Arşiv Olarak Kullanmak İçin Harici Disk Tavsiyesi

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Re: Arşiv Olarak Kullanmak İçin Harici Disk Tavsiyesi

Mesaj gönderen cankusa »

2.5 inçlik Samsung özeliklerini yazabilirmisin
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

cankusa yazdı: 27 Nis 2018, 14:53 2.5 inçlik Samsung özeliklerini yazabilirmisin
O Kadar bir bilgiye sahip değilim ama İnternet'ten araştırılabilir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4602 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Bendeki aşağıdaki ama tükenmiş
https://www.hepsiburada.com/samsung-m3- ... m-bd500506
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Mesaj gönderen shampuan »

Haaa bak bu konu çok önemli...
Günlerdir sitede dolanıyorum niye görememişim anlamadım.

Arkadaşlar görüyorum ki birçok kişinin harddiskler hakkında oldukça fazla tecrübesi olmuş ama genel olarak biraz bilgi eksikliği de var. Hepinize teker teker yanıt vermek yerine genel bir anlatım yapmaya çalışacağım.

Hitachi, toshiba, fujitsu gibi uzakdoğu japon markalarından uzak durun. Bir arkadaşın da dediği gibi dökülüyorlar (bugün için söylüyorum). Yepyeni harddiskin HDTune raporlarında disk yüzey testi rezalet çıkıyor. Bir iki yıl böyle bir harddiskle mücadele ettikten sonra en son söküp taşla eze eze kırdım. Çıldırma noktasına geldim çünkü.

Eski yıllarda toshiba diskler mumla aranan mükemmel disklerdi. İnsanlar piyasada onu arar bulamazdı. Yurtiçinde de zor bulunuyorlardı. Fakat bundan yıllar evvel Toshiba iflas ettiğini (harddisk üretim bölümü) bildirdi. Ama işin ilginç tarafı, nasıl oluyor bilmiyorum hala piyasada toshiba ve hitachi deskstar marka model harddiskler hala sıfır satılıyor. Hitachi ve toshiba firmaları ortaklar ve etiketlerinde hep iki markayı da görebilirsiniz. Anladığım kadarıyla firma battıktan sonra uyanık birileri, bozuk harddiskleri toplayıp bir iki kafa değişimi yaparak yeniden piyasaya sürüyor. Bu tip harddisklere refurbished ürün deniyor.

Bir harddisk ilk kullanıldığında hızlı çalışıyor ama zamanla yavaşlıyorsa bunun bir sürü sebebi vardır. Çok fazla veri kopyalama ve silme neticesinde ortaya çıkan fragmentasyon (veri parçalanması) olayı bunlardan birisi. Bir başka sebep ise diski fiziksel yapısıdır. Bir harddiskin içindeki medya yani diskin çevresine en yakın kısmı, kafanın en hızlı veri okuma-yazma yaptığı alandır. merkeze doğru gittikçe veri akıtma hızı düşer. Bu bir fizik kanunudur. O arkadaş diskini doldura doldura yavaş çalışan kısma kadar gelmiş olabilir.
detay isteyenlere sebebini link ile anlatırım. olay basit bir disk prensibi, merkez-çevre ilişkisi ile ilgili.

Bir başka sorun, harici-taşınabilir disklerin son derece dikkatli kullanılmaları gerektiği. Darbe ve düşmelerden korunmaları gerektiğini söylemiyorum bile. O yorum yapan müşteri, acaba birkaç düşürme çarpma yaptı da ortaya çıkan bad sectorlardan haberi yok mu acaba diye düşünüyor insan. Ayrıca şu satırları dikkatli okuyun: USB ile bağlanan 2.5 inçlik harddiskler yüksek akıma ihtiyaç duyarlar. Bakın voltaj demiyorum akım diyorum AMPER yani. Bu harddiskin usbsini gider destek vermeyen bir usb yuvasına takarsanız güç hatası nedeniyle birçok soruna yol açarsınız. Nasıl yani destek?...

Bir 2.5 inçlik Harddisk, 5 Volt 850miliamper güç ile çalışır. Bunu USB portundan çeker. ayrıca harddiskin kutusu içerisindeki SATA to USB dönüştürücü devresi de kendince biraz akım çeker, oldu mu sana 5 Volt - 1 Amper (1000mA). Peki bilgisayarınız bu akımı USB portundan verebiliyor mu? Güç kaynağınız ne kadar sağlıklı? Laptobunuz içindeki parçalar minimize edilmiş parçalardır ve gündelik ihtiyaçlara göre tasarlanmıştır. Bu güce kaç dakika dayanabiliyor?

