Bin kilometre yol yapın 9 lira harcayın

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Bin kilometre yol yapın 9 lira harcayın

Mesaj gönderen uçs »

Resim

ürkiye’de satışa çıkacak olan elektrikli motosiklet ve scooter’lar, 100 liralık şarj maliyetiyle bir yıl kullanılabiliyor

ABD’de iki yıl süreyle elektrikli taşıt üreticisi bir şirkette global pazarlama sorumlusu olarak çalışan Yeşim Erez, çalıştığı şirket krizde satılınca dünyada büyük ilgi gören elektrikli motosiklet ve scooter’ı Türkiye pazarına getirmeye karar verdi. Çin’de üretici bir firmayla anlaşan Erez, nisanda Plug-in adıyla bir şirket kurduğunu, bir yılda 3 bin adetlik satış hedeflediğini söyledi.

Elektrikli scooter ve motosikletlerin yakıtlı araçlara göre maliyet açısından büyük avantaj sağladığını ifade eden Erez şöyle konuştu:
“Haftada 5 gün scooter kullanan ve günde 50 kilometre yol yapan bir kişi yılda 1100 liralık yakıt harcıyor. Elektrikli scooter’ın aynı mesafede senelik şarj maliyeti 100 lira. Yani bir senede 1000 lira kâra geçiyorsunuz. Benzin ve servis masraflarından kurtuluyorsunuz.”

İthal ettiği elektrikli araçların metropollerde büyük kolaylık sağladığını belirten Erez, bu araçların fast food zincirlerinde servis aracı olarak kullanılabileceğini belirtti. Elektrikli motosikletlerin çevreye zarar vermediğini ve gürültü çıkarmadan çalıştığını da anlatan Erez şöyle dedi:
“Sektörde bu yıl 190 bin 2 tekerlekli araç satılacağı öngörülüyor. Bunların yarısı scooter tarzı. Türkiye’de scooter pazarı büyüyor. Elektrikli scooter’ların bu pazardan önemli oranda pay alacağını tahmin ediyorum.”

4 bin 100 liraya satılacak

Bayilerle ve filo şirketleriyle görüşmelere başladıklarını, elektrikli motosiklet ve scooter’ların büyük ilgi gördüğünü ifade eden Erez, fiyatların 4 bin 100 lirayla 4 bin 600 lira arasında değişeceğini belirtti. Ürünün fiyatının, Türkiye’nin gelir seviyesine uygun olmasına özen gösterdiklerini söyleyen Erez şöyle dedi:
“ABD’de çalıştığım şirkette satılan araçların fiyatları 10-12 bin dolardan başlıyordu, çok pahalıydı bu nedenle satışlar istenildiği gibi olmadı. Ben ürünü daha ucuza ürettirmek için Çinli bir şirketle bağlantıya geçtim. Üretimi orada yaptırıyorum. Türkiye’de ise bir teknik ekibimiz var. Burada performans ve spesifikasyon çalışmalarından sonra pazara çıkarıyoruz.”

1000 kilometrede 9 lira harcıyor

- Elektrikli motosikletlerin gücü 3 bin - 4 bin vat arasında değişiyor.
- Performansı yakıtlı araçlara çok yakın. Ürünün en düşük modeli saatte 70 kilometre hızla gidiyor. Bu hız 80 kilometreye kadar da çıkabiliyor.
- Şarj süresi 4-5 saat arasında değişiyor.
- Normal fişe takılarak şarj edilebildiği için herhangi bir istasyonda
şarj edilebiliyor..

veteknoloji
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Re: Bin kilometre yol yapın 9 lira harcayın

Mesaj gönderen modestus »

Türkiyede satılmaz,sessiz motorsikletmi olur.
belki kız görme umuduyla şöyle evlerin camlarına bakarak boşta bir gaz vereceksinki ona... :x ,hatta susturucuyu çıkartıp öyle bas,bas,bağırtıcaksınki,eğer yaşıyorsa hala rahmetli olmamışsa evdeki ananın kulakları çınlıyacak,rahmetli olmuşsa yattığı yerde dönüp duracak..,yok ağa siz Türkiyedeki o.çocuklarının motorsikleti sadece binek aracı olarakmı kullandıklarını zannediyorsunuz..bu konuda dertliyim,ev cadde üstünde hava sıcak kapı pencere açık,gecenin bir saati amcam çatır,çatır bağırtıyor motoru,tabi ben içimden yedi sülalesini... :twisted:
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs »

Şu sıralar bu tip motorlar fakat bu kadar performans yok..Maximum 40 km yol yapıyor akü bitiyor.. :!:
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen modestus »

40 km bayağı iyi bir mesafe aslında,ama akü bitip yolda kaldığında iş kötü,bidon elde elektrikçi arayamazsınki..
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs »

Haklısın tabii..Belir bir kullanım sonunda aküde performans düşmeye başladımı bu mesafe daha da azalır..
Bende 150 lik scooter var,onunla idare ediyorum.. :)
Kullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2

Mesaj gönderen N2O »

modestus yazdı:40 km bayağı iyi bir mesafe aslında,ama akü bitip yolda kaldığında iş kötü,bidon elde elektrikçi arayamazsınki..
hahaha hahaha bende bunu diyecektim abi 1000 kilometre diyor 9 lira diyorda bu 9 lirayı kimbilir kaç şarjda harcıyor?? :D
uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs »

Benim yanan motorla 8 ayda 1080 km yapabilmiştim.. :!: