Geleceğin bilim adamları ödüllerini aldı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Geleceğin bilim adamları ödüllerini aldı

Mesaj gönderen uçs »

Resim

18. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve 15. Ulusal ilköğretim Matematik Olimpiyatı'nda dereceye giren geleceğin bilim adamlarına ödülleri verildi.

18. Ulusal Bilim Olimpiyatları, 15. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı ve 2010 Yılı Uluslar Arası Bilim Olimpiyatları Ödül töreni, MEB Şura Salonu'nda yapıldı. Törene TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cumali Demirtaş, Rize Üniversitesi Rektörü Nazmi Turan Okumuşoğlu ile çok sayıda öğrenci ve ailesi katıldı.

Törende konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş, salondaki öğrencilere 'bilim insanları, meslektaşlarım' diyerek seslendi. Ödüllerin 3 kategoride verileceğini kaydeden Yetiş, "Bazıları ödül alacak bazıları alamayacak, belki bazıları da beklediği ödülü alamayacak ama hepiniz bizim için altın madalya kazanmış kadar değerli olan geleceğin bilim insanlarısınız. TÜBİTAK olarak bu yolda devam etmek istiyorsanız, her zaman arkanızdayız." dedi.

Bilim olimpiyatlarına katılımın her geçen yıl arttığını belirten Yetiş, "Ulusal bilim olimpiyatlarına katılımda yılların rekoru kırılmış. İlköğretim olimpiyatlarına olan katım da gittikçe artıyor." diye konuştu. Yetiş, emeği geçen öğretmen ve öğrencilerin ailelerine de teşekkür etti.

Törende öğrenciler adına konuşmayı ise 42. Uluslar Arası Kimya Olimpiyatlarında bronz madalya kazanan Kasımoğlu Coşkun Liselerinden Makbule Esen yaptı. Esen, olimpiyatların uzun, yorucu ama bir o kadar da güzel bir süreç olduğunu söyledi. Olimpiyatlarla farklı bölgelerinden gelen gençlerin birbirlerini tanıma fırsatı bulduğunu belirten Esen, yarışmacıların bilimin değerini de daha iyi anladıklarını aktardı. Esen, başarısında emeği geçen öğretmen ve ailesine teşekkür etti.

Konuşmaların ardından, Temmuz ayında sonuçları açıklanan, 51. Uluslar Arası Matematik Olimpiyatı, 41. Uluslar Arası Fizik Olimpiyatı, 42. Uluslar Arası Kimya Olimpiyatı, 21.Uluslararası Biyoloji Olimpiyatı, 22. Uluslar Arası Bilgisayar Olimpiyatı, 27. Balkan Matematik Olimpiyatı ve 14. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı'nda derece alan öğrencilere ödülleri verildi.

ALTIN MADALYALARIN YÜZDE 50'SİNİ SAMANYOLU OKULLARI ALDI

18. Ulusal Bilim Olimpiyatları ve 15. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatları'nın sonuçlarının açıklanması ile heyecan en üst noktaya ulaştı. Ulusal Bilim Olimpiyatlarında Matematik dalında Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi öğrencisi Ufuk Kanat ve İstanbul Lisesi öğrencisi Mehmet Efe Akengin; Fizik dalında, Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi öğrencisi Enes Aybar; Kimya Olimpiyatında İstanbul Özel Kasımoğlu Coşkun Fen Lisesi öğrencisi Makbule Esen; Biyoloji dalında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi Öğrencisi Deniz Aral Özbek; Bilgisayar dalında ise İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi öğrencisi Barış Kaya ile Ankara Özel Samanyolu Fen Lisesi öğrencileri Ömer Eren ve Abdullah Alperen altın madalya kazandı.

Samanyolu Eğitim Kurumları Genel Müdürü Yücel Bozkurt, kendileri için tarihi bir gün yaşandığını belirtti. Ulusal Bilim Olimpiyatlarında verilen 8 altın madalyanın 4'ünü Samanyolu Liselerinin kazandığını aktaran Bozkurt, "Olimpiyatların yüzde 50'sini Samanyolu Fen Lisesi kazandı diyebiliriz. Bundan dolayı olimpiyatlarda emeği geçen, fedakar öğretmenlerimize ve ailelerine çok teşekkür ediyorum." diye konuştu.

ULUSAL İLKÖĞRETİM MATEMATİK OLİMPİYATINDA YAMANLAR GÖZ DOLDURDU

Törende, 15. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı'nda altın madalya alan öğrenciler de açıklandı. Toplam 32 madalyanın dağıtıldığı Matematik Olimpiyatında Yamanlar'ın başarısı göz doldurdu.

15. Ulusal İlköğretim Matematik Olimpiyatı'nda altın madalya kazanan öğrenciler şöyle: İzmir Özel Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu'ndan Ahmet Kağan Başkaya, İzmir Özel Yamanlar İlköğretim Okulu'ndan Muhammed Emrullah Ildız, İstanbul ÖzelTopkapı Fetih İlköğretim Okulu'ndan Serdar Ada, İzmir Özel Yamanlar Özyurt İlköğretim Okulu'ndan Osman Akar, İzmir Özel Yamanlar Işık İlköğretim Okulu'ndan Mehmet Nuri Sağbilge, Özel Antalya Toroslar İlköğretim Okulu'ndan Kamil Veli Toraman, İzmir Özel Yamanlar Işık İlköğretim Okulu'ndan Hüseyin Furkan Varol.

Ödül töreni sırasında öğrencilerin büyük heyecan yaşadığı görüldü. Ödülünü almak için sahneye çıkan bir öğrenci gözyaşlarını tutamadı. Öğrenciler sahnede birbirini tebrik etmeyi de ihmal etmedi. Madalyalarını boyunlarına takan geleceğin bilim adamları, duydukları memnuniyeti dile getirerek, hedeflerinin bir sonraki olimpiyatta da başarılarını devam ettirmek olduğunu söyledi. Öğrenciler, başarılarında emeği geçen öğretmen ve ailelerine teşekkür etti.

veteknoloji
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla