CentOS Servere masaüstü bağlanma

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
accept
Gigabyte2
Gigabyte2

CentOS Servere masaüstü bağlanma

Mesaj gönderen accept »

Bu yazida CentOS tabanlı uzak masaüstünü VPS (Sanal Özel Sunucu) üzerinde nasıl uzak masaüstü bağlantı yapılacağı video ortamında anlatacağım. Burada CentOS 6.5 tabanlı ortamda göstereceğiz. Windows 10 bilgisayarımdan CentOS GNOME desktop tarzı yani masaüstü görünümlü web servere bağlantıyı vncviewer adlı programla yapacağım. VPS örneğinin en az 1GB bellek olduğundan emin olun. Aksi takdirde, uzak masaüstüne erişmeye çalıştığınızda CentOS masaüstü çöker. Genelde sunucularda kullanılıyor. Yani site barındırmak için.

Aslında CentOS Vds alaçağım yerine sunucu firmasından acele ve telaşla CentOs Vps aldım. Hayırlısı böyleymiş. Bunuda yazmadan edemedim.

Resim

VNC tarafından kullanılan Uzak Çerçeve Tamponu (RFB) protokolü güvenli bir protokoldür. Bu nedenle, bir VNC istemcisini kullanarak VPS’de çalışan uzaktaki bir VNC sunucusuna doğrudan bağlanmak iyi bir fikir değildir. Parola gibi hassas bilgiler VNC trafiğinden kolayca sızdırılabilir. Bunun yerine güvenli bir SSH tüneli üzerinden VNC trafiğini tünellemenizi şiddetle tavsiye ederim.

VNC istemcisini çalıştırmak istediğiniz yerel bir ana bilgisayarda, aşağıdaki komutu kullanarak bir uzak VPS’ye bir SSH tüneli oluşturun. SSH şifresi sorulduğunda, kullanıcının şifresini yazın.

Bu arada klavye dilinizi İngilizce (ABD) US klavye yapın. Eğer Türkçe Q klavye olursa şifreyi doğru yazsanızda CentOS sunucunuza giriş yapamazsınız. Konuyu uzatmadan videolu anlatıma geçelim.

CentOs sunuya bağlanmak için aşağıdaki bağlantıdan vncviewer adlı programı indirmelisiniz. Uzak masaüstü bağlantısı için farklı yolarda bulunmaktadır. Komut ile bağlantı, tarayıcı ile bağlantı kurma vb. bağlantı şekilleri bulunmaktadır. Tabi CentOS Gnome tabalı olduğu için desktop (masaüstü) vncviewer kullanmayı tercih ettim.

https://drive.google.com/file/d/0B4O615 ... sp=sharing

CentOS sunucuya uzak masaüstü bağlatı kurma video anlatım:

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4607 kez

Re: CentOS Servere masaüstü bağlanma

Mesaj gönderen velociraptor »

teşekkürler
Kullanıcı avatarı
accept
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen accept »

sağolasın.
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 898 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Teşekkürler güzel bir makale olmuş.....
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Bu video bence kısa olmuş. Centos normal kurulumda masaüstü bileşenleri yüklenmez, ordan itibaren alıp vnc arayüzü ile bağlantıyı gösterebilirsin.
Kullanıcı avatarı
accept
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen accept »

trasmus, web server firmasına ben kendi keyfime göre kurulum yaptırdım. tarafımca bir yanlış bilgi verdiğimi sanmıyorum. bu sunucu sadece bir şeyler öğrenmek için kullanmaktayım.
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Ortada yanlışlık yok, sadece centos kurulumunda masaüstü standart olarak gelmez. Bu yüzden videonun servere ssh ile gui arayüzü nasıl kurulur ve vnc bağlantısı nasıl yapılırdan anlatılması daha mantıklı olurdu.
Kullanıcı avatarı
accept
Gigabyte2
Gigabyte2

Mesaj gönderen accept »

centos gnome (masaüstü) kendim istedim ve oldu, oluyor. ayrıca ssh bağlantısı da oluyor. her sunucu firması vermiyor bu gnome şeklinde.
bu serverde site barınmıyor. bu yüzünden güvenliği önemsemiyorum.