Kimlik bilgilerim çalındı mı' diyen ne yapmalı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4673 kez

Kimlik bilgilerim çalındı mı' diyen ne yapmalı

Mesaj gönderen velociraptor »

Resim

2013’te ehliyet fotokopisinin kötü niyetli birinin eline geçmesiyle hayatı kararan @aka_parantez adlı Twitter kullanıcısı cevap veriyor işte hikayesi:

Önce E-Devlet sitesine girin! ve gerekli kontrollerinizi yapın

1- 2013'te 2 sayfa sabıkası olan bir adam ehliyet fotokopim üzerine resmini yapıştırıp tekrar fotokopisini çekerek yeni kimlik üretmiş.

2- Bu fotokopiyle kendisine 4 farklı telefon hattı çıkarmış. Turkcell'e bu hatları şikayet ettim ve kapattırdım. Savcılığa şikayette bulundum

3- Ama telefon hatları buzdağının görünen kısmıymış.

4- Trafikte üzerinde soğuk damga bile olmayan bu fotokopiyle 2 kez ceza yemiş. Cezalar benim adıma geldi. Ehliyetimden ceza puanları düştü.

5- Fotokopiyle ev kiralamış ve kira sözleşmesi yapmış. Ev sahibine bir dünya borç takıp kaçmış.

6- Bu kira kontratı ve fotokopi ile ehliyetle elektrik ve su aboneliği yaptırmış.

7- İstanbul'un bir ucunda kiraladığı evin elektrik borcunu ödemediği için bedaş gelip benim evimin elektriğini kesti.

8- Çünkü bedaş bir aboneliğinizdeki borcunuzdan dolayı sadece o meskeni değil bütün diğer aboneliklerinizin de elektriğini kesiyor.

9- Elektriğimi geri açtırmak ve bedaşa bunun bir hırsızlık olduğunu kanıtlamak için günlerce uğraştım.

10- Benim adıma hgs çıkartmış ve tabi ki hiç bir geçişi ödememiş. Şu an buradan adıma ciddi bir borç yekünü gözüküyor.

11- Turkcell, hatları kapattırdığım halde bana icra davası açtı. Tebligat gelmediği için davayı kaçırdım ve arabama haciz koyuldu.

12- Haczi iptal ettirmek ve Turkcell'e suçsuzluğumu kanıtlamak için yine uzun uğraşlar verdim. Sonunda iptal ettirmeyi başardım.

13- Savcı, adamın adını soyadını bildiğimiz halde tc kimlik no yoksa hiç bir şekilde adamı bulamayız dedi.

14- Çeşit çeşit uğraşlar verip adamın ceza yediği arabanın ruhsatından adamın tc'sini buldurdum. Adamın zaten hapiste olduğu ortaya çıktı.

15- Bir kaç celseden sonra adam az bir ceza aldı ama kimlik hırsızlığından veya resmi evrakta sahtecilikten değil nitelikli dolandırıcılıktan

16- Yani devlet şu an sadece basılı bir kimliği kimlik hırsızlığı/resmi evrakta sahtecilik olarak görüyor.

17- Şimdi adam yargıtaya ciddi çalışılmış bir itirazda bulunmuş. İtirazında bu sürecte hiç bir zarar görmediğimi iddia etmiş.

18- 2.5 koca yılım bu işin tantanasıyla geçti. Bunun stresiyle kaç gece uykusuz kaldım, kaç günüm resmi kurum kapılarında geçti kimbilir.

19- Kimlik hırsızlığı bu kadar kolayken, devlet sizin kimlik bilgilirinizin çalındığını ancak taklit kimliği görürse kabul ediyor.

Önlemler :

20- Gelelim önlemlere : edevlet bu işin en önemli kısmı. Edevlet şifreniz yoksa hemen yarın bir ptt şubesine gidip 3-5 lira vererek alın.

21- Edevletten adınıza kayıtlı tüm telefon hatlarını kontrol edin. Sizin bilginiz dışında bir hat varsa hemen savcılığa gidip şikayet edin

22- Edevletten mahkeme dava dosyası sorgulama linkini haftada bir düzenli olarak kontrol edin. Adınıza bir dava açılırsa buraya düşer.

