Elektrikli sedan yola çıkıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Elektrikli sedan yola çıkıyor

Mesaj gönderen uçs »

ABD'li Coda Electric, firmayla aynı ismi taşıyan elektrikle çalışan otomobilini tanıttı.

Resim

Dört kapılı sedan otomobil Lityum İyon bataryasıyla 1600 km yol gidebiliyor. Otomobil 2010 sonbaharında Kaliforniya’da 45 bin dolara satılmaya başlanacak.

Coda, otomobili 100 bin dolara satılan Tesla’ya karşı bir seçenek olarak piyasaya sürecek. Şirketin CEO’su Kevin Czinger yaptığı açıklamada otomobilin güvenilir yolculuk isteyen sürücüler için gerçek bir devrim olduğunu söyledi.

Devletin sahibi olduğu Çin şirketi Hafei ise Coda Otomotiv’in şasi üreticisi. Coda, sadece otomobili tasarlıyor ve pazarlıyor. Coda Otomotive, bayi ağı oluşturmak yerine otomobili kendi internet sitesi üzerinden satmayı planlıyor. Ayrıca Kaliforniya’da otomobil satılmadan önce test de edilebilecek:

Czinger, 2010 senesinde Kaliforniya’da 2700 adet Coda satmayı planladıklarını, 2011’de ise diğer eyaletlere nasıl satabileceklerini araştıracaklarını söyledi. Coda sedanın bataryaları saatte 33,8 kW enerji tutabilme kapasitesinde ve 110 voltluk bir prizden şarj olabiliyor. 220 voltluk prize bağlandığında 6 saatten önce şarj oluyor.

Otomobile sahip olmak, benzinli bir otomobile sahip olmaktan yılda sadece 2000 dolar daha az masraf çıkartacak çünkü bazı parçaların periyoduk yağ değişiminin yapılmasına gerek yok. Coda en fazla 130km’ye çıkabilirken 0-100 km hızlamasını da 11 saniyenin altında tamamlayacak.

Şirket, Coda’nın NCAP kaza testlerinden dört ya da beş yıldız almasını bekliyor. Otomobil üç sene boyunca garanti kapsamında olurken bataryası da sekiz sene ya da 160 bin kilometre garantili olacak.

CNET
Cevapla