format atmayı NASIL engellerim?

PC güvenliği konusundaki bilgi paylaşım alanıdır.
mehmet_355
Bit
Bit

format atmayı NASIL engellerim?

Mesaj gönderen mehmet_355 »

Benden yaşça epey küçük olan kardeşimin oyun oynamasını
engellemek için bilgisayara filtre programları yada appadmin gibi
çeşitli programlar yükledim. Ancak bu sefer çözümü benden
habersiz format atmakta buldu. Bunu engllemek için biosa şifre
kuydum. Ancak bunun da çözümünü buldu. Bilgisayar
başlangıcında f8 tuşuna basrak device menü diye bir menü
çıkarırken ve format atarken yakaladım veledi. Malasef biosta bu
menüyü engelleyecek bir çözüm bulmadım. Galiba asus marka
biosların sorunu burda :D ayrıca tam bir komedi :D

Format atılınca haliyle bilgisayarımda kişisel bilgilerim gidiyor.
Kardeşimi yada bilgisayarımı satamıyacağıma göre format
atılmasını nasıl engelleyebilirim?

önemli not; bilgisayarın açlışında F8 basılınca istediğiniz boot ortamını seçebildiğiniz için bios a şifre koyup cdden boot etmeyi pasif etmek hiçbir işe yaramıyor. Kısaca bana f8 si başlangıçta pasif hale getirecek, yada format atmayı engelleyecek, yada klavyenin başlangıçta enable olmasını geciktirecek (program) lazım...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4592 kez

Re: format atmayı NASIL engellerim?

Mesaj gönderen velociraptor »

recovery dizini varsa silin gitsin , benim laptop aldigimda yaptigim ilk is odur , tahminimce f8 ile recovery konsola geciyor ve otomatik ilk haline döndürüyor , normalde bios password tan sona en istan anlayanin bile pc nin bios pilini cikarmadan herhangi bir islem yapmasinin olanaksi olmasi gerekir
mehmet_355
Bit
Bit

recovery dizini ile bios arasında nasıl bir bağlantı var? f8 ile boot device menü çıkıyor. Bu biostan geliyor. bios bütün bilgileri burayı mı kaydediyor yani?

not- sadece system32 altında recovery dizini var. içinde de reagent aldı bir xml dosyası var..
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

o cikan ekranin bir görüntüsünü ver bakayim neyin nesiymis nasil öyle cd siz , recovery konsolsuz tek tusla format atiliyormus , öyle birseyi ne gördüm nede duydum , o iste bir yanlislik var.
mehmet_355
Bit
Bit

resim fotoğraf çekerek aldım. http://i1105.hizliresim.com/2011/5/14/697.jpg

recvoryle pek bir alakası olduğunu sanmıyorum.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

bisotan boot device lari disable edince nasil oluyorda bu ekran tekrar geliyor onu anlamadim , yineleyeyim :
simdi supervisopr password u da koyduktan sonra first boot device yi HDD0 yapin second ve digerlerini disable edin :)
yani cd den ve diger hicbirseydenn boot etmeyecektir , haliyle de format atmak icin tekrar biosa girip bu ayarlarin degistirilmesi gerekecektir
mehmet_355
Bit
Bit

velociraptor yazdı:bisotan boot device lari disable edince nasil oluyorda bu ekran tekrar geliyor onu anlamadim , yineleyeyim :
simdi supervisopr password u da koyduktan sonra first boot device yi HDD0 yapin second ve digerlerini disable edin :)
yani cd den ve diger hicbirseydenn boot etmeyecektir , haliyle de format atmak icin tekrar biosa girip bu ayarlarin degistirilmesi gerekecektir

acaba ben mi anlatamıyorum :D dediklerinizi zaten buraya yazmadan önce yaptım. Benim biosta bu tür şeyler işlemiyor malesef. f8 ekranını da gösterdim daha ne yapabilirim. Dünden beri boot etmeyi engelleyici program aradım bulamadım.. :evil: :evil: :evil:
mehmet_355
Bit
Bit

aklıma gelmişken fotoğraf biostan ayar yapıldıktan sonra çekilmiştir. Gördüğünüz gibi cdyi disable etmeme rağmen menüde gözüküyor. Yani f8 olayı tam bir baş belası
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

ik defa karsilasiyorum , böyle istisnai bioslar icin benim önerebilecegim baska birsey kalmadi ,bildigim ise yarayan tek yöntemi de yazdim
Kullanıcı avatarı
AmbaSSadoR
Kilobyte4
Kilobyte4
Teşekkür etti: 126 kez

Mesaj gönderen AmbaSSadoR »

cd rom kablolarını sök ve sakla (=
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen lord_leo »

açılışa şifre koy
yada usb bellek ile açılış yapabilirsin
ama bence imkan varsa kardeşe laptop al kurtul :)
mehmet_355
Bit
Bit

koskoca internet dünyasında verdiğiniz çözümler gerçekten enteresan. Mutlaka basit bir çözümü vardır diye düşünüyorum. Sordum.com gibi harika çözümler bir siteye yakışmışyor doğrusu verilen çözümler.

Laptopum var. Ancak masaüstü kullanmak zorundayım. Yeni bir bilgisayar alma yada anakart ihitimalim şimdilik yok. Ayırca biosun şifresi olduğunu zaten söylemiştim. Malesef vatandaş benim kadar bilgi sahibi. böyle giderse benden esaslı bir dayak yiyecek ama demokrasi ülkesi olduğumuz için bu tür çözümler işime gelmez. :D

bu arada ufak bir çözüm aklıma geldim ancak onun da engeli var. galiba bit locker kullanarak format atma engellenebilir. Ancak bitlocker tehlikeli bir program sürücü şifrelemesi sırasında yapılacak bir yanlış yada elektirik kesintisi baya bir dumura uğratabilir beni. Mesela bitlockerdan daha hızlı çalışan aynı onun gibi format işlemi sırasında şifre soran bir program olsa iş çözülür diye düşünüyorum..
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen lord_leo »

prg hatırlamıyorum yıllar önce yabancı bie pc dergisinde rastlamıştım ama bulamadım

direk powere basınca işlem yapmadan şifre isteme yöntemi vardı, ozaman disket üzerinden çalışıyordu ama usb üzerindende olur sanırım...(açılışa şifre koy)

işte ip ucu kolay gelsin.

bulursan yayınlarsan sevinirim önemli bir işlev çünkü
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

mehmet_355 yazdı:koskoca internet dünyasında verdiğiniz çözümler gerçekten enteresan. Mutlaka basit bir çözümü vardır diye düşünüyorum. Sordum.com gibi harika çözümler bir siteye yakışmışyor doğrusu verilen çözümler.
Cözümü olmayan birsey sordunuz bende söyledim , Cocuk HDD i söküp baska pc de formatlayacak , bunun cözümü yok. kilit tak gene HDD e ulasilir. hirsiza kilit dayanmaz
Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen N2O »

Evet bunun çözümü yok boot menu istediğiniz kadar şifre koyup herşeyi disable yapın yine çıkacaktır...