Ms-Dos'da AUTOEXEC.BAT ;CONFIG.SYS Sistem Dosyaları

Windows 2000,ME,98 ile ilgili bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8014
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet
Has thanked: 46 time
Been thanked: 109 time

Ms-Dos'da AUTOEXEC.BAT ;CONFIG.SYS Sistem Dosyaları

Mesaj gönderen trwe »

Ms-Dos'da AUTOEXEC.BAT ;CONFIG.SYS Sistem Dosyaları
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
MS-DOS İşletim Sistemi'yle çalışan bir bilgisayarı ilk açtığınızda karşınıza bir sürü mesaj çıkacaktır. Çoğunluğu anlaşılmaz gibi görünen bu mesajlar aslında AUTOEXEC.BAT dosyasında sıralanmış olan komutların çalıştırıldıkça verdikleri mesajlarıdır.

AUTOEXEC.BAT dosyası bir komut dizisi dosyasıdır. Bu dosyanın içine, bilgisayar ilk açıldığında otomatik olarak çalıştırılmasını istediğiniz komutlara ait satırları yerleştirebilirsiniz. (Büyük olasılıkla bu iş zaten önceden sistemizi kuran uzmanlar tarafından sizin için yapılmıştır.)

NOT_DİKKAT_1:
AUTOEXEC.BAT dosyası ancak C: diskinizin (daha doğrusu bilgisayarın açılması aşamasında, işletim siteminin yüklendiği sürücünün) root dizininde bulunursa anlamlıdır.

Şimdi tipik bir AUTOEXEC.BAT dosyasının içindeki satırlara teker teker bakalım...

Resim

Şimdi yukarıdaki AUTOEXEC.BAT dosyasının her satırını bir bir açıklayalım:

Resim
Resim
Resim

Bilgisayarda yüklü olan programlara ve bilgisayarın üzerine takılı olan çeşitli kartların cinslerine bağlı olarak, oldukça karmaşık görünümlü AUTOEXEC.BAT dosyaları olabilir.

İşte başka bir örnek AUTOEXEC.BAT dosyası örneği:

Resim
************************************************************************************************************************
CONFIG.SYS
***********************************************************************************************************************
Teknik Tanımı:

MS-DOS İşletim Sistemi'nin anlaşılması ve kullanılması en zor sistem dosyasıdır. Temel olarak, standart olmayan aksesuar ve yazılımların gerek duyduğu işletim sistemi işlevlerini yerine getirecek yazılımların belleğe yüklenmesinde kullanılır.

NOT _DİKKAT_2:
CONFIG.SYS dosyasının önemi, özel bellek düzenlemesi gerektiren uygulama programları kullandığınızda ortaya çıkar. Özellikle bazı oyun programları bilgisayarınızda, bellek yetersizliğinden yakınabilecektir. Böyle bir durumda çözümünüz CONFIG.SYS dosyasında yatmaktadır. CONFIG.SYS dosyası ancak C: diskinizin (daha doğrusu bilgisayarın açılması aşamasında, işletim sisteminin yüklendiği sürücünün) root dizininde bulunursa anlamlıdır.

CONFIG.SYS içinde yer alan satırları anlamak için PC teknolojisini donanım ve yazılım özellikleri ile çok iyi tanımak gerekir.

Örnek bir Config.sys Dosyası aşağıda verilmiştir.
Resim

Şimdi bu satırları açıklayalım....!

Resim
Resim

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce_Akçakoca
:oops: 8) :) :)
Cevapla