Yeni bilgisayarlarında Flash olmayacak!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Yeni bilgisayarlarında Flash olmayacak!

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Yoksa Steve Jobs Flash'a savaş açmakta haklı mı? İşte "acaba" dedirtecek bir haber...

Apple, Adobe Flash'ı yeni Mac'lere artık dahil etmiyor. En son ve güvenli sürümü kullanıcıların kendilerinin indirmesini isteyen şirketin kararında pil ömrünün de önemli rol oynadığı kesin

Ars Technica'dan Chris Foresman'ın yeni MacBook Air'de yaptığı testlerin sonucuna göre bilgisayar web sayfalarını gezinirken 6 saat açık kalabilirken, Adobe Flash yüklü olduğunda bu 4 saate düşüyor. Flash tabanlı reklamların işlemciyi gerektiğinden çok daha fazla kullandığı gözlemlenirken, eklenti kapalıyken güç kullanımı aşağıya düşüyor.

Flash reklamlarının MacBook Air'in pilini bu kadar çok harcadığı göz önüne alınırsa, Apple'ın iPad, iPod touch ve iPhone'da eklentiye neden sıcak bakmadığını anlamak mümkün.

Geçen yaz Adobe, Apple'a Flash desteğiyle ilgili krtiklerde bulunmuş, iOS aygıtlarında Adobe Flash'ın olmamasını, Adobe Flash'la üretilen uygulamalara izin verilmemesini eleştirmişti. Apple, üçünçü parti uygulamalarla oluşturulan eklentileri kabul etmeye başasa da, Flash içeriğini iOS'da çalıştırmakla hiç ilgilenmedi.

Flash platformu küçülüyor

Microsoft 2007 yılında Windows Vista'yla beraber Flash'ı entegre etmekten vazgeçmişti. Fakat bu muhtemelen kendi Silverlight eklentisini tanıtmak içindi. Bununla birlikte Windows'da Flash, bir ActiveX denetimi olarak görünüyor ve kullanıcı pencerenin kenarındaki çubuğa tıklayarak eklentiyi yükleyebiliyor.

Apple, Mac'lara göre çok daha fazla iOS cihazı satıyor, ve şu an hiçbir iOS aygıtı Flash özelliğini desteklemiyor. Bunun reklamcılar, yayıncılar, web tasarımcıları ve online video yayıncıları üzerindeki olumsuz etkisi büyük, bu nedenle artık Flash'tan uzaklaşılmaya çalışılıyor. Flash bir iki sene önceki önemini kaybetse de, eklentiyi kullanan içerik sayısı hala oldukça çok.

Apple, kendi web sitesinden Flash desteğini kaldırdı. Buna rağmen Flash'ın Mac OS X sürümünde donanım hızlandırması desteği için Adobe'a destekte bulunuyor. Şirket, iOS'da çalışan, Flash videolarını HTML5'e dönüştüren Skyfire eklentisine de izin veriyor.

ALINTIDIR
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Cevapla