Bu nedenlerle harici harddisklerinizi mümkünse USB 3.0 portlarında kullanmaya gayret gösterin. USB 3.0 portlarının doruk akım desteği genellikle 2 amperin üzerindedir. Bu da USB 2.0 portlarının doruk akım desteği olan 1Amperin çok üzerinde bir değer demektir ve harddiskinize fazlasıyla yeter.
Dikkat edin>>> USB 2.0 yuvaları max 1amper destek veriyor. Elektronikte bir kural vardır: eğer bir almaç (elektrikle çalışan aygıt), örnek olarak 1Amper istiyorsa güç kaynağının yine örnek 1,5amper desteği olmalıdır. Çünkü almacın güç kaynağını sonuna kadar zorlaması, istenmeyen bir durumdur.

Şayet harici harddisk alacaksanız, eğer sizin için çok elzem değilse 3.5 inçlik yani harici beslemeli ve 7200RPM olanlardan alın. RPM değerinin yani dakikada yaptığı dönüşü fazla olan disklerin veri aktarım hızları daha yüksek olur.

Laptop harddiskleri (2.5inç) 5400RPM dakikada 5400 kez dönerler ve veri aktarım hızları daha düşük olur.
Masaüstü harddiskleri (3.5 inç) 7200RPM dakikada 7200 kez dönerler ve veri aktarım hızları marka modele de bağlı olarak görece daha hızlı olur. Genellikle bu hız laptop harddisklerinin iki katı civarında ya da daha yüksek olabilir. (SATA arayüzünün hızına da bağlı.)

Şahsen yıllardır edindiğim tecrübelerden şunu söyleyebilirim: Western Digital markası dünyada bu işte lider durumundadır. Tabii her ürünü arızasız çıkacak diye bir kaide yok. Fakat performans ve dayanıklılık dikkate alındığında bu marka benim gözümde lider durumda.

Harddiskler hakkında hangi modeli alayım şu iyimi DIŞINDA teknik sorularınız varsa elden geldiğince yardım etmeye çalışırım.
Ek bilgileri de ekleyerek çok konuştum susuyorum :)
Samsung markası Seagate tarafından satın alındı: fakat kalite bakımından aynı. Çünkü aynı fabrikada aynı teknoloji ve işçiler tarafından üretiliyor. Sadece kağıt üzerinde bir anlaşma yani.
Toşiba-Hitachi harddisk fabrikası WD(western dijital) tarafından satın alındı ve samsung ile durum aynı. Üretimi devam etse de ürünler rezalet.
Bir başka marka da geriye kalan bir markayı aldıydı sanki ama hatırlamıyorum. Böylece piyasadaki harddisk tekeli 3 markanın elinde toplanmış oldu.

Alacaksanız ona göre düşünün taşının alın. Benim tavsiyem WD'dir bu da son sözüm.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

teşekkürler , hangi marka aslında hangi markadaır merak eden varsa :
https://www.sordum.net/12972/hdd-piyasa ... -markadir/
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

velociraptor yazdı: 16 Tem 2018, 23:40 teşekkürler , hangi marka aslında hangi markadaır merak eden varsa :
https://www.sordum.net/12972/hdd-piyasa ... -markadir/
Aaa ben de bundan bahsediyordum. Ben de nerden hatırlıyorum bu bilgiyi diyordum :D :D :D
Ciddiyim. Burdan öğrendiğimi unutmuşum :D
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen cankusa »

Seagate 3TB 3.5 inc HDD diskin kafası lazım bulabilrmiyiz

Resim
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 889 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

cankusa yazdı: 17 Tem 2018, 00:10 Seagate 3TB 3.5 inc HDD diskin kafası lazım bulabilrmiyiz

Resim
https://www.seagate.com/tr/tr/support/w ... el-number/

Şuna bir bakınız.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Maksat faydalı olabilmek , hepimiz birbirimize yardımcı oluyoruz :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

cankusa yazdı: 17 Tem 2018, 00:10 Seagate 3TB 3.5 inc HDD diskin kafası lazım bulabilrmiyiz
Resim
Bizzat bu işle uğraşmıyorsanız bulsanız da işe yaramaz. Steril ortamda ve bu işin teknisyeni tarafından değiştirilmesi gerekiyor, biliyorsanız veya zaten bu işle uğraşıyorsanız bu uyarımı dikkate almayın.

Garantisi sürüyorsa garantiye gitmesinde fayda var. Bırakın onlar değiştirsin. Gönderirken verilerin önemli olduğunu hatırlatacak not ekleyin. Veri kurtarma firmaları da değiştiriyor ama bu firmalar "veri kurtarma işi" için 1000 ila 1500TL alıyorlar diye duydum. Kafayı kaça değiştirirler onu bilemem.

Yedek parça olarak bulunabiliyor mu onu bilmiyorum. @trwe'nin dediği gibi diskin marka modeli ile kendine özel numaraları çok çok önemli.
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3201 kez

Mesaj gönderen burak35 »

bende size küçük bir tavsiye. ne yaparsanız yapın asla seagate harddisk almayın bir süre önce yaklaşık 5 6 sene kadar önceydi galiba harici harddisk almıştım ve ufak bi darbe almaktan ötürü bozuldu ve kendisiyle vedalaştık. arkadaşımın yanına gitmiştim oturdğu çalışma masasındna ayağa kalktı ve diski bana uzatırken düşürdü masadan yaklaşık 20 -30 cm yüksek mesafeden düştü ve bir daha çalışmadı seagate ler biraz sıkıntılı oluyor o yüzden size seagate harici bir harddisk öneririm çünkü paranız çöpe atmak istemezsiniz. o yüzden western digital alabilirsiniz örnek olarak şu model işiniz görür : https://www.hepsiburada.com/wd-elements ... epsiburada imkanım olursa bende bu diskten alacağım birde alacağınız harici harddiskin usb 2.0 değil usb 3.0 olmasına dikkat etmenizi öneririm ...
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Aslında 20-30cm mesafe, sert zemin açısından bir harddiski bozmak için yeterli. Çalışırken ise 1-3cm mesafeden pat diye masaya, yere vurmak yine harddiskinizi bozmaya yeter. Kafa ile disk arasındaki mesafe mikroskopla görünecek kadar birbirine yakın. Disklerinizi çarpmayın, düşürmeyin, çalışırken durduğu yerde sabit durduğundan emin olun.
Seagate ile ilgili çok şikayet duyuyorum ama ben burada konuyu şu iyidir bu kötüdür tartışmasına döndürmemek için bu kadar yorum yapabilirim. WD lerden çok memnunum.
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen cankusa »

shampuan :
-Düşme sonucu resimdeki okuyucu kafa arasındaki baglantı noktaları kopmuş okadar ince ki bunlar saçımızın telinden daha ince.
-Diskler saglam 3 adet bu kafa disklerin arasına girip verileri okuyor.
-İstanbulda bu işlerle ugraşan şirkete ulaştım durumu anlatım gönder bize verilerini kurtaralım saat ve dakkika olarak ne kadar
sürerse ücreti dolar üzerinden tahsil edilir.
-Okuyucu kafa varsa alabilirim dedigimde parça satmıyoruz yanıtını veriyorlar.Ahlaksız bir ticaret anlayışı bu zihniyetli tüccarlarla
ancak bu kadar

burak35 : önerin için teşekür edrim
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Tüm kafa serisi kollarla beraber değiştirilecek. Bunu en fazla bir saatte yaparlar.
Evet, sanırım her şirket tekelleşmeye doğru gidiyor. Yine de aklımda olsun çin sitelerinde denk gelirsem link atarım. detaylı etiket bilgisi verebilirmisin?
Kullanıcı avatarı
burak35
Petabyte3
Petabyte3
Teşekkür etti: 3201 kez

Mesaj gönderen burak35 »

shampuan yazdı: 17 Tem 2018, 20:54 Aslında 20-30cm mesafe, sert zemin açısından bir harddiski bozmak için yeterli. Çalışırken ise 1-3cm mesafeden pat diye masaya, yere vurmak yine harddiskinizi bozmaya yeter. Kafa ile disk arasındaki mesafe mikroskopla görünecek kadar birbirine yakın. Disklerinizi çarpmayın, düşürmeyin, çalışırken durduğu yerde sabit durduğundan emin olun.
Seagate ile ilgili çok şikayet duyuyorum ama ben burada konuyu şu iyidir bu kötüdür tartışmasına döndürmemek için bu kadar yorum yapabilirim. WD lerden çok memnunum.
katılıyorum düşürmemekte fayda var kaldı ki benimkinide arkadaşım düşürmüştü kendisine bozulduğunu söylediğimde önce yaparım sonra yenisini alırım sonrada parasını veririm dedi ama o günden sonra ne hikmetse kendisini bi daha görmedim olan benim 150 tl me oldu. mümkünse maddi imkan varsa ssd kullanılmalı ama onlarda baya pahalı umarım daha yeni disk depolama türleri gelişir ve ssd ler bi nebze olsun ucular zira çok ihtiyacım var bilgisayarım ömrünü doldurdu uzatmaları oynuyor :)