonraki hasat yine yeşilken koparılıyor diyecek laf yok.
söyledikleriniz o kadar doğru ki o kadar haklısınız ki katılıyorum adamlara geri bildirim yağıyor ama hiç umurlarında değil utanmasalar kendilerine köle yapmaya çalışacaklar herhalde bizi köle gibi görüyorlar ilginçtir bunu duydunuzmu bilmem ama geçtiğimiz senelerde fidye virüslerinden tutunda bir çok virüse maruz kalıp maddi zarara uğrayanların % 90 a yakını windows 10 kullanıcısıymıs umarım doğru hatırlıyorumdur yani adamların elinde düzgün stabil güvenli kolay özelleştireliblir seri çalışan güzel bir işletim sistemi varken neden böyle çöp işletim sistemi çıkartıp herkesi onu kullanmaya zorlarlar bir türlü anlamıyorum yeni kurulmuş bir işletim sisteminde çalışan windows servisi sayısı yaklaışık 65-70 civarı yazık günah insanlara ya cidden resmen kul hakkı bu makineler ısına ısına en sonunda reset ata ata çöküyor işte ...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4806 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

İnsanları köle olarak görmelerinin sebebi yeni CEO nun Hindistan KAST sistemi mantığı taşımasıdır , o sistemde insanlar sanal sınıflara ayrılmışlardır alt sınıftakiler üst sınıftakilerle konuşamaz , onlarla aynı masada yemek yiyemez , evlenemez vs , geçenlerde bir haber vardı alt kast sistemine dahil biri oğlu çok istiyor diye bir at almış üst kasttan iki kişi çocuğu öldürmüşler sebebi ; Ata sadece üst kast sistemindekiler binebilirmiş , şimdi bu zihniyetten gelen birine geri bildirim olarak 3-5 ciddi hata bildirdik tüm yeni, windows sürümlerinde hatalar aynen duruyor , Böyle bir zihniyetten gelen insanlara iş bile verilmez ama herif CEO ozaman daha çoook BETA windows kullanırız malesef.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

insanların kategorize edilmesi aşağılanması herkese tepeden bakılması o kadar üzücü ve bir o kadar rahatsız edici ki çok şükür çevremde hiç öyle birini barındırmadım. sadece sınıfımdan bir kız vardı böyle davranırdı beni çağırırdı yanına takılmak isterdi öğle arası yada vize final haftaları çalışmak için, sonradan niyetini zihniyetini farkedip anlayınca dedim ben seninle yapamam yani olmaz dönüp arkamı bırakıp gittim. bu mantığın zihniyetin açıklaması yok ve dünya üzerindede bitirilmeli bir şekilde parası olan herkes haketmeden yeterli bilgi birikim ve kapasiteye eğitime sahip olmadan bir yerlere gelmemeli bence mesela ben şurada bir şeyler yazabiliyorsam size yada başkalarına bu aldığım eğitimler sonucudur yani en basitinden okulda 2 saat zorunlu bilgisayar dersimiz vardı 2 saat te biz seçmeli aldık oldumu sana 4 saat bizi gören kafayı yiyiyordu en başta ilk bir saat harıl harıl world excel power point sunum slayt daha önceleri temel eğitim donanım sonraları biraz yazılım hatta temelinden az da olsa kısa sürelerde elektrik elektronik dersileri dahi aldık aradan geçmiş 15- 16 küsür sene kaldıki ben bunu bile yeterli olmadığını ve daha fazlası olması gerektiğini düşünüyorum yani bilemiyorum çokmu mükemmelliyetçiyim umarım microsofta başka bir ceo gelirde şu yaşadğımız sorunlarda kurturluz ama insanlarımı hala cahil hocam geçen gün şikayet vara windows 10 yazdım dayını biri sövüp saymış işte yok bill gates sen nasıl adamsın biz seni böyle tanımazdık bu nasıl sistem hep kasıyo hep virüs kaçıyo yardırmış ne var garibim insanlar bilgisiz biraz araştırsa bill gatesin şuan microsoft ceo sun olmadığın görecek ama işte okumuyor okumayan araştırmayan kendini geliştirmeyen toplum ne yazıkki düzlüğe çıkamaz üzülüyorum sadece ne diyim ...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hocam kusura bakmayın olay benim yüzümden muhabbete dondü ama,

ben insan ayrımı yapmayı pek seven bir insan değilim. Yine de bu hintlilere karşı antipati besliyorum. Youtube'da falan videoları var. Yorum yapıyorsun soğuk davranıyorlar. kendini beğenmiş mi diyeyim, ayrımcı mı diyeyim, bilemedim. Son derece küstah ve tuhaf bir sürü hintli ile karşılaştım internette. Hepsi böyleyse gerçekten hapı yuttuk demektir. E microsofttan belli.
-----------
Freedos olayı saçmalık değil. Kurmayı bilmiyorsan, windows kurulu olanı alıyorsun. Benim demek istediğim, isteyene sistemsiz bilgisayar alma özgürlüğü tanındı.
------------
Şimdi bu arkadaşın sorununu çözemiyor muyuz? Format olayını çözemedi mi?
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

bende bu hintlilere karşı çok nötr'üm yani sonuçta nedenlerini yazdık ayrımcılık zaten başlı başına bir sorun şu dünyada size katılıyorum , freedos olayında benim fikrim değişmez bana göre saçma , ama sizin görüşünüzede saygı duyarım herkes özgürdür fikirlerinde , konu sahibi arkadaş galiba sorunu çözemedi umarım yazdıklarımızdan bazı çözümler işine yarar yada işini görüp halleder zira üzüldüm kendisine sen onca para verip bilgsiayar alıyorsun yaşadığın sorunlara bak yahu gülermisin ağlarmısın aklıma olacak o kadar da levent kırcanın duşta su kesilip mahsur kaldığı sonrada iski'yi aradığı sahne geldi :) gülermisin ağlarmısın ? neyse ..
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 955 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Sohbet koyu ve güzel ama acaba @Murat sorununu çözebildi mi? .....
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3

Mesaj gönderen burak35 »

arkadaş sorunu çözemedi galiba :((
Kullanıcı avatarı
Mu®aT
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen Mu®aT »

arkadaşlar merhaba.
valla galiba ben bu pc'nin ...., çok afedersiniz :)
lanet laptopun tuş takımı çalışmıyot ne sayılar, ne harfler. üstelik harici klavyede taktım yok fayda etmiyor.
en iyi tamir ettirmek.
izmirde var mıdır önerebileceğiniz tamirci. ben çiğlide yaşıyorum. canımı sıktı bu mevzu, içinde yıllardır biriktirdiğim fotoğraflar, senaryolar, 1TB filmlerim var.