23- Tüm operatörlere mevcut numaranızı belirtip bilginiz ve imzanız dışında yeni hat açtırmak istemediğinizi içeren imzalı dilekçe yollayın.

24- Edevletten trafik cezalarını kontrol edin. Adınıza ya da plakanıza ceza kesilmişse burada çıkar.

25- Bedaş igdaş ve iski gibi merkezlere gidip abonelik numaranızı belirtin ve "bilgim ve imzam dışında yeni abonelik açtırmayacağınızı+

26- Açılırsa bundan doğacak borçlardan kurumun sorumlu olacağını" içeren dilekçe verin.

27- Edevletten vergi borçlarınızı düzenli olarak kontrol edin.

28- Edevlet üzerinde hgs ve ogs geçiş ihlallerinizi sorgulayın. Kimliğinizi kullananlar rahatlıkla bu geçiş hesaplarını açtırabiliyorlar.

29- Anne kızlık soyadınız, doğum tarihiniz internette çarşaf çarşaf yayınladığı için banka hesaplarınızı kontrol edin+

30- hesaplarınıza girip eft/havale vb.limitlerinizi sıfırlayın ya da tamamen kapatın. Gerektiğinde anlık olarak açın kullanın ve geri kapatın

31- Banka müdürleri bir sisteme girip adınıza çekilmiş tüm kredileri görebiliyorlar. Tanıdık vb bulup rica minnet adınıza alınmış/çekilmiş + Tüm kredi ve kart bilgilerini kontrol ettirin.

33- Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Dışarıda sizi ayağınızdaki dona kadar soyup soğana çevirmek isteyecek bir ton dolandırıcı var.

33- Benim başıma gelmez demeyin. Önleminizi alın. Burası Türkiye. Yeni Türkiye.

34- Daha önce kimlik bilgileri çalınmış biri olarak yaşadıklarımı ve alabileceğiniz önlemleri içeren bir flood yaptım.

kaynak:
http://www.hurriyet.com.tr/kimlik-bilgi ... i-40084326
Kullanıcı avatarı
GOG
Gigabyte3
Gigabyte3
Teşekkür etti: 9 kez
İletişim:

Re: Kimlik bilgilerim çalındı mı' diyen ne yapmalı

Mesaj gönderen GOG »

yani bu kadar kolay ve doğru dürüst cezasıda yok :D
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Welcome to Hell , Willkommen Zur Hölle , Yada Yeni Türkiyeye hoş geldiniz
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

E-Devlet sitesine girdim ve gerekli kontrol ve değişimleri(şifre değiştirme/kontrol) yaptım.Çok şükür, bir sorun yok....Ayrıca sayın admine teşekkürler bizi bilgilendirdiği(haber verdiği ) için tekrar teşekkürler.....
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Bende girdim Aktif olmayan Dsmart aboneliği falan gördüm , Borç yok diyorda Aboneliğin oluşturulduğu tarihte Berlindeydim o nasıl oluyor onu anlamadım :)
Kullanıcı avatarı
cankusa
Gigabyte1
Gigabyte1
Teşekkür etti: 33 kez

Mesaj gönderen cankusa »

Bilgilendirme için teşekür ederim.
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

ben bu kimlik bilgilerini indirdim diyelim hangi programla nasıl açabilirim yaklaşık 7 gb boyutu var çünkü ((=
dosya adı ve uzantısı data_dump.sql

chromeda açıyorum ama düzenli görünmüyor yada ofis üzerinden açabilirmiyim?
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Hazır siteden sorgulatıyorsun zaten :) site açmış herifler Halloween de verildi
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

biliyorumda yinede kendim pcdende açabilirmiyim ((=
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

veritabanı bilgin varsa yaparsın
Kullanıcı avatarı
TRWE_2012
Exabyte1
Exabyte1
Teşekkür etti: 919 kez

