Sizce gereksiz bölüm/ler

Forumla ilgili güncel duyuru ve uyarıları burada bulabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4574 kez

Sizce gereksiz bölüm/ler

Mesaj gönderen velociraptor »

Ben sahsen software yerine freeware Programlar olmasi taraftariyim , hem illegaliteden uzaklasiriz hemde databanki rahatlatir , ayrica link cöplügünde 15 günden daha eski basliklarin otomatik silinmesinin iyi olacagini düsünüyorum

-Son Haber (Teknoloji) Bu bölümdeki haberlere zaten googleden kolayca ulasilabilir bunlarin databanktaki yükü de gereksiz ayrica baska yerden aldigmiz icin googlede gerilere düsüyoruz , Bir yazmda sordum.com un basliklarindaki kalite standardi olarak sunu yazmistim :
Googlede aramalarda 1. sayfada cikan bilgileri forumda vermeyiniz , mesela son haber ve teknolojidekiler öyle softwaredekilerde , bu konuda sizlerin görüsleri nelerdir ? , sizce baska hangi bölümler gereksiz
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Re: Sizce gereksiz bölüm/ler

Mesaj gönderen drog_1 »

"bayanlar için"
çok alakasız bir başlık
"güvenlik yazılımları" da en fazla alt başlık olmalı
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

bana kalsa , eski derli toplu forum standardina dönelim derim , ozamanlar günde 70 kisi üye oluyordu ve asagidaki bölümlerin hicbiri yoktu :
- bayanlar
- cep telefonlari
- Cumhuriyet ve Atatürk
- Elektirk elektronik
- OYUN, MÜZİK & DİĞER ana bölümünün tamami

Ve ozamanlar cok daha fazla online kisimiz ve katilim vardi , bu bölümler bizi

1. siradanlastirdi
2. Adsense gelirimizi yoketti
3. Tr den yasaklandik
4. Googlede Page rankimizi düsürdü
5. Odaklandigimiz saf Pc bilgisinden uzaklastirdi
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir »

- bayanlar
- cep telefonlari
- Cumhuriyet ve Atatürk
- Elektirk elektronik

bu bölümlere ihtiyaç olmadığını düşünüyorum
Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen N2O »

Öncelikle illegal içerikleri forumdan yok etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Çünkü artık bu tür paylaşımlar ucuzladı ve istediğimiz her programı forum dışında da bulabiliyoruz. Ama eğer botlar ulaşamayacaklarsa VIP üyelere açık da olabilir. Hem yasaklanmadan dolayı, hem de sorunlara çözüm bulan, bilgi odaklı bir forum olmamızdan dolayı. aynen hocamın dediği gibi daha derli toplu bir yapıya geçilmeli. Bir de imzaların kesinlikle kapatılması gerektiğini düşünüyorum görüntü kirliliği oluşturuyor...

Kapatılması gerektiğini düşündüğüm bölümlere gelirsek;

1- Son Haber (Teknoloji)
2- Cumhuriyet ve Atatürk
3- Bayanlar İçin
4- Genel Bilgiler ve İpuçları (Zaten her konu işletim sistemlerine de bağımlı olduğu için böyle ayrı bir bölüme gerek yok)
5- Cafe (Sadece Off-Topic olduğu dönemler çok daha iyiydi)

Ayrıca;

Portable programlar alt başlık olmalı. Ve yine Müzik ve Film bölümleri de alt başlıklar olarak yerli ve yabancı olarak ayırılmalı diye düşünüyorum.

Edit: "Duyuru ve Uyarılar (Foruma üyelik)" ve "Forumla ilgili istek ve şikayetler" birleştirilirse daha iyi olur.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

degerli olan sey özgün iceriktir , copy / Paste degil , copy pasteler bizleri googlede sadece geriye götürüyor , Bir diger husus , ölü linkler , mesela : ben windows xp , vista ve 7 icin indir diye alt basliklar actim , amacim daha sonra gerektiginde bunlari silebilmekti (ki bakiniz linklerin %99 u ölü) ama bunlarin hepsi databank ta yer kapliyor (12 milyon kaydin icinde) ,keza filim linklerinin ömrü en fazla 1 hafta , ve oradaki linklerinde %99 u ölü , software linklerinde de durum ayni , windows 98 den kalma yazilim bile duruyor , birakin yazilimini 98 bile kullanan kalmadi , ama bu linkler de databankta yer kapliyor , Bence asil sorun Bu , sismis bir databankimiz var ama databanktaki siskinligin %90 i gereksiz ,
Sahsen ben son haber teknolojiyi okuyan da olduguna inanmiyorum , insanlar günlük haber siteleri yada teknoloji sitelerinden bunlari zaten takip ediyorlar
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen lord_leo »

