Hacker'lara yama şoku!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Hacker'lara yama şoku!

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Keşfedilen yeni bir güvenlik açığı jet hızında kapatıldı; hacker'ların hevesi kursağında kaldı.

BlackBerry üreticisi RIM, aralarında Barack Obama'nın da bulunduğu BlackBerry kullanıcılarına 1 hafta önce fark edilen bir güvenlik açığı için özel bir yamayı kullanıma sundu.

Uzmanların açıklamasına göre eğer yama uygulanmazsa, hacker'lar güvenlik açığını kullanabilir. Zira bugüne kadar bununla ilgili herhangi bir olay meydana gelmedi.

Sophos çalışanı Graham Cluley "Bu ciddi bir sorun. Hacker'lar güvenlik açığını kullanmadan kullanıcıların yamayı kullanması gerekli" açıklamasını yaptı.

Genelde firmalar güvenlik açığını yayınladığında, hacker'lar güvenlik açığını kullanarak sistem bilgilerini ele geçirmeye çalışıyor ve kullanıcıların bu sorunu öğrenmesi ve bunlara karşı korunmaları haftalar, hatta aylar sürebiliyor.

Kapatılan güvenlik açığı hacker'lara BlackBerry sistemlerinin kontrolünü PDF formatında bir dosyanın e-postaya ilişkilendirilmesi sayesinde ele geçirmesine olanak sağlıyordu. PDF formatındaki dosya açıldığında zararlı, sistem içerisindeki bilgileri çalıyor ve zararlının belirttiği bir adrese yolluyor.

Önde gelen güvenlik yazılımı üreticilerinden Symantec Corp.'a göre zararlının oluşturduğu zarar BlackBerry gibi bir üreticinin değerinden bile fazla olabilirdi.

RIM kullanıcılara, yamayı yüklemeden e-postalara ilişkilendirilmiş dosyaları açmamasını öneriyor.

Yamaya bu adresten ulaşabilirsiniz.

Bilgi için: Blackberry İletişim
Telefon: (216) 338 38 21


CHIP Online
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4
Mesajlar: 3238
Kayıt: 23 Nis 2008, 15:57
cinsiyet: Erkek

Re: Hacker'lara yama şoku!

Mesaj gönderen modestus »

tamam,bilgisayarlar bitti sıra telefonlara geldi.. :?:
Cevapla