Vista Pc imden Xp de yeralan dosyara erisemiyorum (vaka)

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Teşekkür etti: 4675 kez

Vista Pc imden Xp de yeralan dosyara erisemiyorum (vaka)

Mesaj gönderen velociraptor »

Sorun:
Vista isletim sistemimden Xp yüklü diger makinaya baglanirken yada kopyalama yaparken sürekli sorunla karsilasiyorum , ya erisim engellendi diyor , yada hic ulasamiyorum

Cözüm:
Öncelikle Xp de simple file sharing i disable etmeniz gerekir , transfer etmek istediginiz dosyayi sag tiklayin sonrasinda sharing and security e yada Properties e tiklayin sonrasinda security tab ina gidip advanced e tiklayin (eger listelenmemisse) add deyip Everyone yazalim ve Ok e tiklayalim , sonrasinda:
"everyone" a tiklayip edit diyelim ve full control secenegine tik koyup ok diyelim
dipteki kutucukta yeralan replace permission entries........ e de tik koyalim ve ok diyelim , simdi vista sistemli Pc nizden Xp sistemli Pc ye erisiminizde sorun kalmamis olmasi gerekiyor

ceviri: velociraptor
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Re: Vista Pc imden Xp de yeralan dosyara erisemiyorum (vaka)

ilaveten asagidakilere dikkat edilmesi yerinde olur.

1- Vista kurulu pc nizden Ağ ve Paylaşım Merkezi nden "Ağ bulma" ve "Dosya Paylaşımı" seçenekleri "AÇIK" konuma getir. (Orjinalde kapalı oluyor.)

2- Paylaştıracağın klasöre sağ tıklayıp GÜVENLİK sekmesine ardından DÜZENLE sekmesine (Kullanıcı isimlerinin hemen altında) tıkla.

Ardından EKLE deyip imlecin halihazırda bulunduğu boşluğa "Everyone" yaz. 2 defa TAMAM dedikten sonra pencereyi kapatmadan bir soldaki PAYLAŞIM sekmesine ardından alttaki GELİŞMİŞ PAYLAŞIM a tıkla. "Bu Klsörü Paylaş" tikleyip aktif ettikten sonra "Açıklamalar" ın altındaki
"İzinler" e tıkla.

Everyone zaten seçili olması lazım, burdan o klasörün sadece okunabilir veya yazııma açık olup olmayacağını aşağıdaki kutucuklara tik leyerek kendin belirle.
Sonra TAMAM TAMAM dedikten sonra artık Xp ler tarafından paylaşıma açtığınız klasör erişilebilir konumda olacaktır..

XP makinada ise Ağ Bağlantılarım > Özellikler > Kullanılan ağ bağlantısı > Özellikler IPX/SPX protokolünü ekle
Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen modestus »

birde xpde firewall,özelliklede nod32 yüklüyse devre dışı bırakıp deneyin..
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

saniyorumki son sürümde o sorunu halletiler , elimdeki iki laptop ile wlan a baglanmaya kalktim , wlan arkadasimin ve sifresini de biz koyduk , laptopun birinde vista + yeni Eset smart security 32 var :
viewtopic.php?f=38&t=60418
benimki yine laptop Xp + eski Eset smart security 32 3.0.699 sürümü var

vista + yenisi eset ile wlan a sorunsuz baglanti kuruluyor
Xp + Eski eset ile wlan a birtürlü baglanmiyor

her ikisinde de wan noktasini sorunsuz görüyor , laptoplarin wlan dügmeleri acik ... kisacasi hicbir sorun yok :) ilginc degilmi