daha önce söylediklerim dışında yeni fikir gelmiyor.
spesifikleşmek daha iyi olacağı kesin.
zaman değişiyor ve kullanıcı eğilimleri de o yönde gelişiyor.
en önemli konu merkez seçimi ve kullanıcı eğilimleri ne göre yön vermek.
merkez belli pc
kullanıcılıların çoğu araştırmalarında gösterdiği gibi bir kaç hit prg. hariç diğerlerini önemsemiyor.yani win7 varken 98 kullanımı minimal düzelde.
bazı bölümler anlamsız olsada mesela bayanlar için googledeki kendimi şanslı hissediyorum butonu gibi olması ilk kullanıcı açısından sempatiklik ve o algıya pozitivizim katarki buda reklamcılığın en önemli birinci maddesini oluşturur.veya cum.ve Atatürk sitenin duruşunu ve güvenilirliğini temsil eder.
son haber eğer ilgilenebilinirse sitenin hergün yaşadığını ve durağan olmadığını gösterir.
ve diğer bazı bölümler.
ama sanalda iki şey çok önemli hale geldi
1-seo
2-kalite
seo malum googlede üste çıkmak bunun için ne gerekiyorsa yapmak
kalite ana sayfa ve özgün içerikle başlıyor.

diğer görüüşlerim ve site arayüzü ve konular ve içerik bilgisindeki görüşlerim daha önce çeşitli yerlerde belirdiklerimle paralellik gösterdiği için baştan aynısını yazmamaktayım.

not:bazı bölümlerin geçmişi boşaltılabilir.
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen tasarımcı77 »

bilgisayar bazlı düşünmeli ve hareket edilmelidir.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

adim adim gidersek : Bir sorunumuz var/di , forumun yavasligi ve servere yükümüz bunun bir kisminin , eski Template den kaynaklandigini tesbit ettim ve bunu yeniledim , diger kismi databanktaki arama indexinin asiri sismesinden kaynaklaniyor (12 milyon kayit) , bundada birkac milyonuk bir azalma yapabildik , lakin eski halini almasi 1 ay i bile bulmaz databank siskinliginin temel sebebi olan bölümlere bir göz atarsak:

Off topic (konu dışı) : 40118
Software (Yazılım) Mesajlar : 31862
Yabancı Filmler Mesajlar : 18810
Son Haber (Teknoloji) Mesajlar : 16050
Oyun Tanıtımı ve Download Mesajlar :13901
Yabancı Müzik Mesajlar : 12720

Xp , Vista , Windows 7 bölümlerindekileri saymiyorum cünkü onlar gerekli bölümler , ve oradaki bir bilgi yillar sonra bile gerekli olabilecektir.

Off toppic gecerliligni kolay kolay yitirmez , herzaman acip okunabilir , digerlerindeki linklerin %90 i ölü Teknoloji dinamik sekilde takibi gereken bir bölüm yoksa hic olmasin daha yiyi , acikcasi biraz hizlanmis olan forumu bir nebze daha rahatlatacak tedbirler alsakmi aynen devam mi etsek diye kafa yoruyorum
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

daha öncede mesajlarımdan birinde de bahsetdiğim gibi indirme bağlantıları ile bilgi mesajlarını ayırsak sorun çözülür 2008 yılı xp linki duruyor ama aynı başlıkta bilgide verilmiş son haber anlamsız zaten içini boşaltmak en iyisi.
ama eğer indirme yi ayırmazsak aynı sorun tekrar çıkacaktır.
her bölümde bu uygulanabilir.
bence uzun vadeli çözüm indirmeleri alt başlıkta toplamak
Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen N2O »

Açıkçası forumun en güzel hali ilk üye olduğum zamanlardı (2007) ne fazlası vardı ne azı, olması gerektiği gibiydi. O düzene geri gidilmeli diye düşünüyorum ayrıca üstte belirttiğim gibi illegal içerikten kurtulmalı forum...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

zaten o nedenledirki windows 7 , vista ve xp de indirmeler ayrildi , link cöplügündeki 15 günden eski basliklarin otomatik silinmesi de saglanabilir (Otomatik buda fonksiyonu) yada bu otomatik budama indirmelerde uygulanabilir (forumun bu özelligi mevcut) ayrica Unde®berK e katiliyorum ben diger bölümlerdeki baslik dinamizmini saglayacagim diye ceviri yapamaz hale geldim
Kullanıcı avatarı
lord_leo
Megabyte3
Megabyte3

ilagal konusunda bence vip de alt başlıklar gibi olabilir
Kullanıcı avatarı
OneSelf
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen OneSelf »

-son haber
-bayanlar için
birde cafe bölümü yine sadece off topic halina gelse iyi olur bana göre
Kullanıcı avatarı
Devils
Kilobyte4
Kilobyte4

Mesaj gönderen Devils »

Bayanlar için olan bölümü bayan üyelerin ilgisini çeksin diye açmıştık kalmalıda bence. Elektrik bölümü gereksiz bence.