Mesaj gönderen TRWE_2012 »

Büyük İhtimalle SQL Veritabanı olmalı çünkü boyutu GB boyutunda.....(indirmedim sadece tahminde bulunuyorum)
Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen trasmus »

Bilgi için teşekkürler, sorgulama yaptım çok şükür üzerime gss haricine bir borç çıkmadı. Malesef benim bilgilerim de çalınmış, bir de pişkin pişkin çıkıp açıklama yapıyorlar birşey olmaz diye :x
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Trafik cezasıyla ortaya çıktı, hayatı kabusa döndü

Resim

Kimlik bilgileri dolandırıcıların eline geçen Seyfeddin Çakmak, sahte kimlikle 1 milyon lira borçlandırıldı. Çakmak, 9 yılda farklı kentlerde 150 mahkemeye katıldı, icra nedeniyle 3 kez cezaevine girdi.

İstanbul Kartal'da eşi ve 3 çocuğuyla birlikte yaşayan 33 yaşındaki Seyfeddin Çakmak, işçi olarak kendi halinde bir vatandaş iken 2007'de ileride hayatını altüst edecek basit bir olaya karıştı. Çakmak, kullandığı motosikletle hız limitini aşınca evine trafik cezası geldi. Ardından borcunu ödemek için vergi dairesine gitti. Cezasını ödeyen Çakmak, burada başka bir borcu olup olmadığının sorgulanmasını istedi. Yapılan sorguda Çakmak, tesadüfen kendisi adına Mersin'de hayali şirket kurulduğunu ve vergi borcu olduğunu öğrendi. Vakit kaybetmeden savcılığa giderek suç duyurusunda bulundu.

MAHKEME KAPISINDA GEÇEN HAYAT

Çakmak, ilk zamanlar tutuklanmamak için borçlarını ödedi. Ancak bir ay sonra bir bankadan ödeme ihtarı geldi. Böylece bitmek tükenmek bilmeyen ihtarlar gelmeye başladı. Çakmak adına Mersin, Niğde ve Adana'da arsa, çok sayıda araç, banka kredileri alınmıştı. 3 çocuk babası adam toplamda 1 milyon lira borçlandırılmıştı. O günden bu yana hakkında 150 dava açıldı. Mahkeme mahkeme dolaştı, sadece Niğde'ye 10 kez gitti. Çakmak, mahkemelere sunduğu belgelerle çoğundan beraat etti.

CEZAEVİNDE BİLE MAĞDUR

Bazı bankalarla icralık olan Çakmak, borçlarını ödeyemediği için 3 kez cezaevine girdi, toplam 41 gün hapis yattı. Cezaevinde olduğu sırada bile Konya'da kendi adına para çekildiğini öğrendi. Çakmak, savcılık aracığıyla Merkez Bankası, Emniyet Genel Müdürlüğü, Trafik Denetleme Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı'na yazı yazarak kendisini mağdur eden kişi ya da kişilerin yakalanması ve bir daha işlem yapılamaması için tedbir istedi. Çakmak'ın birçok davası ise hala devam ediyor.

'KİMLİĞİMİ HİÇ KAYBETMEDİM'

Seyfeddin Çakmak, halen çalıştığı işyerinden icralık olduğu için maaşının yarısının kesildiği söyledi. Çakmak şöyle devam etti: "Kimliğimi hiç kaybetmedim. Öğrendiğim kadarıyla dolandırıcı kimlik bilgilerimi birebir kullanıyor. Sadece fotoğrafını değiştirmiş. Beni artık hangi mahkemeden çağıracaklarını bilmiyorum. Devletin bu olaya el koymasını istiyorum. Zaten maddi durumum çok kötü. Artık kimlik bilgilerimi kullanan dolandırıcının yakalanmasını istiyorum. İstanbul dışındaki mahkemelere gitmek için ödediğim yol paramı çocuklarımın rızkından kesiyorum. Bıktım artık. Mahkeme yüzü görmek istemiyorum."

http://www.hurriyet.com.tr/trafik-cezas ... u-40091120